KECHNEC. Aj napriek niekoľkým vzájomným rokovaniam a deklarovanom záujme Španielov investovať pri Košiciach je starosta obce Jozef Konkoly (nez.) v otázke ďalšieho napredovania investície pomerne skeptický.
Mazel Group podniká najmä v leteckom, kozmickom, železničnom a automobilovom priemysle. Vyrába komponenty pre Airbus, Boeing alebo pre automobilky Seat, Honda a Fiat.
Náš denník má k dispozícii aj prezentáciu možnej kechneckej investície tohto koncernu. Vyplýva z nej, že Španieli by chceli na zhruba 45 hektároch priemyselného parku vybudovať nielen klasické výrobné linky, ale aj vývojové a technologické laboratóriá za cca 200 miliónov eur. Uvažujú pritom, žeby polovičný podiel v tomto projekte ponúkli aj slovenskej vláde, prípadne niektorej väčšej banke.
Španielsky koncern sa pre Kechnec rozhodol aj vďaka pozitívnej skúsenosti, keďže v tamojšom parku už pár rokov pôsobí jedna z jeho dcérskych firiem - Precision Process Technology Slovakia.
„Spoločnosť Mazel uvažuje o možnosti preniesť niektoré projekty na výrobu leteckých komponentov do Kechneca, ale k úspešnému zavŕšeniu by bola potrebná aj politická a hospodársku aktivita slovenskej vlády. Všetko je otvorené, náš záujem trvá, no všetko bude závisieť nielen od postoja vlády, ale aj dopadov krízy,“ tvrdí vo svojom stanovisku španielsky koncern, ktorého 40 percent akcií vlastní ich vláda.
Konkoly: Skôr sem prídu investície zo zámoria
Podľa starostu J. Konkolyho je teraz na rade vláda, ktorá by tejto investícii mala povedať áno alebo nie. Tá mimochodom v stredu rokovala o poskytnutí investičných stimulov pre viaceré zahraničné firmy, ktorým rozdelila 45 miliónov eur.
Do Košického kraja nepôjde ani jedna z 9 podporených investícií, väčšina z nich skončila na západnom a severnom Slovensku, najbližšie v Kežmarku.
„Keďže ide o pomerne špecifický druh priemyslu, Španieli by radi vytvorili spoločný podnik so Slovenskom. Hovorili sme už o tom s ministrom hospodárstva Jurajom Miškovom (SaS), ktorému sa pozdávala možnosť takejto investície.“
Ako dodal J. Konkoly, omnoho optimistickejší ako v prípade Španielov je však pri rokovaniach s istou kanadskou potravinárskou firmou a jednou americkou spoločnosťou, ktorá si zatiaľ nepriala medializáciu.
O možnom umiestnení ich nových pobočiek v Kechneci by sa malo rozhodnúť niekedy začiatkom jari 2012. Ak by tieto investície vyšli, v priemyselnom parku by k súčasným vyše trom tisíckam zamestnancov celkovo pribudlo ďalších 400.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári