Korzár logo Korzár Košice

Až na púšti si uvedomila, aké je zelené Slovensko krásne

Mnoho mladých ľudí odchádza v posledných rokoch za prácou do zahraničia. Košičania nie sú výnimkou. Obľúbenými destináciami sú hlavne Írsko, Anglicko, či USA. V mnohých prípadoch sa im život vonku zapáči natoľko, že tam ostanú žiť.

Lenka pri tradične oblečenej žene z púšte.Lenka pri tradične oblečenej žene z púšte. (Zdroj: archív L. M.)

Podobne ako Košičanka Lenka Majerníková. Vybrala si zaujímavé povolanie i krajinu.

Lenka, ktorá onedlho oslávi 27. narodeniny, žije momentálne v Dubaji. „Pochádzam z Košíc, ale do Dubaja som odchádzala z môjho druhého domova, ktorým je Praha. Žila som tam od 19 rokov. Šla som tam kvôli štúdiám, vyštudovala som ekonomiku na VSE (Vysoká škola ekonomická). Po škole som si našla prácu v marketingu, potom prišla ročná stáž vo firme Philips. Košice však sú a stále zostanú mojím domovom, kde sa rada vraciam a kde mám mne najbližších ľudí. Ocina, maminu, bráchu a ďalšiu našu veľkú rodinu po východnom Slovensku. Do Dubaja som sa presťahovala v decembri 2010 a to kvôli práci. Pracujem ako letuška a základňu máme práve tu."

Do Dubaja šla s tým, že tam ostane rok alebo rok a pol. „Keďže o moslimoch a islame sa človek veľa napočúva, mala som aj strach a stále som si hovorila, že budem veľmi opatrná. V minulosti som skôr cestovala na Západ, a tak to bola pre mňa prvá cesta na Blízky východ. A prvé dojmy? Šok z púšte! Asi som si predstavovala ultra moderné mesto, s modernými ulicami a rýchlym životným tempom, čo Dubaj aj je, to musím uznať. Ale aj napriek tomu, je to stále mesto vystavané na púšti. Keď idem do obchodu, piesok mám všade. Stále!" smeje sa.

Prvé dni v novej krajine venuje človek aklimatizácii a obhliadke okolia. „Prechádzala som sa hlavne okolo domu, v ktorom som bola ubytovaná. Všade okolo bol piesok. Moje prvé ubytovanie bolo veľmi blízko ďalšieho emirátu, ktorý sa vola Sharjah. Je oveľa viac konzervatívny a reštriktívny, preto aj okolie mojej budovy sa mi zdá také prázdne. Keď som si zobrala tričko s krátkymi rukávmi, muži na mňa stále pozerali alebo lepšie povedané zazerali. Po nejakom čase to bolo veľmi nepríjemné. V kontraste s tým sú moderné budovy a nekončiace stavby. Toľko rozostavaných konštrukcií pokope nie je asi nikde na svete. Všetko sa ešte stavia, dostavuje. Kto príde do Dubaja po roku, môže objavovať úplne novú časť mesta. Architekti sa tu vyžívajú, čo mrakodrap, to iný tvar, forma..."

Keďže do Dubaja prišla Lenka v decembri, čakal ju kultúrny aj teplotný šok. „Prišla som zo zamrznutej a krásne zasneženej Prahy začiatkom decembra. V Dubaji je v decembri taktiež zima, ale v tunajších podmienkach to znamená 30 °C. Najviac ma ohromili západy slnka. Sú prekrásne." No ani tie jej nevynahradili vianočné sviatky. „Keďže hovoríme o moslimskej krajine, Vianoce tu nemajú veľký význam. Vonku je 30 °C, žiaden sneh, pečenie koláčov ani koledy... Bolo to ťažké si ich vôbec predstaviť. Pravá vianočná atmosféra určite chýbala..."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

NAJ...

Počas nasledujúcich dní a týždňov Lenka stále viac spoznávala nové bydlisko. „Dubaj chce byť NAJ vo všetkom. Mať najväčšie nákupné centrum, najvyššiu budovu sveta, najlepšie atrakcie, najlepšiu leteckú spoločnosť... Či sa im to darí? Myslím, že áno. Miestny šejk je veľmi inteligentný človek a jeho ľudia ho majú radi. Veď kto by aj nie, stará sa o nich veľmi dobre. Žiadne dane, väčšinou zabezpečené ubytovanie, podporuje štúdium pre miestnych ľudí a takisto aj dobre platené práce. Zaujímavosťou je, že v Dubaji žije okolo dvoch miliónov ľudí a z toho 85 percent tvoria prisťahovalci. Prvými boli Indovia, preto je hindština druhým najviac hovoreným jazykom. Potom sú to Filipínci, Pakistanci, obyvatelia Bangladéša, Nepálu, Briti, Austrálčania, Európania..."

Dubaj je podľa Lenkiných slov plný kontrastov. „Najprv ma najviac šokovali miestni ľudia - emiri, ktorí stále chodia oblečení v bielych habitoch. Vyzerá to ako staromódna nočná košeľa pre mužov. Na hlave majú bielu šatku a čierny 'povraz'. Sú hrdí na svoje oblečenie a radi ho nosia, aby sa odlíšili a dali najavo, že sú miestni. Potom si k tomu ale doladia svoje Ray Ban okuliare a I-phony. Je to taká zvláštna kombinácia," smeje sa a ponúka ďalší kontrast: „Dosť ma šokovali robotníci na stavbách. Tí žijú mimo mesta a pracujú veľmi tvrdo za malé peniaze. Niekedy sa mi to zdá ako novodobé otrokárstvo. Veľmi smutný pohľad."

V moslimskej krajine musia byť šokom aj samotné ženy, kde by asi človek márne hľadal dievčinu v minisukni, tričku na ramienkach so žabkami na nohách. „Videla som pár žien plne zahalených v čiernom aj v Prahe, ale keď je ich veľa a všade naokolo, tak to bol mierny šok. Najviac ma šokuje, keď vidím také, ktoré majú aj čierne rukavice a cez tvár čierny závoj. Potom ich naozaj človek nevidí. Len si predstavte ako jedia v reštaurácii, či vyberajú pečivo v miestnom Carrefoure. Mne to pripomína bubákov, ktorých som sa bála, keď som bola malé dievčatko. Už som si na to zvykla. No musím povedať aj to, že nie všetky moslimské ženy sa zahaľujú tak extrémne. Niektoré si dovolia odhaliť oči, iné aj tvár! Ďalší kontrast - tieto ženy milujú nakupovanie a to väčšinou v tých najdrahších a najexkluzívnejších butikoch. Stačí sa pozrieť na ich topánky alebo Louis Vuitton, či Gucci kabelky."

SkryťVypnúť reklamu

Ramadán

Keďže je Lenka letuška, jej týždeň nie je nikdy rovnaký ako ten predošlý. "Klasický pracovný život prebieha asi takto: v piatok a sobotu je víkend. Nedeľa je prvým pracovným dnom, pacuje sa do štvrtka. Piatok je pre moslimov najväčším sviatkom, niečo ako u nás nedeľa. Do 13. hodiny nejazdí ani metro a niektoré obchody sú pozatvárané. Veľa moslimov ide práve do mešity. Inak spevy mešity nás prebudia aj o piatej ráno a to každý deň. Moslimovia by mali chodiť do mešity paťkrát denne, alebo sa aspoň pomodliť, keď už nemôžu ísť. A tak aj v lietadle sa modlia v jeho zadnej časti. V takých prípadoch musíme od kapitána zistiť, ktorým smerom je Mekka, aby sa klaňali tým správnym."

V každej krajine si človek nájde priateľov. Výnimkou nie je ani moslimská. „Mojimi najbližšími kamarátkami sú dve baby z Čiech. Jedna je susedka a s tou druhou sme spolu cestovali do Dubaja. Mám aj veľmi milé spolubývajúce. Každá máme vlastnú izbu s kúpeľňou, a spolu zdieľame obývačku a kuchyňu. Jedna je Miška z Čiech a druhá Japonka Yoko. Obidve sú veľmi priateľské a myslím, že si nažívame veľmi dobre. Mám tu ešte kamaráta Slováka z výšky a potom to sú samozrejme kolegovia, z rôznych kútov sveta. Z Portugalska, Argentíny, Egypta, Sýrie, Holandska, Kazachstanu..."

V čase prípravy tohto článku Lenka spoznávala významný moslimský sviatok. „Ramadán je najviac extrémny mesiac v prejavoch moslimskej kultúry. Je to mesiac pôstu, keď moslimovia nejedia a nepijú celý deň, od východu až do západu slnka. Po západe sa môžu najesť a napiť. No a čo to znamená pre nás, ktorí nepostíme? Zákaz ukazovania vody a jedla na verejnosti. Práve som sa smiala, pretože kamarát uverejnil na facebooku odkaz, že si upíja zo svojho caffe latte, ktoré musí byť skryté v hnedom vrecku a že sa cíti ako nejaký kriminálnik."

Všetky jedálne, ktoré majú sklenené steny, sú v čase Ramadánu pozakrývané. "Okolo kaviarní v centrále našej spoločnosti vytvorili také kulisy, aby do nich nebolo vidno. A keď som si minulý týždeň poobede šla dať svoju obľúbenú kávu do obchodného centra, ktoré mam v blízkosti domu, povedali mi, že všetky kaviarne sú zatvorené a že si môžem dať kávu až po siedmej večer! Trošku ma to naštvalo, oni postia a pritom obmedzujú aj mňa."

Je to možno paradox hlavne z dôvodu toho, že televízne noviny denne ukazujú, ako sa moslimovia bránia v iných štátoch búraniu mešít, či chcú, aby ich ženy mohli všade nosiť burky. „Na druhej strane ich trošku obdivujem, pretože postiť sa celý mesiac je veľmi ťažké. A oni to berú naozaj vážne. I keď s pitím vody je to zdraviu nebezpečné! V lietadle je to potom počas denných letov veľmi jednoduché. Naši hostia totižto nepijú, ani nič nejedia... Servis tak máme hotový za pár minút," smeje sa lenka.

SkryťVypnúť reklamu

Navždy? Nikdy!

Do úplne iných pomerov, na Slovensko, sa vrátila prvýkrát po pol roku, na dva týždne. „Bola to úžasná dovolenka. Teraz majú prísť naši do Dubaja, asi na tri týždne, tak sa na nich veľmi teším. Hlavne im chcem poukazovať mesto i tunajší život... Veľmi mi tu chýba moja rodina, priatelia a okrem toho, to by ste sa čudovali, ak zelená farba, zeleň, rozkvitnuté lúky, stromy i kvety. Keď som sa vracala z Dubaja, letela som do Viedne a potom vlakom do Košíc. Po ceste som spravila toľko fotiek, len tak, tej krásnej krajiny a prírody, ktorú doma máme. Až na púšti som si uvedomila, aké je Slovensko krásne."

Na otázku, či si v tejto krajine vie predstaviť život navždy, odpovedá Lenka jednoznačne. „Na púšti a navždy?! Len to nie!" smeje sa. "Rešpektujem miestnych ľudí, kultúru i náboženstvo, ale to neznamená, že to akceptujem a že som sa s tým zžila. Plánujem tu ešte zostať minimálne pol roka a potom sa uvidí."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre. Chcú pravdu
  2. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Uprostred leta prichádza princ na bielom koni
  2. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  3. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  4. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  5. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  6. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  7. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  8. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 21 217
  2. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 6 002
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 5 839
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 3 683
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 621
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 405
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 235
  8. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 205
  1. Martin Fronk: Kam sa podel Raťafák Plachta? Tieň nášho detstva dnes straší na hrade
  2. Irena Šimuneková: Slnečnice
  3. Dagmar Olajošová: Realita dneška- nechceme spaľovňu
  4. Veronika Pirošík Mešková: O slovenskej Mejkpísovej (Alebo od vyšetrovateľky ku lektorke mindfulness)
  5. Viktor Pamula: Stali sme sa definitívne ruskou guberniou
  6. Jozef Huljak: Kremeľ zneužíva medzery v sankciách
  7. Štefan Šturdzík: Himaláje , drsné no zároveň dychberúce. No plné tiel obetí , ktorí podcenili silu hôr.
  8. Miroslav Ferkl: Nezávislý súddd
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 26 459
  2. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 16 297
  3. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 11 677
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 9 805
  5. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 7 388
  6. Juraj Kumičák: Ako Cyril a Metod fašistom pomáhali... 6 676
  7. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 6 124
  8. Dávid Polák: Denník Dezoláta 6 122
  1. Věra Tepličková: Krutá rana pre opozíciu: Minister Takáč opäť nakupoval potraviny
  2. Post Bellum SK: Pán minister, nacistickému Nemecku nikto nič neodpustil
  3. Marian Nanias: Systém emisných povoleniek v EÚ.
  4. Roman Kebísek: Básnik Byron vraj „miloval len jednu“ – Chaworthovú
  5. Věra Tepličková: O Cintuloch a Ficoch alebo Otázky bez odpovedí
  6. Marcel Rebro: Ruský oligarcha: Keď máš všetko, len nie istotu, že sa dožiješ večere
  7. Marian Nanias: Pokus odvolať predsedníčku Európskej komisie (EK) Ursulu von der Leyen.
  8. Radko Mačuha: Pozor ! Cyril a Metod. Vstup len na povolenie.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia veterného parku, pohľad z obce Dubovany

V mnohých obciach sa búria proti veterným parkom.


81
Nataša Holinová

Po dvoch dňoch pojednávania zostal z terorizmu len jeden dôchodca.


11
Ilustračné foto.

Prehľad najväčších dotácií PPA za jún 2025.


Predseda Republiky Milan Uhrík so šéfom Smeru Robertom Ficom.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


3
  1. Martin Fronk: Kam sa podel Raťafák Plachta? Tieň nášho detstva dnes straší na hrade
  2. Irena Šimuneková: Slnečnice
  3. Dagmar Olajošová: Realita dneška- nechceme spaľovňu
  4. Veronika Pirošík Mešková: O slovenskej Mejkpísovej (Alebo od vyšetrovateľky ku lektorke mindfulness)
  5. Viktor Pamula: Stali sme sa definitívne ruskou guberniou
  6. Jozef Huljak: Kremeľ zneužíva medzery v sankciách
  7. Štefan Šturdzík: Himaláje , drsné no zároveň dychberúce. No plné tiel obetí , ktorí podcenili silu hôr.
  8. Miroslav Ferkl: Nezávislý súddd
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 26 459
  2. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 16 297
  3. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 11 677
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 9 805
  5. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 7 388
  6. Juraj Kumičák: Ako Cyril a Metod fašistom pomáhali... 6 676
  7. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 6 124
  8. Dávid Polák: Denník Dezoláta 6 122
  1. Věra Tepličková: Krutá rana pre opozíciu: Minister Takáč opäť nakupoval potraviny
  2. Post Bellum SK: Pán minister, nacistickému Nemecku nikto nič neodpustil
  3. Marian Nanias: Systém emisných povoleniek v EÚ.
  4. Roman Kebísek: Básnik Byron vraj „miloval len jednu“ – Chaworthovú
  5. Věra Tepličková: O Cintuloch a Ficoch alebo Otázky bez odpovedí
  6. Marcel Rebro: Ruský oligarcha: Keď máš všetko, len nie istotu, že sa dožiješ večere
  7. Marian Nanias: Pokus odvolať predsedníčku Európskej komisie (EK) Ursulu von der Leyen.
  8. Radko Mačuha: Pozor ! Cyril a Metod. Vstup len na povolenie.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu