Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 6. jún, 2023 | Meniny má Norbert

Prvou vydanou knihou bol Snár, najviac šlo na dračku "Zdravie..."

Do Košíc včera prišlo kvarteto slovenských spisovateľov predstaviť svoje najnovšie knižné tituly, vydané vydavateľstvom IKAR. Jozef Banáš knihu Sezóna Potkanov, Rasťo Piško Bohémsku kolonádu, Andrea Codington knihu Cudzia krv a Jozef Karika Nepriateľa štá

M. Lešková sa cíti medzi knihami veľmi dobre.M. Lešková sa cíti medzi knihami veľmi dobre. (Zdroj: archív)

tu. Keďže do Košíc ich sprevádzala PR manažérka vydavateľstva IKAR Mária Lešková, okrem iného sme sa jej opýtali, aký je na Slovensku o knihy záujem, ktoré prilákali najviac čitateľov a ako vlastne knižný trh na Slovensku funguje.

Vydavateľský dom pod značkou IKAR vznikol v roku 1990. "Desať nadšencov si vtedy povedalo, že na Slovensku nastal čas rozšíriť ponuku slovenských vydavateľstiev. Viacerí zo zakladateľov mali skúsenosti z práce vo vydavateľstvách, tlačiarňach alebo v knižnej distribúcii, takže nešli do úplne neznámeho sveta," tvrdí M. Lešková, ktorá v "kráľovstve kníh" pracuje šesť rokov a za nič na svete by túto prácu nevymenila. To preto, lebo knihy miluje a od rána do večera jej robia spoločnosť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prvý bol Snár

Prvou knihou, ktorú IKAR v roku 1990 vydal, bol Snár. Zo starších slovenských prameňov ho zostavila a upravila Ela Brentová, ilustrácie pridal Peter Cpin. Odvtedy vydal IKAR ďalších 3 458 titulov (do 30. 10. 2011), z ktorých sa doteraz predalo vyše 22 miliónov kusov. "Ročne vydáme približne 250 titulov z rôznych žánrov od domácich aj zahraničných autorov. Určené sú pre všetky vekové kategórie. V našom porfóliu je beletria, poézia, slovníky, encyklopédie a obrazové publikácie, knižky pre domácich majstrov, kuchárske knihy aj cestopisy. Nechýba odborná literatúra z hudobnej vedy či psychológie." Samozrejme, najpočetnejšia, čo sa týka vydaní, je beletria, ktorá tvorí 80 percent z celkového počtu vydaných kníh. Druhou v poradí je populárno-náučná literatúra.

Náklad každého knižného titulu závisí od viacerých faktorov, najmä však žánru a autora. Iný je náklad pri poézii, o ktorú nie je v súčasnosti veľký záujem, iný je pri debutujúcom autorovi, iný pri spisovateľovi, ktorého predchádzajúce knihy zaznamenali úspech. Ako tvrdí M. Lešková, jeden meter na všetky tituly neexistuje. "Ak by som mala uviesť aspoň jeden konkrétny príklad, tak nová kniha slovenského autora, ktorý už svojimi predchádzajúcimi knižkami vzbudil záujem u čitateľov a dosiahol dobré predajné čísla, sa vydáva v náklade 10-tisíc kusov. Púť každej novej knihy pozorne sledujeme, a ak to vyzerá tak, že uvedený náklad nebude stačiť a záujem je väčší, titul sa okamžite dotláča."

Najnižší možný prvý náklad bol 500 kusov, o najvyšší sa postarala Táňa Keleová Vasilková, ktorá má na konte cca 900-tisíc predaných výtlačkov. Najvyšší náklad, aj s dodatočnými vydaniami, si vyžiadala kniha Zdravie z Božej lekárne, ktorá po prvý raz vyšla v roku 2000. Z piatich vydaní, zatiaľ posledné bolo vlani, sa predalo vyše 370-tisíc kusov.

SkryťVypnúť reklamu

Sklamania i prekvapenia

Kým sa vydavateľstvo rozhodne siahnuť po nejakom titule, musí to odobriť tzv. edičná rada. U slovenského autora rozhoduje kvalita diela a predpoklad, či môže zaujať čitateľskú verejnosť. Kritériom na zaradenie zahraničných titulov do edičného programu je okrem iného ich úspech v domovskej krajine, resp. aj v medzinárodnom meradle. K najžiadanejším zahraničným autorom a takpovediac stáliciam patrí Brazílčan Paulo Coelho, Američania John Grisham a Robin Cook, v poslednom období je to napríklad aj Švéd Stieg Larsson.

Samozrejme, kým sa kniha zahraničného autora dostane do tlače, musí sa preložiť. "Minimálny čas prekladania pri beletrii je približne tri - štyri mesiace. IKAR má vybudovanú sieť približne 100 prekladateľov. Prekladajú z angličtiny - tá prevažuje, ďalej z nemčiny, španielčiny, francúzštiny, ruštiny, poľštiny, švédčiny, fínčiny atď." Výroba knihy je dlhý proces. Od zadania rukopisu cez prácu redaktora, korektúry, tlač až po dodanie knihy do kníhkupectiev prejde niekoľko mesiacov.

Ako každé podnikanie, ktorého výsledok končí predajom produktu, aj vydávanie kníh je závislé od zákazníka. Nezáujem o niektoré tituly vydavateľstvo sklamal a naopak, sú knihy, ktoré očakávania IKAR-u vysoko prekročili. "Stalo sa, že rukopis, ktorý sa viacerým ľudom z nášho interného aj externého prostredia páčil a o ktorom sme predpokladali, že bude mať úspech, čitateľov vôbec nezaujal," priznáva M. Lešková. "Ako sa vraví, aj majster tesár sa utne. Ale prevažne sa trafíme a naše predpoklady viac-menej do bodky vyjdú."

SkryťVypnúť reklamu

Projekt Mám talent

Ako sme už naznačili, každé vydavateľstvo má sieť svojich "dodávateľov" - spisovateľov. IKAR nie je výnimkou, presný počet sa však určiť nedá. "Tento stav sa stále mení. Máme stálych, tzv. kmeňových autorov, a tiež takých, ktorí u nás vydajú jednu knihu. Prevažujú ženy. Na špici záujmu čitateľov sú viaceré známe mená, mimochodom, aj autori, ktorí prišli do Košíc. Z mužov boduje predovšetkým Jozef Banáš, Jozef Karika a Boris Filan, zo žien Táňa Keleová - Vasilková, Andrea Coddington či Emma Tekelyová. Vydali sme knihy aj od viacerých Košičanov, napríklad Jarmily Repovskej, Silvie Koscelanskej či Jána Zbojeka. Záujem o ich knihy nás, samozrejme, teší."

Nedalo nám neopýtať sa, či existuje nejaký kľúč, podľa ktorého sa dá dopredu určiť, koľko spisovateľ zarobí na svojej knihe. "Teoreticky áno, hoci presne sa to vyčísliť nedá," vysvetľuje M. Lešková. "Spisovateľ dostáva podľa autorskej zmluvy honorár za napísané dielo, a to je podľa môjho názoru, pokiaľ ide o zárobok, jeho viac-menej pevná istota. Ďalší zisk závisí od toho, ako sa knihe zadarí. Honorár napríklad zvyšuje každé ďalšie vydanie knihy." Natíska sa otázka, či sa dá na Slovensku z písania kníh vyžiť. "To je skôr otázka na spisovateľov, ale ja si myslím, že nie. Poznám len jednu slovenskú autorku, ktorá sa živí iba písaním. Je to už spomínaná Táňa Keleová - Vasilková."

Snahou IKAR-u je rozširovať sieť "dvorných" spisovateľov o nové tváre. Veď čo ak sa medzi nimi nájde nová J. K. Rowlingová, ktorá prvý diel o Harrym Potterovi dopísala ako nezamestnaná a na podpore? Za pár rokov sa z nej stala dolárová miliardárka a najbohatšia žena Veľkej Británie. "Pre začínajúcich autorov sme rozbehli projekt s názvom Mám talent," vraví M. Lešková. "Doteraz sme v tejto edícii vydali 15 titulov. Prevažne novely, ale aj dve zbierky poézie. Ďalšie pripravujeme na vydanie. Na internetovom portáli je registrovaných 3 300 autorov, ktorí tam doteraz publikovali 4 200 rukopisov. Registrovaných užívateľov je 13-tisíc. O písanie je na Slovensku veľký záujem."

Počas pôsobenia v Ikare sa M. Lešková osobne stretla s viacerými zahraničnými autormi, napr. Robinom Cookom, somálskou modelkou Waris Dirieovou (vydala aj na Slovensku známu knihu Púštny kvet), Francúzom Gillesom Leroyom, nositeľom Goncourtovej ceny (najprestížnejšie literárne ocenenie vo Francúzsku) za román Alabama song, Polialkom Andrzejom Mularczykom či britskou spisovateľkou Kate Mossovou. "Ide o autorov, ktorí pochádzajú z krajín, kde je knižný trh oveľa väčší ako náš a teda aj počet predaných výtlačkov neporovnateľný s naším predajom. Pri odpovedi na otázku, koľko kusov sa predalo z ich kníh na Slovensku, netajili sklamanie. My sme pritom boli nadmieru spokojní."

Budúcnosť je v e-knihách

Záujem je teda nielen o písanie, ale aj o knihy. A možno by bol aj väčší, keby boli lacnejšie. Prevláda totiž názor, že od roku 1989 sa kniha stáva čoraz väčším luxusom. Zvlášť v týchto "krízových" rokoch, keď väčšina obyvateľstva obráti euro v ruke viackrát, kým ho vypustí. A najprv na životne dôležité veci a až potom na zábavu, kam patria knihy. Nedalo by sa teda s ich cenou niečo robiť?

"Výsledná cena knihy obsahuje vstupné náklady. Ak by boli nižšie, boli by aj knihy lacnejšie," vysvetľuje M. Lešková, prečo nemôžu ceny kníh klesať tak ako životná úroveň. "Ale je tu alternatíva. Tzv. e-knihy, ktoré sú minimálne o tretinu lacnejšie ako tlačené papierové." Na vysvetlenie, e-knihy nemajú podobu klasickej knihy, ale čítajú sa na počítači, resp. na inom čítacom zariadení. V konečnej cene teda chýba cena za papier a tlač. Hoci mnohí čitatelia si knihu inak ako papierovú nevedia predstaviť a pri čítaní ju potrebujú držať v ruke, rastie počet tých, ktorí uprednostňujú modernejšiu verziu.

"Možno by mohol poslúžiť príklad z USA, kde záujem o tlačené knihy poklesol tak, že došlo rušeniu verejných knižníc. Zanikli mnohé kamenné kníhkupectvá či celé siete kníhkupectiev," odpovedá M. Lešková na otázku, ako vidí budúcnosť klasických kníh na Slovensku. "V USA sa záujem čitateľov sústredil na elektronické knihy a ich čítanie prostredníctvom tabletov. Domnievam sa, že tento trend bude pokračovať. A nielen v USA. Záujem o literárne diela bude naďalej, ale ich čítanie bude čoraz viac nadobúdať inú formu. Klasické papierové knihy postupne vytlačia e-knihy. V našich podmienkach sa síce ich predaj len rozbieha, ale tam vidím budúcnosť kníh. Zatiaľ však neviem odhadnúť, ako vzdialenú..."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
  2. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  4. Myslite na zdravie močových ciest!
  5. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
  6. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  7. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  8. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
  1. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  2. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  3. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  4. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  5. Tesco naplno spúšťa svoj Online Club
  6. Po košickom úspechu pobočka aj v Bratislave
  7. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
  8. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
  1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 14 516
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 713
  3. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 9 480
  4. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 9 464
  5. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 517
  6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 571
  7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 919
  8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 495

Blogy SME

  1. Post Bellum SK: Keď som si počas ústupu ľahol na moste, tak som si prial, aby som sa už nezobudil
  2. Ivan Mlynár: Čo bude ťažiskovou témou volieb
  3. Júlia Piraňa Mikolášiková: Sú kajúcnici v ohrození? Albáncom ukradli 10 kilogramov kokaínu
  4. Marián Viskupič: Hrozí nám, že prídeme o hotovosť. Pomôže jej ukotvenie do našej Ústavy?
  5. Anna Miľanová: Foto - hádanky...
  6. Martin Borecky: Peter a Skiathos
  7. Ján Valchár: Ukraine strikes back (nedospelá ofenzíva)
  8. Věra Tepličková: Ako demokrat Eduard podľahol pokušeniu (takmer erotická poviedka pre silné povahy 18+)
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 119 051
  2. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 14 140
  3. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 14 119
  4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 935
  5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 559
  6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 714
  7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 990
  8. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 496
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Post Bellum SK: Keď som si počas ústupu ľahol na moste, tak som si prial, aby som sa už nezobudil
  2. Ivan Mlynár: Čo bude ťažiskovou témou volieb
  3. Júlia Piraňa Mikolášiková: Sú kajúcnici v ohrození? Albáncom ukradli 10 kilogramov kokaínu
  4. Marián Viskupič: Hrozí nám, že prídeme o hotovosť. Pomôže jej ukotvenie do našej Ústavy?
  5. Anna Miľanová: Foto - hádanky...
  6. Martin Borecky: Peter a Skiathos
  7. Ján Valchár: Ukraine strikes back (nedospelá ofenzíva)
  8. Věra Tepličková: Ako demokrat Eduard podľahol pokušeniu (takmer erotická poviedka pre silné povahy 18+)
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 119 051
  2. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 14 140
  3. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 14 119
  4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 935
  5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 559
  6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 714
  7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 990
  8. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 496
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu