Asi sa to zase skončí na súde.
KOŠICE. Mesto nevie dostať preč z mestského bytu rodinu úradníčky magistrátu. Neštandardne sa dostala ku kľúčom po smrti nájomcu. Nárokuje si na kúpu bytu za úradných 185 eur, teda 7 eur/m2. Trhové ceny bytov sú okolo 1000 eur/m2, čiže 140-násobne vyššie.
Ide o 1-izbový byt na prízemí Jilemnického 1 v Starom Meste. Nájomca zomrel v roku 2007. Pol roka nato získala kľúče od prázdneho bytu susedka z 2. poschodia Hildegard Grancová, matka právničky Anny Maščákovej z majetkového oddelenia magistrátu.
Bytovému podniku mesta Košice (BPMK) uviedla, že sa o suseda starala, v byte má veci a chce si ich vziať. Kľúče jej požičali. Nevrátila ich. Naopak, začala bez zmluvy posielať nájomné. Po jej smrti pokračoval v platení manžel Ladislav.
V roku 2009 BPMK Granca zažaloval, aby byt vrátil. Argumentovali, že nájomcom sa nemožno stať tak, že niekto po smrti suseda tvrdí, že sa oňho staral, a začne platiť nájomné. Podľa súdu však podali žalobu neskoro a s nesprávnym návrhom – na vypratanie, a nie, že k prechodu nájmu nedošlo.
Nájomcom sa stal fikciou
Súd vlani rozhodol, že otec úradníčky sa stal nájomcom zákonnou fikciou prechodu nájmu, lebo BPMK v lehote nenapadol, že Granec, ktorý sa považoval za nájomcu, sa ním nestal. BPMK sa neodvolal, rozsudok je právoplatný.
Granec minulý rok požiadal o odkúpenie bytu za necelých 7 eur/m2. Cena vyplýva z uznesenia mestského zastupiteľstva z roku 1994 pre nájomcov obecných bytov. Mesto mu predať byt odmieta.
BPMK teraz robí revíziu bytov, ktoré po ukončení nájmu neboli vypratané alebo boli protiprávne obsadené.
„Pripravujeme kroky, aby bol byt na Jilemnického 1 vrátený. Užíva ho Ladislav G. BPMK ho neuznáva za nájomcu,“ informovala hovorkyňa mesta Martina Viktorínová. Uviedla, že Granec za byt platí a BPMK jeho úhrady prijíma, no nie ako od nájomcu, ale z titulu bezdôvodného obohatenia.
Noví radní skúsili zvrat
Po minuloročnom rozhodnutí súdu o prechode nájmu na Granca dalo tento rok nové vedenie mesta, ktoré kauzu „zdedilo“ po predchodcoch, podnet generálnemu prokurátorovi. Ten môže dať opravný prostriedok – mimoriadne dovolanie, aby právoplatne uzavretý spor pokračoval.
Mesto vysvetľuje, že napadlo procesné pochybenia súdu a poukázalo i na tvrdenia susedov. Podľa nich sa totiž Grancovci o nebožtíka nestarali, ani s ním nežili v spoločnej domácnosti, naopak, mali vlastný byt, takže neboli splnené zákonné podmienky na prechod nájmu po zomrelom na inú osobu.
Zdôrazňujú, že byt je od smrti nájomcu stále prázdny, tvrdenia Grancovcov, že sa starali a bývali tam, boli špekulatívne a platby nájomného za prázdny byt účelové.
Prokuratúra dôvod na mimoriadne dovolanie nevidela. Tvrdeniami susedov sa nezaoberala. Potvrdila verdikt súdu, že mesto predtým „zaspalo“. Podľa zákona totiž ak sa prenajímateľ domnieva, že neboli splnené podmienky prechodu nájmu, môže dať žalobu do 3 mesiacov, odkedy sa dozvedel, že niekto sa považuje za nájomcu.
O Grancovej žiadosti o nájomnú zmluvu vedelo mesto od decembra 2008 (primátorom bol Knapík z KDH, riaditeľkou BPMK Stanková). Zmluvu stopli, no žalobu dal BPMK neskoro, v apríli 2009 (šéf BPMK bol Hrabovský z SDKÚ). Magistrát tvrdí, že vtedy nevedeli, že Granec sa cítil byť nájomcom práve z titulu prechodu nájmu, a tak ho žalovali len o vypratanie. Súd i prokuratúra mali iný názor.
Na tvrdení susedov nezáleží
„Po uplynutí lehôt platí nevyvrátiteľná domnienka, že k prechodu nájmu došlo, aj ak zákonné podmienky prechodu nájmu skutočne splnené neboli. Po márnom uplynutí lehôt sa súd nemôže zaoberať posúdením existencie podmienok prechodu nájmu,“ odpísala mestu prokurátorka krajskej prokuratúry Marta Madliaková. Radnica už potom opakovaný podnet nedala.
Nájomcom obecných bytov priznáva zákon nárok na odkúpenie bytu do 2 rokov od podania žiadosti. Granec dal žiadosť vlani, budúci rok by sa už kúpy mohol domáhať aj súdne. „K predaju mesto nepristúpi. Ak by pán Granec podal žalobu, budeme sa brániť.“ Aké ďalšie kroky mesto robí, aby získalo byt späť, Viktorínová nešpecifikovala.
Maščáková stále pracuje na radnici. „Spor nesúvisel s porušením pracovnoprávnych povinností. Účastníčkou konania nebola ona, ale rodičia,“ vraví hovorkyňa.
Susedia: Oni sa nestarali
Susedia František Mrva, Ladislav Greč či Adrián Hiszem sa čudujú, ako sa rodina úradníčky dostala k bytu. Zdôrazňujú, že nie je pravda, že Grancovci sa o nebožtíka starali a v byte bývali. To tvrdil Granec, aj vďaka tomu súd vyhral.
„Dosvedčili by sme to na súde, nechápem, prečo nás nepredvolali,“ diví sa Mrva. Tvrdí, že len on s manželkou sa staral o suseda z tej istej chodby, má na to i potvrdenie od charity, ktorá osamelého starkého bez rodiny doopatrovala.
Podľa Mrvu nitky ťahá Maščáková a má na to dôkazy. Keď sme o probléme písali vlani, na úradníčku magistrátu nás s tým, že ona to „diriguje“, odkázal i jej otec. Maščáková reagovala, že s tým nič nemá, a Mrvovi hrozila žalobou.
„Je to podozrivý prípad, som zdesený. Niet dôvodu, prečo by si rodina pána Granca mohla na ten byt nárokovať,“ vraví Hiszém.
Nedávno zverejnili realitky inzeráty na prenájom i predaj prízemného 1-izbového bytu na Jilemnického (49-tisíc eur). Susedia zbystrili. Že ide o ten byt, sa nepotvrdilo. „Ľudia z okolia, ktorí o byte vedia, čakajú, že bude dražba, kde bude mať každý rovnakú šancu kúpiť ho za trhovú cenu. Ak ho dostane rodina úradníčky za smiešnych 185 eur, bude to nechutný podfuk,“ obáva sa Mrva.
Radnica sa vyjadrila, že byt vzhľadom na okolnosti nie je právne voľný, no len čo bude, naložia s ním podľa štatútu. Buď ho použijú na zabezpečenie záväzkov vyplývajúcich zo zákona, rozhodnutia súdu či zmluvy, alebo ho prenajmú ako sociálny, ak ani to nie, tak ho vydražia.
jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári