Výsledky májového sčítania obyvateľov, domov a bytov ešte nie sú známe. Vieme len, že nie všetci zobrali sčítanie vážne.
KOŠICE. Už sme počuli o viacerých kuriozitách, ktoré sčítanie sprevádzali. Namiesto identifikátorov lepili napríklad na hárky čiarové kódy z tovaru, ktorý si kúpili v obchode alebo si ich medzi sebou vymenili.
Slováci preukázali, že majú zmysel pre humor a napríklad aj šesťročné dieťa môže mať ukončenú univerzitu.
Čo všetko si ľudia dokážu vymyslieť, to vidia len štatistici. Môžu tieto srandičky skresliť údaje?
„Niečo mohlo byť naschvál, ale sčítavaní ľudia sa mohli aj pomýliť. Napríklad pri vyplňovaní dátumu narodenia a vyplnení kolónky o ukončení štúdia. Mohol to byť omyl, ale aj recesia. Stretli sme sa aj s formulármi, kde boli krížiky vo všetkých políčkach. Ťažké je vybrať ten správny údaj. Pri spracovávaní údajov do digitálnych výstupov sme tomu až takú veľkú pozornosť nevenovali, skôr sme sa sústredili na spárovanie jednotlivých formulárov, teda formálnu a nie obsahovú stránku,“ uviedol riaditeľ košickej pobočky Štatistického úradu SR Juraj Horkay.
Slováci sa priznávali aj k národnosti Indián či Eskimák, ale objavilo sa aj nové vierovyznanie. Našli sa aj takí, čo si do kolónky náboženstvo uviedli hnutie Jedi - náboženský rytierský rád z filmovej ságy Hviezdne vojny. V Čechách ich priaznivcom pridelili samostatný kód ako iným cirkvám, u nás sa s tým nepočítalo.
Problémy spôsoboval napríklad aj obvyklý pobyt. Keď je niekto stále na cestách a je to vodič kamiónu jazdiaci raz do Talianska, potom Luxemburska či Belgicka, tak za svoj obvyklý pobyt považuje kamión, v ktorom sa presúva, ale aj spáva. Dôležitejšie je však zistiť, či niekto nie je sčítaný dvakrát.
Vtipkovanie čísla neskreslí
„S tým sa počíta, že nie každý pristúpi k sčítaniu seriózne. Celkové údaje to však neskreslí. Je to mizivé percento, ktoré nezaváži pri tom, čo bolo cieľom zisťovania. Prípustné sú aj nelogickosti, ktoré vždy pri sčítaní boli a budú. Problémy máme skôr s nečitateľnosťou, ešte sa kontrolujú hárky, či je všetko v poriadku a údaje boli čo najpresnejšie. Je to dôležité, čerpajú z toho rôzne inštitúcie, preto by mali byť čo najreálnejšie. Stále na tom pracujeme,“ dodáva riaditeľ.
To, že niekto napísal do formulára niečo len tak, aby bol zaujímavý, nie je podstatné. Problémom je, že v Bratislave sa nesčítalo 98-tisíc obyvateľov kvôli kampani, ktorá sa pred sčítaním rozpútala.
Či je o jedného Eskimáka viac alebo menej, to nezaváži. Onedlho však začnú na úrad chodiť po pravdivé a oficiálne čísla o počte obyvateľov napríklad starostovia, ale aj inštitúcie a od nich sa bude odvíjať napríklad výška ich platu, podielové dane a mnoho ďalších činností, ktoré sú previazané práve so štatistickými údajmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári