KOŠICE. V procese s Kristínou Vencelovou (38), ktorá koncom 90. rokov v košickej nebankovej spoločnosti V. D. Comp zabezpečovala výbery vkladov od občanov, sa súd bude musieť vyrovnadať s novým dôkazom.
Je ním list, ktorý predložila obhajoba. Napísať ho mal pre Vencelovú v roku 2007 jej blízky priateľ a majiteľ firmy V. D. Comp Viliam D., krátko predtým, ako spáchal samovraždu. Súd preto jeho stíhanie zastavil, ďalej súdi len zamestnankyňu nebankového subjektu.
Podľa obžaloby dvojica podviedla 141 ľudí z Košíc a okolia, keď od nich v rokoch 1997 až 1999 s prísľubom až 42-percentných výnosov vylákala takmer 38 miliónov korún.
Prokuratúra tvrdí, že zámer investovať peniaze do podnikania bola len zámienka a v skutočnosti 22 miliónov minuli na „nákladný spôsob života“.
List nahráva obhajobe
List napísaný na počítači podporuje obranu Vencelovej, že vo V. D. Comp bola zamestnankyňou, ktorá len plnila príkazy, a napriek blízkemu vzťahu s majiteľom firmy nemala dosah na nakladanie s financiami z nebankovej agendy.
Autor podpísaný ako Viliam D. v ňom tvrdí, že na vyberanie vkladov od občanov sa dal nahovoriť inými ľuďmi, ktorým naivne dôveroval. Ľutuje, že neposlúchol Vencelovú, ktorá ho od tohto podnikania mala odhovárať. „Mrzí ma, že to, čo sa stalo, dávajú teraz za vinu aj tebe,“ píše sa v liste.
Prokuratúra má o pôvode pochybnosti. Podnikateľ zanechal posledný odkaz príbuzným totiž iným spôsobom. „Keď to urobil, mal na sebe tričko a na ňom fixou napísané, že mu máme odpustiť, že nás mal rád a máme byť šťastní. Bol tam aj odkaz pre dcéru,“ vypovedala na súde jeho matka.
Grafológ: Vysoká pravdepodobnosť
Súd dal list preskúmať znalcovi z grafológie. „Podpis na liste, ktorý predložila Vencelová, je s vysokou pravdepodobnosťou nebohého majiteľa spoločnosti,“ povedal o záveroch posudku predseda senátu Krajského súdu v Košiciach.
V prípade už padol jeden rozsudok. V roku 2009 krajský súd Vencelovú oslobodil s tým, že sa nepreukázalo, že by sa na podvode podieľala. Podľa neho dohady o intímnom pomere zamestnankyne firmy k majiteľovi nemôžu byť dôkazom o jej vine.
Prišla z Nick Finance
Najvyšší súd ale tento rozsudok zrušil. V uznesení napísal, že nižší súd si uľahčil situáciu, keď preniesol všetku zodpovednosť na mŕtveho Viliama D.
Sám skôr predpokladá, že s nápadom vyberať vklady prišla Vencelová, keďže predtým pracovala v nebanke Nick Finance. Jej šéfka Dobroslava Krajníková bola za podvod na 2 100 klientoch v hodnote 400 miliónov korún odsúdená na dvanásť rokov väzenia.
Spis z tejto kauzy si na návrh prokurátora teraz vyžiada krajský súd. Okrem tohto dôkazu chce na pojednávaní v januári tiež vypočuť ešte jedného svedka a jedného znalca.
Inšpekcia: Nebanky majú v zmluvách chyby
Slovenská obchodná inšpekcia v máji a júni kontrolovala nebankové spoločnosti, ktoré sa dnes venujú najmä poskytovaniu spotrebiteľských úverov a pôžičiek. Preverila 35 subjektov, medzi nimi aj niekoľko z Košíc.
Inšpekcia zistila, že takmer 80 percent zmlúv o nebankovom úvere malo neprijateľné podmienky. Bolo zaznamenaných 24 porušení zákona. Napríklad v siedmich prípadoch nebanky uvádzali nižšie celkové náklady na úver, aké boli v skutočnosti.
Správa o výsledkoch kontroly medzi príkladmi závažnejších zistení spomína nebankového veriteľa z Košíc, ktorý stanovil nesprávnu výšku poplatku za predčasné splatenie úveru. Pýtal štyri percentá z predčasne splatenej sumy, hoci podľa zákona to môže byť najviac percento.
Finančnú agentku z Košíc inšpekcia ani nemohla skontrolovať. „Ani po preukázaní sa služobnými preukazmi neposkytla súčinnosť a odkázala inšpektorov na informácie uvedené na internetovej stránke veriteľa, s ktorým mala uzatvorenú zmluvu o sprostredkovaní úverov,“ uvádza správa.
rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári