KOŠICE. O mŕtve zviera sa postarali pracovníci košickej veterinárnej asanačnej služby .
Sú veľmi premnožené
Podľa Ľubomíra Myndiuka, predsedu košickej regionálnej organizácie Slovenského poľovníckeho zväzu, v posledných rokoch sa líšky premnožili, paradoxne to má vraj na svedomí každoročná celoplošná vakcinácia proti besnote.
„Robí sa už minimálne štvrťstoročie, najmä vo veľkých mestách a ich okolí,“ povedal nám včera Myndiuk. „Používa sa oslabený vírus besnoty, ktorý je pre ľudí neškodný. Tu však nastal ten problém. Výskyt besnoty u líšok, ktorá eliminovala ich stavy vo voľnej prírode, sa znížil takmer na maximum, preto ich je v posledných piatich rokoch oveľa viac ako predtým. Líšky, podobne ako medvede, strácajú plachosť a kvôli potrave si trúfajú čoraz bližšie k ľudským obydliam.“
Lákajú ich skládky
Dlhoročný poľovník tvrdí, že k najobľúbenejším miestam patria najmä nelegálne skládky odpadkov. S obľubou si tam vraj, práve z dôvodu dostatku potravy, hĺbia svoje nory. Za asi najhoršiu lokalitu označil „divokú“ skládku v Myslave pri Košiciach. Kým ju nezlikvidovali, v minulosti tam zastrelil aj tri líšky za deň.
„Líšky vždy boli najväčšími prenášačmi besnoty, ak niekto nájde mŕtve alebo zranené zviera, za žiadnych okolností ho nesmie chytať. Besnotu prenášajú slinami, ak ju líška má a olíže si kožuch, stačí letmý dotyk a cez odretú pokožku sa človek môže nakaziť. Okrem toho, aj keď besnota u líšok bola zredukovaná, vyskytuje sa u nich prašivina, čiže svrab. Nie je síce taký nebezpečný ako besnota, ale tiež sa môže preniesť napríklad na hospodárske zvieratá, mačky alebo psy.“
Každý, kto nájde v Košiciach či na okolí mŕtvu či zranenú líšku, mal by to ihneď oznámiť pracovníkom asanačnej služby (055/671 10 18, 0905/313 084), poľovníkom (055/6222212, 0908/087 465) alebo policajtom (158,159).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári