Agentúrny článok sme nahradili autorským materiálom o 19.10 hod.
KOŠICE. Ten musel manažment spoločnosti zaviesť pre pokles objednávok, ktoré sa „vygradovali“ v závere roka, ktorý je v hutníctve tradične najslabšie obdobie.
Na rozdiel od predchádzajúceho 4-dňového pracovného týždňa spred dvoch rokov však tentoraz zamestnanci železiarní nedostanú 70, ale len 60-percentnú náhradu mzdy za čas, ktorý strávia doma.
V praxi to znamená, že pri výplate za január a zrejme aj február a marec asi 92 percent ich základnej mzdy.
Komplikovaná ekonomická situácia
U.S. Steel
Skrátený týždeň
závod, ktorý vyrába 0,5 % HDP krajiny, ho zaviedol prvýkrát vo februári 2009, a trval do júna 2009 v decembri 2009 bola firma opätovne nútená použiť skrátený týždeň zamestnanci dostávajú v tomto režime približne 92 percent z bežnej výplaty
„Môžem vám potvrdiť, že sa vedenie našej spoločnosti dohodlo s odbormi na skrátenom štvordňovom pracovnom týždni od januára budúceho roku. Toto opatrenie nám umožní upraviť náklady vzhľadom na komplikovanú ekonomickú situáciu v Európe. Považujeme to za zodpovedné riešenie, ktoré minimalizuje dopady na našich zamestnancov a ich rodiny. Tento nový režim firme umožní byť dostatočne flexibilnou vo vzťahu k požiadavkám našich zákazníkov. Podrobnosti a pravidlá sa dozvedia zamestnanci prostredníctvom internej komunikácie,“ povedal pre náš denník riaditeľ odboru vonkajšie vzťahy spoločnosti Ján Bača.
Odborári majú pripomienky
Opatrenie sa týka všetkých zamestnancov s výnimkou tých prevádzok, ktorých chod je nevyhnutný pre plnenie objednávok.
JBača nechcel špecifikovať dĺžku obdobia, pokiaľ budú zamestnanci nútení pracovať len 4 dni v týždni.
Na našu otázku, či to budú tri mesiace, o ktorých sa zatiaľ neoficiálne hovorí, nám povedal len to, že „všetko bude závisieť od situácie na trhu.“
Šéf odborárov v U. S. Steele Mikuláš Hintoš tvrdil, že zatiaľžiadnu dohodu o 4-dňovom pracovnom týždni s vedením fabriky nepodpísali, lebo k tomu majú pripomienky. V piatok budú pokračovať v rokovaní.
Zamestnanci: Nadšení nie sme
Zamestnanci U. S. Steelu síce chápu situáciu, v ktorej sa podnik nachádza, no nadšením neoplývajú.
Od krízového roku 2009 až doteraz totiž takmer nevideli odmeny, čiže tzv. variabilnú mzdovú platbu, ktoré U. S. Steel vypláca v prípade, ak sú za posledné 3 mesiace v zisku.
V takom prípade dostane každý zamestnanec svoju pomernú časť zo 7 percent čistého zisku, ktorý podnik účtovne vykáže. V predkrízových časoch bolo pritom bežné, aby takéto prilepšenie dosahovalo aj 230 € mesačne na zamestnanca.
„Počul som o tom, že sa to tak má stať, no oficiálne by nám to mali oznámiť až zajtra. My pokles objednávok nejako necítime, máme vypísané zmeny aj cez Vianoce a Nový rok, no v niektorých iných prevádzkach je ozaj menej roboty. Neviem, čo bude budúci rok, zatiaľ vieme len toľko, že u nás na prevádzke sa má počas nasledujúcich troch rokov zvýšiť týždenný čas z 34,5 na 37,5 hodiny.To znamená, že postupne prejdeme z 5-zmennej na 4-zmennú prevádzku a šušká sa, že pár desiatok ľudí bude musieť odísť, lebo už nebudú potrební. Teraz z ôsmich dní robíme päť a máme tri dni voľna, potom to má byť 6 dní roboty a dva dni voľna. Nadšení z toho nie sme,“ povedal nám vo štvrtok po skončení poobedňajšej zmeny jeden z robotníkov zo Studenej valcovne v U. S. Steele.
„Lepšie takto, ako by mali zatvoriť“
Podobný názor má aj jeho kolegyňa z Divízneho závodu Doprava.
„Oficiálne to viem až od vás, ale u nás v podniku sa o tom hovorí už dlhšie. Keď to zoberiem zo svojho pohľadu, budem mať aspoň viac voľna, hoci prídem o časť výplaty. Myslím, že vedenie sa zachovalo férovo. Mohlo zatvoriť pár prevádzok, ako nedávno v Amerike a Kanade, a ľudia by prišli o robotu, toto sa mi zdá byť lepšie. Ten štvordňový pracovný týždeň bude znamenať aj to, že nám asi nezvýšia mzdy od budúceho roku, lebo odborári si zrejme nezoberú na seba prepúšťanie zamestnancov, v prípade, ak budú tlačiť na vyššie mzdy. A o variabilnej mzdovej platbe budeme môcť asi tiež len snívať. Na tom, že ju málokedy dostávame, majú veľký podiel najmä naše závody v Srbsku, ktoré sú stratové,“ dodala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári