Školské stravovanie detí sa môže čoskoro stať pre mnoho rodičov luxusom, ktorý si nebudú môcť dovoliť. Od 1. januára 2012 už totiž štát nebude prikazovať obciam a mestám, koľko môžu za obedy pýtať od rodičov. Tí platili iba za potraviny. Chod jedální (režijné náklady) uhrádzala doteraz samospráva z vlastného rozpočtu. Od nového roka už môže časť týchto nákladov premietnuť aj do ceny lístkov na obed. Podľa našich informácií by mal zdražieť jeden takmer o 100 percent. Magistrát tvrdí, že nič také nechystá.
KOŠICE. Nedávno schválená novela zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch zaviedla novinku, že zákonný zástupca prispieva na úhradu režijných nákladov, ak tak určí zriaďovateľ (mesto, obec). Musia to schváliť miestni poslanci formou všeobecne záväzného nariadenia.
Momentálne platia za 1 obed rodičia žiakov na základných školách 1,01 eura (I. stupeň), 1,09 eura (II. stupeň) a za dieťa v materskej škole 1,19 eura.
K zvýšeniu stravného pritom došlo v Košiciach len nedávno – od 8. októbra v priemere o dvanásť centov.
Magistrát situáciu analyzuje
Zaujímalo nás, či mesto v súvislosti so zmenou zákona pripravuje ďalšie zvýšenie stravného. V zákulisí sa totiž hovorí o sume 0,90 eura. Tá by sa prirátala k cene stravného a rodič, ktorý má žiaka na prvom stupni, by tak po novom zaplatil za jeden obed 1,91 eura.
„Momentálne nie je nič schválené, ale už som počula o navýšení o 0,90 eura. Podľa môjho názoru to rodičia nebudú chcieť zaplatiť a ak dôjde k takémuto navýšeniu ceny, hrozí likvidácia školského stravovania,“ hovorí pracovníčka školskej jedálne, ktorá si neželá byť menovaná.
Hovorkyňa mesta Martina Viktorínová vraví: „Čo sa týka úhrady režijných nákladov, je to v štádiu riešenia a momentálne analyzujeme dopady takejto úhrady.“
Mesto: Režijné by sa zišlo na obnovu
Opýtali sme sa teda, či postačujú momentálne platby od rodičov na zabezpečenie a prevádzku školských jedální v Košiciach.
„Čiastočná úhrada, ktorá je určená na pokrytie nákladov na nákup potravín, je postačujúca. Školské jedálne sú v prevádzke 30 - 40 rokov a uvedomujeme si potrebu investície do obnovy strojového zariadenia, kuchynského náradia, výmeny podlahových krytín, obkladov v kuchyni, výdajových pultov,“ vysvetľuje Viktorínová a dodáva, že potrebná je aj rekonštrukcia skladov, výmena výdajových okienok, dokúpenie pohárov, tanierov, obrusov a čistiacich prostriedkov.
„Zmena úhrady režijných nákladov by mohla čiastočne pomôcť k riešeniu týchto problémov. Na druhej strane však musíme zvážiť aj dopad na rodičov žiakov,“ uzavrela Viktorínová.
K zavedeniu poplatku by pravdepodobne došlo až v budúcom školskom roku, všetko však bude závisieť od poslancov mesta.
Ministerstvo zmenu obhajuje
Podľa hovorkyne ministerstva školstva Miriam Žiakovej poplatky na úhradu režijných nákladov v súčasnosti uhrádzajú obce.
„Ministerstvo školstva nepredpokladá, že by sa pristupovalo hromadne k vyberaniu príspevkov od zákonných zástupcov detí a žiakov na čiastočnú úhradu režijných nákladov. Tiež nepredpokladáme, že by navrhované opatrenie znamenalo pokles v oblasti počtu stravovaných detí. Táto možnosť platí v súčasnosti len pre neštátnych zriaďovateľov zariadení školského stravovania. Týmto opatrením sa len zrovnoprávnilo postavenie všetkých zriaďovateľov školského stravovania, keďže súkromní už túto možnosť mali,“ hovorí Žiaková.
POZNÁMKA: Vitajte, fastfoody
Zdá sa, že strava pre školákov sa stane luxusom. Aspoň tak si to predstavuje štát. Zmenil pravidlá a zriaďovateľ si môže stanoviť a dať zaplatiť rodičom režijné náklady. „Múdre“ riešenie. Európa je v kríze, Slovensko taktiež, samosprávy nemajú na rozdávanie, tak to musí niekto zaplatiť. A kto? No predsa rodič. Len ten zrejme necíti krízu.
Zaplatiť však uvažovaných 0,90 € denne navyše (teda takmer o 100 percent) považujem za likvidáciu stravovania na školách.
Čo tým totiž kto získa? Som presvedčený, že ak by mal rodič s dvoma deťmi zaplatiť za obedy mesačne vyše 80 eur, tak sa na to mnohí z nich vykašlú. Zbohom, teplé jedlo, vitajte fastfoody, sladkosti, produkty zo školských bufetov. Takto budeme bojovať za zdravú výživu a proti detskej obezite. S úbytkom stravníkov sa samozrejme stanú jedálne menej rentabilnými a ich pracovníčky nadbytočnými. Kam s nimi? Nuž, úrad práce to istí. Deťom nezdravá strava taktiež neurobí dobre, a tak šup s nimi pod lekársky dohľad. Kolobeh bez zmyslupného konca...
Iste, ešte nie je nič schválené. Preto už teraz apelujem na zodpovedných z vedenia mesta, hľadajte rozumné riešenie. Aby ste sa v konečnom dôsledku neprerátali – a uvažovaný zisk sa nestal napokon stratou. Pre všetkých.
krs
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári