Riaditeľ domova dôchodcov na Garbiarskej splnil, čo sľúbil. Na druhú schôdzu s obyvateľmi pozval aj zástupcov stavebnej firmy a magistrátu, aby seniorom priblížili plánovanú rekonštrukciu. Dôchodcom sa predstavený projekt nepozdával.
KOŠICE. Mestský domov dôchodcov na Garbiarskej čaká rekonštrukcia. Budovu 7. decembra prevzal investor, stavebné práce sa začnú 16. januára. Rekonštrukciu realizuje stavebná firma Zipp, ktorá zvíťazila vo verejnom obstarávaní. Prestavba bude stáť 3,2 milióna eur, z čoho 5 % zaplatí mesto Košice a zvyšok je zo štrukturálnych fondov EU.
Projekt nezmenia
Zástupca stavebnej firmy Zipp, Dezider Orenič, vysvetlil dôchodcom, aké zmeny ich domov čakajú: „Oprava strechy, výmena okien, zateplenie budovy, rekonštrukcia kúrenia, zdravotechniky, ďalej nové priečky a podlahy. Vane nahradíme sprchovacími kútmi. Poslednou etapou bude výmena výťahov. Na celú rekonštrukciu máme 290 dní.“
Niektoré izby sa rozdelia na dve, čím sa zvýši kapacita domova o 26 miest. Okrem zvýšenia kapacity je cieľom rekonštrukcie aj zlepšiť životné podmienky obyvateľov. Tí ale chápu situáciu ináč: „Dvaja cudzí ľudia v bunke budú mať spoločné wc s kúpeľňou! Viete si to predstaviť? Veď tu sa kvôli tomu hádali aj vlastné sestry.“ Keďže niektorí seniori si počas bývania v domove na vlastné náklady nechali urobiť nové podlahy, premaľovať alebo inak vylepšili izby, boja sa, či sa kompletná rekonštrukcia bude týkať aj ich vynovených izieb. Navyše, takmer každý z nich mal návrh na zlepšenie rekonštrukčného projektu.
Marta Babušáková zo Stavoprojektingu však priestor na zmeny nepripúšťa: „Keď sa neurobí to, čo je v schválenom projekte, mesto bude musieť peniaze vrátiť.“ Branislav Valovič z magistrátu mesta Košice ju doplnil: „Všetky podklady k získaniu projektu vrátane projektovej dokumentácie a podpisu zmluvy urobilo bývalé vedenie. My sme len vyhlásili verejné obstarávanie na stavebnú firmu. Čiže bývalé vedenie malo brať do úvahy pripomienky ľudí, ktorých sa to bezprostredne týka. My už nemôžeme robiť zmeny v projekte.“ Dôchodcovia preto ostali sklamaní, že sa s nimi v čase prípravy projektu nikto neporadil.
Boja sa sťahovania
Obyvatelia domova protestovali aj proti vysťahovaniu: „Neprekáža nám buchot. Stiahneme si nábytok do prostriedku izby a môžeme tam ostať. Pre nás starých s vážnymi zdravotnými problémami je sťahovanie veľmi náročné.“ Riaditeľ domova Ján Valko upokojoval situáciu: „Vysťahovať sa musíte kvôli bezpečnosti. A sťahovanie je zabezpečené. Samozrejme, že to nebudete musieť robiť vy osobne. Niektoré veci si zoberiete, zvyšok ostane v našich suterénnych skladoch.“
Chceli by k rodine
Ako prví sa na 60 – 70 dní budú musieť vysťahovať obyvatelia 4. a 5. poschodia bloku B a D. Opustiť domov budú musieť v čase od 2. do 15. januára. Náhradné ubytovanie poskytol bytový podnik v malometrážnych bytoch na Južnej triede. Alebo zatiaľ môžu bývať u príbuzných. Aj keď do januára už neostáva veľa času, mnohí ešte nevedeli, kam pôjdu. Ustarostená dôchodkyňa by uprednostnila rodinu: „Chcela by som ísť k synovi. Ale neviem, či ma zoberú na dva mesiace. Nemajú veľa miesta. Viete, to je na tom najsmutnejšie. Že máme deti, a predsa nemáme ku komu ísť.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári