Korzár logo Korzár Košice
Streda, 29. marec, 2023 | Meniny má Miroslav

Hokej v meste rokmi napredoval, osem sezón už bolo zlatých

V nedeľu 18. decembra sa na Hlavnej ulici začnú o 17. hodine oslavy 90 rokov hokeja v Košiciach. Na pódiu sa predstavia skupiny Tublatanka a Reverz Park, na záver čaká divákov ohňostroj.

Víťaz extraligy v ročníku 1998/99.Víťaz extraligy v ročníku 1998/99. (Zdroj: archív)

Druhou fázou osláv okrúhleho výročia je potom večerný extraligový duel medzi hokejistami Košíc a Popradu. Východniarske derby sa v Steel Aréne začne v netradičnom čase o 19.30. Raz darmo, košický hokej je už poriadne bradatý starček, história tohto športu v meste je mimoriadne bohatá.

V Košiciach sa hokej začal hrať v roku 1921. V tom čase sa už hral v Čechách kanadský (ľadový) hokej, no na Slovensku ešte stále pretrvával bandy-hokej, teda hokej s loptičkou. V sezóne 1921/1922 to bola ešte epocha bandy hokeja. V prvom stretnutí 18. decembra 1921 vyhral ČsŠK nad KAC 12:2. K tomuto športu sa postupne hlásili i KSC, ŠK Slávia či Törekves. A Košičania odštartovali s propagovaním tejto hry aj mimo mesta. V sezóne 1922/23 usporiadali prvú organizovanú súťaž na Slovensku. V 1. ročníku zvíťazil ČsŠK. Ten až na jednu výnimku, keď prepustil prvenstvo KAC v súťaži kraľoval. V Košiciach vyrástol aj prvý Slovák obliekajúci reprezentačný dres Československa - Ladislav Troják.

Po viedenskej arbitráži, pripadli Košice Maďarsku. Klub 1. ČsŠK zanikol. Po 2. sv. vojne popri Jednote (existovala od roku 1942), hrali hokej Železničiari Sparta Košice. Neskôr v roku 1955 vznikla Lokomotíva a v roku 1960 sa stala majstrom kraja. V jednom z tímov železničiarov pôsobili od sezóny 1962/63 najmä vojaci základnej služby a z neho vznikla v sezóne Dukla. Tá hneď pri premiére postúpila do druhej ligy a o rok neskôr do prvej ligy. Od sezóny 1964/1965 pôsobili Košice bez čo len jediného vypadnutia už len v najvyššej československej a neskôr v najvyššej slovenskej súťaži. Dôležitý bol aj okamih, keď sa v januári 1967 stali generálnym sponzorom Východoslovenské železiarne a Dukla sa premenovala na VSŽ Košice.

Klub napredoval, z roka na rok rástol a v druhej polovici 80. kokov bol v Československu na výslní. Železiari skončili v sezóne 1985/1986 na striebornej priečke. A o rok na to oslavovali majstrovský titul. Zo Slovenska sa to predtým podarilo len Slovanu. Košice vyhrali dlhodobú súťaž. V prvom play-off v histórii federálnej ligy si vo štvrťfinále poradili so Spartou, v semifinále s Pardubicami. Vo finále si to železiari rozdali s Duklou Jihlava. O majstrovi rozhodoval až piaty duel. V riadnom hracom čase sa zápas v Košiciach skončil nerozhodne 3:3. Po predĺžení nasledovali samostatné nájazdy a infarktové stavy. Na 16. nájazd v poradí sa odhodlal Belas a strelil gól. Skúsený obranca Dukly Benák sa nepresadil. Po prvý raz v histórii sa v metropole východu oslavovalo. Inak najlepším strelcom Košíc v sezóne bol Ján Vodila, autor 36 gólov.

„Vo federálnej lige v tých časom pôsobili skvelí hráči, dá sa povedať, že čo hráč, to osobnosť. Nebolo jednoduché presadiť sa. Ale partia okolo vtedajšieho kapitána Igora Libu mala fantastickú úroveň. Keď sme sa dostali do finále, emócie mnou ako trénerom lomcovali poriadne. Vlastne dodnes prežívam vypäté chvíle emotívne," zasmial sa Ján Selvek, ktorý stál v sezóne 1985/86 na košickej lavičke a prežíval to mimoriadne emotívne. „Vždy budem najviac spomínať na túto sezónu a tento titul. Prvý je totiž prvý. Pamätný. A nebolo to len o tých samostatných nájazdoch, pri ktorých to nebolo o vytrhaní vlasov, ale doslova srdca. Viete, mnohí hráči vtedy prekvapili celé Československo. Keď útok Svitek - Žabka - Staš eliminoval v play-off v Litvínove útok s Ružičkom a svoj mikrozápas vyhrali 4:0, tak české médiá boli zaskočené."

Pri rovnakom počte bodov skončili Košice v sezóne 1987/88 po základnej časti na 2. mieste. V play-off vyradili Trenčín, Kladno a nakoniec si poradili s pražskou Spartou. V rozhodujúcom stretnutí sa v riadnom hracom čase nerozhodlo. V predĺžení Liba naservíroval puk Vodilovi a železiari mohli prebrať zlato na ľade v Prahe. Doma potom hrdinov čakali tisícky priaznivcov a oslavám nebolo konca kraja.

V slovenskej extralige boli Košice top tímom dlhé roky. Šesť sezón po sebe hrali finále! V sezónach 1994/1995, 1995/1996 aj 1998/1999 vyhrali extraligu. Košice v play-off v ročníku 1994/95 neprehrali ani jediný zápas a každú sériu vyhrali na nulu. Prepísali tým históriu. Kapitán Vlastimil Plavucha dal v 45 stretnutiach 47 gólov! „V sezóne 1994/95 sa od nás ten titul čakal. Boli to vtedy časy košicko-trenčianskeho súperenia o zlato. V tíme boli stále hráči, ktorí zažili federálnu ligu," vracia sa J. Selvek k druhému trénerskému zlatu. Tretie prišlo v ročníku 1998/99. A Selvek bol opäť pri tom. „Chlapci dokázali, že vedia a chcú hrať. Počas sezóny mal klub veľké finančné problémy. Ale išli do toho. Boli tam skvelí hráči - od Baču, Libu, Ihnačáka. To bolo skvelé mužstvo, denne som v garáži a tam mi zrak spočinie na tej partii. Plagát už aj prachom zapadol, ale sem-tam ho preleštím, či skôr očami pohladím. Po základnej časti sme boli na 5. mieste, ale akonáhle sme v play-off nastúpili na víťaznú vlnu, verili sme, že to nepustíme. A Slovan sme na malom štadióne na Kavečianskej zdolali."

Až v ročníku 1999/2000 prišlo k ústupu z pozícií, majstrovské mužstvo sa rozpadlo, klub nemal financie, ale v najvyššej súťaži sa udržal. Po príchode spoločnosti U. S. Steel sa hokej v meste začal vzmáhať. V novej Steel Aréne síce pri prvej sezóne skončilo mužstvo na nepopulárnom 4. mieste, ale J. Selvek vie, že vtedy sa až príliš všetko tlačilo k tomu, aby bola nová hala pokrstená titulom.

„Ja som k mužstvu prišiel počas sezóny namiesto trénera Gregora. Hráči do tímu prichádzali, iní odchádzali. Nie všetci zapadli. Bolo tam veľa hokejistov z Bratislavy a pri takom rozpoložení to ani nefungovalo. Prešli sme pred play-off z Kavečianskej do Steel Arény. Prešli sme vo štvrťfinále bez problémov cez Slovan a potom nás vyradil Poprad. Ten potom prehral vo finále nečakane so Žilinou. Bola to špecifická sezóna," poznamenal J. Selvek smerom k ročníku 2005/2006.

Oceliari získavali v nasledujúcich sezónach už len medaily. Po bronze, striebre prišiel zlatý hattrick v sezónach 2008/2009 a 2009/2010 aj 2010/2011. Ako prvý klub na Slovensku si tím HC Košice vybojoval tri tituly v rade! Pritom na zlato čakali fanúšikovia hokeja okrúhlych 10 rokov. Brankár Július Hudáček v šiestom finálovom stretnutí v sezóne 2008/2009 v Skalici trikrát vychytal pri samostatných nájazdoch suverénne najlepšieho strelca súťaže Pálffyho a oceliari mohli konečne vystúpiť na extraligový trón.

Na ňom si hoveli aj o rok, keď si poradili vo finále so Slovanom a po prvý raz vytryskol gejzír majstrovskej radosti v Steel Aréne. V sezóne 2010/2011 získali Košice v dlhodobej časti rekordných 137 bodov. Ani raz neprehrali dva zápasy po sebe. Tak ako asi všetci čakali, zverenci trénera Rostislava Čadu sa dostali až do finále a tam si poradili s Popradom. Košice vyhrali extraligu tretí rok po sebe a na dôvažok - titul získali aj dorastenci a juniori HC!

Tak ako sa vyvíjal v našom meste hokej, menilo vzhľad aj miesto, ktoré bolo dejiskom majstrovských stretnutí. Na začiatku 60. rokov sa hokej hrával pri sladovni, no ľadová plocha ešte nebola zastrešená. V roku 1962 vznikla umelá ľadová plocha a začalo sa pracovať aj na zastrešení. Štadión bol postupne opláštený. V roku 1967 už nie Dukla, ale TJ VSŽ pristaval k štadiónu administratívnu budovu. Na tomto štadióne hrali Košičania až do roku 1996. Potom sa však museli kvôli prestavbe štadióna L. Trojáka presťahovať na Kavečiansku ulicu. Z krátkeho pobytu bolo kvôli chýbajúcim financiám dlhých 10 rokov. Vo februári 2006 slávnostne otvorili Steel Arénu. O extraligové body sa v nej premiérovo hralo 3. marca, keď HC Košice nastúpil proti HKM Zvolen. V decembri 2010 potom ukončili výstavbu tréningovej haly a v apríli 2011, tesne pred majstrovstvami sveta aj Parkovací dom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Chcú vypredať Steel Arénu, všetkým návštevníkom rozdajú šiltovky

V nedeľu by to malo v Steel Aréne dýchať slávnostnou atmosférou. Pred 90 rokmi sa 18. decembra uskutočnil v Košiciach prvý oficiálny hokejový zápas. A teraz v nedeľu 18. decembra si ho pripomenú aj aktéri stretnutia HC Košice - HK Poprad.

„Sme veľmi radi, že naše pozvanie na 18. decembra prijali práve hokejisti Popradu," vraví generálny manažér HC Košice Juraj Bakoš. "Košičania chodili hrávať v začiatkoch práve do Vysokých Tatier, prírodný ľad bol na Štrbskom plese, takže je tu taká symbolika, že aj po toľkých desaťročiach sa stretnú už vtedajší rivali. Poprad je tým pravým súperom, ktorým si pripomíname minulosť. Poprad aj riadiaci orgán extraligy nám vyšli v ústrety a tak môžeme hrať majstrovské stretnutie v deň výročia. A aj pred 90 rokmi - 18. decembra 1921 sa hralo v nedeľu a tak sme aj v tomto zachovali kontinuitu."

32. kolo extraligy sa hrá až na budúci týždeň vo štvrtok, ale stretnutie oceliarov s kamzíkmi dostalo výnimku. A výnimočné budú aj dresy oboch mužstiev. „Nenastúpime v klasických retro dresoch, ale takých, ktoré pripomínajú výročie a udalosti z minulosti. Nechceli sme však dresom zvýrazniť len jedno konkrétne obdobie hokeja v Košiciach. A sme radi, že aj Poprad prijal hodenú rukavicu a príde k nám v retro dresoch, keď sa už vraciame do minulosti."

V tejto sezóne ešte Steel Aréna vypredaná nebola. Slávnostný rámec nedele by si zaslúžil výnimočnú kulisu. „Sme si vedomí, že máme 4 000 verných fanúšikov, ktorí nám fandia a podporujú nás v akejkoľvek situácii. Za posledné štyri roky sme ponúkli košickému divákovi všetko, čo si môže priať - štyri finálové účasti, tri majstrovské tituly, to je absolútna referencia úspechu. Všetci si prajeme, aby sa aj ďalší naši priaznivci pozreli na nedeľu 18. decembra ako nie na bežný deň a tradičné extraligové kolo, ale ako na demonštráciu hokeja v meste Košice a zaplnili Steel Arénu do posledného miesta. Som presvedčený, že z minimálne 50-tisíc ľudí, ktorí nám v tomto meste fandia, ale z rôznych príčin na hokej nechodia, si tentoraz nájdu cestu na štadión, aby celému Slovensku ukázali, že sme hokejové mesto," pozýva do hľadiska na večerný súboj od 19.30 Juraj Bakoš.

Prezradíme ešte, že návštevníkov čaká aj prekvapenie - malý predvianočný darček v podobe šiltovky.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 3. Ako sa vás dotknú nasledujúce mesiace? Predpovedajú traja odborníci
 4. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
 5. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 6. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 7. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 8. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 1. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 2. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 3. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
 4. Ako poraziť vysokú infláciu? Napríklad výnosom 24 % za 3 roky
 5. 8 vecí, na ktoré záhradkári pravidelne zabúdajú
 6. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 7. 7 rýchlych tipov, ako lepšie hospodáriť v domácnosti
 8. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 647
 2. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 7 151
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 721
 4. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 3 755
 5. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 2 647
 6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 590
 7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 574
 8. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 1 698

Blogy SME

 1. Viera Spišáková: Trapas topánkový
 2. Roland Ondrus: Bolt
 3. Jozef Drahovský: Rýchlejšia výstavby diaľnic
 4. Irena Šimuneková: Náučný chodník obcou Rybník
 5. Vladimír Hatara: Mizme tu páni!
 6. Ľubomír Maretta: Sto krát
 7. Martina Paulenová: Veľké pocity malých detí
 8. Roman Kebísek: Slovenské povstanie r. 1848 trvalo 10 dní, bolo len v okolí Myjavy
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 23 032
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 684
 3. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 7 643
 4. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 6 755
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 386
 6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 858
 7. Ján Valchár: Tak teda dobre, vy otravy 2 808
 8. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 2 613
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Viera Spišáková: Trapas topánkový
 2. Roland Ondrus: Bolt
 3. Jozef Drahovský: Rýchlejšia výstavby diaľnic
 4. Irena Šimuneková: Náučný chodník obcou Rybník
 5. Vladimír Hatara: Mizme tu páni!
 6. Ľubomír Maretta: Sto krát
 7. Martina Paulenová: Veľké pocity malých detí
 8. Roman Kebísek: Slovenské povstanie r. 1848 trvalo 10 dní, bolo len v okolí Myjavy
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 23 032
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 684
 3. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 7 643
 4. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 6 755
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 386
 6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 858
 7. Ján Valchár: Tak teda dobre, vy otravy 2 808
 8. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 2 613
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu