"Nedávno som z okna videl (Sídlisko Ťahanovce), ako sa dvaja muži, zrejme bezdomovci, hrabali v kontajneroch," napísal nám čitateľ. "Otvorili jeden, preskúmali obsah, zatvorili ho, potom druhý, až po posledný - piaty. Keď ho zavreli, pristavila sa pri nich motorizovaná hliadka polície. Policajti ani nevystúpili, iba si cez okienko auta vypýtali doklady. Chvíľu sa s mužmi rozprávali, a keď im dali nejaké papieriky, odišli. Od suseda som sa neskôr dozvedel, že aj on videl podobnú situáciu s iným ‚bezdomovcom' a vraj dostal od policajtov pokutu. Zaujímalo by ma, či je prehrabávanie sa v kontajneroch protizákonné a prečo. Veď nie každý za sebou necháva neporiadok, ako niektorí Rómovia, ktorí veci z kontajnera povyťahujú, a keď sa im nehodia, nechajú ich na zemi. Sú predsa aj slušnejší, ktorí neporiadok nerobia. Prečo sú teda postihovaní?"
Odpoveď sme hľadali na polícii. "V zmysle priestupkového zákona podľa nášho názoru samotné prehrabávanie sa v kontajneroch nie je protizákonné," hovorí Alexander Szabó, hovorca KR PZ Košice. "Avšak pokiaľ občan, ktorý sa prehrabáva v kontajneroch, znečistí verejné priestranstvo odpadkami z kontajnera, uvedené konanie je možné kvalifikovať ako priestupok proti verejnému poriadku podľa § 47 ods. 1 písm. d/ Priestupkového zákona, resp. podľa § 48/ Priestupkového zákona."
Samotné prehrabávanie v smetných nádobách teda zákon ako taký nezakazuje, ale v Košiciach ho rieši VZN. "Na území mesta Košice je zakázané vyberať a triediť komunálny odpad alebo jeho jednotlivé vytriedené zložky z odpadových nádob, kontajnerov alebo odpadových vriec osobami neoprávnenými na nakladanie s nimi v zmysle ustanovenia §-u 10 ods. 2 písm. a) VZN mesta Košice č. 99/2007 o nakladaní s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi na území mesta Košice s poukazom na § 39 Zákona NR SR č. 223/2001 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov," hovorí Juraj Bukuš, náčelník MsP. "Konkrétnej osobe možno za porušenie daného zákazu uložiť na mieste blokovú pokutu do výšky 33 eur. Uvedené ustanovenie bolo prijaté aj z toho dôvodu, že osoby, ktoré triedia a vyberajú komunálny odpad často znečisťujú stanovištia kontajnerov alebo ich bezprostredné okolie."
Ako pokračuje náčelník MsP, okrem toho uvedená činnosť predstavuje aj veľké riziko z epidemiologického hľadiska, keďže hrozí nákaza a následné šírenie infekčných a iných nákazlivých chorôb. "Od začiatku roka 2011 do 22. 11. 2011 sme zistili celkovo 3 224 priestupkov, z toho bolo 21 prípadov riešených na mieste blokovou pokutou, 4 prípady blokom na pokutu na mieste nezaplatenú a 4 prípady oznámením správnemu orgánu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári