Podľa štátnych policajtov však zlodeji okradli na Námestí osloboditeľov dôchodkyňu o 60 eur, na Trolejbusovej ulici inú ženu o 520 a na dvoch poštách ďalšie dve zástupkyne nežného pohlavia spolu o takmer 500 eur.
KOŠICE. V predvianočnom období je na uliciach a vianočných trhoch zvýšený pohyb ľudí, ktorí svoju pozornosť upriamujú na nákup vianočných darčekov alebo sledovanie sprievodných kultúrnych podujatí, čím sa stávajú menej obozretní.
Na krádež im stačia sekundy
Práve túto skutočnosť si uvedomujú a častokrát využívajú vreckoví zlodeji. Rady ako sa nestať obeťou vreckového zlodeja sú jednoduché, ale ako potvrdzuje policajná prax, veľmi účinné.
„Polícia každoročne zaznamenáva najmä v tomto období nárast majetkovej trestnej činnosti, najmä vreckových krádeží, vlámaní do obchodov, krádeží v nákupných centrách, z áut a počas cestovania v MHD,“ uviedla košická policajná hovorkyňa Jana Mésarová. „Vreckoví zlodeji využívajú najmä situácie kde je veľký počet ľudí a spoliehajú sa na anonymitu. Vyhľadávajú miesta, kde majú väčšiu šancu stratiť sa v dave. Svoje obete si vyberajú spravidla podľa veku, predpokladanej fyzickej zdatnosti, okolia (kamerové systémy) a možnosti rýchleho úniku.“
Skúsený vreckár vraj dokáže prehľadať napríklad dámsku kabelku či vrecká obete doslova za pár sekúnd. Preto si netreba nechávať počas nákupov peňaženky na vrchu tašiek prevesených cez plece, alebo na iných miestach, ľahko prístupných pre zlodeja. Peniaze treba uložiť do vnútroného vrecka na saku, svetri, prípadne na košeli. V žiadnom prípade by ľudia nemali dávať peniaze do zadných vreciek na nohaviciach, medzi najbezpečnejšie spôsoby nepatrí ani nosenie mobilných telefónov na opaskoch. Pri vyberaní tovaru z regálov sa neodporúča nechávať kabelky a tašky v nákupných vozíkoch alebo zavesené na ich rukovätiach. Po zaplatení tovaru je nutné najprv poriadne zavrieť a odložiť peňaženku, až potom nákup.
Pozor aj na pyrotechniku
Nepozorní kupujúci často prichádzajú i o kľúče od bytu. V takom prípade je nutné, aby sa ihneď ako to zistia, ponáhľali do svojho príbytku, jestvuje totiž podozrenie, že už môže byť vykradnutý. Zámku treba ihneď vymeniť za inú, ak sa s kľúčmi od bytu stratili i kľúče zo zamestnania, je nutné o tom včas informovať zamestnávateľa.
„Upozorňujeme ľudí, aby nenechávali žiadne cennosti ani vo svojich zaparkovaných vozidlách, na svoje veci by si mali dávať pozor aj pri návšteve barov, reštaurácií a kaviarní. Cenné predmety by nemali nechávať bez dozoru, ak je to možné, mali by platiť platobnými kartami. Často sa stáva, že pri karte majú priložený aj PIN kód, pomocou ktorého páchatelia veľmi ľahko uskutočnia výber z bankomatu. Preto neustále apelujeme na občanov, aby PIN kód a bankomatovú kartu nenosili súčasne na jednom mieste. Pri zhone a zmätku nemožno zabudnúť ani na možný výskyt falošných bankoviek, preto si pri každej transkacii dobre všímajte kvalitu bankoviek. Pre určité skupiny sú zaujímavé aj podujatia, kde sú stánky s občerstvením a podnapité osoby, napríklad vianočné trhy,“ dodala Mésarová.
V každom prípade treba každú krádež ihneď oznámiť na polícii, v obchodnom dome alebo nákupnom centre treba zistenú skutočnosť ohlásiť bezpečnostnej službe. V období na sklonku roka polícia eviduje aj nárast ublížení na zdraví. Veľmi často sú spôsobené rôznymi po domácky vyrobenými výbušninami a zábavnou pyrotechnikou. Neodborná a nezodpovedná manipulácia s nimi má často hrozivé následky, v najzávažnejších prípadoch i smrteľné zranenia.
Hrozia im dva až tri roky
Podľa košických mestských policajtov, ak si vreckár prisvojí cudziu vec, ktorú má iný na sebe alebo pri sebe a spôsobí tak malú škodu, hrozí mu za trestný čin krádeže trest odňatia slobody až na dva roky. Trest odňatia slobody až na tri roky hrozí tomu, kto sa dopustí krádeže a spôsobí ňou väčšiu škodu, alebo, ak bol zlodej za takýto čin v predchádzajúcich 24 mesiacoch už odsúdený, prípadne sa daného konania dopustí z osobitného motívu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári