Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 1. apríl, 2023 | Meniny má Hugo

Tohtoročné trendy velia ozdobiť si stromček živými a umelými kvetmi

Dizajnéri každý rok prichádzajú s novými trendmi nielen v móde, ale aj vo vianočnej výzdobe. S Janou Sopkovou Havašiovou zo spoločnosti SOBA, zaoberajúcej sa dovozom a distribúciou vianočných ozdôb a dekorácií, sa pozrieme na to, čo "letelo" na tohtoročný

Vianočné trendy sa každý rok menia.Vianočné trendy sa každý rok menia. (Zdroj: archív)

ch vianočných výstavách a ako by ste mohli vyzdobiť domácnosť, ak chcete nasledovať módne trendy.

"Už niekoľko rokov prichádzajú dizajnéri so zásadným trendom - čím väčšie ozdoby, tým lepšie," prezradila J. Sopková Havašiová. "Samozrejme, zatiaľ je to len vec vyslovene dizajnérska a týka sa výzdoby napríklad v obchodných domoch. Lenže vždy je to tak, že tieto trendy sa postupne preberajú aj do spotrebiteľskej výzdoby."

Najhorúcejšou novinkou, ktorou dosť prekvapili dizajnéri na tohtoročných výstavách, je používanie kvetov na ozdobu stromčeka. "Zásadnou témou je spájanie umelých a živých materiálov. Takže keď máte umelý stromček, tak si ho vyzdobte živými kvetmi. Ak sa vám to v zime nepodarí, siahnuť môžete aj po umelých, no pokojne zájdite do lesa a nazbierajte si šišky, konáriky a podobne a toto všetko dajte na stromček. Tradičné vianočné gule sa už dostali do pozície niečoho, čo vianočný stromček len dopĺňa, nie sú stredobodom záujmu."

Samozrejme, menia sa aj trendy vo farbách, po ktorých by ste mali pri výzdobe siahnuť. "Tak ako sa v materiáloch hlási návrat k prírodným veciam, tak rovnaké je to aj vo farbách. Preto treba zabudnúť na pastelové farby, ktoré prišli ako trend pred pár rokmi, a vrátiť sa k zemitým farbám. K hnedej, zelenej, ak zlatej, tak nie krikľavej, ale skôr jemnej, krémovej."

Jedna dizajnérska línia preto velí používať veľké ozdoby, siahnuť po prírodných materiáloch a kvetoch, druhá takpovediac otvára dvere pre detskú fantáziu. "Ja sa priznám, že niektoré veci na mňa pôsobili až priam infantilne, ale zrejme to tak má byť, veď Vianoce by mali byť sviatkom, ktorý oslavuje hlavne kvôli deťom. Takže trendom je vyzdobiť si stromček detskými ozdobami. Nielen v zmysle, aby boli buď vyrobené deťmi, alebo tak vyzerali, ale na stromček si môžete povešať hocičo, čo je evidentne detské. Pri niektorých konkrétnych návrhoch na výstavách som mala pocit, ako keby dizajnéri vyzliekli vianočných škriatkov a ich oblečenie - čiapočky, topánočky, ponožky a podobne - povešali na stromčeky..."

Čo sa týka motívov detí, tie sa uplatňujú aj pri iných vianočných dekoráciách. "Do popredia sa dostávajú hracie skrinky. Najviac trendové sú také, ktoré napríklad zobrazujú korčuľujúce sa deti a podobne."

To, čo prinášajú dizajnéri na výstavách a či sme ochotní sa tým riadiť aj pri výzdobe svojich domácností, sú však často dve odlišné veci. "Ukazuje sa však, že Slováci sú veľmi otvorení. Je tu otvorená ekonomika a trh. Ľudia si preto vedia pozrieť trendy a sami sa rozhodnúť, čo prijmú za svoje a čo naopak nie sú ochotní akceptovať. Ja by som to zhodnotila tak 30 na 70. Približne 30 percent Slovákov chce ísť s trendmi, sú kreatívni a tvoriví. Toto číslo sa, samozrejme, na hladinu 30 dostalo až po rokoch, tesne po revolúcii tu bol trh dosť uzatvorený a veľmi tradičný a konzervatívny."

Po pár rokoch sa však situácia na trhu zásadne zmenila. "Slováci prekvapili veľmi pozitívne hlavne v tom, ako veľmi sa otvorili novým farbám. Angličania napríklad nie sú ochotní za nič na svete odstúpiť od ich tradičnej kombinácie zlatej, červenej a zelenej a károvaného vzoru. Slováci veľmi rýchlo prijali za svoju medenú a priesvitné ozdoby. Dokonca sú ochotní investovať každý rok do novej výzdoby. Nakúpia si vyslovene trendové veci a o rok ich vymenia za nové."

Že je tunajší trh otvorený novým veciam, je možno spôsobené aj tým, že nemáme striktné určené vianočné tradičné výzdoby. "Myslím si, že aj slamené ozdoby či oriešky a jabĺčka na stromčeku nie sú typické slovenské, skôr je to vec celej východnej Európy. Angličania majú však svoje jasné tradičné farby, Nemci zase uprednostňujú bielu farbu a priesvitné materiály, Francúzi zas pastelové farby. U nás tradícia nevelí, čo jednoznačne musí byť vo vianočnej výzdobe dodržané, preto je tu veľký priestor pre kreativitu a nové nápady," dodala na záver.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prevoňajte si domácnosť typickými vianočnými vôňami

Ihličie a citrusy osviežia

Nielen zrakom vnímame čaro Vianoc. Dopriať by ste mali aj ďalším zmyslom a vianočná vôňa je niečo, čo evokuje a navodzuje sviatočnú atmosféru hneď od prvého nadýchnutia sa. Doprajte si oddych od predvianočného zhonu, oddychujte a doslova nasávajte doma príjemnú atmosféru blížiacich sa sviatkov.

Ihličie

Už od útleho detstva pripomína vôňa ihličia krásne čaro Vianoc. Nezmenilo sa to ani teraz, a tak kedykoľvek túto arómu zacítite, vo vašich mysliach sa rozbliká vianočný stromček. Nakúpte čerstvé vetvičky a rozvoňajte nimi miestnosť. Doplnia vaše dekorácie prirodzeným spôsobom a postarajú sa o nezabudnuteľnú vôňu domova.

Citrus

Citrusové plody sú bohaté nielen čo sa týka obsahu hodnotných vitamínov, ale taktiež arómy. Ich svieža vôňa dodá bytu pocit čistoty a povzbudí vaše unavené zmysly. Stačí na tenšie krúžky nakrájať jeden citrón či pomaranč a miestnosť bude prevoňaná do sýtosti. Ak by ste radi zaradili citrus aj do vašej dekorácie, nechajte zopár krúžkov vysušiť a v takejto podobe budú môcť vaše oko potešiť aj niekoľko vianočných sezón.

Škorica

Aké by to boli sviatky zimy bez typickej arómy škorice. Aj keď krajina jej pôvodu, Srí Lanka, nie je práve stelesnením tej pravej vianočnej nálady, práve tu môžete zohnať jej najvyššiu kvalitu. Či už ju použijete na skrášlenie vo forme trubičiek suchej kôry, alebo ju pridáte do vianočného pečiva, či vareného vínka, vaše zmysly vďaka jej neodolateľnej vôni nepochybne pookrejú.

Vanilka

Do kategórie nenahraditeľných príznakov blížiacich sa Vianoc celkom isto patrí aj vanilka. Aj keď v našich domácnostiach nie je zaužívané používať jej pravú podobu, rovnaký efekt dosiahnete aj jej syntetickým variantom. Ak sa však predsa len chcete držať tradícii, vyrobte si vanilkový cukor doma. Do pohára s cukrom vložte vanilkový struk a starostlivo uzavrite. Cukor tak po čase naberie arómu vanilky a vy ho môžete smelo použiť do akéhokoľvek cesta.

Klinček, aníz, zázvor

Klinček, zázvor, aníz a škorica tvoria spolu s novým korením a kardamómom nenahraditeľnú zmes korenia do medovníkov i vianočného pečiva. Môžete ich však celkom pokojne použiť aj do niektorých slaných pokrmov, prípadne len na prevonanie vášho domova.

SkryťVypnúť reklamu

Siahnite po rastlinkách ako symboloch Vianoc

Vianočná hviezda je jedovatá!

Ak ste zástancami umelého stromčeka, lebo nemáte to srdce kúpiť si živý a skôr si myslíte, že nakupovanie vianočných ozdôb tiež nie je z ekologického hľadiska to najlepšie, tak si vytvorte atmosféru Vianoc prirodzenými symbolmi. Patria k nim dve rastlinky - vianočná hviezda a vianočný kaktus. Obe tieto rastlinky sú nielen zosobnenou radosťou každého pestovateľa, ale dokážu byť aj zaujímavou súčasťou vianočného stola či inej vianočnej výzdoby.

Vianočná hviezda

Možno ani neviete, že ide o rastlinku pochádzajúcu z Mexika. Je celkom nenáročná a vydrží vám doma aj niekoľko rokov. Hoci je to naozaj pekná rastlina, ktorá môže mať viaceré farby, napríklad červenú, ktorá je najčastejšia, ale aj bielu, nemali by ste zabúdať na to, že ide o jedovatý druh. No pokiaľ ju nebudete príliš chytať a potom s tými rukami jesť, nič nám nehrozí.

Neobľubuje prievan ani náhle a výrazné zmeny teplôt. Pestovať by ste ju mali na svetlom mieste pri bežnej izbovej teplote. Vody má rada tak akurát - dbajte na to, aby nikdy nebola vyschnutá, ale zasa by nemal byť ani príliš mokrá. Polievajte ju teda každý deň, ale malým množstvom vody.

Keďže vianočná hviezda najlepšie vyzerá počas Vianoc, najčastejšie ju aj pred týmto sviatkom kupujeme. No v tomto období už býva poriadna zima, ktorú táto rastlinka až tak neobľubuje. Dávajte si pozor najmä na to, aby vám cestou z kvetinárstva nezamrzla.

Je však pravda, že po Vianociach vianočná hviezda akosi stratí svoj lesk a vyzerá tak trochu unavene, akoby sa pre ňu už všetka šou skončila. Preto by ste jej mali pomôcť, aby sa vzchopila. Asi do mája by ste ju teda mali nechať, nech si dobre odpočinie. To znamená, že by ste mali obmedziť jej polievanie a tiež by ste ju mali premiestniť na chladnejšie miesto.

Vianočný kaktus

Druhou vianočnou rastlinkou je vianočný kaktus. Ten pochádza podobne ako vianočná hviezda z Ameriky, ale nie z Mexika, ale z dažďových pralesov Južnej Ameriky. Nepotrebuje dokonca ani toľko starostlivosti ako ona a svojimi kvetmi vás poteší prakticky po celý rok.

Pestovať by ste ho nemali na priamom slnku, ale aj tak by ste mu mali vybrať svetlejšie miesto. Teplotu vyžaduje v podobných hodnotách ako vianočná hviezda - má teda rád bežnú izbovú teplotu.

Aby vám pekne rozkvitol na Vianoce, približne na konci leta by sme ho mali premiestniť na chladnejšie miesto. Mal by si totiž poriadne odpočinúť. Pretože ak sa bude cítiť fajn, ukáže vám svoje puky, z ktorých vyrastú krásne kvety.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 2. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 4. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 5. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 6. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 7. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 8. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 2. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
 3. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 4. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 5. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 6. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
 7. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 8. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 33 695
 2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 367
 3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 14 743
 4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 11 353
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 6 233
 6. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať? 4 780
 7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 4 479
 8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov 3 144

Blogy SME

 1. Silvia Valkovič: Na svitaní
 2. Anton Lisinovič: Recenzia: Kybernemoc (kniha)
 3. Michal Fizer: Timkova Ublianská pekáreň
 4. Anna Miľanová: Vynárajúci sa psík... 2022
 5. Peter Kollega: Vo voľbách získam 33,75%
 6. Tomáš Dérer: O pastieroch, ovciach a aktivistoch (1.časť)
 7. Medard Slovík: Metallica a ich 72 sezón
 8. Ján Valchár: (Edit): Nemôžem sa prestať smiať (ako si pripomenúť deň bláznov jedným ultrabláznom)
 1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 46 450
 2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 24 854
 3. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 9 347
 4. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 6 784
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 849
 6. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 722
 7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 159
 8. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte 3 726
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Silvia Valkovič: Na svitaní
 2. Anton Lisinovič: Recenzia: Kybernemoc (kniha)
 3. Michal Fizer: Timkova Ublianská pekáreň
 4. Anna Miľanová: Vynárajúci sa psík... 2022
 5. Peter Kollega: Vo voľbách získam 33,75%
 6. Tomáš Dérer: O pastieroch, ovciach a aktivistoch (1.časť)
 7. Medard Slovík: Metallica a ich 72 sezón
 8. Ján Valchár: (Edit): Nemôžem sa prestať smiať (ako si pripomenúť deň bláznov jedným ultrabláznom)
 1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 46 450
 2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 24 854
 3. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 9 347
 4. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 6 784
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 849
 6. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 722
 7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 159
 8. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte 3 726
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu