Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 27. september, 2021 | Meniny má CypriánKrížovkyKrížovky
SLOVÁCI SÚ OCHOTNÍ, NA ROZDIEL OD NAPRÍKLAD ANGLIČANOV, INVESTOVAŤ KAŽDÝ ROK DO NOVEJ VIANOČNEJ VÝZDOBY

Tohtoročné trendy velia ozdobiť si stromček živými a umelými kvetmi

Dizajnéri každý rok prichádzajú s novými trendmi nielen v móde, ale aj vo vianočnej výzdobe. S Janou Sopkovou Havašiovou zo spoločnosti SOBA, zaoberajúcej sa dovozom a distribúciou vianočných ozdôb a dekorácií, sa pozrieme na to, čo "letelo" na tohtoročný

Vianočné trendy sa každý rok menia.Vianočné trendy sa každý rok menia. (Zdroj: archív)

ch vianočných výstavách a ako by ste mohli vyzdobiť domácnosť, ak chcete nasledovať módne trendy.

"Už niekoľko rokov prichádzajú dizajnéri so zásadným trendom - čím väčšie ozdoby, tým lepšie," prezradila J. Sopková Havašiová. "Samozrejme, zatiaľ je to len vec vyslovene dizajnérska a týka sa výzdoby napríklad v obchodných domoch. Lenže vždy je to tak, že tieto trendy sa postupne preberajú aj do spotrebiteľskej výzdoby."

Najhorúcejšou novinkou, ktorou dosť prekvapili dizajnéri na tohtoročných výstavách, je používanie kvetov na ozdobu stromčeka. "Zásadnou témou je spájanie umelých a živých materiálov. Takže keď máte umelý stromček, tak si ho vyzdobte živými kvetmi. Ak sa vám to v zime nepodarí, siahnuť môžete aj po umelých, no pokojne zájdite do lesa a nazbierajte si šišky, konáriky a podobne a toto všetko dajte na stromček. Tradičné vianočné gule sa už dostali do pozície niečoho, čo vianočný stromček len dopĺňa, nie sú stredobodom záujmu."

Samozrejme, menia sa aj trendy vo farbách, po ktorých by ste mali pri výzdobe siahnuť. "Tak ako sa v materiáloch hlási návrat k prírodným veciam, tak rovnaké je to aj vo farbách. Preto treba zabudnúť na pastelové farby, ktoré prišli ako trend pred pár rokmi, a vrátiť sa k zemitým farbám. K hnedej, zelenej, ak zlatej, tak nie krikľavej, ale skôr jemnej, krémovej."

Jedna dizajnérska línia preto velí používať veľké ozdoby, siahnuť po prírodných materiáloch a kvetoch, druhá takpovediac otvára dvere pre detskú fantáziu. "Ja sa priznám, že niektoré veci na mňa pôsobili až priam infantilne, ale zrejme to tak má byť, veď Vianoce by mali byť sviatkom, ktorý oslavuje hlavne kvôli deťom. Takže trendom je vyzdobiť si stromček detskými ozdobami. Nielen v zmysle, aby boli buď vyrobené deťmi, alebo tak vyzerali, ale na stromček si môžete povešať hocičo, čo je evidentne detské. Pri niektorých konkrétnych návrhoch na výstavách som mala pocit, ako keby dizajnéri vyzliekli vianočných škriatkov a ich oblečenie - čiapočky, topánočky, ponožky a podobne - povešali na stromčeky..."

Čo sa týka motívov detí, tie sa uplatňujú aj pri iných vianočných dekoráciách. "Do popredia sa dostávajú hracie skrinky. Najviac trendové sú také, ktoré napríklad zobrazujú korčuľujúce sa deti a podobne."

To, čo prinášajú dizajnéri na výstavách a či sme ochotní sa tým riadiť aj pri výzdobe svojich domácností, sú však často dve odlišné veci. "Ukazuje sa však, že Slováci sú veľmi otvorení. Je tu otvorená ekonomika a trh. Ľudia si preto vedia pozrieť trendy a sami sa rozhodnúť, čo prijmú za svoje a čo naopak nie sú ochotní akceptovať. Ja by som to zhodnotila tak 30 na 70. Približne 30 percent Slovákov chce ísť s trendmi, sú kreatívni a tvoriví. Toto číslo sa, samozrejme, na hladinu 30 dostalo až po rokoch, tesne po revolúcii tu bol trh dosť uzatvorený a veľmi tradičný a konzervatívny."

Po pár rokoch sa však situácia na trhu zásadne zmenila. "Slováci prekvapili veľmi pozitívne hlavne v tom, ako veľmi sa otvorili novým farbám. Angličania napríklad nie sú ochotní za nič na svete odstúpiť od ich tradičnej kombinácie zlatej, červenej a zelenej a károvaného vzoru. Slováci veľmi rýchlo prijali za svoju medenú a priesvitné ozdoby. Dokonca sú ochotní investovať každý rok do novej výzdoby. Nakúpia si vyslovene trendové veci a o rok ich vymenia za nové."

Že je tunajší trh otvorený novým veciam, je možno spôsobené aj tým, že nemáme striktné určené vianočné tradičné výzdoby. "Myslím si, že aj slamené ozdoby či oriešky a jabĺčka na stromčeku nie sú typické slovenské, skôr je to vec celej východnej Európy. Angličania majú však svoje jasné tradičné farby, Nemci zase uprednostňujú bielu farbu a priesvitné materiály, Francúzi zas pastelové farby. U nás tradícia nevelí, čo jednoznačne musí byť vo vianočnej výzdobe dodržané, preto je tu veľký priestor pre kreativitu a nové nápady," dodala na záver.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

Prevoňajte si domácnosť typickými vianočnými vôňami

Ihličie a citrusy osviežia

Nielen zrakom vnímame čaro Vianoc. Dopriať by ste mali aj ďalším zmyslom a vianočná vôňa je niečo, čo evokuje a navodzuje sviatočnú atmosféru hneď od prvého nadýchnutia sa. Doprajte si oddych od predvianočného zhonu, oddychujte a doslova nasávajte doma príjemnú atmosféru blížiacich sa sviatkov.

Ihličie

Už od útleho detstva pripomína vôňa ihličia krásne čaro Vianoc. Nezmenilo sa to ani teraz, a tak kedykoľvek túto arómu zacítite, vo vašich mysliach sa rozbliká vianočný stromček. Nakúpte čerstvé vetvičky a rozvoňajte nimi miestnosť. Doplnia vaše dekorácie prirodzeným spôsobom a postarajú sa o nezabudnuteľnú vôňu domova.

Citrus

Citrusové plody sú bohaté nielen čo sa týka obsahu hodnotných vitamínov, ale taktiež arómy. Ich svieža vôňa dodá bytu pocit čistoty a povzbudí vaše unavené zmysly. Stačí na tenšie krúžky nakrájať jeden citrón či pomaranč a miestnosť bude prevoňaná do sýtosti. Ak by ste radi zaradili citrus aj do vašej dekorácie, nechajte zopár krúžkov vysušiť a v takejto podobe budú môcť vaše oko potešiť aj niekoľko vianočných sezón.

Škorica

Aké by to boli sviatky zimy bez typickej arómy škorice. Aj keď krajina jej pôvodu, Srí Lanka, nie je práve stelesnením tej pravej vianočnej nálady, práve tu môžete zohnať jej najvyššiu kvalitu. Či už ju použijete na skrášlenie vo forme trubičiek suchej kôry, alebo ju pridáte do vianočného pečiva, či vareného vínka, vaše zmysly vďaka jej neodolateľnej vôni nepochybne pookrejú.

Vanilka

Do kategórie nenahraditeľných príznakov blížiacich sa Vianoc celkom isto patrí aj vanilka. Aj keď v našich domácnostiach nie je zaužívané používať jej pravú podobu, rovnaký efekt dosiahnete aj jej syntetickým variantom. Ak sa však predsa len chcete držať tradícii, vyrobte si vanilkový cukor doma. Do pohára s cukrom vložte vanilkový struk a starostlivo uzavrite. Cukor tak po čase naberie arómu vanilky a vy ho môžete smelo použiť do akéhokoľvek cesta.

Klinček, aníz, zázvor

Klinček, zázvor, aníz a škorica tvoria spolu s novým korením a kardamómom nenahraditeľnú zmes korenia do medovníkov i vianočného pečiva. Môžete ich však celkom pokojne použiť aj do niektorých slaných pokrmov, prípadne len na prevonanie vášho domova.

Skryť Vypnúť reklamu

Siahnite po rastlinkách ako symboloch Vianoc

Vianočná hviezda je jedovatá!

Ak ste zástancami umelého stromčeka, lebo nemáte to srdce kúpiť si živý a skôr si myslíte, že nakupovanie vianočných ozdôb tiež nie je z ekologického hľadiska to najlepšie, tak si vytvorte atmosféru Vianoc prirodzenými symbolmi. Patria k nim dve rastlinky - vianočná hviezda a vianočný kaktus. Obe tieto rastlinky sú nielen zosobnenou radosťou každého pestovateľa, ale dokážu byť aj zaujímavou súčasťou vianočného stola či inej vianočnej výzdoby.

Vianočná hviezda

Možno ani neviete, že ide o rastlinku pochádzajúcu z Mexika. Je celkom nenáročná a vydrží vám doma aj niekoľko rokov. Hoci je to naozaj pekná rastlina, ktorá môže mať viaceré farby, napríklad červenú, ktorá je najčastejšia, ale aj bielu, nemali by ste zabúdať na to, že ide o jedovatý druh. No pokiaľ ju nebudete príliš chytať a potom s tými rukami jesť, nič nám nehrozí.

Neobľubuje prievan ani náhle a výrazné zmeny teplôt. Pestovať by ste ju mali na svetlom mieste pri bežnej izbovej teplote. Vody má rada tak akurát - dbajte na to, aby nikdy nebola vyschnutá, ale zasa by nemal byť ani príliš mokrá. Polievajte ju teda každý deň, ale malým množstvom vody.

Keďže vianočná hviezda najlepšie vyzerá počas Vianoc, najčastejšie ju aj pred týmto sviatkom kupujeme. No v tomto období už býva poriadna zima, ktorú táto rastlinka až tak neobľubuje. Dávajte si pozor najmä na to, aby vám cestou z kvetinárstva nezamrzla.

Je však pravda, že po Vianociach vianočná hviezda akosi stratí svoj lesk a vyzerá tak trochu unavene, akoby sa pre ňu už všetka šou skončila. Preto by ste jej mali pomôcť, aby sa vzchopila. Asi do mája by ste ju teda mali nechať, nech si dobre odpočinie. To znamená, že by ste mali obmedziť jej polievanie a tiež by ste ju mali premiestniť na chladnejšie miesto.

Vianočný kaktus

Druhou vianočnou rastlinkou je vianočný kaktus. Ten pochádza podobne ako vianočná hviezda z Ameriky, ale nie z Mexika, ale z dažďových pralesov Južnej Ameriky. Nepotrebuje dokonca ani toľko starostlivosti ako ona a svojimi kvetmi vás poteší prakticky po celý rok.

Pestovať by ste ho nemali na priamom slnku, ale aj tak by ste mu mali vybrať svetlejšie miesto. Teplotu vyžaduje v podobných hodnotách ako vianočná hviezda - má teda rád bežnú izbovú teplotu.

Aby vám pekne rozkvitol na Vianoce, približne na konci leta by sme ho mali premiestniť na chladnejšie miesto. Mal by si totiž poriadne odpočinúť. Pretože ak sa bude cítiť fajn, ukáže vám svoje puky, z ktorých vyrastú krásne kvety.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 2. Od legendárneho trhoviska po hanbu Bratislavy. Ako sa menilo Trnavské mýto?
 3. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 4. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 5. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 6. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 7. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 8. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 9. Divočina na ceste: ako postupovať, ak v noci zrazíte zviera?
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 1. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 2. Divočina na ceste: ako postupovať, ak v noci zrazíte zviera?
 3. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 4. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 5. Termming vo Veľkých Kapušanoch modernizuje tepelné hospodárstvo
 6. Slováci prepadli SENCORMÁNII a hľadajú najstarší spotrebič
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 8. Samočistiace vypínače chránia pred infekciami
 9. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 10. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 7 056
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 232
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 698
 4. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 633
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 4 383
 6. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 018
 7. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 482
 8. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 430
 9. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 3 426
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 646

Blogy SME

 1. Denis Jánošík: Nevidiaci a slabozraký
 2. Ivo Nesrovnal: Vďaka Angele Merkelovej!
 3. Ladislav Boršoš: Valloslava/nahlas…
 4. Peter Chudý: Ako policajný funkcionár zničil stopy na mieste činu (vraždy/samovraždy) alebo v polícii sú stále ľudia, ktorí tam nemajú čo robiť.
 5. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné.
 6. Zuzana Cascino: Striptér duše
 7. Štefan Vidlár: Za ty prachy z Bruselu
 8. Marián Kozák: Ing. Ladislav Pleša - životný príbeh
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 838
 2. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 243
 3. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné. 6 215
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 008
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 601
 6. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 5 088
 7. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 882
 8. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 290
 1. Adam Valček: Ako Cetelem porušuje zákon a zarába (+ návod, ako zato firmu zažalovať)
 2. Adam Valček: V bratislavskej MHD prebehol najväčší biznis s pokutami, ovplyvní vyše 100-tisíc ľudí
 3. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prezident Andrej Kiska.

Ukážka z knihy Andreja Kisku Prezident - Dvadsať dní na prežitie exkluzívne v denníku SME.


Andrej Kiska a 1 ďalší 3 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Ako postupovalo vyšetrovanie NAKA.


a 2 ďalší 3 h

Blogy SME

 1. Denis Jánošík: Nevidiaci a slabozraký
 2. Ivo Nesrovnal: Vďaka Angele Merkelovej!
 3. Ladislav Boršoš: Valloslava/nahlas…
 4. Peter Chudý: Ako policajný funkcionár zničil stopy na mieste činu (vraždy/samovraždy) alebo v polícii sú stále ľudia, ktorí tam nemajú čo robiť.
 5. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné.
 6. Zuzana Cascino: Striptér duše
 7. Štefan Vidlár: Za ty prachy z Bruselu
 8. Marián Kozák: Ing. Ladislav Pleša - životný príbeh
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 838
 2. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 243
 3. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné. 6 215
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 008
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 601
 6. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 5 088
 7. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 882
 8. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 290
 1. Adam Valček: Ako Cetelem porušuje zákon a zarába (+ návod, ako zato firmu zažalovať)
 2. Adam Valček: V bratislavskej MHD prebehol najväčší biznis s pokutami, ovplyvní vyše 100-tisíc ľudí
 3. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu