Korzár logo Korzár Košice

Lososa údia priamo pred zákazníkom

Atmosféru blížiacich sa Vianoc so sebou do mesta zaručene prinesú trhy na Hlavnej ulici. Mnoho košických rodákov však žije mimo rodiska a vianočnú atmosféru si vychutnávajú všade po svete...

Jarka pri stánku s čokoládami od výmyslu sveta.Jarka pri stánku s čokoládami od výmyslu sveta. (Zdroj: archív)

Tohtoročné vianočné trhy navštívila v Paríži Jarka Joniová, ktorá v metropole Francúzska v spolupráci s katedrou biofyziky UPJŠ pracuje v laboratóriu Univerzity Pierre a Marie Curie, kde sa venuje výskumu liečby rakoviny. Atmosféru vianočných trhov v Berlíne zas priblíži Erik Tomásch, ktorý v Nemecku študuje štyri roky na Technickej univerzite v Berlíne ekonómiu.

Ako vo väčšine európskych veľkomiest, aj v Paríži sú vianočné trhy na viacerých miestach. "Otvárajú ich aj v rozličnom čase. Napríklad na Champs-Élysées sú otvorené už od 19. novembra a tiež trvajú rôzne dlho, najdlhšie do 2. januára," prezradila Jarka. Na niektorých trhoch nájdete iba vianočné dobroty, na ďalších vianočné suveníry a podobne. "Každý si nájde to svoje, ponúkajú na nich veci od výmyslu sveta."

Z jedál napríklad musíte ochutnať palacinky. "Ponúkajú ich na sladko - s čokoládou, nutelou, džemom, ovocím, ale aj na slano - so syrom, šunkou, vajíčkom. Ďalej treba ochutnať wafle, plnené francúzske bagety, horúcu čokoládu a varené víno." Toto všetko sú tradičné jedlá, ktoré na francúzskych vianočných trhoch nesmú chýbať, ak však máte chuť na niečo netradičné, aj to sa vám podarí nájsť. "V jednom stánku majú napríklad údeného lososa, ktorého hosťom údia rovno pred očami. Zohnať sa dá aj kebab, hamburgery, polievky. Naozaj asi všetko, čo vám len napadne."

Jarka ochutnala napríklad varené víno, ktoré je trochu iné ako u nás. "Bolo výborné, no nepodávajú ho tam také sladké ako u nás. Punč som napríklad vôbec nenašla. Dala som si palacinku aj wafle a neviem sa rozhodnúť, čo je lepšie," smeje sa. "Asi by som rovnako odporučila obidve."

Ďalšia vec, ktorá je typická pre parížske vianočné trhy, sú stánky plné syrov a sušených šuniek. "Môžete tam vidieť doslova obrovské kotúče syrov, z ktorých predávajúci dávajú ochutnávať aj okoloidúcim. Našla som stánok, kde majú obrovské 'kryhy' čokolád. Dajú sa kúpiť čisté čokolády - biela, mliečna, horká, ale aj s orieškami, mandľami a rôznym sušeným ovocím. Potom tu ponúkajú aj ovocie namáčané v čokoláde - jablká, hrušky, banány. A ešte sa tu robí aj to, že vám do pohára dajú napríklad jahody a tie zalejú horúcou čokoládou." Na zohriatie to nie je zlý nápad...

Tak ako u nás, aj v Paríži nájdete stánky s vianočnými ozdobami, šatkami, čiapkami, hračkami či mydlami. "Deti si skutočne prídu na svoje. Je tu pre nich napríklad klzisko, kde sa môžu korčuľovať, ale i obrovská šmýkalka a trampolína."

Parížske vianočné trhy ulahodia nielen tomu, kto túži po rôznych dobrotách, ale aj tomu, kto sa rád kochá krásou tohto veľkomesta. "Na začiatku trhu na Champs-Élysées na Place de la Concorde je jednak krásny výhľad na celú uličku Champs-Élysées a na konci vidno aj Víťazný oblúk. Zároveň sa tam nachádza velikánske koleso podobné tomu v Londýne. Toto tunajšie ruské kolo je vysvietené a postavia ho vždy iba pred Vianocami. Ľudia sa v ňom môžu previesť a majú krásny výhľad na celé mesto."

Trhy sú krásne vyzdobené, zovšadiaľ hrajú vianočné koledy. "A celkovo je v meste prekrásna svetelná výzdoba. Vyzerá to tak, že každá štvrť má svoj vlastný štýl osvetlenia. Pred Notre Dame je obrovský vianočný stromček, vo vnútri je aj betlehem, ale urobený inak, ako sme u nás zvyknutí. Sú tam zobrazení traja králi, ako idú za Ježiškom. Pojatie Betlehemu je však trochu iné ako u nás."

Tak ako je Paríž kozmopolitné mesto, tak aj na vianočných trhoch v metropole Francúzska môžete očakávať, že stretnete veľa cudzincov. "Skutočne na ne chodí veľa cudzincov, ale ujsť si ich nenechajú ani domáci. Tí zvyknú na trhy chodiť jednak kvôli deťom, aby z toho mali zážitok, ale aj na vínko, niečo dobré pod zub, ale najmä nasať vianočnú atmosféru, ktorá tu v Paríži doslova dýcha z každého kúta. Napríklad však kultúrny program, ako je to u nás zvykom, som nikde nevidela a ani nemyslím, že by to Francúzi robili," dodala Jarka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vianočných trhov v Berlíne je až 23, niektoré sú len o remeslách, iné špeciálne pre deti

Už aj tam etablovali Číňania s nudlami a Maďari s langošmi

Vianočné trhy v Berlíne väčšinou začínajú v prvú adventnú nedeľu, niektoré však aj skôr. Keďže je Berlín veľké mesto, má aj viacero trhov - dokonca 23!

"Tým, že toto mesto nemá jediné centrum, čo je dané jeho rozdelením, neexistuje ani nejaký centrálny vianočný trh. Aj keď jeden pri radnici na Alexanderplatzi - volá sa Weihnachtmarkt vor den Roten Rathaus - je akoby najznámejší, ale nie je to tak, že na tento musíte ísť. Poznám ľudí, ktorí tam ešte neboli," prezradil Erik.

Jemu samotnému sa však práve tento trh páči. "Okolo Neptúnovej fontány, čo je pomerne známa berlínska fontána, je urobené klzisko, dajú sa vypožičať korčule a človek sa v sprievode vianočnej hudby môže korčuľovať do kolečka. Je tam aj ruské koleso, ktoré ľudí vynesie do výšky, odkiaľ môžu obdivovať nočné mesto. Kto chce, môže si na ruskom kole užiť romantiku, pretože si sadnete, prikryjete sa dekou, v ruke pohár vareného vína..."

Práve na trhu na Alexanderplatzi si na svoje príde každý. Deti majú k dispozícii kolotoče, v maštaliach sú ovečky, poníky, oslíky, spievajú tam koledníci. "Čo sa týka stánkov, je tam všehochuť. Pre Nemcov je typické jedlo na trhoch žemľa s klobásou alebo nejakým pečeným mäsom. Zaujímavé však je, že sa už aj tam etablovali Číňania s ich nudlami a Maďari s langošmi. Dokonca som tento rok videl na trhoch už aj trdelník!" Pre nemecké trhy je typické glühwein - varené víno, podáva sa však aj vaječný punč, pražené mandle, jablká v cukrovej glazúre.

Okrem jedla na trhoch kúpite šatky, vianočné ozdoby, sušené ovocie, kvalitný pálený alkohol a rôzne likéry. Okrem toho ručné výrobky z kože, klobúky, rukavice ponožky - to všetko ale hand made. Na trhoch zvyknú byť aj rôzne stánky, kde môže človek skúsiť šťastie. "Napríklad hádže loptu do šiestich plechoviek a má tri pokusy a ak zvalí všetky, tak niečo vyhrá... Hračky, ktoré sa tiež dajú na trhoch kúpiť, sú prevažne z dreva, rovnako tam nájdete aj hry pre dospelých z dreva - šach, domino, ale aj moderné logické hry."

Čo sa týka výzdoby, tá je trochu iná ako u nás. "Typické naše farebné svetielka tu nenájdete. Dominujú farby zelená a červené a vysvietené je to bielym svetlom. Čo je zaujímavé a hneď si to človek všimne, že sa pri výzdobe používa veľa čačiny. Napríklad betlehem som nikde nezaregistoval, ale o Berlíne sa nedá povedať, že by to bolo mesto, ktoré by bolo nejako extra nábožensky založené. Vianočné trhy sa nijako neodvolávajú na tradíciu narodenia Krista, ale skôr cítiť to americké - teda Santa Klaus a dávanie darčekov."

Rôzne mestské časti majú svoje vlastné trhy. "Napríklad v Spandau - čo bolo pred časom samostatné mesto s okolo 200-tisíc obyvateľmi, ktoré sa už dávno zrástlo s Berlínom. Lenže funguje tam lokálpatriotizmus a myslím, že tamojší ľudia chodia na vianočné trhy len tam... Inak sú tu trhy, ktoré sa špecializujú na remeselnú výrobu, čiže tam nájdete len remeselníkov, ako predvádzajú svoje umenie a ponúkajú výrobky."

Pre deti je tu napríklad špeciálny Weihnachstmarkt in der Zitadelle Spandau. Sú tu trhy, kde robia aj divadelné predstavenia, napríklad Weihnachtsmarkt auf dem Gendarmenmarkt. Hrajú tam predovšetkým rozprávky. No a na Weihnachtsmarkt an der Gedächniskirche je aj vystavené umelecké dielo. Vysoký stromček spravený zo šrotu. Zaujímavosťou je, že sú do neho zakomponované aj semafory. Umelec tým pravdepodobne chcel poukázať na našu dobu konzumu a zhonu.

Na trhy chodia Berlínčania tak ako asi všade v mestách - kvôli spoločenskému životu. "Aj napríklad študenti sa zvyknú dohodnúť, že sa stretnú na vianočných trhoch a posedia si pri varenom víne. Inak, aj v Berlíne, tak isto ako napríklad vo Viedni, sa za hrnček, do ktorého vam nalejú víno, musí platiť záloha. Tak ako aj napríklad u nás, aj tu sú trhy neodlučiteľnou súčasťou Vianoc - bez toho by si asi človek ani neuvedomil, že už sa blížia sviatky," dodal na záver.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 96 459
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 011
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 694
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 932
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 110
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 747
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu