Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Členovia skupiny No Name prezradia domáce vianočné zvyky i niečo zo sviatočného menu

Ste zvedaví na to, ako to vyzerá na Vianoce u členov košickej kapely No Name? Chceli by ste si pripraviť "muzikantské" vianočné menu? Ponúkame vám možnosť nahliadnuť do sviatočnej kuchyne u Igora, Romana, Ivana a Dušana Timkovcov, Vila Gutraya a Zoliho Sa

Igor s Romanom mali hudobné cítenie už za mlada.Igor s Romanom mali hudobné cítenie už za mlada. (Zdroj: archív)

llaia.

Igor Timko: Večeriam minimálne dvakrát

Igor Timko zvykne tráviť Štedrý deň v kruhu svojich najbližších, čo pre neho znamená, že musí stihnúť chvíľu pobudnúť s rodičmi, svokrovcami, ale tiež aj s bratmi a neterou. "Byť ženatý má veľa výhod. Jedna z nich je napríklad, že vianočnú večeru absolvujem minimálne dvakrát. Doma, potom u rodičov no a v priebehu sviatkov sa chodieva aj k svokrovi mimo mesta. Objedený som, niekedy až príliš," prezradil s úsmevom.

Mnohé zvyky a tradície, ktoré dodržiaval doma ako dieťa, sa snaží prenášať aj do svojej rodiny, aby si ich užili aj jeho deti Jakubko a Ivanka. "Hlavne to tajomno okolo príchodu Ježiška, debaty o tom, že len ten dostane darček, kto bol dobrý, modlenie... Tradície mám rád, podľa mňa si ich treba uctiť, veď sú súčasťou našej histórie."

Na druhej strane sa však Igor nebránil ani prevziať tradície svojej polovičky Silvie. "Svokra napríklad varí kapustovú polievku bez kapusty, teda iba z ´jušky´. Chvíľu mi trvalo, kým som si na to zvykol, ale dnes to beriem ako odlišnosť, ktorá robí Vianoce zaujímavejšími. Pamätám si však jednu debatu o jedle ale v čase Veľkej noci. U nás sa robí syrek slaný, a u manželkinej rodiny na sladko. To bol dosť šok. Nakoľko však milujem jedlo, nakoniec ma aj v tom zlomili," prezradil so smiechom. Priamo počas Štedrého dňa sa v kuchyni veľmi nemotá. "Ja sa snažím veľmi nezavadzať. Takže sa hrám s deťmi a varenie nechávam na manželku, prípadne na svokru. Naše menu je tradičné, povedal by som približne ako v iných domácnostiach v Košiciach, akurát zo strany manželky ma prekvapilo, že ich rodina úvodné bobáľky kombinuje s kapustovou polievkou. Skrátka jedna lyžička bobáľokk, jedna kapustovej polievky. Na toto som sa zatiaľ nahovoriť nenechal."

Po večeri samozrejme prichádzajú na rad darčeky. "Normálne po večeri nabehneme k stromčeku a vylágrujeme všetko, čo sa dá odniesť na rukách. Po otvorení darčekov, teda hlavne detských hračiek, musíme všetky vyskúšať, čiže zábava trvá do neskorých večerných hodín."

Kapustnica bez kapusty

Suroviny: 1,5 kg bravčového stehna (kocky), 30 dag sušených hríbov, hlávku cesnaku, soľ, mleté čierne korenie, 2 ks údenej domácej klobásy, 2 ks surovej domácej klobásy, 5 PL hladkej múky. Postup: Všetko sa dá vrieť zaliate vodou, kým mäso nezmäkne. Pripraví sa zápražka z dvoch litrov šťavy z kyslej kapusty a do toho múka. Zápražka sa vleje do nádoby, v ktorej sa varí mäso a huby. Ešte 10 minút sa povarí. Na panvici si zatiaľ rozohrejete masť, dáte do nej pretlačený cesnak, mletú červenú papriku a vlejete do nádoby, kde sa všetko varí.

Skryť Vypnúť reklamu

Roman Timko: Po byte som hľadal darčeky

Roman Timko si nevie predstaviť, že by Vianoce trávil inak ako s manželkou Veronikou a ich dcérkou Veronikou. "Zvyčajne obehneme aj dedka a babku z oboch strán, naplníme si brušká dobrým jedlom a auto kopou krásnych darčekov," prezradil s úsmevom. "Predovšetkým sa však teším z toho, že prežívame krásne chvíle, ale aj mnoho zábavy. Vždy sa na Vianoce tešíme už niekoľko dní predtým."

Štedrý deň si užijú u jednych aj druhých rodičov. "Večeriame teda na dvakrát. No a počas ďalších sviatočných dní sme buď stratení v New Yorku, alebo sa ocitneme v dobe ľadovej," prezradil so smiechom Roman, ktorý zároveň dodáva, že rozprávky si so svojou dcérou pozrie veľmi rád.

Keď sa povedia Vianoce detstva, Romanovi sa samozrejme vybavia príjemné spomienky. "Boli to vždy bezstarostné sviatky detských čias, ktoré dnes prežívam pri svojej dcérke, ale už v pozícii pozorovateľa. Sám si pamätám, že sme ako deti vždy hľadali pred sviatkami po byte darčeky. No a na Štedrý deň to bolo veľa kriku, radosti a hranie sa až do únavy..."

Zvyky, ktoré si pamätá z detstva, sa snaží dodržiavať. "Či už je to klasické vianočné menu, alebo vianočný stromček, ktorý sme tradične ´vyzliekali´ na Troch kráľov. Všetko toto som sa snažil preniesť si aj do dospelosti, niektoré zvyklosti pribudli. Napríklad manželka Veronika je zo Zemplína, takže jej mamka na Vianoce pečie typický biely koláč. Ten tiež pribudol do nášho vianočného menu."

Samozrejme, dnes Roman vníma Vianoce hlavne ako otec malej Veroniky. "S jej narodením sa všetko zmenilo, prišla nová energia, zodpovednosť, chuť do života a aj iný pohľad na sviatky," dodal.

Zemplínsky biely vianočný koláč

Suroviny: 1,25 kg múky, 2 vajcia, 2 čajové lyžičky soli, droždie, mlieko podľa potreby, 120 gr práškového cukru, 120 gr masla, 120 gr sušeného mlieka, 1 prášok do pečiva, balíček vanilkového cukru, 2 PL oleja, hrozienka. Postup: múku preosejeme, osolíme, pridáme cukor, prášok do pečiva, vanilku, sušené mlieko a premiešame. Pridáme nakysnuté droždie, vajíčka a miesime postupným pridávaním teplého mlieka. Nesmie byť horúce! Pridávame roztopené vlažné maslo, olej a hrozienka. Zamiesime nie veľmi tuhé cesto, ktoré necháme prikytré na teplom mieste vykysnúť. Vykysnuté rozdelíme na dva diely. Môžeme upliecť aj vianočku, ale typický vianočný biely koláč treba vyvaľkať na obdĺžnik a zatočiť do rolády. Dáme do primeranej formy - buď do obdĺžnikovej podobnej ako na biskupský chlebícek, alebo na bochník s vyššími okrajmi. Necháme dobre vykysnúť, potrieme mliekom, alebo vyšľahaným žĺtkom a upečieme do zlatava.

Skryť Vypnúť reklamu

Vilo Gutray: Mrázik ma stále baví

Vilo Gutray sa každoročne na sviatky veľmi teší. "Hlavne pre mňa znamenajú príležitosť oddýchnuť si pár dní v rodinnom kruhu. Keďže počas roka trávim s kapelou veľa času na cestách, je to ten najpríjemnejší relax," prezradil.

Keď sa povedia Viance detstva, Vilovi sa vybaví najmä to, ako sa nevedel dočkať darčekov. "Samozrejme sme sa ako deti najviac tešili na darčeky a vôbec sa nám nechcelo čakať až do večere. No a ešte sa mi vybavuje vôňa vianočného stromčeka, ktorá naplnila celý byt. Doobeda sme ozdobili stromček a potom prišla zabíjačka kapra. Ja som bol väčšinou pri tejto udalosti zalezený niekde v izbe, až kým som nepočul úder klepáčom. Veľmi sme sa tešili aj na rozprávky v televízii, Mrázika som už videl aspoň dvadsaťkrát a stále ma to baví."

Štedrovečerná večera pozostáva z toho, čo si ako tradíciu priniesol od rodičov Vilo a čo pridala jeho manželka Janka. "Je to taká zmes toho, čo priniesli obe rodiny, ale kedže sme ateisti, je to skôr o tom, aká bude kapustnica a kto bude robiť zemiakový šalát. Večera je taká, ako je na Slovensku zvykom, začíname oplátkou s medom, potom kapustnica a ryba so zemiakovým šalátom a na záver opekance s makom. Pripravujeme ju obaja, robíme to spoločne a samozrejme, že s nami varí aj malý Vilko."

Práve synček Vilko je ten, pre ktorého sa snažia urobiť Vianoce tak, aby boli nezabudnuteľné. "Vilko určite zmenil môj životný štýl, pribudli povinnosti, zodpovednosť, na druhej strane je to vyvážené radosťami a pocitmi, ktoré som doteraz nikdy nezažil a je to niečo neopísateľné."

Vianočné perníky

Suroviny: 600 g hladkej múky, 200 g práškového cukru, 150 g masla, 3 vajíčka, 6 PL medu, 1 ČL sódy bikarbóny, 1 ČL mletej škorice, 1 ČL perníkového korenia, 2 PL kakaa. Maslo na vymastenie plechu a vajíčko na potretie perníčkov. Na zdobenie môžeme použiť orechy, mandle alebo sneh z bielkov. Postup: všetko spolu spracujeme. Vyvaľkáme cesto na hrúbku 3 mm a môžeme vykrajovať perníčky. Poukladáme ich na vymastený plech a pečieme v rúre 4 - 5 minút pri teplote 200°C. Keď perníčky vyberieme z rúry, ešte horúce ich treba potrieť rozšľahaným vajíčkom. Budú pekne lesklé. Po vychladnutí zdobíme vyšľahaným bielkom.

Skryť Vypnúť reklamu

Zoli Sallai: Oslavujem od Vianoc do Silvestra

Zoli Sallai chce tak ako každý stráviť Vianoce v rodinnom kruhu s najbližšími. "Na Štedrý deň večeriame v mojom rodisku, teda v Strede nad Bodrogom s mojimi rodičmi. Keďže som rozvedený, s bývalou sa stále dohodneme tak, aby sme s malým synčekom Adamom boli každý rovnako, takže si sviatočné dni nejako rozumne rozdelíme."

Keď sa povedia Vianoce, Zolimu sa najprv vybaví vôňa ryby, kapustnice a domácej klobásy. "Keď som bol dieťa, chodili sme vinšovať, spievali sme betlehemské piesne, ktorý nás naučil krstný, ktorý je farárom. Boli sme radi, keď bolo ticho, keďže aj môj otec je muzikant a v priebehu roka sme boli v decibeloch až až.... Ale je pravdou, že som počas Vianoc hrával v kostole na organe a večer počas sviatkov na diskotékach," podotkol s úsmevom.

Dodržiavať tradície je pre Zoliho dôležité. "Dodnes chodievam robiť Mikuláša, jednak synčekovi a keď zvýši čas, tak zabehnem aj k Igorovým deťom. Tradične napríklad som ja ten, kto u nás doma očistí rybu. To bola vždy moja robota, robím to dodnes." Čo sa týka štedrovečerného menu, teší sa na typickú slovenskú klasiku. "Chýbať nesmie kapustnica, ryba a šalát a mama rok čo rok pečie široký výber koláčov. Keďže máme vlastnú vinicu, na vianočnom stole nesmie chýbať naše vlastné - dnes už tradičné víno."

Tak ako hádam u každej slovenskej rodiny, aj pre Z. Sallaia sú vianočné sviatky príležitosťou na rodinné stretnutia. "U nás v rodine sú Vianoce špeciálne, pretože narodením syna Adama sa zkompletizovalo rozprávkové obsadenie biblického príbehu. Keďže mama je Eva, malý syn Adam a môj otec Štefan. Skrátka oslavujeme od Vianoc až do Silvestra," dodal s úsmevom.

Vianočný punč

Suroviny: 300 g kryštálového cukru, 500 ml vody, 1 l vína, 250 ml rumu, 6 PL citrónovej šťavy, pomaranč alebo grapefruit nakrájaný na plátky, 2 vrecúška čaju, hrozienka prípadne iné sušené ovocie, nasekané mandle
2 škoricové tyčinky, niekoľko klinčekov. Postup: cukor nasypeme do vody a prevaríme. Prilejeme víno, ale už iba prehrejeme. Pridáme škoricové drievka a klinčeky. Ponoríme vrecúška s čajom a necháme vylúhovať. Pridáme pomaranče, sušené ovocie a mandle a na záver prilejeme rum.

Ivan a Dušan: Vianoce u našich rodičov boli vždy čarovné a príjemné

Kým Igor a Roman Timkovci sú už ženatí, ich mladší bratia Dušan a Ivan sú "len" zadaní. Preto ich v našej "skladačke" dáme k sebe.

Ivanovi sa ako prvé, keď sa povedia sviatky detstva, vybaví, ako sa pred štedrovečernou večerou všetci bratia doma modlili. "Stále sme sa ako deti počas modlenia smiali a vyrušovali.. No a potom sa mi vybaví zhasnuté svetlo v obývačke a stromček, ktorý sme mohli do detailu 'prekutrať'. Niekedy bolo veselo, niekedy sme aj po zadku dostali, ale určite by som sa s bratmi zhodol, že Vianoce boli u nás vždy čarovné a príjemné," prezradil. "Keď sme ešte bývali všetci šiesti pohromade, tak si spomínam, že to boli celkom vtipné Vianoce. Hlavne, keď mal otec predniesť modlitbu. To sme sa všetci bratia pučili od smiechu. Nakoniec to ale všetko mamka vždy ´ukočírovala´," prezradil s úsmevom.

Hoci už ako deti boli všetci chlapci u Timkovcov nadaní muzikanti, počas vianočných sviatkov sa u nich nehralo na klavíri. "Spievalo sa u nás väčšinou len vtedy, keď boli návštevy, prípadne, keď sme boli na návšteve u dedka a strýka v Tichom Potoku."

Najmladší Dušan doposiaľ vždy trávil Vianoce s rodičmi, keďže u nich aj býval, no s priateľkou sa tohto roku presťahovali, takže aj sviatky bude tráviť vo svojom novom vlastnom byte. "Budem s mojou polovičkou večeriať doma, ale skočíme k mojim rodičom na pár chvíľ, keďže sa tam raz opäť všetci zídeme, vrátane najmenších prírastkov," prezradil Dušan s úsmevom. "Počas ďalších dní sviatkov sa chystáme aj k rodičom mojej priateľky, ktorá je z Prievidze. Tam sa zíde celá ich rodinka, vrátane jej dvoch bratov."

Štedrovečerné menu teda bude pripravovať jeho priateľka. "Ona to bude celé riadiť a ja jej budem asistovať ako hádam pri všetkom. Nebude chýbať ryba, kapustnica, ale určite vypustím klasické východniarske bobáľky, ktoré som nikdy nemal rád. Tie má naopak najradšej Ivan. Chýbať nebude malý betlehem na stole, adventný veniec, girlanda na stene... No a darčeky? Dáme si ich pod stromček a spolu rozbalíme. Myslím, že Vianoce sú hlavne o pokoji a návšteve svojich najbližších. Z darčekov sa budú tešiť hlavne detičky našich chlapcov z kapely."

Bobáľky s makom

Suroviny: 500 g PH múky, 1 vajce, 2 PL cukru, trochu soli, 20 g droždia, 3 - 4 dcl sladkého mlieka a 80 g tuku. Na mliečno-makovú plnku 5 - 6 dcl sladkého mlieka, 400 g maku. Postup: do múky rozbijeme vajíčko, pridáme cukor, trochu soli a tuk. Vo vlažnom mlieku rozmočíme droždie, cukor a hrsť múky a toto všetko následne vlejeme do pripraveného cesta. Hmotu necháme vykysnúť. Cesto dáme na lopár a formujeme z neho šúľance - bobáľky - podľa dĺžky plechu, na ktorom ich budeme piecť. Plech vymastíme, naložíme naň šúľance, ktoré nožom narežeme na potrebnú veľkosť. Pečieme 20 minút. Medzitým si v mise pripravíme 5 - 6 dcl mlieka, do ktorého pridáme zomletý mak. Šťavu do bobáľok podľa chuti osladíme medom alebo cukrom. Všetko premiešame a pripravenou mliečno-makovou zmesou zalejeme bobáľky.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 2. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 3. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 4. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 5. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 8. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 9. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 2. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 3. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 4. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 7. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 8. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 9. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 10. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 16 787
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 732
 3. Aká je chémia vôní 12 245
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 740
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 629
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 193
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 686
 8. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 444
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 960
 10. Bývanie v meste predlžuje život 7 737
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Požiar vo Vranove.
Takto vyzeral Jakub po bitke na policajnej stanici.

V prešovskej väznici skončil po Zsuzsovej aj Gašpar

Súd reaguje, že on taký pokyn nevydal.

Tibor Gašpar.
Ingrid s piatačkou Izkou.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Cynická obluda

Premenlivá hnusoba

Igor Matovič tvrdí, že do roztrhania tela bojuje s hnusobou a všetko podriaďuje snahe poraziť ju.

Premiér obchádza ministerstvo, Gröhling by mohol Matovičov plán blokovať

Do Vianoc by mali otvoriť aj školu, kam chodia Matovičove dcéry.

Lídri strán po rokovaní u prezidentky.

Minúta po minúte: Vláda bude mimoriadne rokovať o školách

PCR testy na Slovensku odhalili už viac ako 111-tisíc nakazených.

Testovanie na nový koronavírus.
Prokurátor Maroš Žilinka.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop