„Je to na hlavu, schizofrénia, ale hlas ľudu, hlas boží,“ komentuje novinky pre psičkárov starosta Petrvalský (SDKÚ-DS). Tvrdí, že sú to vyhodené peniaze, lebo výkaly zbierať nechcú.
KOŠICE. Každý z 830 psičkárov z vyše 20–tisícového Sídliska Ťahanovce dostane budúci rok od mestskej časti zadarmo 500 vrecúšok na trus.
Všetkým dajú i „psičkársku“ mapu, aby vedeli, kde ich štvornohý kamarát nesmie. Úrad osadí aj 10 košov na psie exkrementy. Schválili to nedávno poslanci na návrh starostu Emila Petrvalského.
Ten to považuje za zbytočné, neverí, že vďaka tomu začne väčšina psičkárov zbierať po svojich psoch hovienka, podľa neho je hlavný problém, že sa im nechce.
Argumentuje, že ťahanovské psy môžu robiť potrebu kdekoľvek, kde nie je tabuľa zákaz vstupu so psom, a majitelia smú hádzať trus do bežného kontajnera na komunálny odpad (s výnimkou separovaného zberu) a tých je dosť. Doteraz vrecúška ani extra koše neboli.
Starosta: Hlas ľudu, hlas boží
„V hĺbke duše som presvedčený, že je jednoduchšie hodiť výkal rovno do obyčajného kontajnera ako do špeciálneho koša, z ktorého ho potom náš zamestnanec aj tak prehodí do kontajnera. Je to na hlavu, schizofrénia, ale ak si to niektorí psičkári či poslanci prajú, nebudem stáť v ceste, aby nepovedali, že som zlý starosta. Hlas ľudu, hlas boží, pokusne rozmiestnime 10 psích košov a uvidíme, ako sa osvedčia,“ komentuje starosta.
Nové koše majú vyprázdňovať raz–dvakrát týždenne. „Silne sa obávam, že disciplínu psičkárov to veľmi nezlepší. Najväčší problém bude osadiť ich vandaluvzdorne, aby ich nik nerozkopal, to už je neslávny fenomén nášho sídliska.“
Lokality pre koše ešte vyberajú. O zvýšenú kontrolu psičkárov sa chystajú požiadať mestskú políciu. Za 1 balíček s 500 vrecúškami zaplatí mestská časť 99 centov a 1 psí koš stojí 60 eur, dodal starosta.
Ľudia prosia o pomoc
„Množstvo exkrementov je neúnosné, majitelia psov nechávajú páchnuce výkaly na tráve i chodníkoch, prenášajú sa nimi choroby, nosíme ich domov na topánkach, deti sa nemôžu hrať na znečistených priestranstvách, psičkári naše prosby ignorujú, niektorí reagujú agresívne,“ poprosili úrad o pomoc v liste obyvatelia.
Ešte v septembri schválili poslanci na sídlisku 18 miest so zákazom vstupu so psom, úrad ich označil tabuľami (plochy detských ihrísk, priľahlých trávnikov, parkov). Vstup so psom je zo zákona zakázaný i do obchodov, škôl, zdravotných zariadení, kostolov, na športové ihriská či pieskoviská.
„Že sa psičkárom zamedzí vstup do okolia ihrísk je jedna vec, ale pouličné mačky tam s obľubou vykonávajú potrebu do piesku. V noci zas sedia na ihriskách a lavičkách opití alebo drogujúci mladí, ktorým nerobí problém vykonávať malú potrebu na štrk na ihrisku, mohli by ste tam dať tabule, ktoré zakazujú 16-ročným vypiť za večer dokopy v partii 4 fľaše tvrdého. Je tiež poburujúce, že práve matky, ktoré tam v blízkosti svojho dieťaťa fajčia jednu cigaretu za druhou, volajú po zdravom prostredí pre deti,“ poukázal psičkár Viktor, ktorý exkrementy vzorne zbiera, aj na iné problémy.
Mestská časť reagovala, že všetko rieši i s ďalšími kompetentnými.
Autor: jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári