Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 31. marec, 2023 | Meniny má Benjamín

Lepšie je začať sexovať neskôr, no až na svadbu čakať netreba

Rozprávať sa o sexe je napriek jeho častému výskytu v médiách pre ľudí stále tabu. Dvojice medzi sebou o intímnom živote často mlčia. Nevyjasnené ťažkosti môžu vzťahu ublížiť. Nie vždy pritom ide o problém psychický, príčiny treba hľadať aj v zdravotnom s

MUDr. Hrivňák. Mužom radí v prípade problémov vyhľadať odborníka čo najskôr.MUDr. Hrivňák. Mužom radí v prípade problémov vyhľadať odborníka čo najskôr. (Zdroj: Judita Čermáková)

tave človeka. Ak sa pár rozhodne nefunkčný sex riešiť, pomocnú ruku mu môže podať špecialista v odbore andrológia/sexuológia. Košickým odborníkom a podpredsedom Slovenskej sexuologickej spoločnosti je doktor Martin Hrivňák.

Andrológia môže byť pre ľudí neznámym pojmom. Je to jedno z odvetví sexuológie, ktoré sa zaoberá sexualitou mužov. Polovicu klientov ambulancie Dr. Hrivňáka tvoria muži s poruchou plodnosti. "Ak je neplodný pár, v 60 percentách je na vine muž. Predtým sa uvažovalo, že chyba je väčšinou na strane ženy. Snažíme sa vyšetriť mužov a zistiť u nich príčinu neplodnosti. Ak sa to podarí, nasadíme im vhodnú liečbu. Ak im nedokážeme pomôcť, nasleduje možnosť umelého oplodnenia."

Cestu k andrológovi nachádzajú muži s poruchou erekcie, takzvanou erektilnou disfunkciou. "Sú dve skupiny mužov, ktorí ku mne chodia. Jednak mladíci na začiatku pohlavného života, pretože tak veľmi chcú podať dobrý výkon, až sú z toho v strese. Týchto pacientov sa snažím povzbudiť. Samozrejme, vyšetríme ich, aby sme vylúčili organickú príčinu. Ale väčšinou je to o sebadôvere. Druhú skupinu tvoria chlapi po štyridsiatke, u ktorých spôsobujú poruchu erekcie chronické ochorenia či urologické problémy. S poruchou erekcie napríklad súvisí cukrovka. Dokázané je tiež, že erektilná disfunkcia predbieha infarkt myokardu o tri roky, pretože oba problémy súvisia s postihnutím ciev."

Na poruchy erekcie existujú rôzne podporné lieky, určené pre mladších i starších. U mladíkov ide zvyčajne len o krátkodobé užívanie. "Myslia si, že sú totálne neschopní a že ich problém je výnimočný, ale pritom je to bežná vec. Funguje u nich psychika, občas alkohol, ani partnerka nemusí byť skúsená. Tieto faktory môžu podmieniť vznik bludného kruhu - bojím sa, lebo môžem zlyhať, a zlyhám, lebo sa bojím. Stačí, aby chlapovi prebehla v hlave myšlienka, akú bude mať erekciu, a už nebude dobrá. Počas sexu sa netreba príliš sústrediť. Je zvyčajne dobrý vtedy, ak je neplánovaný."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Mylné predstavy o veľkosti

Verejnosť má často mylné predstavy o tom, ako dlho by mal chlap počas sexu vydržať, teda ako dlho by mala trvať erekcia. Dr. Hrivňák zdôrazňuje, že od vniknutia penisu do pošvy po ejakuláciu je priemerná dĺžka pohlavného styku 5 až 7 minút. Muž má zdravotný problém, ak sa tento čas skráti na jednu či dve minúty. Ide o predčasnú ejakuláciu, ktorá je najčastejšou sexuologickou poruchou. S týmto hendikepom sa pasujú mladší i starší. Existujú lieky, ktoré dokážu problém zvyčajne odstrániť. Berú sa počas troch až štyroch mesiacov.

Mýtami je opradená priemerná veľkosť penisu. Mnohí muži si myslia, že tam dole nie sú patrične vybavení. Možno prekvapí oficiálna informácia o 12,5-centimetrovej priemernej dĺžke penisu počas erekcie. "Pohlavný úd odporúčame zväčšovať len u mužov s penisom v erekcii menším ako 7 centimetrov. Týchto prípadov je málo. Ak si porovnáte priemernú dĺžku penisu v erekcii s priemernou dĺžkou pošvy s cca 9 centimetrami, pričom najcitlivejšia je v prvej tretine, nadmerné zväčšovanie penisu veľký význam nemá. Skôr je to otázka sebavedomia a prehnaných predstáv. Naposledy som mal besedu so študentmi strednej školy. Väčšinou hovorili o priemernej dĺžke penisu počas erekcie v rozpätí 15 až 16 centimetrov. Niekedy je väčší a dlhší penis skôr na škodu. Veľa žien povie, že malo lepší sex s mužom, ktorý ho mal menší. Niekedy stačí len to, ak sa jej počas pohlavného styku viac venuje."

V žiadnej múdrej knihe nenájdete údaj o tom, kedy je dobré so sexom skončiť. Ak má muž, ale i žena chuť, môžu si aktívny sexuálny život udržať do najvyššieho veku. Podľa Dr. Hrivňáka nie je normálne, ak 70-ročný muž už nemá sex, ak o neho ešte má záujem. "Ak má partnerku, s ktorou môže žiť aktívnym pohlavným životom, tak nech tak robí aj do sto rokov..." O tom, že výkonnosť nesúvisí s vekom, svedčí 86-ročný pacient, ktorý odborníka navštívil kvôli tomu, že sexuje len raz za dva týždne namiesto jedného. Lekárska pomoc v podobe podporných liekov mu pomohla vrátiť sa do lepšej formy.

SkryťVypnúť reklamu

Neskoro neznamená odlišnosť

So sexom je lepšie začínať čo najneskôr. Mladí zvedavci nie sú dostatočne vzdelaní v oblasti nechceného tehotenstva alebo pohlavne prenosných ochorení. Prieskumy, ktoré robil Dr. Hrivňák so sexuologičkou Danicou Caisovou na stredných školách, ukázali priaznivé štatistiky. Viac ako 50 percent mladých ľudí začína so sexom po 18. roku života. Rozhodnutie, kedy sa do sexuálneho života pustiť, je na každom jedincovi. Záleží to od jeho sebavedomia a pocitu pripravenosti. Dr. Hrivňák sa napríklad raz telefonicky zhováral s 27-ročnou ženou, ktorá ešte s chlapom nespala. Mala obavy, či je to normálne. "Vysvetlil som jej, že nie je nenormálna a nemá zmysel robiť to len preto, lebo ostatné kamarátky už sex mali. Mladí ľudia sú kvôli malým alebo žiadnym skúsenostiam často vnímaní ako outsideri, čo je mylná predstava."

Na jednej strane si treba rozmyslieť, kedy so sexom začať, ale na čas po svadbe si ho odkladať netreba. Žiť s partnerom pohlavným životom pred manželstvom môže podľa Dr. Hrivňáka prinášať výhody. "Ako sexuológ neuznávam sex po svadbe. Mal som niekoľko párov, ktoré to dodržiavali a potom boli prekvapené, že im to nefunguje. Nedokázali sa dohodnúť a zistili, že každý z nich mal odlišné sexuálne predstavy. Napriek mojim radám a odporúčaniam sa napokon rozviedli. Ak sa niekto prezentuje ako veriaci, tak by jeho viera mala byť natoľko silná, aby sa s tým vedel vyrovnať. Sexu sa treba naučiť rovnako ako chodiť alebo rozprávať. Dvojica musí zistiť, ako to v pohlavnom styku chodí, počúvať partnera a snažiť sa vzájomne zladiť."

Satisfakciou pre muža je fakt, ak sexuálny vrchol dosiahne nielen on, ale i jeho partnerka. Práve preto je potrebná komunikácia gestami prípadne slovami. Ten druhý z dvojice totiž väčšinou na základe vlastného úsudku telepaticky nevytuší, po čom prahne jeho polovička. Väčší problém s tým majú zvyčajne ženy. Dr. Hrivňák vidí problém najmä v tom, že málo masturbujú. Muži to robia častejšie, čím dokážu lepšie odkomunikovať, čo ich v posteli poteší.

Smutné príbehy prináša sám život. Niekedy môže byť váhanie, hanblivosť a neochota zdôveriť sa s problémom v lekárskej ambulancii pre pacientov osudná. Ako výstraha vyznievajú prípady, keď mali pacienti problémy s erekciou alebo močením a neskoršie vyšetrenia u andrológa potvrdili rakovinu prostaty. Lekári sa tešia, ak sa tieto závažné stavy podarí vyliečiť. Niekedy sa však končia tragicky. Preto je podľa Dr. Hrivňáka na mieste prevencia a ochota podeliť sa so svojimi zdravotnými ťažkosťami.

SkryťVypnúť reklamu

Úsmevné príhody

V porovnaní so smutnými osudmi úsmevne vyznievajú kuriózne prípady, s ktorými sa počas 24-ročnej praxe odborník stretol. Často sa stáva, že si po radu prichádza mladík, ktorý je nešťastný s rozmermi pohlavného údu alebo tým, že počas sexu nevydrží dlho. Po rozhovore s andrológom už pre neho nie je deň (či noc) až taký čierny, lebo zistí, že zásadne nevybočuje z normálu.

Niekedy nastane problém pri bežnej činnosti, akou je zaťahovanie zipsu. Pred rokmi si prišiel po pomoc k Dr. Hrivňákovi chlap, ktorý si zasekol predkožku do zipsu. Vzhľadom na citlivosť miesta bolo nepríjemné zbaviť sa neželanej bolesti. Napokon si s tým poradila zdravotná sestra.

S obavami, aby všetko fungovalo tak, ako má, prišiel za lekárom homosexuálny pár. Jeden z dvojice sa počas orálneho pohlavného styku rozvášnil viac ako mal a odhryzol partnerovi kúsok z predkožky. Do nemocnice prišli obaja aj s odhryznutým kúskom a chceli, aby to lekári prišili na pôvodné miesto. Upokojilo ich až vysvetlenie lekárov, že chýbajúca kožka funkciu pohlavného údu nenaruší.

Dr. Hrivňák má medzi pacientmi aj niekoľko transsexuálov. Ide o osoby s poruchou sexuálnej identity - túžia po zmene pohlavia. "Trápia sa, že sú v inom tele, ako majú byť. Transsexuál musí ísť najprv za psychiatrom-sexuológom, potom začne brať hormonálne lieky a niekoľko rokov je odborne sledovaný. Ak je definitívne presvedčený, že chce žiť v inom tele, tak sa v prípade premeny z muža na ženu odstraňujú semenníky a dochádza k papierovej zmene pohlavia."

Ak sa chce zmeniť žena na muža, taktiež je potrebná hormonálna liečba. "Postupne jej narastie brada, zmohutnie telo. V zahraničí si niekedy nechávajú plastickými chirurgmi vytvoriť umelý penis, avšak to, aby bol plne funkčný, vie spraviť len málo lekárov na svete. Treba podotknúť, že transsexuálom nejde o pohlavnú, ale skôr vizuálnu a identickú zmenu. Veľmi rýchlo si napríklad dokážu nájsť partnera opačného pohlavia, akými chcú byť."

Rady košického odborníka vyhľadávajú ľudia z celého Slovenska kvôli jeho odbornosti a faktu, že ak má niekto sexuálny problém, chce ostať v anonymite, bez pozornosti blízkeho okolia. Dr. Hrivňák zdôrazňuje, že zhovárať sa o pohlavnom styku otvorene a vedieť bez obáv opísať sexuálne problémy, je dôležité a človek sa tomu nesmie brániť. Inak mu možno len ťažko pomôcť.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 3. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 4. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 5. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu aj mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 6. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 7. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 8. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 1. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 2. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 4. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
 5. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 6. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 7. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 8. Životné poistenie v čase inflácie. Aká je jeho ideálna výška?
 1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 24 065
 2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 009
 3. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 10 303
 4. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 881
 5. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 612
 6. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 5 451
 7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 3 642
 8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov 2 663

Blogy SME

 1. Dušan Koniar: Taraba: Voľby nemajú byť ako zmanipulované, ak...
 2. Peter Kubica: O priveľkých teniskách
 3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (31.3. - 6.4.1923)
 4. Miroslav Lukáč: Dežo uvádza, že každý má svoju bandu. I poslanci.
 5. František Ptáček: Mier poslanca Fica – ako prasa učí holubicu lietať
 6. Alexander Hričko: Na Slovensku sa vytratil zdravý gazdovský rozum
 7. Marián Kozák: Plavecké olympiády v Detskom klube v rokoch 1997 - 1999
 8. Helena Smihulova Laucikova: Predjarie pod Barancom
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 26 744
 2. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 26 650
 3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 923
 4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 8 096
 5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 6 009
 6. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 736
 7. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 3 948
 8. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 3 918
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Výroba húfnic Zuzana 2 a munície v spoločnostiach DMD Holdingu

Dubnica patrí k posledným, kde vedia vyrábať aj ruské 152 mm strely.


a 1 ďalší 8 h
Hotel Aston

Na mieste hotela Aston má vyrásť nový projekt.


14 h
Lubjanka, niekdajšie sídlo sovietskej KGB a dnes ruskej FSB.

S inváziou chceli počkať do leta, Putin nepočúval.


12 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


7 h

Blogy SME

 1. Dušan Koniar: Taraba: Voľby nemajú byť ako zmanipulované, ak...
 2. Peter Kubica: O priveľkých teniskách
 3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (31.3. - 6.4.1923)
 4. Miroslav Lukáč: Dežo uvádza, že každý má svoju bandu. I poslanci.
 5. František Ptáček: Mier poslanca Fica – ako prasa učí holubicu lietať
 6. Alexander Hričko: Na Slovensku sa vytratil zdravý gazdovský rozum
 7. Marián Kozák: Plavecké olympiády v Detskom klube v rokoch 1997 - 1999
 8. Helena Smihulova Laucikova: Predjarie pod Barancom
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 26 744
 2. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 26 650
 3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 923
 4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 8 096
 5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 6 009
 6. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 736
 7. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 3 948
 8. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 3 918
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu