tave človeka. Ak sa pár rozhodne nefunkčný sex riešiť, pomocnú ruku mu môže podať špecialista v odbore andrológia/sexuológia. Košickým odborníkom a podpredsedom Slovenskej sexuologickej spoločnosti je doktor Martin Hrivňák.
Andrológia môže byť pre ľudí neznámym pojmom. Je to jedno z odvetví sexuológie, ktoré sa zaoberá sexualitou mužov. Polovicu klientov ambulancie Dr. Hrivňáka tvoria muži s poruchou plodnosti. "Ak je neplodný pár, v 60 percentách je na vine muž. Predtým sa uvažovalo, že chyba je väčšinou na strane ženy. Snažíme sa vyšetriť mužov a zistiť u nich príčinu neplodnosti. Ak sa to podarí, nasadíme im vhodnú liečbu. Ak im nedokážeme pomôcť, nasleduje možnosť umelého oplodnenia."
Cestu k andrológovi nachádzajú muži s poruchou erekcie, takzvanou erektilnou disfunkciou. "Sú dve skupiny mužov, ktorí ku mne chodia. Jednak mladíci na začiatku pohlavného života, pretože tak veľmi chcú podať dobrý výkon, až sú z toho v strese. Týchto pacientov sa snažím povzbudiť. Samozrejme, vyšetríme ich, aby sme vylúčili organickú príčinu. Ale väčšinou je to o sebadôvere. Druhú skupinu tvoria chlapi po štyridsiatke, u ktorých spôsobujú poruchu erekcie chronické ochorenia či urologické problémy. S poruchou erekcie napríklad súvisí cukrovka. Dokázané je tiež, že erektilná disfunkcia predbieha infarkt myokardu o tri roky, pretože oba problémy súvisia s postihnutím ciev."
Na poruchy erekcie existujú rôzne podporné lieky, určené pre mladších i starších. U mladíkov ide zvyčajne len o krátkodobé užívanie. "Myslia si, že sú totálne neschopní a že ich problém je výnimočný, ale pritom je to bežná vec. Funguje u nich psychika, občas alkohol, ani partnerka nemusí byť skúsená. Tieto faktory môžu podmieniť vznik bludného kruhu - bojím sa, lebo môžem zlyhať, a zlyhám, lebo sa bojím. Stačí, aby chlapovi prebehla v hlave myšlienka, akú bude mať erekciu, a už nebude dobrá. Počas sexu sa netreba príliš sústrediť. Je zvyčajne dobrý vtedy, ak je neplánovaný."
Mylné predstavy o veľkosti
Verejnosť má často mylné predstavy o tom, ako dlho by mal chlap počas sexu vydržať, teda ako dlho by mala trvať erekcia. Dr. Hrivňák zdôrazňuje, že od vniknutia penisu do pošvy po ejakuláciu je priemerná dĺžka pohlavného styku 5 až 7 minút. Muž má zdravotný problém, ak sa tento čas skráti na jednu či dve minúty. Ide o predčasnú ejakuláciu, ktorá je najčastejšou sexuologickou poruchou. S týmto hendikepom sa pasujú mladší i starší. Existujú lieky, ktoré dokážu problém zvyčajne odstrániť. Berú sa počas troch až štyroch mesiacov.
Mýtami je opradená priemerná veľkosť penisu. Mnohí muži si myslia, že tam dole nie sú patrične vybavení. Možno prekvapí oficiálna informácia o 12,5-centimetrovej priemernej dĺžke penisu počas erekcie. "Pohlavný úd odporúčame zväčšovať len u mužov s penisom v erekcii menším ako 7 centimetrov. Týchto prípadov je málo. Ak si porovnáte priemernú dĺžku penisu v erekcii s priemernou dĺžkou pošvy s cca 9 centimetrami, pričom najcitlivejšia je v prvej tretine, nadmerné zväčšovanie penisu veľký význam nemá. Skôr je to otázka sebavedomia a prehnaných predstáv. Naposledy som mal besedu so študentmi strednej školy. Väčšinou hovorili o priemernej dĺžke penisu počas erekcie v rozpätí 15 až 16 centimetrov. Niekedy je väčší a dlhší penis skôr na škodu. Veľa žien povie, že malo lepší sex s mužom, ktorý ho mal menší. Niekedy stačí len to, ak sa jej počas pohlavného styku viac venuje."
V žiadnej múdrej knihe nenájdete údaj o tom, kedy je dobré so sexom skončiť. Ak má muž, ale i žena chuť, môžu si aktívny sexuálny život udržať do najvyššieho veku. Podľa Dr. Hrivňáka nie je normálne, ak 70-ročný muž už nemá sex, ak o neho ešte má záujem. "Ak má partnerku, s ktorou môže žiť aktívnym pohlavným životom, tak nech tak robí aj do sto rokov..." O tom, že výkonnosť nesúvisí s vekom, svedčí 86-ročný pacient, ktorý odborníka navštívil kvôli tomu, že sexuje len raz za dva týždne namiesto jedného. Lekárska pomoc v podobe podporných liekov mu pomohla vrátiť sa do lepšej formy.
Neskoro neznamená odlišnosť
So sexom je lepšie začínať čo najneskôr. Mladí zvedavci nie sú dostatočne vzdelaní v oblasti nechceného tehotenstva alebo pohlavne prenosných ochorení. Prieskumy, ktoré robil Dr. Hrivňák so sexuologičkou Danicou Caisovou na stredných školách, ukázali priaznivé štatistiky. Viac ako 50 percent mladých ľudí začína so sexom po 18. roku života. Rozhodnutie, kedy sa do sexuálneho života pustiť, je na každom jedincovi. Záleží to od jeho sebavedomia a pocitu pripravenosti. Dr. Hrivňák sa napríklad raz telefonicky zhováral s 27-ročnou ženou, ktorá ešte s chlapom nespala. Mala obavy, či je to normálne. "Vysvetlil som jej, že nie je nenormálna a nemá zmysel robiť to len preto, lebo ostatné kamarátky už sex mali. Mladí ľudia sú kvôli malým alebo žiadnym skúsenostiam často vnímaní ako outsideri, čo je mylná predstava."
Na jednej strane si treba rozmyslieť, kedy so sexom začať, ale na čas po svadbe si ho odkladať netreba. Žiť s partnerom pohlavným životom pred manželstvom môže podľa Dr. Hrivňáka prinášať výhody. "Ako sexuológ neuznávam sex po svadbe. Mal som niekoľko párov, ktoré to dodržiavali a potom boli prekvapené, že im to nefunguje. Nedokázali sa dohodnúť a zistili, že každý z nich mal odlišné sexuálne predstavy. Napriek mojim radám a odporúčaniam sa napokon rozviedli. Ak sa niekto prezentuje ako veriaci, tak by jeho viera mala byť natoľko silná, aby sa s tým vedel vyrovnať. Sexu sa treba naučiť rovnako ako chodiť alebo rozprávať. Dvojica musí zistiť, ako to v pohlavnom styku chodí, počúvať partnera a snažiť sa vzájomne zladiť."
Satisfakciou pre muža je fakt, ak sexuálny vrchol dosiahne nielen on, ale i jeho partnerka. Práve preto je potrebná komunikácia gestami prípadne slovami. Ten druhý z dvojice totiž väčšinou na základe vlastného úsudku telepaticky nevytuší, po čom prahne jeho polovička. Väčší problém s tým majú zvyčajne ženy. Dr. Hrivňák vidí problém najmä v tom, že málo masturbujú. Muži to robia častejšie, čím dokážu lepšie odkomunikovať, čo ich v posteli poteší.
Smutné príbehy prináša sám život. Niekedy môže byť váhanie, hanblivosť a neochota zdôveriť sa s problémom v lekárskej ambulancii pre pacientov osudná. Ako výstraha vyznievajú prípady, keď mali pacienti problémy s erekciou alebo močením a neskoršie vyšetrenia u andrológa potvrdili rakovinu prostaty. Lekári sa tešia, ak sa tieto závažné stavy podarí vyliečiť. Niekedy sa však končia tragicky. Preto je podľa Dr. Hrivňáka na mieste prevencia a ochota podeliť sa so svojimi zdravotnými ťažkosťami.
Úsmevné príhody
V porovnaní so smutnými osudmi úsmevne vyznievajú kuriózne prípady, s ktorými sa počas 24-ročnej praxe odborník stretol. Často sa stáva, že si po radu prichádza mladík, ktorý je nešťastný s rozmermi pohlavného údu alebo tým, že počas sexu nevydrží dlho. Po rozhovore s andrológom už pre neho nie je deň (či noc) až taký čierny, lebo zistí, že zásadne nevybočuje z normálu.
Niekedy nastane problém pri bežnej činnosti, akou je zaťahovanie zipsu. Pred rokmi si prišiel po pomoc k Dr. Hrivňákovi chlap, ktorý si zasekol predkožku do zipsu. Vzhľadom na citlivosť miesta bolo nepríjemné zbaviť sa neželanej bolesti. Napokon si s tým poradila zdravotná sestra.
S obavami, aby všetko fungovalo tak, ako má, prišiel za lekárom homosexuálny pár. Jeden z dvojice sa počas orálneho pohlavného styku rozvášnil viac ako mal a odhryzol partnerovi kúsok z predkožky. Do nemocnice prišli obaja aj s odhryznutým kúskom a chceli, aby to lekári prišili na pôvodné miesto. Upokojilo ich až vysvetlenie lekárov, že chýbajúca kožka funkciu pohlavného údu nenaruší.
Dr. Hrivňák má medzi pacientmi aj niekoľko transsexuálov. Ide o osoby s poruchou sexuálnej identity - túžia po zmene pohlavia. "Trápia sa, že sú v inom tele, ako majú byť. Transsexuál musí ísť najprv za psychiatrom-sexuológom, potom začne brať hormonálne lieky a niekoľko rokov je odborne sledovaný. Ak je definitívne presvedčený, že chce žiť v inom tele, tak sa v prípade premeny z muža na ženu odstraňujú semenníky a dochádza k papierovej zmene pohlavia."
Ak sa chce zmeniť žena na muža, taktiež je potrebná hormonálna liečba. "Postupne jej narastie brada, zmohutnie telo. V zahraničí si niekedy nechávajú plastickými chirurgmi vytvoriť umelý penis, avšak to, aby bol plne funkčný, vie spraviť len málo lekárov na svete. Treba podotknúť, že transsexuálom nejde o pohlavnú, ale skôr vizuálnu a identickú zmenu. Veľmi rýchlo si napríklad dokážu nájsť partnera opačného pohlavia, akými chcú byť."
Rady košického odborníka vyhľadávajú ľudia z celého Slovenska kvôli jeho odbornosti a faktu, že ak má niekto sexuálny problém, chce ostať v anonymite, bez pozornosti blízkeho okolia. Dr. Hrivňák zdôrazňuje, že zhovárať sa o pohlavnom styku otvorene a vedieť bez obáv opísať sexuálne problémy, je dôležité a človek sa tomu nesmie brániť. Inak mu možno len ťažko pomôcť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári