Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 29. máj, 2023 | Meniny má Vilma

Florida zakazuje venčiť krokodíly, Thajsko šoférovanie "hore bez"

Ste presvedčení, že niektoré zákony sú u nás postavené na hlavu. Po prečítaní nasledujúcich riadkov svoj názor pravdepodobne zmeníte v tom, že až také absurdné nie sú. Zahraničné spravodajské servery z času na čas prinášajú prehľad najhlúpejších zákonov,

vyhlášok či nariadení vo svete. David Crombie dokonca napísal knihu - Hlúpe zákony sveta, ktorá vyšla aj na Slovensku. Pri čítaní mnohých z nich sa zastavuje rozum a človek premýšľa, že ich museli tvorcovia tvoriť pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok. Inak by spod ich rúk nemohli vyjsť takéto skvosty. Posúďte sami.

O Amerike sa hovorí ako o zasľúbenej zemi či krajine neobmedzených možností, ale niektoré tamojšie zákony sú poriadne hlúpe. V Kanade je napríklad zákonom zakázané nastupovať do lietadla počas letu. V štáte Alabama je zakázané vysmrkať sa vo vetre či nosiť kornútik so zmrzlinou v zadnom vrecku. Poľovať na ťavy je zakázané v štáte Arizona a v Arkansase zas zákon stanovuje, že učiteľkám, ktoré si strihajú vlasy nakrátko, nebude zvýšený plat. V Delaware sa pokus dať do záložne vlastnú drevenú nohu kvalifikuje ako priestupok. V Denveri je ilegálne požičať si od suseda vysávač. Cowboy zas môže nosiť cowboyské čižmy až vtedy, ak vlastní aspoň dve kravy.

Skutočným skvostom ľudskej hlúposti sú niektoré floridské zákony. Je tam prísne zakázané udržiavať sexuálne styky s dikobrazom a vo floridskom meste Daytona Beach je dokonca zakázané sexuálne obťažovať smetiaky. A ešte raz Florida - zákony tam nepovoľujú venčiť krokodíly.

Štát Indiana zakazuje občanom najmenej štyri hodiny po konzumácii cesnaku ísť do kina či divadla a nesmú cestovať električkou. Ak navštívite štát Illinois, majte pri sebe aspoň jeden dolár. V opačnom prípadne vám hrozí vzatie do väzby, lebo budete braný ako povaľač - bezdomovec. Ak v Kalifornii nastražíte pascu na myši a nevlastníte poľovnícky list, porušujete zákon. Perlou je aj zákon na zníženie kriminality z Wisconsinu, ktorý hovorí - "Motorista, ktorý má zločinné úmysly, je pri vstupe do mesta povinný zastaviť a zatelefonovať šéfovi polície."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nepískajte pod vodou

Podobne vysoko inteligentný je aj ďalší zákon, konkrétne z Texasu, ktorého tvorca mal dostať minimálne Oscara za vtip tisícročia. Podľa neho je vrah povinný svojej obeti aspoň 24 hodín pred vraždou oznámiť, ústne alebo písomne, že ju zavraždí, ako a prečo. V Texase podľa jedného nariadenia môžu chodiť naboso iba tie osoby, ktoré si zakúpili špeciálne povolenie za 5 dolárov a prdenie vo výťahu je nezákonné. Dojiť v Texase cudziu kravu či kresliť na ňu graffiti je trestný čin. Ďalší inteligentný zákon v tomto štáte sa týka vlakov. V prípade, ak sa dva vlaky stretnú na železničnej "križovatke", oba musia zastaviť a počkať, kým sa jeden z nich stratí z dohľadu...

Štát Michigan povoľuje zlodejovi podať žalobu, ak sa počas vlámania zranil, a vo Fort Madison, štát Iowa, je stanovené, že hasiči pred výjazdom k požiaru musia najprv 15 minút cvičiť na základni hasenie. V Severnej Karolíne stále platí zákon z roku 1805, ktorý zakazuje spolužitie nezosobášeného muža a ženy v jednej domácnosti. Totožný zákon platí aj v ďalších šiestich štátoch USA: vo Virginii, Západnej Virginii, na Floride, v Michigane, Mississippi a v Severnej Dakote.

Ak sa má v Oklahome na súkromnom pozemku zísť tri alebo viac psov, musia mať povolenie podpísané starostom. "Zábavný" je aj zákon zo Západnej Virgínie, podľa ktorého "Čo šofér zrazí na ceste, to si môže domov vziať na večeru..." V Nebraske zasa hrozí väzenie rodičom tých detí, ktoré si grgnú v kostole. Žobráci v Memphise musia žiadať o licenciu na žobranie za 10 dolárov a ťažký život tam majú aj žaby - nesmú totiž kvákať po desiatej hodine večer. Takisto nie je jasné, prečo v štáte Vermont zákonom zakázali pískať si pod vodou. V Chicagu je ilegálne ísť na ryby v pyžame a v Tennessee porušujete zákon, ak počas šoférovania auta spíte... V Connecticute mysleli aj na bezpečnú jazdu na bicykli. Ak totiž idete viac ako 100 km za hodinu, riskujete, že vás zastaví polícia. Utah má zasa zákon, podľa ktorého občania majú povolenie vlastniť nukleárne zbrane, ale zakázané ich použiť.

SkryťVypnúť reklamu

Pozor na mince!

Ani zákonodarcovia v ázijských krajinách sa nenechávajú zahanbiť a vypúšťajú do sveta zákony hodné literárnych pokusov školákov na hodinách slohu v žánri komédia. Iné hraničia až s tragédiou. Bolívijská vláda má napríklad úplne jasno v tom, koľko vína by mali ženy piť. Starý, ale stále platný zákon hovorí, že je nezákonné, aby si ženy v baroch alebo reštauráciách objednali viac ako jeden pohár vína. V čínskej domácnosti je povolené mať len jedno dieťa; ak sa narodí druhé dieťa, rodičom hrozí pokuta. Zachrániť topiaceho sa je protizákonné, lebo sa tým zasahuje do jeho osudu.

V Hongkongu môže podvedená žena zabiť svojho neverného muža, ale len holými rukami. Naopak, muž môže svoju manželku, ktorá ho podviedla, zniesť zo sveta pomocou akýchkoľvek prostriedkov. V Izraeli je zakázané chovať psy plemena Rotvailer, prasce a v žiadnom prípade nemôžete vodiť medvede na pláž. Takisto svojich štvornohých kamarátov nemôžete kŕmiť na verejnosti, inak pôjdete do basy. Tvorcovia zákonov v Japonsku naopak "pozabudli" určiť vekovú spôsobilosť na uzavretie manželstva. Dopravní policajti v Kórei sú povinní nahlásiť všetky úplatky, ktoré dostanú od motoristov.

Singapur takisto vyprodukoval zopár rozporuplných zákonov. Občania tam nesmú chodiť nahí ani doma, lebo sa to pokladá za pornografiu. V krajine si dávajte veľký pozor na odpadky, ich odhodenie na ulici vás môže stáť nie tak veľa peňazí, ako verejnú hanbu. Previnilci musia očistiť ulicu v oblečení s nápisom "neporiadnik" a dokonca môžu dostať trstenicou. V Thajsku v žiadnom prípade nešoférujte hore bez. V tejto ázijskej krajine si tiež dávajte pozor, kam šliapete. Do problémov sa môžete dostať, ak i len omylom stúpite na mincu alebo bankovku. Thajsko má totiž na bankovkách vyobrazeného panovníka, a tak mu vlastne stúpite na tvár. O to, že stúpite na žuvačku, sa však báť nemusíte, zahodenie takéhoto odpadu na ulicu môže vinníka stáť až sto eur.

Austrália má takisto zopár zábavných kúskov. Deti tu napríklad nesmú kupovať cigarety, ale celkom legálne ich môžu fajčiť. Pozor, ak vám vyhorí žiarovka. Vymieňať ju môžu iba elektrikári z povolania. Porušenie sa trestá finančnou pokutou. V tejto krajine si dávajte pozor aj na vulgarizmy. Každý, kto použije nadávku, môže dostať pokutu v prepočte od približne 70 až do 220 eur. Ak túžite po veštení budúcnosti, tu takúto službu nedostanete. Čítanie z tarotových kariet, dlane, sklenenej gule alebo akákoľvek iná forma predpovede budúcnosti je tam nelegálna. Považuje sa to za čarodejníctvo a to je trestné.

SkryťVypnúť reklamu

Do parlamentu len bez brnenia

Hoci mnohé americké zákony sú skôr na smiech, ani Európa nie je pozadu. Napríklad "hlúposť" niektorých anglických zákonov vyplýva z neochoty Britov siahať na svoje historické dedičstvo. Do parlamentu tak na základe 700 rokov platného zákona nesmú vstúpiť rytieri v brnení. Obdobne aj vzdialenosť lavíc vládnej strany od opozície v Dolnej snemovni zodpovedá dĺžke natiahnutej paže s mečom plus jeden "bezpečnostný" palec. Ak posielate list a nalepíte poštovú známku z kráľovninou podobizňou naopak, môžete byť obvinený z velezrady.

Ak vlastníte v Škótsku kravu a opijete sa, porušujete zákon. V Dánsku, skôr než šofér naštartuje auto, musí skontrolovať svetlá, brzdy, riadenie a zatrúbiť. Musí sa aj vizuálne presvedčiť, že sa pod autom neschovali deti. Tento je ešte lepší: Ak chce konský povoz predbehnúť auto a kôň sa znepokojí, šofér motorového vozidla musí podľa zákona odstaviť auto na krajnici. Ak je kôň naďalej nervózny a treba ho upokojiť, šofér je podľa zákona povinný auto zakryť.

Francúzsko "vlastní" tiež zopár ozajstných perál. Vo vlaku sa napríklad nemôžete bozkávať. Ak náhodou vlastníte prasiatko, nech vám ani nenapadne pomenovať ho Napoleon. Je to totiž zakázané. Menej zábavný je istý zákon z Grécka. Ak je tam muž prichytený na verejnosti pri bozkávaní ženy, môže byť odsúdený až na trest smrti. Holandsko má napríklad taký zákon, ktorý povoľuje prostitúciu, ale účastníčky takéhoto typu obchodu musia platiť dane ako každý iný.

Jeden z najbohatších mužov sveta Bill Gates by sa v Nemecku miliardárom nikdy nestal. Prečo? Zakladateľ Microsoftu kedysi začínal z ničoho v garáži. V Nemecku je to však zakázané, pretože všetky priestory na prevádzkovanie živnosti tam musia mať okná. V Nemecku existuje aj zákon, ktorý hovorí, že ak z vášho okna v práci nie je vidieť na oblohu, máte právo dať okamžite výpoveď. Ak sa voláte Mária a radi by ste vykonávali v Taliansku najstaršie remeslo, máte smolu. Nositeľkám tohto mena to zakazuje zákon. Takisto v tejto krajine nesmiete na verejnosti kliať.

Aj Švajčiarsko schválilo niekoľko zákonov a nariadení, ktoré vyzerajú, že zákonodarcovia ich podpisovali na búrlivom žúre a vymýšľali ich od buka do buka. Zamerali sa na nočný pokoj, ale aj na ten nedeľný. V byte je napríklad po 22. hodine zakázané splachovať záchod, hrozí za to pokuta. Nedeľa je vo Švajčiarsku pravdepodobne zvlášť posvätná, lebo je zakázané vešanie bielizne, umývanie auta alebo kosenie trávnika práve v tento deň. Zákonodarcovia tiež zabudli dopísať zákon o predaji a výrobe absintu, pretože hoci prvé dve činnosti sú nelegálne, za konzumáciu tohto zeleného nápoja vám trest nehrozí.

Zákony na svete sú plné menších či väčších skvostov, pri vymýšľaní ktorých museli mať ich tvorcovia fantáziu bez hraníc. Mnohé sú dobré akurát na zasmiatie, ale ak máte chuť overiť si, či platia, vezmite si pre istotu so sebou väčšie množstvo peňazí a aj čisté spodky navyše a slovník danej krajiny. To pre prípad, ak by ste boli nútení študovať väzenské prostredie zvnútra pre porušenie nejakého "smiešneho" zákona.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko
 3. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 4. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 5. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 7. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 1. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 2. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 3. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
 4. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 5. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
 6. Päť rád, ako si po vysokej škole nájsť vysnívanú prácu
 7. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 8. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 677
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 723
 3. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 7 929
 4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 366
 5. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 100
 6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 3 269
 7. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 466
 8. Čeľustní ortopédi bijú na poplach: Pacienti potrebujú ochranu 2 372

Blogy SME

 1. Andrea Vörösová: J. A. Komenský... a ako ďalej?
 2. Soňa Kallová: Máme rovnaké podkarpatské korene. Podobnú súčasnosť. Máme aj rovnakú budúcnosť?
 3. Tina Gažovičová: Nemusíme vynachádzať koleso - ani pri inkluzívnom vzdelávaní
 4. Věra Tepličková: Naď už nevydržal tlak a odtajnil prísne tajné
 5. Anna Miľanová: Zub múdrosti... 2023
 6. Júlia Piraňa Mikolášiková: Kto osvietil myseľ policajného hovorcu? Na poste vedúceho oddelenia komunikácie prezídia skončil
 7. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ?
 8. Dušan Vršanský: Informatizácia v slovenskom vydaní
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 883
 2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 803
 3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 319
 4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 13 248
 5. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 8 658
 6. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 026
 7. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 7 004
 8. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 308
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Otec Daniela Tupého chce poznať pravdu o vražde svojho syna.

Otec Daniela Tupého chce vedieť, kto stál za tým, že sa vyšetrovanie odklonilo od skutočných páchateľov.


23. máj
Šéf wagnerovcov Jevgenij Prigožin so žoldniermi.

Prigožin kritizuje armádu, odstaviť ho však Kremeľ nechce.


7 h

Vydaných bolo 22-tisíc poukážok na dotáciu, vyše desatina z nich prepadla.


10 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


4 h

Blogy SME

 1. Andrea Vörösová: J. A. Komenský... a ako ďalej?
 2. Soňa Kallová: Máme rovnaké podkarpatské korene. Podobnú súčasnosť. Máme aj rovnakú budúcnosť?
 3. Tina Gažovičová: Nemusíme vynachádzať koleso - ani pri inkluzívnom vzdelávaní
 4. Věra Tepličková: Naď už nevydržal tlak a odtajnil prísne tajné
 5. Anna Miľanová: Zub múdrosti... 2023
 6. Júlia Piraňa Mikolášiková: Kto osvietil myseľ policajného hovorcu? Na poste vedúceho oddelenia komunikácie prezídia skončil
 7. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ?
 8. Dušan Vršanský: Informatizácia v slovenskom vydaní
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 883
 2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 803
 3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 319
 4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 13 248
 5. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 8 658
 6. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 026
 7. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 7 004
 8. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 308
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu