Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 20. september, 2020 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky
MNOHÉ ZÁKONY SVETA OPLÝVAJÚ FANTÁZIOU, VTIPOM I PORIADNOU DÁVKOU NEZMYSELNOSTI. TU SÚ NIEKTORÉ Z NICH

Florida zakazuje venčiť krokodíly, Thajsko šoférovanie "hore bez"

Ste presvedčení, že niektoré zákony sú u nás postavené na hlavu. Po prečítaní nasledujúcich riadkov svoj názor pravdepodobne zmeníte v tom, že až také absurdné nie sú. Zahraničné spravodajské servery z času na čas prinášajú prehľad najhlúpejších zákonov,

vyhlášok či nariadení vo svete. David Crombie dokonca napísal knihu - Hlúpe zákony sveta, ktorá vyšla aj na Slovensku. Pri čítaní mnohých z nich sa zastavuje rozum a človek premýšľa, že ich museli tvorcovia tvoriť pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok. Inak by spod ich rúk nemohli vyjsť takéto skvosty. Posúďte sami.

O Amerike sa hovorí ako o zasľúbenej zemi či krajine neobmedzených možností, ale niektoré tamojšie zákony sú poriadne hlúpe. V Kanade je napríklad zákonom zakázané nastupovať do lietadla počas letu. V štáte Alabama je zakázané vysmrkať sa vo vetre či nosiť kornútik so zmrzlinou v zadnom vrecku. Poľovať na ťavy je zakázané v štáte Arizona a v Arkansase zas zákon stanovuje, že učiteľkám, ktoré si strihajú vlasy nakrátko, nebude zvýšený plat. V Delaware sa pokus dať do záložne vlastnú drevenú nohu kvalifikuje ako priestupok. V Denveri je ilegálne požičať si od suseda vysávač. Cowboy zas môže nosiť cowboyské čižmy až vtedy, ak vlastní aspoň dve kravy.

Skutočným skvostom ľudskej hlúposti sú niektoré floridské zákony. Je tam prísne zakázané udržiavať sexuálne styky s dikobrazom a vo floridskom meste Daytona Beach je dokonca zakázané sexuálne obťažovať smetiaky. A ešte raz Florida - zákony tam nepovoľujú venčiť krokodíly.

Štát Indiana zakazuje občanom najmenej štyri hodiny po konzumácii cesnaku ísť do kina či divadla a nesmú cestovať električkou. Ak navštívite štát Illinois, majte pri sebe aspoň jeden dolár. V opačnom prípadne vám hrozí vzatie do väzby, lebo budete braný ako povaľač - bezdomovec. Ak v Kalifornii nastražíte pascu na myši a nevlastníte poľovnícky list, porušujete zákon. Perlou je aj zákon na zníženie kriminality z Wisconsinu, ktorý hovorí - "Motorista, ktorý má zločinné úmysly, je pri vstupe do mesta povinný zastaviť a zatelefonovať šéfovi polície."

Skryť Vypnúť reklamu

Nepískajte pod vodou

Podobne vysoko inteligentný je aj ďalší zákon, konkrétne z Texasu, ktorého tvorca mal dostať minimálne Oscara za vtip tisícročia. Podľa neho je vrah povinný svojej obeti aspoň 24 hodín pred vraždou oznámiť, ústne alebo písomne, že ju zavraždí, ako a prečo. V Texase podľa jedného nariadenia môžu chodiť naboso iba tie osoby, ktoré si zakúpili špeciálne povolenie za 5 dolárov a prdenie vo výťahu je nezákonné. Dojiť v Texase cudziu kravu či kresliť na ňu graffiti je trestný čin. Ďalší inteligentný zákon v tomto štáte sa týka vlakov. V prípade, ak sa dva vlaky stretnú na železničnej "križovatke", oba musia zastaviť a počkať, kým sa jeden z nich stratí z dohľadu...

Štát Michigan povoľuje zlodejovi podať žalobu, ak sa počas vlámania zranil, a vo Fort Madison, štát Iowa, je stanovené, že hasiči pred výjazdom k požiaru musia najprv 15 minút cvičiť na základni hasenie. V Severnej Karolíne stále platí zákon z roku 1805, ktorý zakazuje spolužitie nezosobášeného muža a ženy v jednej domácnosti. Totožný zákon platí aj v ďalších šiestich štátoch USA: vo Virginii, Západnej Virginii, na Floride, v Michigane, Mississippi a v Severnej Dakote.

Ak sa má v Oklahome na súkromnom pozemku zísť tri alebo viac psov, musia mať povolenie podpísané starostom. "Zábavný" je aj zákon zo Západnej Virgínie, podľa ktorého "Čo šofér zrazí na ceste, to si môže domov vziať na večeru..." V Nebraske zasa hrozí väzenie rodičom tých detí, ktoré si grgnú v kostole. Žobráci v Memphise musia žiadať o licenciu na žobranie za 10 dolárov a ťažký život tam majú aj žaby - nesmú totiž kvákať po desiatej hodine večer. Takisto nie je jasné, prečo v štáte Vermont zákonom zakázali pískať si pod vodou. V Chicagu je ilegálne ísť na ryby v pyžame a v Tennessee porušujete zákon, ak počas šoférovania auta spíte... V Connecticute mysleli aj na bezpečnú jazdu na bicykli. Ak totiž idete viac ako 100 km za hodinu, riskujete, že vás zastaví polícia. Utah má zasa zákon, podľa ktorého občania majú povolenie vlastniť nukleárne zbrane, ale zakázané ich použiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Pozor na mince!

Ani zákonodarcovia v ázijských krajinách sa nenechávajú zahanbiť a vypúšťajú do sveta zákony hodné literárnych pokusov školákov na hodinách slohu v žánri komédia. Iné hraničia až s tragédiou. Bolívijská vláda má napríklad úplne jasno v tom, koľko vína by mali ženy piť. Starý, ale stále platný zákon hovorí, že je nezákonné, aby si ženy v baroch alebo reštauráciách objednali viac ako jeden pohár vína. V čínskej domácnosti je povolené mať len jedno dieťa; ak sa narodí druhé dieťa, rodičom hrozí pokuta. Zachrániť topiaceho sa je protizákonné, lebo sa tým zasahuje do jeho osudu.

V Hongkongu môže podvedená žena zabiť svojho neverného muža, ale len holými rukami. Naopak, muž môže svoju manželku, ktorá ho podviedla, zniesť zo sveta pomocou akýchkoľvek prostriedkov. V Izraeli je zakázané chovať psy plemena Rotvailer, prasce a v žiadnom prípade nemôžete vodiť medvede na pláž. Takisto svojich štvornohých kamarátov nemôžete kŕmiť na verejnosti, inak pôjdete do basy. Tvorcovia zákonov v Japonsku naopak "pozabudli" určiť vekovú spôsobilosť na uzavretie manželstva. Dopravní policajti v Kórei sú povinní nahlásiť všetky úplatky, ktoré dostanú od motoristov.

Singapur takisto vyprodukoval zopár rozporuplných zákonov. Občania tam nesmú chodiť nahí ani doma, lebo sa to pokladá za pornografiu. V krajine si dávajte veľký pozor na odpadky, ich odhodenie na ulici vás môže stáť nie tak veľa peňazí, ako verejnú hanbu. Previnilci musia očistiť ulicu v oblečení s nápisom "neporiadnik" a dokonca môžu dostať trstenicou. V Thajsku v žiadnom prípade nešoférujte hore bez. V tejto ázijskej krajine si tiež dávajte pozor, kam šliapete. Do problémov sa môžete dostať, ak i len omylom stúpite na mincu alebo bankovku. Thajsko má totiž na bankovkách vyobrazeného panovníka, a tak mu vlastne stúpite na tvár. O to, že stúpite na žuvačku, sa však báť nemusíte, zahodenie takéhoto odpadu na ulicu môže vinníka stáť až sto eur.

Austrália má takisto zopár zábavných kúskov. Deti tu napríklad nesmú kupovať cigarety, ale celkom legálne ich môžu fajčiť. Pozor, ak vám vyhorí žiarovka. Vymieňať ju môžu iba elektrikári z povolania. Porušenie sa trestá finančnou pokutou. V tejto krajine si dávajte pozor aj na vulgarizmy. Každý, kto použije nadávku, môže dostať pokutu v prepočte od približne 70 až do 220 eur. Ak túžite po veštení budúcnosti, tu takúto službu nedostanete. Čítanie z tarotových kariet, dlane, sklenenej gule alebo akákoľvek iná forma predpovede budúcnosti je tam nelegálna. Považuje sa to za čarodejníctvo a to je trestné.

Skryť Vypnúť reklamu

Do parlamentu len bez brnenia

Hoci mnohé americké zákony sú skôr na smiech, ani Európa nie je pozadu. Napríklad "hlúposť" niektorých anglických zákonov vyplýva z neochoty Britov siahať na svoje historické dedičstvo. Do parlamentu tak na základe 700 rokov platného zákona nesmú vstúpiť rytieri v brnení. Obdobne aj vzdialenosť lavíc vládnej strany od opozície v Dolnej snemovni zodpovedá dĺžke natiahnutej paže s mečom plus jeden "bezpečnostný" palec. Ak posielate list a nalepíte poštovú známku z kráľovninou podobizňou naopak, môžete byť obvinený z velezrady.

Ak vlastníte v Škótsku kravu a opijete sa, porušujete zákon. V Dánsku, skôr než šofér naštartuje auto, musí skontrolovať svetlá, brzdy, riadenie a zatrúbiť. Musí sa aj vizuálne presvedčiť, že sa pod autom neschovali deti. Tento je ešte lepší: Ak chce konský povoz predbehnúť auto a kôň sa znepokojí, šofér motorového vozidla musí podľa zákona odstaviť auto na krajnici. Ak je kôň naďalej nervózny a treba ho upokojiť, šofér je podľa zákona povinný auto zakryť.

Francúzsko "vlastní" tiež zopár ozajstných perál. Vo vlaku sa napríklad nemôžete bozkávať. Ak náhodou vlastníte prasiatko, nech vám ani nenapadne pomenovať ho Napoleon. Je to totiž zakázané. Menej zábavný je istý zákon z Grécka. Ak je tam muž prichytený na verejnosti pri bozkávaní ženy, môže byť odsúdený až na trest smrti. Holandsko má napríklad taký zákon, ktorý povoľuje prostitúciu, ale účastníčky takéhoto typu obchodu musia platiť dane ako každý iný.

Jeden z najbohatších mužov sveta Bill Gates by sa v Nemecku miliardárom nikdy nestal. Prečo? Zakladateľ Microsoftu kedysi začínal z ničoho v garáži. V Nemecku je to však zakázané, pretože všetky priestory na prevádzkovanie živnosti tam musia mať okná. V Nemecku existuje aj zákon, ktorý hovorí, že ak z vášho okna v práci nie je vidieť na oblohu, máte právo dať okamžite výpoveď. Ak sa voláte Mária a radi by ste vykonávali v Taliansku najstaršie remeslo, máte smolu. Nositeľkám tohto mena to zakazuje zákon. Takisto v tejto krajine nesmiete na verejnosti kliať.

Aj Švajčiarsko schválilo niekoľko zákonov a nariadení, ktoré vyzerajú, že zákonodarcovia ich podpisovali na búrlivom žúre a vymýšľali ich od buka do buka. Zamerali sa na nočný pokoj, ale aj na ten nedeľný. V byte je napríklad po 22. hodine zakázané splachovať záchod, hrozí za to pokuta. Nedeľa je vo Švajčiarsku pravdepodobne zvlášť posvätná, lebo je zakázané vešanie bielizne, umývanie auta alebo kosenie trávnika práve v tento deň. Zákonodarcovia tiež zabudli dopísať zákon o predaji a výrobe absintu, pretože hoci prvé dve činnosti sú nelegálne, za konzumáciu tohto zeleného nápoja vám trest nehrozí.

Zákony na svete sú plné menších či väčších skvostov, pri vymýšľaní ktorých museli mať ich tvorcovia fantáziu bez hraníc. Mnohé sú dobré akurát na zasmiatie, ale ak máte chuť overiť si, či platia, vezmite si pre istotu so sebou väčšie množstvo peňazí a aj čisté spodky navyše a slovník danej krajiny. To pre prípad, ak by ste boli nútení študovať väzenské prostredie zvnútra pre porušenie nejakého "smiešneho" zákona.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 2. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 3. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % až do 8,25 %
 4. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií
 5. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte
 6. Home (ale aj) Office
 7. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu?
 8. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie
 9. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu
 10. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov
 1. Foreigners will be centre stage in Bratislava for the whole week
 2. Poznanie
 3. Lákajú vás benefity poisťovní? Pri zmene si všímajte podmienky
 4. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 5. Osud našich riek máme vo svojich rukách, nenechajme to plávať
 6. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 7. Pomohli sme tým, ktorí pomáhali
 8. Cenovo dostupná autokamera Mio a pritom sa skvelými funkciami
 9. Nová služba v Prešove – celoročný bezplatný zber elektroodpadu
 10. Prečo sa kanalizácia v našich mestách upcháva, keď prší?
 1. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií 31 379
 2. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 25 686
 3. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie 22 158
 4. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 13 165
 5. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 12 614
 6. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 10 928
 7. Fantastická pomôcka pre deti – zábavný a náučný pracovný zošit 9 786
 8. Zažite liečivú silu minerálnych vôd. Obľubovali ich aj králi 9 780
 9. Školský rozvrh s kalendárom prázdnin v denníku SME 9 757
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 9 600
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Trhovníkov na košickom Mieri po zotmení neraz striedajú asociáli

Mestská časť hovorí aj o potrebe revitalizácie.

Účastníci Týždňa dobrovoľníctva v prešovskom ekoparku.
Rozhovor

Gastronómka: Heslom jesene by mohlo byť cvikla aspoň raz týždenne

Zuzana Sabolová miluje huby a je veľká bojovníčka za kyslú kapustu a fazuľu.

Zuzana Sabolová.
Trhy mali pre pandémiu pauzu, dnes sa na nich opäť nakupuje.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Židia nimi vykupovali životy, dnes sú miliardovým biznisom

Niekedy je vzácnejší falzifikát než originál.

Pavol Lazar je viceprezident Prestige Philately Club Prague, ktorý združuje výnimočných zberateľov z viacerých krajín.
Tadej Pogačar vyhrá Tour de France 2020.

Prístup gréckych úradov je čoraz nevraživejší. Boli sme sa pozrieť v utečeneckých táboroch

Do tábora Diavata grécke úrady umiestnili prevažne rodiny s deťmi.

Pred táborom Diavata.
Dnes píše Matúš Ritomský

Záťaž, ktorú teraz znášame, za stratu ľudskosti nestojí

Ak to nezvládneme teraz, čo budeme robiť, keď príde naozajstná kríza?

Publicista Matúš Ritomský.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop