Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 20. september, 2020 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky
V ODCHOVNI HMYZU A HLODAVCOV ZOOLOGICKEJ ZÁHRADY V KAVEČANOCH SA PRIPRAVUJE BIOLOGICKÁ POTRAVA

Tamaríny sú zbláznené z holíčat, surikaty sa pobijú o kuriatko

Trinásta komnata v rozprávkach bola vždy zakázaná a nesmelo sa do nej vstupovať. Neplatí to o jedenástke, ktorú nám v zoologickej záhrade v Košiciach otvorili, aj keď bežný návštevník do nej nikdy nevstupuje obdivovať červy.

P. Pastorek v odchovni hlodavcov.P. Pastorek v odchovni hlodavcov. (Zdroj: Judita Čermáková)

Nie sú totiž výstavné, ale ako výživná maškrta pod zub zvieratám. Drsné, ale inak to nejde. Vstúpne vďaka nám do odchovne biologickej potravy, kde majú takmer všetci jej "obyvatelia" dopredu určený osud. Sú na konzumáciu.

Za dverami "jedenástky" sa ukrývali celkom milé tvory. Z boxov sa na nás pozerali myšacie oči, na uvítanie nám zahrali cvrčky a spoza sklenených vitrín sme mohli pozorovať všakovaký hmyz. Pre mňa síce háveď, z ktorej mi naskakuje husia koža, ale pre zvieratá nenahraditeľná pochúťka. Kruté, ale aj také sú osudy živočíchov, ktoré sa tam cielene množia a sú súčasťou potravinovej zložky obyvateľov zoo. Kým vo voľnej prírode by si červíky či hlodavce ulovili sami, v zoo im ich musia naservírovať. Jeden musí zomrieť, aby druhý prežil. Komnata smrti však žije. Do určeného času, ale dovtedy neživorí. Nehladuje sa tam, nie je tam zima, dostávajú nažrať, piť, nie sú týrané a nikto ich živých, až na výnimky, nepodstrkuje rovno do papule či zobáka. Nikto ale netvrdí, že raz v nej neskončia.

Kto rieši, keď si v prírode nejaký dravec uloví myš, vlk roztrhá ovcu, had pochutná na vypasenom potkanovi či vtáčik nebodaj chytí muchu, zje húsenicu alebo chrobáka? Aj krava bola niekedy živá, sliepka behala po dvore a milé prasiatko kvíkalo v chlieviku. A kde skončilo? V hrnci na sporáku. Kúpili sme si ho síce zabalené a niekto mu pomohol na onen svet za nás, ale je na to, aby sme ho zjedli. Tak už to chodí. Zvieratká v zoo potrebujú aj takú maškrtu. Niečo sa dochová na dvore, niečo sa dokúpi. Skôr ako sa začneme zamýšľať nad tým, že sú to chúďatká odsúdené na smrť, musíme si uvedomiť, že kolobeh života je taký. A či sa nám páči alebo nie, nezmeníme ho. Gumenná myš živú nenahradí...

"Z hmyzu používame na kŕmenie cvrčky, múčne červy, zophobasy. Pochúťkou sú aj šváby, myši, potkany, morčatá, ale občas aj králik. Zvieratá majú veľmi radi niekoľkodňové holíčatá, teda mláďatá hlodavcov, s veľkou výživnou hodnotou," zasvätil nás do tajov zoológ Patrik Pastorek. "Veľkosť závisí od toho, koho tým chceme nakŕmiť. Čím väčšie zviera, tým väčšie sústo potrebuje. Buď to prehltne vcelku alebo si to trhá na menšie kusy či hryzie. Malá užovka by veľkú myš neprehltla. Keď chceme nasýtiť veľhada, tak potrebuje väčší kus. Prilepšenie dávame najmä samiciam pred reprodukciou alebo v čase, keď už majú mladé. Iné zvieratá sú potravní špecialisti a ničím iným im nemožno kŕmnu dávku nahradiť ako myšou."

Skryť Vypnúť reklamu

Rýchla smrť bez utrpenia

Všetko sa skrmuje tak, že je humánne utratené spôsobom, aby trval čo najkratšie a bez utrpenia. Keď je cez leto veľa myší, pripravia sa do mrazničky. Iba hady musia dostať potravu hneď po zabití. Myš musí byť ešte teplá. Inak o ňu nemá záujem a nič iné by nezjedol. Živí sa výlučne hlodavcami. Pavúky by na mŕtvu potravu ani nevyštartovali. Sarančatá alebo cvrčky musia ešte hopkať. Inak si ho ani nevšimne. Ostatní pahltníci si naháňačky neužijú. Výnimku majú občas malé opičky tamarínky. Nehrozí, že sa červy rozlezú po celom okolí. V okamihu si ich rozoberú a čaká ich rýchla smrť. Nestačíte sa obzrieť a už sú v brušku. O saranče, ktoré nechovajú, ale nakupujú, sú surikaty schopné pobiť sa.

Nuž dobre. Musí to byť, tak musí. Trpím možno viac ako tí "chudáčikovia" na zjedenie. Apetít im však nechýba. Aby bolo do čoho zahryznúť, dostávajú ovocie, zeleninu, ovsené vločky, zrno, suchý chlieb, múčne červy, múku či rožky. Na zophobasoch vidno, že sú pekne vykŕmené a pre niekoho aj chutné. Ani trochu netúžim, aby ich vyberali vonku a mohla som ich vidieť zblízka. Vôbec si neviem predstaviť, aby sa mi prechádzali po dlani. Istotou je úctyhodná vzdialenosť od lezúňov a potvor s hlodavými zubami.

Stačilo. Všetko som videla a my opúšťame odchovňu hmyzu a hlodavcov trochu sa schladiť. Ešte pre istotu sa pozerám, či mi nejaký šváb nevliezol do kožucha. V potkanej rezidencii ma čakali statnejšie kúsky. Spoza mriežok vykukujú vypasení krásavci s článkovanými chvostíkmi. Inteligenti ma svojím nevinným pohľadom ani na chvíľu nepresvedčili o tom, že by som sa s nimi mala skamarátiť, pohladiť alebo chytiť za chvostík. Neriskujem to ani kvôli fotozáberu. Potvory vedia pekne uhryznúť. Sľúbila som, že pozdravím ich všetkých príbuzných zo sídliska, keď ich stretnem pod bránou. Potkany, myši či pieskomily sú jednou z ingrediencií pre iné zvery. Ako ich kántria, vlastne ani nechcem vedieť. Ja, našťastie, od ošetrovateľa, od ktorého čakajú zvieratá práve takúto dobrotu, mám na výber. Ja nemusím. Keď primerane narastú, tak si ich "nachystajú" do vrecúšok do mrazničky. Stále je ich málo a musia ich vraj ešte nakupovať. Na môj vkus ich bolo neúrekom, a to som ešte nevidela zmrazené zásoby...

"Bez takejto potravy sa naši zverenci nezaobídu. Len nedávno sme sa o tom presvedčili na vlastné oči. Zobákorožce sme premiestnili z voliéry s hrabavou hydinou bližšie k vstupnej časti záhrady. Videl som, ako prebehla myš a samček sa na ňu vrhol. Bola to blesková akcia. Chytil ju, buchol ňou o konár stromu a už to mala za sebou. Hrdo ju niesol samičke ako dôkaz vernosti. Dokázal, že je dobrý lovec nielen na hmyz a vie sa o ňu dobre postarať," prezrádza P. Pastorek.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo má kto najradšej?

Labužníkmi múčnych červov sú spevavce ako škorce a drozdy. Menším vtáčikom dávajú menšie chrobáky, väčšie napríklad tamarínom, kosmáčom, je to spestrenie aj pre surikaty. Šváby majú v jedálničku najmä plazy, agamy, tamaríny a menšie opice. Veľké by nedokŕmili. Najpestrejšiu potravu chystajú tamarínom. Raz sú to múčne červy, inokedy cvrčky, niekedy šváby. Väčšie vtáky dávajú prednosť holíčatám, ale prikrmujú sa nimi aj iné väčšie samičky v období rozmnožovania. Len pre ilustráciu, v novembri skončilo v maškrtných papuľkách 470 mláďat hlodavcov.

"Kŕmime ich aj jednodňovými kuriatkami, ktoré nakupujeme z hydinárne. Tam ich po vyliahnutí delia na sliepočky a kohútiky. Kým tie prvé potrebujú na znášku vajec, mužské pohlavie je nadbytočné, končí ako potrava pre iné zvieratá. Nám ich dodajú zmrazené. Dostávajú ich orly, sovy, dravé vtáky, malpy aj surikaty. Keď vieme, že v máji budú hniezdiť belane tundrové, prilepšíme im potkanmi, myšami, škrečkami, aby kŕmna dávka bola obohatená a pestrá. Keď má zviera nadbytok potravy, vie, že mladé uživí a je lepšia znáška. V opačnom prípade ani nezahniezdi, lebo vie, že bude mať problém. Ak chceme rysa ostrovida spáriť, musíme na to samicu pripraviť. Okrem mäsa dostane aj prepelice, raz do týždňa králika."

Dravý vták zožerie aj veľkého potkana, ktorého roztrhá na kusy. Končia aj v papuli krokodíla, kajmana, veľhada. Morčatá, ktoré majú odchovňu pri tigrovi, dostávajú na spestrenie myšiaky. Ich chov je hotová veda. Nemožno napríklad vykántriť všetky samice, lebo by sa skončila reprodukcia. Preto selekciu jedincov musí robiť niekto, kto sa v tom vyzná. "Možno to znie čudne, ale zvieratá sa na pochúťky tešia. Tamaríny sa idú zblázniť z holíčat, do ktorých sa labužnícky zahryznú. Surikaty dostávajú zeleninu, ale keď im hodíme kuriatko, tak sa o to pobijú. Drobným spevavcom sa dáva trocha ryže, ovocie, semienka a na prilepšenie múčne červy. Čo asi z ponuky najskôr vyzobú? Najviac chutia červy, až potom príde na rad to ostatné."

Najväčšími pahltníkmi na hmyz sú tamaríny, ale aj agamy. Keby dali bažantom každý deň pol téglika červov, tak by sa im nikdy neprejedli. A aj keď je pre hada najväčšia delikatesa živá myš, nedostane ju. Pri neopatrnosti by mu mohla ublížiť a zahryznúť sa do neho. Preto to neriskujú. Pre trochu radosti predsa neprídu o drahého jedinca. Paradoxne aj malý cvrček dokáže zneškodniť obrovského pavúka v čase, keď sa zvlieka. Je mäkký a zraniteľný. Treba vedieť, kedy, koho, čím zasýtiť a dodať mu živiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Úteky nehrozia

Nestáva sa, že by biologická potrava zutekala a rozliezla sa po areáli, ale myši či potkany sa niekedy svojim chovateľom odvďačia za starostlivosť uhryznutím do ruky. Vždy je to o šikovnosti potkana i ošetrovateľa. Ale ruku zatiaľ nikomu neodhryzli, nikoho nezožrali a nikto si "živú potravu" nechtiac neodniesol v taške domov. Iba cvrčkovi sa raz podarilo zdrhnúť z jedenástky alebo možno priskákal cez vrátnicu zvonku. Dva týždne si cvrlikal za skriňami ostošesť.

Musia alebo nemusia mať zvieratá také prilepšenie krmiva, aby iné živočíchy museli predčasne hynúť? "Nemusia, ale nemôžeme čakať, aby sa zviera rozmnožovalo, malo peknú srsť, bolo schopné odchovať mladé, bolo aktívne alebo zdravé. Keď ich chceme zachraňovať a dať im to, čo si vo voľnej prírode dokážu obstarať aj samy, musíme niekoho obetovať," vysvetľuje P. Pastorek. Smola je, že sú to vždy tí slabší jedinci v potravinovom reťazci.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 2. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 3. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % až do 8,25 %
 4. Home (ale aj) Office
 5. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte
 6. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií
 7. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu?
 8. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie
 9. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu
 10. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium
 1. Foreigners will be centre stage in Bratislava for the whole week
 2. Poznanie
 3. Lákajú vás benefity poisťovní? Pri zmene si všímajte podmienky
 4. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 5. Osud našich riek máme vo svojich rukách, nenechajme to plávať
 6. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 7. Pomohli sme tým, ktorí pomáhali
 8. Cenovo dostupná autokamera Mio a pritom sa skvelými funkciami
 9. Nová služba v Prešove – celoročný bezplatný zber elektroodpadu
 10. Prečo sa kanalizácia v našich mestách upcháva, keď prší?
 1. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií 31 911
 2. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 26 884
 3. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie 21 798
 4. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 12 651
 5. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 12 525
 6. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 816
 7. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 10 709
 8. Školský rozvrh s kalendárom prázdnin v denníku SME 9 711
 9. Fantastická pomôcka pre deti – zábavný a náučný pracovný zošit 9 693
 10. Zažite liečivú silu minerálnych vôd. Obľubovali ich aj králi 9 655
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V Krompachoch zadržali hľadaného Afričana, ženu použil ako živý štít

Na muža z Ghany sú vydané dva európske zatýkacie rozkazy z Grécka.

Zadržaný Afričan.
Futbalisti MFK Ružomberok - ilustračná fotografia.

Podporujú ho Kanaďania a vyradil favorita. Hrá sa tam najlepší futbal pod Tatrami

Z piatej ligy chcú ísť vyššie. Najradšej až do tretej.

Futbalisti MFK Kežmarok.

Prešovský župan Milan Majerský mal nehodu na bicykli

Spadol v Stratenskom kaňone v okrese Rožňava.

Milan Majerský ako cyklista.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 131 nových prípadov, najviac opäť v Bratislave (minúta po minúte)

Slovensko eviduje celkovo 6 677 prípadov nákazy koronavírusom. Pandémia si doteraz vyžiadala 39 obetí.

Testovanie na nový koronavírus.
Aneta Büdi sa stala riaditeľkou Asociácie profesionálnych hokejových klubov.
Primož Roglič s tímovými kolegami, ktorí ho utešujú.

Čo by mali jesť ženy po päťdesiatke?

Dôležité sú vápnik, bielkoviny a vitamín B12.

Pexels.com

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop