KOŠICE. Silvestrovské výbuchy pyrotechniky sú pre mnohých zábavou a novoročnou tradíciou. Pre psíky však predstavujú hotovú nočnú moru. Pomôžu im iba lieky na upokojenie alebo nehlučné prostredie.
Psy sú prirodzene citlivejšie na hluk ako človek. Aj keď niektorí štvornohí priatelia relatívne dobre znášajú napríklad prítomnosť na koncertoch, náhle výbuchy sú pre ne veľmi stresujúce.
V prvom rade sa neodporúča venčenie v čase najväčšieho hluku pyrotechniky. Vystrašený pes sa bojí o svoj holý život, v panike uteká a nereaguje ani na majiteľove pokyny.
To môže mať za následok rôzne úrazy, zlomeniny alebo poškodenia sluchu, ak v blízkosti psa vybuchne silná petarda. Pes by mal ostať vnútri s ľuďmi, ktorým dôveruje. Dôležité je, aby ani tí nešírili paniku, ale tvárili sa pokojne.
Účinné sú lieky pôsobiace na receptory strachu
Veterinárna lekárka Silvia Mateová vysvetľuje, ako pomôcť psovi prežiť hlučné nočné hodiny: „Dajú sa kúpiť lieky, ktoré pôsobia na receptory strachu. Treba ich podávať minimálne dve hodiny pred očakávaným hlukom, lebo keď je už pes vystrašený, je skoro nereálne, že niečo zaberie.“
Následky vystrašenia z hluku bývajú dlhodobé. „Ich strach sa rokmi zhoršuje. Keď sa už raz vystrašili, bude sa to len stupňovať a budú sa báť stále. Keď sa prestanú báť, znamená to, že ohluchli.“
Najlepším liekom stále ostáva pobyt mimo mesta na vidieku alebo na chate, kde sú výbuchy, keď už nie slabšie, tak aspoň kratšie ako v meste.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári