Riešením by malo byť trestanie nezamestnaných, ktorí im pridávajú prácu. Úradníci sa sťažujú nielen na preťaženosť, ale aj slabé ocenenie.
KOŠICE. Práce s pribúdajúcimi nezamestnanými je stále viac, platy neprimerane nízke. Veľa mien je preto podpísaných na petícii, ktorou upozorňujú na svoje problémy.
Jedným z navrhovaných riešení rezortu je predĺženie doby na vyradenie z evidencie z troch mesiacov na pol roka či pozastavenie sociálnych dávok, kým nezamestnaný neprinesie všetky potrebné dokumenty. Petičný výbor to nepovažuje za riešenie.
Zarábajú málo
„Štátni zamestnanci úradu sú zadelení funkčne v platovej triede podľa najnáročnejšej činnosti, ktorú vykonávajú, počnúc 4. platovou triedou, kde je zákonom stanovená platová tarifa 411 eur. Výška funkčného platu sa odvíja od zaradenia do platovej triedy, od dĺžky služobnej praxe zamestnanca a tiež od osobného príplatku a iných príplatkov napr. za zastupovanie alebo riadenie,“ vyjadril sa k problematike Igor Jakeš z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Košice.
V Košiciach evidujú 25-tisíc uchádzačov o zamestnanie, tisícky žiadateľov o príspevky v rámci aktívnych opatrení trhu práce a viac než 16-tisíc poberateľov dávok v hmotnej núdzi.
Poberateľov štátnych dávok je 59-tisíc, mesačne je potrebné vykonať vyše 3 200 úkonov v oblasti sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. V oblasti poskytovania peňažných príspevkov na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia je nutné vykonať približne 119 800 úkonov.
Podľa I. Jakeša v tomto roku vybavili 5 200 žiadostí o posúdenie zdravotného stavu posudkovým lekárom na vydanie preukazu ZŤP, parkovacieho preukazu, peňažných príspevkov na kompenzácie, štátnych sociálnych dávok, trhu práce.
Všetko musí zvládnuť 379 zamestnancov. V rámci organizačných zmien sa v posledných rokoch znižovali ich stavy, ale situácia na trhu práce a v sociálnej oblasti priniesla nárast počtu klientov. Výsledkom toho je, že až tri štvrtiny pracovníkov úradov na celom Slovensku podpísalo petíciu. Spolu je to až 5 200 zamestnancov.
Kancelárie 1. kontaktu
Úrady práce napriek nárastu práce a nespokojnosti ich zamestnancov fungujú. „Snažíme sa to riešiť v rámci svojich kompetencií a možností, najmä presunom zamestnancov do odborných činností, na úkor iných. Na svojich pracoviskách sme zriadili kancelárie prvého kontaktu, ktoré by mali zabezpečiť zvýšenie informovanosti občanov o činnosti úradu, zjednodušiť a urýchliť výkon štátnej správy,“ uviedol I. Jakeš.
Zjednodušene povedané, malo by to odbremeniť zamestnancov úradu, ktorí by sa už mali venovať konkrétnym odborným činnostiam a nie stokrát vysvetľovať, aký doklad ešte treba priniesť alebo na ktoré dvere zaklopať. K tomu, čo chystá pracovná skupina ministerstva na zlepšenie situácie, sa vedenie úradu nevyjadruje. Zatiaľ sa o návrhoch dozvedajú iba z médií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári