KOŠICE. Veľkému úspechu sa tešia komentované kŕmenia tuleňov, ale aj opíc, tučniakov či medveďov.
„Prvýkrát sa nám podarilo odchovať obidva druhy labutí - biele i čierne, ale aj lamu alpaku a po rokoch sa vyliahli znovu pštrosy emu hnedých. Z tradičných prírastkov nás potešila samička ťavy dvojhrbej, ale aj mláďa u karpatských jeleňov. Oživili sme pôvodný výbeh vlkov, kde sú teraz žeriavy popolavé a žuravy korunkaté. Z exotických vtákov sú tu po prvý raz pelikány ružové, perličky chocholaté, zobákorožce šedolíce. Novinkou je aj indický dobytok zebu zakrslé, satyr modrolíci z Himalájí a Tibetu. Kolekciu oživili aj nové druhy spevavcov,“ predstavil nových obyvateľov zoo riaditeľ Erich Kočner.
V karanténe ešte čaká kariama červenozubá, príbuzná žeriavov. Bude spestrením pavilónu vtákov a návštevníkov bude lákať aj akusticky. Ozýva sa veľmi zaujímavým a prenikavým volaním. Bývať bude nad medveďmi. Návštevníci ešte nevideli ani zebu kravičky.
Morské akváriá žijú
Vlaňajším úspechom je aj vytvorenie dvoch morských akvárií, kde žije niekoľko druhov nižších živočíchov a rýb. Prezentujú sa v nich aj mäkké a jeden tvrdý koral.
Niektoré živočíchy sa podarilo aj rozmnožiť. Prekvapili sasanky, ale aj koraly. Nové sú aj akváriá so sladkovodnými rybami z jazera Tanganika a s tetrovitými rybami.
Zaujímavú dvojexpozíciu vytvorili v zoo pre novodovezené aguti zlaté z dažďových pralesov v Južnej Amerike. Spoločnosť im robia pazúrikaté opičky kosmače.
„Doviezli sme veľmi veľa zvierat, najmä kopytníkov na dopárovanie skupín, u troch druhov antilop sme vymieňali chovných samcov, niektoré naše zvieratá sme dali preč výmenou. U rysov ostrovidov sa nám podarilo zostaviť chovný pár. Z chovateľského hľadiska za najväčší úspech sezóny považujem to, čo sme odviezli. Zapojili sme sa do programu reštitúcie divých koní Przewalského do voľnej prírody. Z troch našich koní v júni odletela kobyla Cassovia do Mongolska. Kolegovia z Prahy ju monitorujú a vieme, že sa spojila s pôvodným stádom. To je vlastne hlavné poslanie zoologických záhrad. Zachraňovať a keď sa dá, vracať späť zvieratá, ktoré sú pred vyhynutím, späť do prírody. Našej zoo tým stúplo aj medzinárodné renomé,“ dodal riaditeľ.
Veľkou stratou bol v minulom roku nečakaný úhyn jedného medveďa z pätorčiat, ale aj kamzíka. Rozlúčili sme sa aj s najstarším zubrom v Európe, ktorý mal 22 rokov.
Bomby na tento rok
Atraktivitu zoologickej záhrady a záujem o prehliadku areálu zvyšujú nielen nové zvieratá, ale aj zážitkové programy či zvýšený komfort a propagácia. I
nvestovalo sa do infraštruktúry, pribudlo niekoľko desiatok lavičiek, oddychové zóny s altánkami na novom náučnom botanickom chodníku, vylepšil sa komfort na detských ihriskách.
V budúcom roku sa majú na čo návštevníci tešiť. Možno už letnú sezónu otvoria s jaguármi alebo leopardmi, zoo by chcela chovať losy, doviezť chcú tučniaka, partnera pre ohrdnutú a smutnú samičku, ale nie je vylúčené, že zoo bude mať aj dinopark.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári