Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
V KOŠICKOM CENTRE HIV/AIDS SA POD VEDENÍM PROF. MUDR. P. JARČUŠKU MOMENTÁLNE LIEČI 45 PACIENTOV

Po návrate z letnej dovolenky sa dala vyšetriť dcéra i matka

Stačí jeden nechránený pohlavný styk a môžete ním byť nakazení. Napáda a postupne ničí imunitný systém infikovanej osoby. Prejaviť sa nemusí hneď, dokáže byť navonok pomerne pokojný celé roky. Reč je o víruse HIV.

MUDr. Jarčuška vie o každom košickom prípade HIV.MUDr. Jarčuška vie o každom košickom prípade HIV. (Zdroj: Michaela Hajduková)

Na Slovensku je táto téma stále pre mnohých tabu, podobne ako vyšetrenia možnej nákazy. Preto bol vyvinutý test, fungujúci podobne ako tehotenský, ktorý zaručí testovanému anonymitu. Pri jeho predstavení sa na sklonku minulého roka konala tlačová konferencia s prof. MUDr. Pavlom Jarčuškom, prezidentom Slovenskej spoločnosti infektológov. Po jej skončení nám porozprával o výskyte HIV na Slovensku i konkrétne v Košiciach.

Na Slovensku je momentálne registrovaných 367 občanov, nakazených HIV vírusom. Z nich 54 je žien. "Tomuto ochoreniu zatiaľ podľahlo 38 ľudí a 60 pacientov je v štádiu rozvinutého AIDS. Výskyt je najnižší z celej EÚ. Iba pre zaujímavosť, Ukrajina má viac ako 300-tisíc predpokladaných prípadov ochorenia HIV, čo je približne jedno percento dospelej populácie," vraví MUDr. Jarčuška.

V HIV/AIDS centre v Univerzitnej nemocnici LP v Košiciach je momentálne 45 pacientov z celého východoslovenského kraja, z nich je 8 žien. „Ťažko povedať, koľko z nich je z Košíc, lebo mnohí sa tu veľmi nezdržujú, alebo tu majú len prechodný pobyt. Ale tých pravých Košičanov máme sedem alebo osem. Takmer všetci naši pacienti sú homosexuáli. Máme aj manželské páry. Najväčšou skupinou sú momentálne pacienti vo veku medzi 30 a 40 rokov. Druhou najpočetnejšou sú pacienti medzi 20 a 30. rokom. Väčšina pacientov k nám prvýkrát príde práve v tom období medzi 20 a 30 rokom. Určite to bola viac ako polovica našich pacientov."

Centrum má však aj pacientov starších ako 60 rokov. Najstarší má momentálne 64 rokov. Najmladšia pacientka mala v čase infekcie iba 16 rokov. Nebola to však naša občianka. Bola to manželka pacienta, ktorý zomrel a ona sa potom zo Slovenska odsťahovala. „Takmer výhradne jediný dôvod infekcie našich pacientov je sex. Najčastejšie sú infikovaní homosexuáli, ale nejde tu o sexuálnu orientáciu, ale o promiskuitu. Teda striedanie partnerov, nedodržiavanie zásad bezpečného sexu, samozrejme aj to, že ľudia časom neberú taký ohľad na možnosť nakazenia vírusom HIV či inými pohlavne prenosnými chorobami."

Pri porovnaní súčasnej situácie s predchádzajúcimi rokmi hovorí MUDr. Jarčuška o lineárnej krivke. „Nič dramatické sa nedeje, aspoň u nás v Košiciach nie. Nepozorujeme nejaký výrazný nárast. V roku 2008 sme mali dispenzarizovaných 37 pacientov, v roku 2009 o troch viac a v roku 2010 to bolo 42 pacientov. Čo sa týka úmrtí, zomrelo nám 6 pacientov a všetci na AIDS. Boli to pacienti, ktorí boli dlhodobo chorí a nie všetci správne a disciplinovane užívali liečbu."

Skryť Vypnúť reklamu

Rizikové tetovanie

Potenciálni pacienti prichádzajú na vyšetrenie z rôznych dôvodov. Ako najčastejší uvádza MUDr. Jarčuška návrat z letnej dovolenky. „Je to také relaxačné obdobie, keď človek hľadá dobrodružstvo, často pod vplyvom príjemných látok, väčšinou alkoholu. Niekedy si ľudia až po návrate z dovolenky uvedomia, že náhodného sexuálneho partnera vôbec nepoznali a nevedia o ňom nič. Prídu sa teda uistiť, či sa náhodou nenakazili. Mali sme pacientov, ktorí prišli a povedali, že mali náhodný sex. Vysvitlo, že skutopčne bolo infikovaní... Ale často sa stalo, že mali tých náhodných sexuálnych kontaktov viac."

Zaujímalo nás, či pacienti prichádzajú na vyšetrenie v ranom štádiu, alebo keď už je situácia veľmi zlá. „Asi tretina príde neskoro alebo neskôr, ako by mala prísť. Ale dve tretiny prídu pomerne skoro. Je lepšie, keď príde pacient skôr. Vtedy vieme nákazu lepšie sledovať, vieme o nej všetko a vieme začať liečbu v tom správnom období. Mali sme dvoch pacientov, ktorí prišli hneď po infikovaní. Asi vedeli, že pri styku alebo neskôr s nimi nie je v poriadku."

V košickom centre evidujú prevažne homosexuálov, médiami sú však väčšinou odhaľovaní narkomani. „Ja nemám ani jedného takého pacienta. V okolitých krajinách to tak býva. V Poľsku, Maďarsku, na Ukrajine, menej v Čechách. Rizikové je aj tetovanie v nepreverenom salóne. Mnohé napriek tomu, že to deklarujú, nepracujú v stopercentných hygienických podmienkach. Často síce menia ihly, ale nemenia zásobník s farbou. Vyšetrovali sme veľa takých pacientov, hlavne zo zahraničia. Najlepšou prevenciou je, keď sa už chce nechať človek tetovať, nech si nechá poradiť od kamaráta, ktorý v konkrétnom salóne bol."

Médiami na Slovensku ani nie tak dávno preletel iný prípad. Istý chlapec sa nakazil vírusom HIV v košickej nemocnici po podaní transfúzie. Čo si o tom myslí MUDr. Jarčuška? „Stať sa to, žiaľbohu, môže. Šanca nakaziť sa podobne je aj v krajinách západnej Európy približne 1 : 700 000."

Pacienti, ktorí sú v centre dispenzarizovaní, chodia raz za pol roka na kontrolu. "Meriame im niektoré parametre imunity, množstvo cirkulujúceho vírusu atď. Ak už začneme pacienta liečiť, liečime ho doživotne. Je to stále minimálne trojkombinácia látok, ktoré zabraňujú množeniu vírusu. Nazývajú sa antivirotiká. Títo pacienti k nám chodia na kontrolu raz mesačne."

Skryť Vypnúť reklamu

"Sivá myška" s vírusom

Prípady, s ktorými sa MUDr. Jarčuška momentálne stretáva, sú rôzne. „Mali sme napríklad ženu, ktorá pracovala v Írsku. Jej muž ostal na Slovensku. Bola tehotná, keď tam šla a vrátila sa v štvrtom - piatom mesiaci tehotenstva s tým, že odrodí doma. Okrem práce tam však mala aj pestrý život a pri bežných testoch sme zistili, že je HIV pozitívna. Zrútil sa jej svet, museli sme ju najskôr dať do poriadku psychicky. Našťastie dieťa sa narodilo zdravé. S manželom spolu ostali, mali spolu ešte jedno dieťa."

V inom prípade ide o muža, ktorý prežil veľkú časť života v Prahe ako obchodník s umeleckými predmetmi. „V Košiciach mal povesť slušného osamelého obchodníka, v Prahe, ako sa priznal, vystriedal asi tisícku chlapcov. Keď sa tu vrátil, nechal sa otestovať, lebo tušil, že je asi pozitívny. Jeho dvaja poslední partneri totiž boli... Začali sme ho liečiť, teraz je v preddôchodkovom veku."

Mať styk s niekým, o kom sa vie, že je HIV pozitívny, je prinajmenšom veľká odvaha. „Akýkoľvek rizikový styk je hlúpy," tvrdí odborník. "Najmä homosexuáli majú tých rizikových stykov veľa. V databáze napríklad evidujeme mužov, ktorí chodia do podnikov, kde sa zhasne svetlo a súloží sa... Nepýta sa, kto je kto, kto má aký nález."

MUDr. Jarčuška spomína aj na pacientku, ktorá mala veľkú smolu, lebo sa nakazila od prvého partnera a počas prvého styku. Bolo to počas svadobnej noci... Iný pacient študoval v zahraničí na strednej škole. Mal dve partnerky. Jedna bola promiskuitná, druhá tzv. sivá myška, ktorú ľutoval, že ju nikto nechce. Preto s ňou chodil a občas spával. Keď zistil, že je HIV pozitívny, pátral, ktorá bola pozitívna. Zistil, že nie tá prvá, ale druhá...

Hovoriť o víruse HIV je vážne rozprávanie, ale predsa nás zaujímalo, či sa MUDr. Jarčuška stretol s kurióznymi prípadmi. „My máme niekedy také bizarné prípady, že ich ani za kuriózne nepokladáme. Vo väčšine máme takých pacientov, ktorí používajú menej časté sexuálne praktiky, či striedajú viac partnerov. Mali sme aj takých, ktorí patria do bizarnej sexuálnej scény. Asi najúsmevnejšie, čo som zažil bolo, keď sa nám po návrate z dovolenky prišli nechať naraz vyšetriť matka aj s dcérou. Boli našťastie negatívne..."

Skryť Vypnúť reklamu

Domáci test

Vrátili ste sa z dovolenky, kde ste zažili aj krátky románik? Človeku často až doma dôjde, čo všetko riskoval. Ale nemusíte hneď behať za lekárom, či ste niečo "nechytili". Vďaka novým testom na zistenie HIV to môžete zistiť aj v pohodlí domova. Doteraz to bolo možné zistiť len za pomoci lekára.

„V zdravotníckych zariadeniach sa vírus HIV diagnostikoval na základe testov z odobratej vzorky krvi, v ktorej sa zisťovala prítomnosť protilátok. Výsledky testu boli známe spravidla do 7 až 10 dní," hovorí MUDr. Jarčuška. Dodáva, že také testovanie je pre ľudí nepríjemné, zdĺhavé a zahanbujúce. Preto sa mu len málokto podrobil.

Práve domáca forma testovania by mala ľuďom pomôcť zahodiť zábrany. Stačí zájsť do lekárne a kúpiť si test podobný tehotenskému. Testovacou tyčinkou si iba vytriete ďasná a vzorku vložíte do špeciálneho roztoku. Po asi 30 minútach sa dozviete verdikt. Jedna čiarka znamená negatívny výsledok, dve pozitívny. Overiť si to treba samozrejme aj laboratórne.

MUDr. Jarčuška považuje domáce testovanie za prínos. „Ide o rýchly spôsob, človek si sám môže preveriť svoj zdravotný stav. V každom prípade, aj pri tomto testovaní je nevyhnutné pri zistení pozitívneho výsledku nespanikáriť a navštíviť lekára..."

Simona Súkeníková, obchodná riaditeľka spoločnosti, ktorá zabezpečí distribúciu domácich testov do lekární, vysvetľuje, že ich spoľahlivosť je porovnateľná s lekárskym testovaním krvi. Presnosť je 99 percent. Na pulty lekární dorazia testy začiatkom tohto roka. Okrem toho, že testy zaručujú anonymitu testovaného, pomôžu určiť presnejšie štatistiky nakazených, keďže mnohí práve kvôli prípadnej hanbe vyšetrenie nepodstúpia.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 5. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 7. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 6. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 7. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 8. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 9. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 10. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 1. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 19 442
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 17 245
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 14 388
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 12 739
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 661
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 402
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 124
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 610
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 331
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 10 326
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Košice predali parcely na verejné parkoviská, sú súkromné. Brixi: Nič sa nedá robiť

Za Rašiho to tak schválili, developer nevie prečo. Najviac má Hreha.

Mesto predalo pozemky na verejné parkovacie miesta. Od developera ich získali po 3-tisíc eur s DPH majitelia bytov.

Líder farmárov Oravec namieta košických krajských sudcov

Rozhodovať majú v prípade, v ktorom ho mal napadnúť expolicajt.

František Oravec po incidente na poli.
Rozhovor

Hydrometeorológ: Je možné, že dlhú a tuhú zimu už nezažijeme

Ľudia počúvajú len polovicu toho, čo o globálnom otepľovaní hovoríme.

Hydrometeorológ Pavel Šťastný hovorí, že takmer 80 percent škôd pri povodniach vzniká po nevhodných ľudských zásahoch do prostredia.
Rozhovor

Bardejovčana formovala akadémia Legie Varšava. Zahral si aj proti AC Miláno

Po zlomenine Marko Lukáč takmer rok nehral.

Marko Lukáč (vľavo) má pestrý futbalový životopis.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na Covid zomrú desiatky ľudí denne. Pokles príde najskôr o dva týždne

Zomierajú ľudia s inými ochoreniami, ktorí by inak žili.

V piatok sa na Slovensku urobilo v súvislosti s ochorením Covid - 19 šestnásť pitiev.

Špeciálny prokurátor Kováčik ide do väzby, rozhodol súd

Súd zobral do väzby aj druhého obvineného Norberta Pakšiho.

Policajná eskorta a príslušníci Národnej kriminálnej agentúry privádzajú vysokého postaveného policajného funkcionára Norberta Pakšiho a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na pojednávanie na Špecializovaný trestný súd v Pezinku.
Podcast Dobré Ráno.
Komentár Zuzany Kepplovej

Tak prrr! Neleteli sme na Mars

Ľudia ukázali ochotu a dôveru. Pokaziť to vždy môže nedostatok pokory lídrov.

Zuzana Kepplová.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop