Na Slovensku je táto téma stále pre mnohých tabu, podobne ako vyšetrenia možnej nákazy. Preto bol vyvinutý test, fungujúci podobne ako tehotenský, ktorý zaručí testovanému anonymitu. Pri jeho predstavení sa na sklonku minulého roka konala tlačová konferencia s prof. MUDr. Pavlom Jarčuškom, prezidentom Slovenskej spoločnosti infektológov. Po jej skončení nám porozprával o výskyte HIV na Slovensku i konkrétne v Košiciach.
Na Slovensku je momentálne registrovaných 367 občanov, nakazených HIV vírusom. Z nich 54 je žien. "Tomuto ochoreniu zatiaľ podľahlo 38 ľudí a 60 pacientov je v štádiu rozvinutého AIDS. Výskyt je najnižší z celej EÚ. Iba pre zaujímavosť, Ukrajina má viac ako 300-tisíc predpokladaných prípadov ochorenia HIV, čo je približne jedno percento dospelej populácie," vraví MUDr. Jarčuška.
V HIV/AIDS centre v Univerzitnej nemocnici LP v Košiciach je momentálne 45 pacientov z celého východoslovenského kraja, z nich je 8 žien. „Ťažko povedať, koľko z nich je z Košíc, lebo mnohí sa tu veľmi nezdržujú, alebo tu majú len prechodný pobyt. Ale tých pravých Košičanov máme sedem alebo osem. Takmer všetci naši pacienti sú homosexuáli. Máme aj manželské páry. Najväčšou skupinou sú momentálne pacienti vo veku medzi 30 a 40 rokov. Druhou najpočetnejšou sú pacienti medzi 20 a 30. rokom. Väčšina pacientov k nám prvýkrát príde práve v tom období medzi 20 a 30 rokom. Určite to bola viac ako polovica našich pacientov."
Centrum má však aj pacientov starších ako 60 rokov. Najstarší má momentálne 64 rokov. Najmladšia pacientka mala v čase infekcie iba 16 rokov. Nebola to však naša občianka. Bola to manželka pacienta, ktorý zomrel a ona sa potom zo Slovenska odsťahovala. „Takmer výhradne jediný dôvod infekcie našich pacientov je sex. Najčastejšie sú infikovaní homosexuáli, ale nejde tu o sexuálnu orientáciu, ale o promiskuitu. Teda striedanie partnerov, nedodržiavanie zásad bezpečného sexu, samozrejme aj to, že ľudia časom neberú taký ohľad na možnosť nakazenia vírusom HIV či inými pohlavne prenosnými chorobami."
Pri porovnaní súčasnej situácie s predchádzajúcimi rokmi hovorí MUDr. Jarčuška o lineárnej krivke. „Nič dramatické sa nedeje, aspoň u nás v Košiciach nie. Nepozorujeme nejaký výrazný nárast. V roku 2008 sme mali dispenzarizovaných 37 pacientov, v roku 2009 o troch viac a v roku 2010 to bolo 42 pacientov. Čo sa týka úmrtí, zomrelo nám 6 pacientov a všetci na AIDS. Boli to pacienti, ktorí boli dlhodobo chorí a nie všetci správne a disciplinovane užívali liečbu."
Rizikové tetovanie
Potenciálni pacienti prichádzajú na vyšetrenie z rôznych dôvodov. Ako najčastejší uvádza MUDr. Jarčuška návrat z letnej dovolenky. „Je to také relaxačné obdobie, keď človek hľadá dobrodružstvo, často pod vplyvom príjemných látok, väčšinou alkoholu. Niekedy si ľudia až po návrate z dovolenky uvedomia, že náhodného sexuálneho partnera vôbec nepoznali a nevedia o ňom nič. Prídu sa teda uistiť, či sa náhodou nenakazili. Mali sme pacientov, ktorí prišli a povedali, že mali náhodný sex. Vysvitlo, že skutopčne bolo infikovaní... Ale často sa stalo, že mali tých náhodných sexuálnych kontaktov viac."
Zaujímalo nás, či pacienti prichádzajú na vyšetrenie v ranom štádiu, alebo keď už je situácia veľmi zlá. „Asi tretina príde neskoro alebo neskôr, ako by mala prísť. Ale dve tretiny prídu pomerne skoro. Je lepšie, keď príde pacient skôr. Vtedy vieme nákazu lepšie sledovať, vieme o nej všetko a vieme začať liečbu v tom správnom období. Mali sme dvoch pacientov, ktorí prišli hneď po infikovaní. Asi vedeli, že pri styku alebo neskôr s nimi nie je v poriadku."
V košickom centre evidujú prevažne homosexuálov, médiami sú však väčšinou odhaľovaní narkomani. „Ja nemám ani jedného takého pacienta. V okolitých krajinách to tak býva. V Poľsku, Maďarsku, na Ukrajine, menej v Čechách. Rizikové je aj tetovanie v nepreverenom salóne. Mnohé napriek tomu, že to deklarujú, nepracujú v stopercentných hygienických podmienkach. Často síce menia ihly, ale nemenia zásobník s farbou. Vyšetrovali sme veľa takých pacientov, hlavne zo zahraničia. Najlepšou prevenciou je, keď sa už chce nechať človek tetovať, nech si nechá poradiť od kamaráta, ktorý v konkrétnom salóne bol."
Médiami na Slovensku ani nie tak dávno preletel iný prípad. Istý chlapec sa nakazil vírusom HIV v košickej nemocnici po podaní transfúzie. Čo si o tom myslí MUDr. Jarčuška? „Stať sa to, žiaľbohu, môže. Šanca nakaziť sa podobne je aj v krajinách západnej Európy približne 1 : 700 000."
Pacienti, ktorí sú v centre dispenzarizovaní, chodia raz za pol roka na kontrolu. "Meriame im niektoré parametre imunity, množstvo cirkulujúceho vírusu atď. Ak už začneme pacienta liečiť, liečime ho doživotne. Je to stále minimálne trojkombinácia látok, ktoré zabraňujú množeniu vírusu. Nazývajú sa antivirotiká. Títo pacienti k nám chodia na kontrolu raz mesačne."
"Sivá myška" s vírusom
Prípady, s ktorými sa MUDr. Jarčuška momentálne stretáva, sú rôzne. „Mali sme napríklad ženu, ktorá pracovala v Írsku. Jej muž ostal na Slovensku. Bola tehotná, keď tam šla a vrátila sa v štvrtom - piatom mesiaci tehotenstva s tým, že odrodí doma. Okrem práce tam však mala aj pestrý život a pri bežných testoch sme zistili, že je HIV pozitívna. Zrútil sa jej svet, museli sme ju najskôr dať do poriadku psychicky. Našťastie dieťa sa narodilo zdravé. S manželom spolu ostali, mali spolu ešte jedno dieťa."
V inom prípade ide o muža, ktorý prežil veľkú časť života v Prahe ako obchodník s umeleckými predmetmi. „V Košiciach mal povesť slušného osamelého obchodníka, v Prahe, ako sa priznal, vystriedal asi tisícku chlapcov. Keď sa tu vrátil, nechal sa otestovať, lebo tušil, že je asi pozitívny. Jeho dvaja poslední partneri totiž boli... Začali sme ho liečiť, teraz je v preddôchodkovom veku."
Mať styk s niekým, o kom sa vie, že je HIV pozitívny, je prinajmenšom veľká odvaha. „Akýkoľvek rizikový styk je hlúpy," tvrdí odborník. "Najmä homosexuáli majú tých rizikových stykov veľa. V databáze napríklad evidujeme mužov, ktorí chodia do podnikov, kde sa zhasne svetlo a súloží sa... Nepýta sa, kto je kto, kto má aký nález."
MUDr. Jarčuška spomína aj na pacientku, ktorá mala veľkú smolu, lebo sa nakazila od prvého partnera a počas prvého styku. Bolo to počas svadobnej noci... Iný pacient študoval v zahraničí na strednej škole. Mal dve partnerky. Jedna bola promiskuitná, druhá tzv. sivá myška, ktorú ľutoval, že ju nikto nechce. Preto s ňou chodil a občas spával. Keď zistil, že je HIV pozitívny, pátral, ktorá bola pozitívna. Zistil, že nie tá prvá, ale druhá...
Hovoriť o víruse HIV je vážne rozprávanie, ale predsa nás zaujímalo, či sa MUDr. Jarčuška stretol s kurióznymi prípadmi. „My máme niekedy také bizarné prípady, že ich ani za kuriózne nepokladáme. Vo väčšine máme takých pacientov, ktorí používajú menej časté sexuálne praktiky, či striedajú viac partnerov. Mali sme aj takých, ktorí patria do bizarnej sexuálnej scény. Asi najúsmevnejšie, čo som zažil bolo, keď sa nám po návrate z dovolenky prišli nechať naraz vyšetriť matka aj s dcérou. Boli našťastie negatívne..."
Domáci test
Vrátili ste sa z dovolenky, kde ste zažili aj krátky románik? Človeku často až doma dôjde, čo všetko riskoval. Ale nemusíte hneď behať za lekárom, či ste niečo "nechytili". Vďaka novým testom na zistenie HIV to môžete zistiť aj v pohodlí domova. Doteraz to bolo možné zistiť len za pomoci lekára.
„V zdravotníckych zariadeniach sa vírus HIV diagnostikoval na základe testov z odobratej vzorky krvi, v ktorej sa zisťovala prítomnosť protilátok. Výsledky testu boli známe spravidla do 7 až 10 dní," hovorí MUDr. Jarčuška. Dodáva, že také testovanie je pre ľudí nepríjemné, zdĺhavé a zahanbujúce. Preto sa mu len málokto podrobil.
Práve domáca forma testovania by mala ľuďom pomôcť zahodiť zábrany. Stačí zájsť do lekárne a kúpiť si test podobný tehotenskému. Testovacou tyčinkou si iba vytriete ďasná a vzorku vložíte do špeciálneho roztoku. Po asi 30 minútach sa dozviete verdikt. Jedna čiarka znamená negatívny výsledok, dve pozitívny. Overiť si to treba samozrejme aj laboratórne.
MUDr. Jarčuška považuje domáce testovanie za prínos. „Ide o rýchly spôsob, človek si sám môže preveriť svoj zdravotný stav. V každom prípade, aj pri tomto testovaní je nevyhnutné pri zistení pozitívneho výsledku nespanikáriť a navštíviť lekára..."
Simona Súkeníková, obchodná riaditeľka spoločnosti, ktorá zabezpečí distribúciu domácich testov do lekární, vysvetľuje, že ich spoľahlivosť je porovnateľná s lekárskym testovaním krvi. Presnosť je 99 percent. Na pulty lekární dorazia testy začiatkom tohto roka. Okrem toho, že testy zaručujú anonymitu testovaného, pomôžu určiť presnejšie štatistiky nakazených, keďže mnohí práve kvôli prípadnej hanbe vyšetrenie nepodstúpia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári