KOŠICE. Mesto Košice neuspelo so svojou sťažnosťou na Ústavný súd v spore so spoločnosťou Dajal. Samospráva tak stratila aj teoretickú šancu, že získa naspäť vyše 2,1 milióna eur, ktoré jej v júli v prospech firmy stiahol z účtov exekútor.
Dajal od mesta vymáhal pohľadávku po skrachovanej Devín banke. Išlo o časť jedného z krátkodobých úverov, ktorými Košice za primátora Rudolfa Schustera financovali svoje stavebné aktivity.
Mesto: Porušenie práv
Samospráva v sťažnosti na Ústavný súd tvrdila, že rozhodnutím Okresného súdu Košice II, ktorý exekúciu povolil, boli porušené jej práva na súdnu ochranu a spravodlivý súdny proces.
Ústavný súd však nenašiel žiadnu súvislosť medzi rozhodovaním okresného súdu a tvrdeným porušením ústavných práv. „Okresný súd po preskúmaní skutkového stavu aplikoval jednoduché právo a nič nesignalizuje prienik do ústavnej roviny, ktorou by sa ústavný súd mal zaoberať,“ tvrdí v uznesení.
Ústavný súd: Žiadna svojvôľa
Mesto skúšalo exekúciu zastaviť viacerými námietkami. Tvrdilo, že nárok je premlčaný, že na Dajal nemohli prejsť práva z exekučného konania, aj to, že prostriedky mesta nepodliehajú exekúcii, lebo ide o financie poskytnuté zo štátneho rozpočtu na krytie výpadku podielových daní. Okresný súd všetko odmietol.
„Okresný súd primeraným spôsobom reagoval na námietky sťažovateľa a právne závery, ktoré zaujal, nie sú zjavne neopodstatnené alebo svojvoľné,“ uviedol k tomu Ústavný súd.
Mesto v exekučnom konaní zastupovala právna kancelária Sitár & Saloka. Podľa zmluvy má nárok na tarifnú odmenu za každý právny úkon po odpočítaní desať percent z jej hodnoty, a to bez ohľadu na to, či bol úspešný, alebo nie. Okrem toho si dohodla aj podielovú odmenu vo výške štyri a pol percenta zo sumy, ktorú by mesto nemuselo uhradiť.
Nechcú ani tarifu
Advokát Pavol Sitár hovorí, že sa vzdajú celej odmeny. „Mestu sme za naše služby nefakturovali ani cent, hoci ste sa veľmi zaujímali, koľko dostaneme zaplatené. Rozhodli sme sa tak, lebo sme neboli úspešní,“ povedal denníku Korzár.
„Advokátska kancelária mestu odmenu doposiaľ nevyúčtovala,“ potvrdil Peter Hajduček, vedúci právneho oddelenia magistrátu.
Za firmou Dajal, ktorá sa dostala k pohľadávke po Devín banke, je košická advokátska kancelária JUDr. Štefan Straka a partneri. Viacerí jej právnici sú konkurznými správcami.
Fakty
Košice dobehol úver 50 miliónov korún od Devín Banky z roku 1998. Bol to jeden z množstva krátkodobých úverov, ktorými mesto za primátora Rudolfa Schustera financovalo svoje stavebné aktivity. Požičané peniaze malo splatiť o rok, ale neurobilo tak.
Úverovú zmluvu s Devín Bankou podpísal Schuster za tvrdých podmienok. Pristúpil na bežný úrok 24,5 percenta a sankčných 30 percent ročne. Úver bol zabezpečený záložným právom na budovu historickej radnice, kina Slovan aj bianco zmenkou mesta.
V roku 2001 sa Devín banka dostala do konkurzu. V septembri 2002 jej konkurzný správca uzavrel s primátorom Zdenkom Trebuľom (Smer) dohodu, že namiesto viac ako 80 miliónov korún, koľko bol vtedy úver s úrokmi, uhradí o 17 miliónov menej. Sumu 63 miliónov samospráva zaplatila.
Odpustená časť pohľadávky „ožila“ po výmene konkurzného správcu banky. Dostala sa do majetku spoločnosti Dajal. Tá na súde žalobou napadla platnosť dohody o urovnaní, ktorou bolo mestu odpustených 17 miliónov korún.
V roku 2010 Dajal spor právoplatne vyhral. Suma odvtedy s úrokmi narástla na 2,1 milióna eur. Exekútor Košiciam vtedy v októbri zablokoval dva milióny na účte, teda v závere funkčného obdobia primátora Františka Knapíka (KDH). l Odvtedy súdy rozhodovali o námietkach mesta voči exekúcii, ktoré nakoniec zamietli. Exekútor napokon stiahol peniaze z účtu mesta vlani v lete.
rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári