KOŠICE. Dva roky s podmienečným odkladom na tridsať mesiacov. Na takýto trest nedávno odsúdil Okresný súd Košice–okolie Michala (42) za to, že na priechode pre chodcov zrazil dve ženy.
Nehoda sa stala minulého roku v marci na križovatke ulíc Kuzmányho – Poštová – Vojenská v Košiciach. Michal ako vodič Octavie vrazil do 74–ročnej Márie a 77–ročnej Heleny.
Pri zrážke mierne prekročil povolenú rýchlosť.
Staršia zo žien sa zo zlomeniny kľúčnej kosti a pomliaždenín vyliečila, mladšia to šťastie nemala. Deň po nehode zomrela na ťažké zranenia, najmä zlomeniny lebky, panvy a hrudných stavcov s pomliaždením pľúc.
Je to nedbanlivosť
Súd vyniesol rozsudok na základe dohody o vine a treste, ktorú s obvineným po jeho priznaní uzavrela prokuratúra. Dohoda umožnila trest znížiť o jednu tretinu pod dolnú hranicu trestnej sadzby.
Podmienky za smrteľné nehody súdy ukladajú bežne. Rodine usmrtených, ale aj ľuďom, ktorí sa vyjadrujú v internetovej diskusii k článkom o takýchto rozsudkoch, sa to zdá neprimerane mierne.
Prokuratúra to odmieta. Tvrdí, že ide o trestné činy spáchané z nedbanlivosti a účel trestu pri nich musí sledovať nielen represiu, ale aj prevenciu a nápravu páchateľa.
Podľa Františka Šenkýra, vedúceho oddelenia dozoru v trestnom konaní Krajskej prokuratúry v Košiciach, na to slúžia takzvané odklony v trestnom konaní, teda spôsoby vyriešenia veci mimo hlavného pojednávania z iniciatívy prokurátora, napríklad dohodou o vine a treste.
„V uvedenom prípade išlo o postup v justičnej praxi štandardný... Okrem podmienečného trestu odňatia slobody bol uložený aj zákaz riadenia motorových vozidiel na tri roky,“ povedal.
Pri alkohole sa nedohodnú
Dohodu bez výhrad schválil súd. „Nazdávam sa, že i súdy v podobných prípadoch citlivo pristupujú k hodnoteniu dôvodov na využitie odklonov a berú na zreteľ nielen skutkové okolnosti, ale aj osobu páchateľa a účel trestu,“ hovorí Šenkýr.
Dodáva, že s dohodou o vine a treste a podmienkou by sa ako prokurátor nestotožnil, ak by napríklad vodič spôsobil nehodu pod vplyvom alkoholu alebo by po nej obeti neposkytol pomoc.
Ďalšie prípady
Podmienku dostal aj za útek z miesta nehody
- V máji 2009 Matúš (26) v obci Čaňa zrazil v rýchlosti najmenej 70 kilometrov cyklistu a z miesta nehody ušiel. O pol hodiny sa vodič vrátil na miesto zrážky a policajti mu namerali v dychu alkohol. Podľa znalca išlo o zanedbateľné množstvo, ktoré nemalo vplyv na riadenie vozidla. Prokurátor s Matúšom uzavrel dohodu o vine a treste, na základe ktorej mu súd za usmrtenie a neposkytnutie pomoci vymeral podmienečný trest odňatia slobody a päťročný zákaz šoférovania.
- Pre Hie Trana (26) skončila smrteľná nehoda peňažným trestom tisíc eur a zákazom viesť auto na dva roky. Cudzinec za volantom dodávkového vozidla zrazil a usmrtil chodca v máji 2010 vo Vyšnom Klečenove. Okresný súd Košice – okolie odôvodnil rozsudok aj ľútosťou obžalovaného.
rok
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári