Odborníci varujú, že zvyšovanie kvantity na úkor kvality vedie k tomu, že niektorí inžinieri a magistri sú na našom trhu práce nadbytoční.
KOŠICE. Klára Javorská z personálno-poradenskej spoločnosti Trenkwalder tvrdí, že najväčšie problémy s hľadaním práce majú predovšetkým absolventi humanitných smerov ako pedagogika, filozofia, andragogika, kulturológia, sociálna práca a podobne.
„Títo ľudia majú iba malú šancu zamestnať sa vo vyštudovanom odbore v súkromnom sektore a verejný negeneruje tiež dostatočný dopyt v porovnaní s počtom absolventov, ktorý tieto školy každoročne produkujú. Výsledkom je, že ak si aj prácu nájdu, pravdepodobne to bude mimo ich odboru, či na stredoškolskej pozícii. V konečnom dôsledku tak študovali zbytočne. Čo sa týka škôl ako takých, lepšie meno majú tie tradičné a založené v tradičných univerzitných centrách. Školy z menších miest už majú imidž horší.“
Najžiadanejší sú stále absolventi technických smerov od IT, cez elektrotechniku až po strojárstvo, ale aj ekonómovia. Aktívna angličtina je už považovaná za samozrejmosť.
Veľkou výhodou je aj prax alebo odborná stáž absolvovaná vo firme, kde si chce uchádzač po skončení štúdia hľadať zamestnanie.
Radšej skúsenejšieho kandidáta
Aj študenti menej žiadaných odborov však majú šancu nájsť si prácu. Záleží od ich vlastnej snaživosti. Radoslav Barna zo spoločnosti Grafton Recruitment, ktorá je sprostredkovateľom práce vysvetľuje, že platí pravidlo, kto pracovať chce, ten si prácu nájde.
„Dnešní absolventi sú draví, sebavedomí a ambiciózni. Keďže majú možnosť počas štúdia cestovať, ich jazyková vybavenosť je mnohokrát lepšia ako u starších kolegov. Majú skúsenosti z výmenných pobytov, ich prejav je sebavedomý, ak k tomu pridajú ochotu cestovať a možnosť migrovať za zamestnaním do iných lokalít v rámci Slovenska, ich šance na zamestnanie sú takmer na maxime. Kandidáti z pohraničných regiónov v rámci východného Slovenska, ktorí sa rozhodnú nevycestovať a ostať doma, majú možnosti oklieštené takmer na minimum. Spoločnosti vo výberových konaniach uprednostnia skôr skúsenejšieho kandidáta, ako nepopísaný list. Je to pre nich z hľadiska nákladov lacnejšie.“
Nováčikov zaškolíme
Jeden z najväčších zamestnávateľov v Košickom kraji, T-Systems Slovakia prijíma predovšetkým absolventov fakulty informatiky a elektrotechniky a príbuzných odborov z Technickej Univerzity v Košiciach, resp. UPJŠ, ako aj absolventov stredných odborných škôl s elektrotechnickým zameraním.
Spoločnosť Getrag Ford FORD Transmissions Slovakia potrebuje hlavne absolventov strojníckej, hutníckej a elektrotechnickej fakulty. Hoci firmy nehovoria priamo o konkrétnych vysokých školách, absolventov niektorých odborov potrebujú v oveľa menšej miere.
Najväčší zamestnávateľ v kraji, spoločnosť U. S. Steel Košice, s.r.o. momentálne funguje na štvordňovom pracovnom týždni, a zrejme preto sa k otázke prijímania nových zamestnancov nechcela vyjadriť. Tradične však tiež zamestnáva hlavne absolventov technicky orientovaných odborov.
Monika Mihoková z T-Systems Slovakia tvrdí, že záleží skôr na individuálnom prístupe študenta počas celého štúdia: „Nevylučujeme absolventov žiadnej školy či fakulty. Máme celý rad interných rozvojových programov, ktoré môžeme ponúknuť uchádzačovi na doplnenie odborných vedomostí. V roku 2011 sme vytvorili 264 nových pracovných miest a tento rok predpokladáme mierny nárast.“
Kvalitná príprava je základom
Faktom ostáva, že uchádzači o zamestnanie si často za svoj neúspech pri prijímacích pohovoroch môžu aj sami.
„Ide o elementárne veci, ktoré absolventi podceňujú. Nevedia na akú pozíciu poslali životopis, nepripravia si informácie o spoločnosti, neprecvičia si odbornejšiu terminológiu v cudzom jazyku, prídu zle oblečení, sú nesústredení, nevedia za koľko peňazí sa majú predať... Tieto informácie sú verejne dostupné na mnohých portáloch, pravidelne sú organizované pracovné veľtrhy, počas ktorých prebiehajú workshopy a tam majú absolventi možnosť komunikovať s odborníkmi a pýtať si radu.“
Aj keď nikdy nie je neskoro na rekvalifikáciu a prispôsobenie sa trhu práce, myslieť prakticky na svoju budúcnosť by mali už maturanti.
Minister školstva Eugen Jurzyca pre televíziu Markíza povedal, že stredoškoláci by mali byť pri výbere vysokej školy obozretnejší, čím by slabšie školy prirodzene oddelili od tých kvalitnejších: „Ak študent vie, ktorá škola produkuje najviac nezamestnaných a ktorá absolventov s nižšími zárobkami, tak sa vie rozhodnúť, na ktorú školu má ísť.“
Fakty
Najviac nezamestnaných produkujú:
VŠ medzinárodného podnikania ISM Prešov - 26 %
Trenčianska univerzita A. Dubčeka - 12,5 %
Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre - 11,3 %
Bratislavská medzinárodná škola liberálnych štúdií - 11,1 %
Univerzita J. Selyeho V Komárne - 10,9 %
Najťažšie si hľadajú prácu absolventi odborov:
poľnohospodárske vedy - 11,8 %
- ochrana životného prostredia - 11,5 %
- filozofické vedy - 10,5 %
- pedagogické vedy - 10,3 %
zdroj: MŠVVAŠ SR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári