Situácia, aká nastala počas nedávnej silvestrovskej noci, keď mladé rómske mamičky odrodili svoje deti doma a do pôrodnice ich prišli iba "zaregistrovať", sa už opakovať nebude. Mestskí poslanci zrušili niektoré plánované projekty na rok 2012 a vyše 2,5 milióna eur vyčlenili na zriadenie pôrodnice na najväčšom slovenskom rómskom sídlisku.
"Keďže šlo o akútny problém, na zriadenie pôrodnice sme sa rozhodli použiť nedávno dokončené priestory, v ktorých mala byť zlúčená škola, niektoré mestské úrady, záchytka a vysunuté pracovisko štátnej polície," informoval nás šéf odboru na riešenie rómskej otázky košického magistrátu Peter Skínhed. "Tých 2,5 milióna eur, pôvodne plánovaných na nákup 50 autobusov MHD, opravy 250 km mestských ciest, zriadenie štrotoviska a psieho cintorína, sme investovali do najmodernejšieho nemocnično-pôrodníckeho zariadenia. Podobné v zahraničí sú hodnotené piatmi, teda maximálnym počtom hviezdičiek. Budúcim rómskym mamičkám sme tak zabezpečili nielen špičkovú pôrodnú techniku, ale aj predpôrodnú a popôrodnú starostlivosť na úrovni 3. tisícročia."
Keď sme si boli obzrieť ordinácie, pôrodné sály aj lôžkovú časť, museli sme dať P. Skínhedovi za pravdu. Ocitli sme sa totiž v "zajatí" nielen prístrojov, zabezpečujúcich predpôrodné vyšetrenia, ale aj inkubátorov či ďalšej techniky. Každá z 15 izieb, ktoré boli v čase našej návštevy zaplnené na 90 percent, bola vybavená dvoma polohovateľnými posteľami, plazmovou telkou, chladničkou, mikrovlnkou a telefónom. Stravu dostávajú mamičky päťkrát denne a na výber majú štyri rôzne druhy menu, vrátane bezlepkovej stravy. Jeden pôrodník má na starosti maximálne päť pacientiek, sestrička sa stará o dve.
"Na žiadosť mamičiek môžeme každú izbu dovybaviť posteľami pre oteckov, aby sa rodinné puto nenarušilo. Zatiaľ to využili všetky," pokračuje P. Skínhed. "Financovanie pôrodnice je zatiaľ hradené z mestského rozpočtu, plánujeme však využiť aj eurofondy, prípadne osloviť ľudí so sociálnym cítením a nadáciu Pekná rómska víla Kusaj." Ako dodal, mamičky môžu zostať v pôrodnici maximálne štyri mesiace od pôrodu. Ak by sa tým náhodou zaplnili všetky miesta, pripravené sú dve alternatívy. Skrátenie pobytu na tri mesiace alebo rozšírenie lôžkovej časti pôrodnice o ďalšie izby.
Ako sme už v úvode naznačili, možnosť odrodiť priamo na sídlisku (spádovou oblasťou je aj Demeter) zatiaľ využili všetky budúce mamičky z Lunika IX. Od pondelka do včerajšieho večera sa tam narodilo 27 detí, z toho bolo 15 chlapcov. Potvrdilo sa tým opodstatnenie zriadenia pôrodnice, lebo za rovnaký čas sa v ostatných košických pôrodniciach narodilo iba šesť detí.
"Samozrejme, v prípade nenaplnenia kapacity lôžok, čo však zrejme nehrozí, budú mať možnosť rodiť na Luniku IX aj ostatné Košičanky. Pravda, za pobyt si budú musieť doplatiť 250 eur na deň," dodal na záver P. Skínhed.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári