Korzár logo Korzár Košice

Ivan Hajdu spomína na návštevu Thajska, kde so synom Tomášom a dcérou Michaelou strávil Silvester 2008

Vlani v novembri sme vám v dvoch častiach za sebou sprostredkovali spomienky Ivana Hajdua na jeho putovanie po ostrovoch južnej Indonézie. Keďže šlo o zaujímavé čítanie, radi sme využili i ponuku na spracovanie zážitkov, ktoré so synom Tomášom a dcérou Mi

Úspešná rybačka otca so synom a domorodcamiÚspešná rybačka otca so synom a domorodcami (Zdroj: archív)

chaelou nazbieral aj počas cesty naprieč Thajskom. Spoznávali ho na prelome decembra 2008 a januára 2009.

Do Thajska sa trio Košičanov vybralo aj preto, lebo to bola pre slovenských turistov najnavštevovanejšia a finančne zvládnuteľná exotická destinácia. A prečo na prelome rokov? "Chceli sme stráviť Silvestra trochu iným spôsobom a v inom prostredí. Veď koho by nelákalo stráviť novoročné oslavy na pláži palmového ostrova v plavkách s chladenou margaritou?" odpovedá I. Hajdu protiotázkou. "Z Košíc sme odchádzali na Druhý sviatok vianočný, takže to bol tak trochu aj vzájomný vianočný darček."

Ako obvykle, I. Hajdu s deťmi mali pred cestou len jeden generálny plán. A to vyhnúť sa masovo navštevovaným destináciám ako Pattaya a Phuket a spoznať čo najviac život miestnych obyvateľov. Jeden z priateľov, s ktorým sa otec rodiny zoznámil na predošlom pobyte v Thajsku, mu odporučil oblasť Krabi na juhu Thajska, neďaleko od hraníc s Malajziou.

Po odlete z Budapešti pristáli Košičania v Bangkoku na novom ultramodernom letisku Suwarnabhumi. V hlavnom meste Thajska strávili asi tri dni, počas ktorých navštívili miesta, ktoré by bolo hriechom nevidieť. Kráľovský palác, budhistické chrámy, hadiu farmu, mesto postavené na vode a vyhlásené miesta nočnej zábavy, teda časť Patpong. Potom sa vydali na prvý exotický ostrov.

"Voľba padla na Koh Samui, kde je vraj najviac paliem," pokračuje I. Hajdu. "Cesta sa nezačala najlepšie. Ja so synom sme mali v Bangkoku snahu ochutnať všetko možné, čo ponúkali pouliční predavači a večer pred odchodom na Samui sme si dali miestnu polievku tom-yam. Neviem, či to bolo ingredienciami alebo hygienou prípravy, lebo tá nebola všeobecne, mimo lepších hotelov, na vysokej úrovni. Ale na druhý deň sme dostali také črevné ťažkosti, že sme rozmýšľali, či vôbec nastúpiť do autobusu, lebo cesta bola dlhá. Ale Silvester sa blížil a v autobuse bola toaleta, o jej úrovni sa radšej nebudem zmieňovať, a tak sme nasadli. Po strastiplnej 8-hodinovej ceste sme konečne vystúpili v prístave, kde sme sa nalodili na trajekt a preplavili sa na ostrov Samui."

Ostrov je prekrásny a je na ňom naozaj veľa paliem. Po ubytovaní mali Slováci dva dni do Silvestra, ktoré vyplnili prehliadkou ostrova. Slovenským fanúšikom futbalu je známy. Tu sa pri fotografovaní na skalách zabil v roku 2000 vtedy najlepší slovenský futbalista Peter Dubovský. "V deň Silvestra bolo všetko pripravené na oslavy vítania Nového roku. Mal byť v západnom štýle, teda množstvo pódií s hudbou, všelijaké živé vystúpenia, bary, diskotéky a o polnoci aj ohňostroj. Hlavná pláž bola večer zaplnená do posledného miesta a nálada bola vynikajúca, všetci akoby sa tam poznali. Miestni, ale aj turisti, vypúšťali na oblohu niečo ako padáčiky z jemnej látky. Dole mali upevnenú sviečku, z ktorej sálalo teplo a tým sa padáčik vznášal nahor. Celá obloha bola nimi posiata, bolo to prekrásne."

Na druhý deň sa všetci „liečili" z predchádzajúcej noci a pripravovali sa na cestu na juh do mesta Krabi. Žalúdočné problémy pri príchode na Samui pominuli, a tak ubehla cesta príjemne. V Krabi ich hneď obklopilo množstvo miestnych, ponúkajúcich odvoz do hotelov všade naokolo. Košičania ich však odmietli a rozhodli sa len na základe inštinktu a obrázkov. Vybrali si zariadenie na pobreží, ktoré sa volalo Pine Bungallows.

"Mesto Krabi je veľké asi ako Košice, ale vyzerá úplne ináč," opisuje ho I. Hajdu. "Žiadne sídliská, len domy a všetko, čo má moderné mesto mať. Mimochodom, v Thajsku sa jazdí vľavo, ako v Anglicku. Asi pozostatok prítomnosti Angličanov v krajine, ktorá sa niekedy volala Siam." Thajsko sa pýši tým, že ako jediná z krajín juhovýchodnej Ázie nebolo nikdy kolonizované. Je to kráľovstvo a kráľa si ľudia úprimne vážia a majú ho radi, čo vidno na každom kroku. "Domácimi sme boli upozornení, že nepekne sa vyjadrovať o kráľovskej rodine je trestný čin. No nie preto, že by to nariadil kráľ, ale preto, že je to pre Thajčanov veľká urážka. Raz sme v Bangkoku zažili, ako prechádzala cez mesto kolóna áut s kráľovým bratom. Polícia zastavila celú premávku a nik sa nesmel presúvať, ani chodci. Keď sme si sadli vedľa cesty, policajt nás okamžite upozornil, že musíme stáť."

Keď Slováci minuli Krabi, pokračovali smerom na vidiek. Po asi 45 minútach jazdy došli do dediny, kde sa končila cesta a ďalej bolo už len more. V tropickej záhrade bolo asi 15 menších bungalovov všetkých kategórií, od drahších s klimatizáciou až po najlacnejšie s ventilátorom. "My sme si vybrali stred - za 500 thajských bathov na noc, čo vtedy bolo asi 12 eur. Vládla tam rodinná atmosféra a každý sa s každým poznal. Vtedy tam bolo dokopy asi 20 hostí. Neskôr sme sa dozvedeli, že väčšina hostí sa tam pravidelne roky vracia, boli aj takí, čo tam boli desiaty raz." Ľudia v dedine žili skromne a živili sa hlavne rybolovom. Juh Thajska je nábožensky zmiešaný, je tam veľa moslimov. Dvakrát do týždňa sa konal v dedine trh, kde domáci predávali svoje výrobky - tam si Slováci chodili pochutnať na domácich špecialitách za nízke ceny.

"V dedine sme sa zoznámili s domácim chlapíkom, ktorý sa volal Somporn Pongbun, no my sme ho volali Som. Ponúkol sa nám, že ak chceme, môžeme ísť na ryby s jeho známymi. Samozrejme, s Tomášom sme si to nenechali ujsť. Miša ostala doma, lebo rybačka bola na celú noc a na lodi bolo nepohodlne." Večer sa otec so synom nalodili na starú bárku a vyrazili na more. Cesta na miesto rybačky bola dlhá a posádka lode trávila čas spaním a fajčením marihuany z hrubých bambusových fajok.

"Keď sme došli na miesto, vyhodili sme do mora veľkú sieť. Kým sme čakali na úlovok, posádka chytala kalmary na silon, na konci ktorého boli pestrofarebné svetielkujúce návnady z umelej hmoty. Vyskúšali sme si to aj my a keď sme do toho prišli, podarilo na nám vytiahnuť niekoľko kalmarov." Sú to malé sépie, ktoré menia farby. Keď ich ťahali na palubu, vypúšťali čiernu ochrannú tekutinu, podobne ako chobotnice v ohrození.

Keď nadišiel čas vytiahnuť siete, všetci boli zvedaví na úlovok. Siete však boli skoro prázdne, väčšinou zase len kalmary a zopár rýb. "Nemali sme šťastie, ale nemalo ho ani more. Hlavne kvôli 'bordelu', čo sa počas plavby vyhodil do mora. Vyhorené neónové trubice, ktoré slúžia na priťahovanie úlovku v noci, obaly od všetkého, použitý olej po večeri, naftu a olej zo starých motorov... Aj sme to spomenuli pred posádkou, ale dívali sa na nás ako na debilov, že čo to riešime... Potom sme to rozoberali medzi nami a došli sme k záveru, že environment sa dá robiť, ale len s plným žalúdkom..."

Keďže bolo kalmarov dosť, ráno, po návrate do dediny, sa na brehu ušlo aj dedinčanom. Aj Som si zobral pár rýb a pozval Košičanov na obed. Pripravila ho jeho mama a pozostával z rybacej polievky, ryby a kuraciny s ryžou. "Ryby boli pripravené na pikantný spôsob a musím povedať, že som dovtedy ani potom v živote nemal v ústach nič pálivejšie. Po obede sme si ešte hodnú chvíľu vyplachovali ústa chladenou kokakolou. Ale vo všeobecnosti sme sa nestretli v Thajsku s takými pálivými jedlami. Keď sme mali chuť na kokosové mlieko alebo čerstvú papáju, mohli sme si ich odtrhnúť priamo zo stromu." Len si museli dávať pozor, aby im kokosový orech nespadol na hlavu. Mohol by človeka aj zabiť, lebo palmy boli vysoké do 15 metrov. Pozor si bolo treba dávať aj na škorpióny, párkrát sa niektoré zatúlali až do reštaurácie.

Po večeroch sedeli Košičania v reštaurácii a popíjali pivo s ostatnými hosťami alebo so zamestnancami, ktorí tam aj žili. Thajské pivo je vraj výborné, lebo sa vyrába pomocou západnej technológie. Najlepšie značky sú Singha (Lev) a Chang (Slon). "A viete o tom, že aj slávny energetický nápoj Red Bull pochádza z Thajska? Akurát že majiteľ Red Bullu ho upravil, nechal si ho patentovať a skomercionalizoval ho," vraví I. Hajdu.

V mori v tejto oblasti sa nachádza veľa ostrovov, na ktorých sú prekrásne pláže. I. Hajdu s deťmi niektoré navštívil. "Najviac mi učaroval ostrov Hong. Prostredie a pláž boli bezkonkurenčne č. 1 na svete, a to som už videl kadejaké pláže. Je to tam trochu malé na masovú turistiku, preto sa tam treba dostať skôr, než dorazia 'svorky'..." Košičania boli aj na ďalších ostrovoch, každý jeden z nich bol maličký, ale s krajšou plážou, než prvých 20 na rebríčku magazínu Travel. "Na jednom z nich sa točili scény z Jamesa Bonda, na inom, volal sa Phi-Phi, sa zas natáčal svetoznámy hit Pláž s Leonardom DiCapriom. Tomáš s Mišou tam boli, ja som ostal verný dedine." Triu turistov Som poukazoval všetko, čo bolo na okolí zaujímavé. Absolvovali prechádzku po pralese na slonoch, navštívili budhistickú jaskyňu, kúpali sa v termálnych jazerách.

Na záver si I. Hajdu neodpustil poznámku. "Koľkokrát čítam o Thajsku od Slovákov, toľkokrát sa spomína, že Thajsko je pre nás lacné. My sme sa určite nepohybovali po drahých zariadeniach a prešli sme kus krajiny, ale Thajsko nám lacné nepripadalo. Na tom sme sa zhodli všetci traja. Takže ak sa chystáte do Thajska, vezmite si toľko peňazí, akoby ste chceli míňať za slovenské ceny..."


SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 995
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 845
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 193
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 070
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 632
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 213
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 027
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 002
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 111
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 362
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 043
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 118
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 356
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 027
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 002
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 111
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 362
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 043
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 118
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 356
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu