Príbeh začína v roku 1215 v Uhorsku, pokračuje v Benátkach a Anglicku. Mnoho informácií, ktoré ponúka, je viac ako zaujímavých. "Boli by sme prekvapené, aké vynaliezavé už boli naše predchodkyne. Niektoré metódy antikoncepcie boli skutočne úsmevné, napríklad navoňanie miestnosti istou bylinkou, o účinnosti čoho by sme mohli pochybovať. Používal sa však napríklad krokodílí trus zmiešaný s olovnatou pastou. A s počudovaním som zistila, že ženy už v staroveku vedeli, hoci to tak neformulovali, že olovo znižuje schopnosť počať, takže s obľubou popíjali vodu od kováča, v ktorej kalil kliešte," naznačila spisovateľka, ktorá si za recenzenta knihy v medicínskej oblasti zvolila známeho sexuológa Radima Uzla. "Tento román som prečítal takmer jedným dychom. Autorka venovala nesmiernu pozornosť štúdiu historických dokumentov, ktoré dokázala pôsobivo začleniť do príbehu. Román tak poskytuje vzácnu symbiózu pútavej zábavy i kvalifikovaného poučenia," vyjadril sa R. Uzel.
Tina Van der Holland si napísaním aktuálnej knihy splnila sen. Len samotné štúdium histórie jej trvalo vyše šesť mesiacov, no ako vraví, vôbec si to neuvedomovala. "Čím viac som sa zahlbovala do problematiky, tým viac ma to bavilo. Splnila som si vlastný sen napísať knihu, akú by som sama rada čítala. Obsahuje romantiku, históriu, vedu..., skrátka všetko, čo žena chce čítať. Hadí jed v názve má byť metaforou na vlastnosť ľudského ducha, ktorý je presne taký dvojsečný. Sme schopní krásnych citov, lásky, úžasných vynálezov aj vytvárania umeleckých diel a na druhej strane kdesi v hĺbke duše stále číha krutosť, zloba, sklony k tmárstvu a odmietanie nového," naznačila autorka.
Svoje vedomosti o antikoncepčných trikoch 13. storočia využila k vytvoreniu zaujímavého príbehu. V čase, kedy kulminoval zlatý vek islamu a islamskej medicíny, využila vedomosť beduínov o tom, že keď hodia do maternice ťavy kamienok, neotehotnie. "V mojej knihe arabský lekár vymyslí prvé vnútromaternicové teliesko, ktoré vyrobí z perly a zlatého drôtu. Je to samozrejme fikcia, nič také doložené nebolo, ale na základe poznatkov, ktoré už vtedy ľudia mali, je to na hranici možného."
V týchto dňoch už spisovateľka pracuje na ďalšej knihe, ktorá bude pokračovaním jej prvotiny Baby a more. "Pripravujem druhý a tretí diel. Dohromady to teda bude trilógia a z mojej strany pokus o väčší spoločenský román."
Jeden z čitateľov má možnosť predstavenú knihu vyhrať. Na lístok s kupónom čakáme do štvrtka do 10. hodiny. Meno výhercu zverejníme na druhý deň.
Autor: nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári