Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky
ZO ZAČIATKU JEDOL IBA KONZERVY A SCHUDOL, ŽE HO MAMA NESPOZNALA

Sýrčan Ibrahim Alkhalaf bol z Košíc najprv šokovaný, teraz sa v nich cíti takmer ako doma

Košice sa pomaly ale isto stávajú mestom, v ktorom žije čoraz viac cudzincov. Niektorí tade iba prejdú, iní si ho zamilujú a udomácnia sa tu. Príkladom takého "novousadlíka" je študent Stavebnej fakulty TU, ktorý pricestoval z Blízkeho východu. Sýrčan Ibr

Bakalársky diplom už získal.Bakalársky diplom už získal. (Zdroj: Judita Čermáková)

ahim Alkhalaf nám okrem iného porozprával o tom, čo ho u nás prekvapilo a prečo ho po príchode domov nespoznala vlastná mama.

Po strednej škole v Sýrii prišiel Ibrahim na Slovensko študovať na univerzite. „V mojej rodine musíme mať vysokoškolský titul," vysvetľuje. "Každý ho má. Moja sestra je lekárka, druhá má Ing. v počítačovej oblasti, ujovia sú sudcovia a docenti. A keď už som si mohol vybrať, chcel som ísť študovať do zahraničia." Ibrahimov ujo žije v Košiciach už 25 rokov a odporučil mu, aby prišiel práve sem. No nebolo to také jednoduché. Mladý Sýrčan musel prejsť cez prijímacie skúšky a absolvovať 8-mesačný jazykový kurz v Bratislave. „Intenzívne sme sa učili slovenčinu a slovnú zásobu z oblastí, ktoré sme chceli študovať."

V Bratislave na kurze sa zišla dobrá partia. Pred Vianocami boli už natoľko zohratí, že sa rozhodli pripraviť kultúrny darček pre domov dôchodcov a detské domovy. „Bol to nápad mojej kamarátky Kanaďanky Natálie. Napríklad Juan z Mexika hral na gitare, chalani z Palestíny maľovali deti, ja som tancoval arabský tanec a spieval a na konci sme všetci spievali lámanou slovenčinou Tichú noc. Okrem toho sme vďaka sponzorovi rozdali ľuďom aj pekné vianočné darčeky."

Potom si Ibrahim vybral Stavebnú fakultu TU Košice. Metropola východu mu zo začiatku spôsobila mierny šok. „V prvý týždeň som stretol Rómov. Nastúpil som dozadu do desiatky a bol som šokovaný. Malý Róm tam mal kosť so surovým mäsom a hrýzol do toho. Tak som sa zľakol, že čo to je, že som hneď vystúpil z autobusu. Volal som ujovi, ktorý po mňa prišiel a odviedol ma na 'intrák'. Navyše prvé dva týždne som bol v meste sám a bolo to hrozné." S príchodom školského roka prišli prvé priateľstvá a svet bol zrazu krajší. „Kamaráti a spolužiaci mi pomáhali hlavne v škole. Bez nich by som to nezvládol. Dávali mi poznámky z prednášok, vysvetľovali veci. Kamoš mi hovoril, že sa nemám čudovať, keď nebudem zo začiatku nič rozumieť. Z prvej prednášky som rozumel 'dobrý deň' a na konci 'ďakujem, majte sa a dovidenia.' Ale postupne sa to zlepšovalo."

Skryť Vypnúť reklamu

Slovenky sú najkrajšie

Čo sa ale Ibrahim naučil sám, bolo oceniť krásu našu žien. „Máte najkrajšie ženy na svete. To tvrdí každý, nielen ja." Mladíkov exotický zjav je pri komunikácii s niektorými ženami výhodou. No už tri roky je verný len jedinej – svojej priateľke. „Nechcel som mať frajerku, lebo som chcel mať slobodu. Ale teraz to beriem ináč. Už som tej slobody mal dosť. Tri roky som sa vybláznil, tri som vo vzťahu. Ona zatiaľ u nás doma nebola, ale na dovolenku by prišla. Ja som u nich už bol, aj sa občas pýtajú, kedy prídem. Jej mama mi napríklad robí šošovicový prívarok, lebo vie, že to mám rád. Vie aj to, že nejem bravčové, preto fazuľovú polievku robí v dvoch hrncoch – pre mňa a pre nich. Berú ma úplne v pohode."

Mladý Sýrčan je už na Slovensku plne aklimatizovaný. Hoci tvrdí, že v jeho vlasti majú potraviny vyššiu kvalitu, zvykol si aj na našu stravu. „Zo začiatku som nevedel variť a jedol som iba konzervy. Schudol som z 85 na 60 kg. Ani mama ma na letisku nespoznala. Klopala mi na chrbát a pýtala sa, či neprišlo lietadlo z Damašku. Tak jej vravím – mama, ty svojho syna nepoznáš? Vtedy začala plakať, čo sa to so mnou stalo."

Cudzinci majú u nás niekedy zvláštne stravovacie návyky. Presvedčil sa o tom aj Ibrahim hneď v prvých týždňoch pobytu na Slovensku. „V Bratislave s nami býval jeden Vietnamec. Pýtal sa nás, kde si môže kúpiť alebo chytiť mačku. Nechápali sme, načo mu je mačka, veď bývame na internáte. A on, že chce neživú mačku. To už bolo fakt zvláštne. Nakoniec vysvitlo, že ju chcel zjesť, tak sme mu vysvetlili, že na Slovensku je to protizákonné."

Skryť Vypnúť reklamu

Lov na púštne zajace

Aj trávenie voľného času je v arabskej krajine iné. Nenájdete tam napríklad cyklochodníky, lebo na bicykel vysadnú len tí, ktorí trénujú na cyklistické preteky. „Tu sa zoberiete a idete na chatu. Ale u nás sme išli do púšte stanovať. Popritom sme grilovali a lovili púštne zajace. Keď sme ostali na noc, museli sme urobiť opatrenia proti škorpiónom, hadom a hyenám a stále jeden z nás v noci držal stráž. Ja keď som bol strážnik a zbadal som hyenu, vošiel som do auta a začal trúbiť na ostatných, aby sa zobudili. Aj pištoľ som si so sebou zobral do auta," smeje sa Ibrahim.

Okrem divokých zvierat sú v Sýrii nebezpečné aj pouličné psy. „Máme psy len na stráženie. Čiže žiadne čivavy ani nič také. A psov má u nás oveľa menej ľudí ako tu. Keď som doma na ulici zbadal psa, buď to bol pouličný alebo nejaký na stráženie, ale v oboch prípadoch od nich bolo treba utekať. Tu som niekoľkokrát pred psami utekal, aj keď nebolo treba. Ten 'slovenský' pes mal z toho zábavu, lebo sa so mnou hral. Ale ja som to nehral, ja som sa ho fakt bál."

Psy neboli jediní, koho sa Ibrahim obával. Nepríjemnú spomienku má aj z pobytu v Bratislave. „Niektoré dni sme my - zahraniční nemohli ísť von, lebo nám prišiel taký odkaz, že skinheadi majú nejaké stretnutia a radšej by sme mali ostať doma. To mi prekážalo. Cítil som aj na našich kamarátoch Slovákoch, že sa hanbili za skinheadov. No musím povedať, že už päť rokov som nemal podobný problém."

Skryť Vypnúť reklamu

V zime zmrzol

Zimné mesiace na Slovensku nie sú také ako v Sýrii. „Ja bývam v meste, ktoré je blízko rieky Eufrat a máme aj zeleň. Najväčšia zima je u nás tak päť stupňov nad nulou. Zasnežilo iba raz, v roku 1993." Zima v Bratislave Ibrahima až tak neprekvapila. Bolo mokro, trocha snehu, dážď a čľapkanica. „V Košiciach ma privítal nepríjemný košický vietor, kvôli ktorému má aj človek väčší pocit zimy."

Pred piatimi rokmi v zime, keď Ibrahim trávil V Košiciach prvú zimu, nastali mrazy s teplotami okolo mínus 17 stupňov a snehom do pol metra. „Bol som len zavretý na izbe. Iba raz som vyšiel von, aj to som šiel ako robot. Kým som došiel do najbližších potravín, zmrzol som. Takže na cestu späť na internát som si objednal taxík, aj keď to bolo blízko. Vtedy mi bola taká zima, že som 10 dní nevyšiel vonku. Nemohol som, aj keď som mal na sebe oblečené všetko, čo som mal v skrini. Odvtedy prešlo pár rokov a pomaly si zvykám."

Slováci poznajú Sýriu väčšinou iba z médií a zo správ s teroristickým podtónom. Ibrahima mrzelo, že sa o jeho krajine hovorí tak jednostranne a vety sa vytrhávajú z kontextu. „Preto sme s kamarátom Petrom Ďurkovičom založili stránku 'blizkyvychod.sk', kde píšeme o arabskej problematike z nášho pohľadu. Neberiem to ako robotu a nerobím to pre peniaze. Chcem len, aby ľudia vedeli, čo je pravda a nemali o nás také predsudky. Kedysi som dokonca chcel písať do novín, takže som rád, že robím to, čo ma baví." Ibrahim priznáva, že na Slovensku je slobodnejšia spoločnosť.

Revolúciu nám nepredpovedá

V Sýrii síce nie je oficiálna cenzúra, písať sa smie o hocičom, no len čo napíšete niečo citlivé, prídu vás na to upozorniť a odporučiť vám, aby ste to zmenili. „Ak nie, stratíte prácu alebo niečo cenné. Ale to boli staré časy. Náš nový prezident je za modernizáciu, je lekár, žil aj v Anglicku. Presadzuje nové zákony pre otvorenejšiu spoločnosť." Sýrčania volajú po zmene režimu a krajina je nepokojná. „Jedna strana tvrdí, že teroristi atakujú civilistov, druhá strana tvrdí, že to robí režim. A zas len obyčajní ľudia trpia. Tí, čo sú hore, sa vždy mali dobre aj sa budú mať dobre. Je to len politická hra."

Z pohľadu Ibrahima to nevyzerá veľmi ružovo ani na Slovensku. „Mnohí ľudia sa nemajú dobre a sú nespokojní. Veď každý druhý mladý človek, ktorého som stretol, chce ísť do Ameriky, Austrálie, Anglicka... A tí, čo tu ostanú, chcú mať iba jedno dieťa. Potom je jasné, že bude veľa dôchodcov a málo mladých, ktorí by pracovali. Ale nemyslím si, že urobíte takú revolúciu ako v arabských krajinách. Nemáte až takú horúcu krv."

Hovorí sa, že každý deň, ktorý človek prežije sám v zahraničí, je ako rok doma. Aj Ibrahim sa zrazu musel naučiť postarať sa sám o seba. „V Sýrii som bol decko, ktoré malo, čo si zažiadalo. Ale tu som už nemal toho Santa Clausa, čo mi plní priania. Musel som si byť Santom sám pre seba. Ale na druhej strane je to dobre, lebo si môžem robiť, čo chcem. Našiel som si tu priateľstvá, svoj vlastný život a program. Vytvoriť si rovnaký systém doma v Sýrii by už pre mňa bolo ťažké, preto by som tu chcel ostať. Uvažujem aj nad doktorandským štúdiom."

Ibrahimov strýko synovcovi predpovedal, že si Košice zamiluje. „A mal pravdu. Zvykol som si a už nevymením túto Hlavnú. Tu keď sa prejdem po uliciach, cítim ten pokoj a je mi tu dobre," dodal na záver.
Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 2. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 3. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 4. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 5. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 2. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 3. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 21 131
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 15 329
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 7 850
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 555
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 273
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 7 269
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 314
 8. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 244
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 197
 10. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 6 160
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na konci košickej Hlavnej má vzniknúť nová mestská štvrť

Šéf Tabačky: Môže to dopadnúť lepšie ako mesto kultúry.

Plán novej švrte a novího námestia počíta v dlhodobom horizonte so zmenami dopravnej kostry v centre mesta a návratom vody do pôvodného koryta Mlynského náhonu.

Druhé kolo, deň tretí. V Košiciach pokračuje testovanie

Vo väčšine obcí je miera pozitivity vyššia ako v samotnom meste.

Testuje sa aj v areáli oceliarní.
Jahodná počas lockdownu.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Záchranárka: Keby bola jedna voľná sanitka, išla by skôr k infarktu, ako covidu

V službe sa nenajeme aj dvanásť hodín, na toaletu sa dostaneme po piatich hodinách.

Koronavírus na Slovensku: Riadenie krízy sa podľa Čaputovej nezlepšilo (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 223-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 474 obetí. V okrese Nitra platí sprísnený lockdown.

Prezidentka Zuzana Čaputová.

Zo Slovenska chceli televíznu veľmoc. Dnes už len predávajú pozemky

Plány majiteľov UMC v Novom Meste nad Váhom nevyšli.

Výroba televízorov vo fabrike UMC v Novom Meste nad Váhom.

Dezinformácie pri epidémii tu už boli. Na konci tiekla krv

Odhaliť sprisahanie dokázal aj opitý zo psej búdy.

Ľudia sa prirodzene báli cholery, ktorá vyčíňala v 19. storočí. Nechápali zmysel hygienických opatrení, ľahko uverili fámam, že za všetkým je sprisahanie pánov, úradníkov, lekárov a lekárnikov - aj krčmárov.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop