Korzár logo Korzár Košice
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky
TO, ČO ROBÍ ĽAVÁKA ĽAVÁKOM, NIE JE LEN RUKA, KTORÚ PREFERUJE, ALE AJ DOMINANTNÁ HEMISFÉRA MOZGU

Kedysi za ľaváctvo upaľovali, dnes môže predurčovať slávu

Keď to niekomu nejde, hovoríme mu, že je ľavý. Ale ľaváci si môžu hovoriť, že všetko zvládnu nielen ľavou zadnou, ale aj ľavou prednou. V minulosti ľavákov spoločnosť zatracovala a bála sa ich.

Lucia strihá nožnicami v ľavej ruke.Lucia strihá nožnicami v ľavej ruke. (Zdroj: Veronika Janušková)

Deti sa snažili preorientovať na pravákov, čo podľa psychológov môže spôsobiť poruchy správania, sústredenia, súvisia s tým aj horšie známky v škole. Našťastie je to len minulosť a bitky pre ľaváctvo alebo zväzovanie ľavej ruky za chrbát je už utópiou.

Niektoré národy spájali a spájajú ľavú ruku s hriechom a nečistotou. Aj Satan sa zobrazuje často ako ľavák, ktorý sedí Bohu po ľavici. V Biblii, keď Boh oddelil hriešne kozy od dobrých oviec, poslal hriešníčky naľavo. V cirkevnom prostredí je dodnes ľavá strana znamením vplyvu diabla. Starí Egypťania zas verili, že žila lásky vedie do srdca práve z ľavej ruky, a preto sa na ľavý prstenník dáva svadobná obrúčka. V starovekej Číne bola ľavá strana neprístojná a nezákonná. Niektorí ľudia boli podľa vtedajších zákonov upálení na hranici. Dodnes je ľaváctvo považované za vážnu stigmu najmä v arabských kultúrach.

V Indonézii alebo Indii je neslušné jesť ľavou rukou alebo ňou prijať dar. V európskych a amerických školách boli deti do polovice 20. storočia trestané za používanie ľavej ruky. Eskimáci veria, že každý ľavák je dobrý človek, čarodejník, ktorý svoj vplyv využíva na pomoc ostatným ľuďom. Starí Rimania neakceptovali ľaváctvo. Muž, ľavák, by vraj narúšal súdržnosť légie. Japonský muž mohol prepustiť svoju ženu, keď zistil, že ovláda namiesto ľavej polovice mozgu práve opačnú, pretože tvary čínskeho písma sú navrhnuté iba pre pravákov a ich písanie ľavou rukou si vyžaduje nesmiernu záťaž.

Skryť Vypnúť reklamu

Ľaváctvo je dedičné

Ak sú obaja rodičia ľaváci, s pravdepodobnosťou 26 % bude ľavákom aj ich dieťa. To, čo robí ľaváka ľavákom, nie je len ruka, ktorú preferuje, ale aj dominantná hemisféra mozgu. Každá z nich zodpovedá za iné mentálne funkcie a z toho vyplývajú rozdiely medzi tými, či píšu "správnou" či "druhoradou" končatinou. Vo všeobecnosti sa hovorí, že u pravákov prevláda analytické, logicko-rečové a lineárne čiže myslenie a intelekt. Ľaváci majú syntetické ucelené komplexné myslenie, kde prebieha mnoho prepojení, súvislosti a vzťahov v jednej chvíli a sú skôr intuitívni. Majú podstatne lepšiu predstavivosť v priestore, ale aj pamäť na melódie, schopnosť vcítiť sa do pocitov a či schopnosť vyjadriť ich a ďalšie vlastnosti, ktoré sa v bežnom živote prejavujú ako tvorivosť. A práve to im často pomáha na výslnie.

Za všetko môže mozog. Už počas vnútromaternicového vývoja sa rozdeľuje na ľavú a pravú hemisféru, z ktorých jedna sa stáva vedúcou a druhá pomocnou. Každá z nich potom riadi istú časť tela. Ľavá hemisféra riadi pravú časť tela a pravá riadi ľavú. To znamená, že ak sa dominantnou hemisférou stane ľavá, človek je pravák. Ak pravá, je ľavák. Môže sa však stať, že ani jedna z hemisfér nie je dominantná. Vtedy má človek obe ruky rovnako obratné a niektoré činnosti vykonáva pravou, iné ľavou. Hoci je vo väčšine prípadov ľaváctvo dedičné, môže ho spôsobiť aj ľahšie poškodenie mozgu plodu počas vývoja v maternici.

Existuje mnoho teórií ako to v skutočnosti s ľavákmi a pravákmi je. Podľa niektorých bol v dobe kamennej pomer rovnaký a počas histórie sa začal počet ľavákov eliminovať aj následkom mýtov a náboženstiev. Podľa iných je počet jedných aj druhých po celú dobu rovnaký, no výraznú prevahu pravorukých spôsobuje preúčanie. Ide vlastne o akýsi neurochirurgický zákrok a násilné prehadzovanioe pôsobnosti mozgových hemisfér. Odborníci tvrdia, že môžu spôsobiť škúlenie, zajakávanie sa, problémy so sluchom i nepozornosť. U násilne preorientovaných detí sa začala prejavovať bojazlivosť, nerozhodnosť, uzatvorenosť, trucovanie a odmietanie spolupráce. Mali nezvládateľné výbuchy zlosti, zúrivosti a agresivity, boli ľahostajné, plakali a mohli sa u nich prejaviť znaky dyslexie.

Skryť Vypnúť reklamu

Skromná ponuka

Napriek tomu, že sa spoločnosť postupne stáva voči ľavákom tolerantnejšia, stále nie sú rovnocennou skupinou. Takmer všetky činnosti sú pravoruké a platia pravidlá, s ktorými sa ľaváci musia popasovať. Začína sa to stolovaním a končí chirurgickou činnosťou. Aj keď je mnoho pomôcok, ktoré si môžu kúpiť, stále je to málo pre ich plnohodnotný život. Na Slovensku je jeden kamenný obchod pre ľavákov v Bratislave, niečo sa dá kúpiť cez internet a to je tak všetko. Vo Veľkej Británii sú na tom omnoho lepšie. Keďže samotná kráľovná Alžbeta II., jej syn Charles aj vnuk William sú ľaváci, pri vidieckom kráľovskom sídle Windsor vzniklo niekoľko špecializovaných obchodov.

A aká je ponuka u nás? V papiernictvách síce nájdeme niekoľko školských pomôcok prispôsobených do ľavej ruky, ale dajú sa spočítať na jednej ruke. Pre ľavou rukou píšuceho školáka toho veľa rodičia nezoženú. "Máme nožnice menšie a väčšie, ale aj ergonomické perá, prispôsobené pre ľavákov. Aj plniace, rýchloschnúce, ktoré môžu používať bez problémov všetky deti bez rozdielu. Sú označené symbolom 'L'. Už dlhšie sa snažím zohnať do obchodu pravítka s opačným číslovaním, ale zatiaľ sa mi to nepodarilo. Iné veci rodičia ani nezháňajú. Mám vnučku ľaváčku a nemá problém s ničím. Zvláda všetky činnosti. Vhodné sú aj trojhranné farbičky, ktoré sú univerzálne," povedala nám predavačka v Papiernictve Sabol. V ostatných obchodoch nás nič mimoriadne neprekvapilo. Ponuka je rovnaká.

V zahraničí je množstvo obchodov s potrebami pre ľavákov. V ponuke majú napríklad otvárače na konzervy, škrabky na zemiaky, vývrtky na fľaše, pravítka a metre s číslovaním sprava doľava, strúhadlá na ceruzky, nožničky. Dokonca aj počítačové klávesnice a myši už bývajú prispôsobené ľavákom. Tiež niektoré hudobné nástroje - napríklad gitary a športové potreby - hokejky, golfové palice. Existujú aj špeciálne peňaženky, pretože z obyčajných sa ľavákom ťažko vyberá kreditka, ale aj mince. Opačne je pre nich aj ovládanie páky pri šoférovaní. Výrobcovia fotoaparátov či kamier myslia už aj na obojručné ovládanie.

V každej triede v školách sa nájde ľavák, ktorý z kolektívu síce nevytŕča, ale predsa je iný. Ale iba v tom, že píše inou technikou a aj pri iných činnostiach uprednostňuje ľavú ruku alebo ľavú nohu. V základnej škole na Lechkého ulici sme v 4. ročníku našli dve ľaváčky. Lucia a Laura sa líšia od spolužiakov iba tým, že ich do lavice usádzajú na ľavú stranu, aby im sused nedrgal do ruky. A pomôcky majú naľavo. "To je jediný rozdiel. Kým ľaváci majú zošit rovno, praváci ho vytáčajú. Nikomu sa to už nezdá zvláštne," povedala nám učiteľka. Naopak, ostatní spolužiaci chceli byť ľavákmi, aby aj oni boli stredobodom pozornosti a zvečnení na fotografii. S písaním by však mali určite problémy.

Skryť Vypnúť reklamu

Nepotláčať to, čo je prirodzené

Je veľa dôvodov, prečo u detí nepotláčať ľavorukosť a zasahovať do prirodzeného vývinu. Odborníci tvrdia, že pre utváranie osobnosti má význam nielen vrodený typ, ale i vplyvy prostredia. Nie je dobré nátlakom zmeniť dieťa, lebo sa tým potláčajú jeho prirodzené danosti, a tým aj obmedzujú možnosti rozvoja osobnosti. Dokonca vznikajú rôzne poruchy. Najčastejšie sú to práve rečové, ktorými trpí asi každé tretie preučené dieťa. Je to výsledok neodborného zasahovania do citlivého prírodného mechanizmu.

Britskí odborníci došli k záveru, že o tom, či dieťa bude ľavák alebo pravák, sa rozhoduje v prvých desiatich týždňoch tehotenstva, kedy embryo ešte nemá vyvinutý mozog, takže sa to dá zistiť pred narodením. Zistili aj to, že sa mozog ľavákov a pravákov veľmi líši. Napríklad centrum reči u pravákov sídli v ľavej polovici mozgu a ľaváci pri hovorení využívajú obe hemisféry.

"S problémami v súvislosti s ľaváctvom sa stretávame iba ojedinele," vraví PhDr. Emília Nuberová z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Košiciach. "Rodičia sú už dobre informovaní, takže prípadov preúčania je málo. Dôsledky takého počínania sa môžu prejaviť v období vývoja grafomotoriky. Objaviť sa môže mierne zaostávanie za rovesníkmi, nastať môžu poruchy s rečou. Z praxe vieme, že dnes už rozdiely medzi ľavákmi a pravákmi nie sú. Posudzujeme lateralitu, ale rodičia akceptujú, keď je ich dieťa ľavákom a nesnažia sa meniť to, čo je v prospech ich potomka."

Ľavákov, ktorí svoju ruku nezapredali a napredujú a ešte sú aj slávni, je veľmi veľa. Okrem iných herec Maroš Kramár. Všimol si niekto, že by mu to nejako pri jeho kariére prekážalo? Keď vám náhodou pri podávaní ruky nastaví ľavú, tak je to určite od srdca.

"Som komplikovaný ľavák. Lyžicu mám prehodenú, príbor správne," povedal nám o svojom "ľavom" živote poslanec NR SR Róbert Kaliňák. "Učitelia nechápali, že do zošita píšem ľavou rukou a na tabuľu pravou a nevykrúcam ju. Keďže sme museli písať plniacim perom, nikto netušil, či som napísal ypsilon alebo mäkké i. Všetko som si vždy rozmazal, takže z čmúh sa to nedalo vyčítať. Trochu 'komplikované' je to pri podpisovaní zmlúv. Perá sú na pravej strane, predkladajú ich opačne, takže do seba drgáme a uhýbame sa. Aj pri hokeji mám problém. Hrám na pravú stranu, ale keď som v bránke, hokejku si prehadzujem a 'napichujem' sa na ňu. Radšej preto chytám vo futbale," vraví s úsmevom.

Známi ľaváci

Politika: americkí prezidenti Gerald Ford, Ronald Reagan, George Bush, Bill Clinton, Barack Obama, britská kráľovná Alžbeta II., princ Charles a jeho syn princ William alebo Winston Churchill, Daniel Lipšic, Róbert Fico, Róbert Kaliňák

Zakladatelia veľkých ríš: Alexander Veľký, Iulius Caesar, Otto von Bismarck, Napoleon Bonaparte.

Šport: futbalista Maradona, tenisti Jimmy Connors, Thomas Muster, Monika Selešová, Goran Ivaniševič, Martina Navrátilová.

Umenie: Wolfgang Amadeus Mozart, Leonardo da Vinci, Johann Wolfgang Goethe, Pablo Picasso, filmové ikony Greta Garbo, Marilyn Monroe a Charlie Chaplin.

Herci: Brad Pitt, Julia Robertsová, Tom Cruise, Bruce Willis, Robert Redford, Kim Basingerová, Jim Carrey, Goldie Hawnová, Demi Moorová, Keanu Reeves, Robert de Niro, Maroš Kramár

Hudobníci Ringo Starr, Phil Collins, Paul McCartney, Bob Dylan alebo Jimi Hendrix.

Veda: Albert Einstein, Bill Gates.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 2. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 3. Táto pomôcka zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 4. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 5. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 6. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 7. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 8. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 9. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 10. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 1. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 2. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 4. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 5. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 7. Budúcnosť M&A v Európe
 8. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 9. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 10. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 27 158
 2. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 13 947
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 12 274
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 10 748
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 865
 6. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 566
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 414
 8. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 370
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 205
 10. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 149
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na Spiši sa zrazili tri autá, jeden vodič sa vážne zranil

Polícia vyšetruje nehodu v katastri mesta Spišská Nová Ves.

Po nehode.

Košická župa pripravuje karanténne ubytovanie pre bezdomovcov

Kontajnery umiestni v útulku Oáza – Nádej pre život v Bernátovciach.

Takéto kontajnery župa chystá pre bezdomovcov.

Pribudli ďalšie úmrtia. V počte nových nakazených vedie Prešovský kraj

Spolu vyše 30 000 testov identifikovalo viac ako 2 700 chorých.

Ilustračné foto.

Dlhoročný šéf Havrila končí na čele Steel Arény

Odstúpil aj prezident občianskeho združenia Košická aréna Miškov.

Igor Havrila stál na čele Steel Arény od jej otvorenia v roku 2006.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jankovská sa priznala k trestnej činnosti, vypovedá na NAKA v Nitre

Počas akcie Víchrica zadržali podnikateľa Zoroslava Kollára aj piatich sudcov.

Monika Jankovská.

Koronavírus na Slovensku: Školy sa od pondelka neotvoria, už nie je čas, hovorí Gröhling (minúta po minúte)

Na Slovensku odhalili PCR testy 1811 nových prípadov. Pribudlo aj 23 úmrtí.

	
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling počas príchodu na rokovanie 54. schôdze vlády SR. Bratislava, 25. november 2020.
AUTORSKÁ STRANA PETRA ŠABATU

Pod Babišom sa rok pred voľbami prvýkrát kýve stolička

Vystrieda magnáta Pirát?

Líder Pirátov Ivan Bartoš.
Meghan Markleová

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop