Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky
DO KOŠÍC ZAVÍTALA UNIKÁTNA VÝSTAVA SKUTOČNÝCH REKVIZÍT Z ÚSPEŠNÝCH HOLLYWOODSKYCH FILMOV

Vychladené mozočky opičiek vyrobili z pudingu a sirupu

OC Galéria bude niekoľko týždňov plné rekvizít z hollywoodskych filmov. Výstavu usporiadali vďaka unikátnej zbierke švajčiarskeho producenta Romana Gättingera. On sám ju zhromažďoval 20 rokov.

Na výstave v OC Galéria môžete vidieť aj E.T. mimozemšťana.Na výstave v OC Galéria môžete vidieť aj E.T. mimozemšťana. (Zdroj: Judita Čermáková)Pocit Hollywoodu navádza hneď vstup do OC, ktorý stráži vysoká socha zlatého Oscara na podstavci a červenom koberci. Hneď za ním si človek všimne čosi, čo aj bez popisu hneď spozná. Modré šaty, náhrdelník a záchrannú vestu. To všetko patrí k dnes už kultovému filmu Titanic z roku 1997 režiséra Jamesa Camerona. Šaty mala na sebe hlavná predstaviteľka Rose Dewitt Bukaterovej, Kate Winslet, pri slávnej scéne, kde stojí s Leonardom Di Capriom na prove lode a „lieta". Náhrdelník Srdce oceánu je vystavený spolu so šatami. Kvôli filmu však boli vyrobené až tri náhrdelníky. Jeden vlastní herečka Kate Winslet, druhý zostal v Hollywoode a tretí je v Košiciach. Zaujímavosťou filmu je, že takmer všetky rekvizity, nábytok, hodiny, porcelán, postele, to všetko bolo počas natáčania zničené. Štáb mal na natočenie niektorých scén iba jeden pokus, potom valiaca sa voda ničila všetko, čo jej vošlo do cesty. Za zaujímavosť môžeme považovať iste aj to, že mnoho vecí i interiérov bolo vyrobených firmami, ktoré vyrábali i pre pôvodný Titanic.

Na košickú výstavu sa dostala aj postavička mimozemšťana E.T. Spielbergova (režisérova) požiadavka na vizáž E.T. ho znela: "Niečo tak škaredé, že by to mohla milovať len vlastná matka". Výtvarník Carlo Rambaldi sa pri vytváraní modelov E.T. inšpiroval svojou perzskou mačkou. Tvár bola vymodelovaná na základe básnika Carla Sandburga, vedca Alberta Einsteina a mopslíka. Samotná postava E.T. ho vyšla na 1 500 dolárov a bola vyrobená z latexu. Hlas bol vytvorený kombináciou hlasov troch ľudí, morskej vydry a psa.

Ďalším filmom s rekvizitami je Predátor, natočený v roku 1987. K videniu sú mimozemské príšery, busta a samotný predátor v životnej veľkosti vyše 2 metre. Vo vitríne sú helmy predátora z 1. i 2. časti a jeho zbraň – disk. Predátor pôvodne vyzeral ako tuctové béčkové monštrum s jedným okom. Až keď testovacie zábery ukázali, že príšera nefunguje, odporučil Arnold Schwarzenegger animátora Stana Winstona. Na vzhľade Predátora sa podieľal režisér James Cameron, konkrétne špecifické čeľuste sú jeho nápad. Pod bezchybnou maskou sa skrýval 218 cm, v kostýme dokonca 231 cm vysoký černošský herec Kevin Peter Hall. Jeho krv tvorcovia vyrobili zmiešaním tekutiny zo svietiacich tyčiniek s lubrikačným gélom.

Z filmu Piráti z Karibiku môžu návštevníci vidieť náhrdelník s prekliatym zlatom, ktorý vo filme nosili Keira Kneigthly a Orlando Bloom. Tiež náhrdelník kapitána Barbosa a náhrdelník veštice Tia Dalma. Vo vitríne sú aj šperky Jacka Sparowa, tiež Dračí prsteň, gombíkový, ukradnutý a zelený nefritový prsteň. Vedľa je aj replika Sparowovej pištole a truhlica mŕtveho muža, do ktorej si Davy Jones uložil svoje bijúce srdce, ktoré tam takisto je. Na truhlici visí kľúč. Na pravosti rekvizít, ktoré mali spadať do určitého historického obdobia, si tvorcovia dali záležať. Aby sa režisér Gore Verbinski vyhol historickým chybám, pre stropný svetlík na lodi si nechal doviezť nemecké sklo z 18. storočia. Paradoxne natáčanie Pirátov ohrozovali aj skutoční piráti, kvôli ktorým muselo byť natáčanie pozastavené. Odcudzili peniaze na výplatu hercov, notebooky, pasy, šeky ale napríklad aj natáčacie zariadenie.

Košice navštívili aj Hviezdne vojny. Komunikátor Qui – Gon Jinna, ktorý používal Liam Neesom, bol pôvodne dámskym holiacim strojčekom. Návštevníci si môžu pozrieť aj svetelný meč zloducha Darth Vadera. On je tam mimochodom celý a aj jeho čierna prilba. Svetelné meče boli vlastne sklolaminátové tyče potiahnuté vysoko reflexným materiálom. Svetlo sa odrážalo na tyče pomocou zrkadiel pred objektívom kamery a farba bola neskôr rozšírená pomocou animácií. Jednou z rekvizít, ktorá tu však nie je, boli aj šaty kráľovnej Amidaly použité v trónovej miestnosti. Zaujímavé je, že sa na nich pracovalo 8 rokov. Rekvizitou vo filme bola aj obyčajná kuchynská soľ. Vytvorili ňou vodopády na planéte Naboo.

Zaujímavosťou je aj vytváranie niektorých zvukov vo filme. Zvuk podmorskej príšery bol vytvorený trojročnou dcérou hlavného zvukového technika. Jej plač bol nahratý, následne znížili frekvenciu a získaný zvuk bol použitý vo filme. Zvuk vznášajúcich sa tankov bol vytvorený použitím elektrického holiaceho strojčeka okolo kovovej nádoby od šalátu. Chewbaccovo skučanie je v skutočnosti nahrávka štvormesačného mláďaťa medveďa doplnená o zvuky jazveca a mroža. Rev a zvukový prejav strašidelného Rancora sú upravené zvuky jazvečíka.

Aj rekvizity z filmov o slávnom archeológovi Indiana Jones majú na výstave svoje miesto. Vo vitríne je figurína Indiho s typickým kostýmom, ktorý vo filme nosí. Vrátane zbrane, kapsy a klobúka. Vedľa je aj svätý grál a replika denníka, ktorý si viedol počas ciest jeho otec Henry Jones. Vo filme bolo použitých mnoho nacistických uniforiem a zaujímavé je, že viaceré sú pravé, a nie kostýmy. V známej scéne s hadmi účinkujú jednak ozajstné hady, ale tiež narezané hadice, aby to vyzeralo, že je hadov viac. Vesta Indiana Jonesa bola pôvodne nová. Tím, ktorý sa staral o kostýmy, ju musel "obnosiť" a navyše ju mať pripravenú v desiatich variantoch.

Kostymérka Deborah Nadoolmanová chcela, aby celé Indiho oblečenie vyzeralo dôveryhodne, a tak ošúchala sako drôtenou kefou a nechala ľudí sedieť na jeho klobúku. Aj pri tomto filme je zaujímavé, ako si pomáhali filmári pri výrobe rekvizít. Obrí balvan, pred ktorým Indiana Jones uteká, je vyrobený zo sklenej vaty. Vychladené mozočky opičiek boli vyrobené z pudingu a malinového sirupu.

Kostým Freddyho Krugera z Nočnej mory z Elm Street, ktorý je na výstave takisto, vznikol vskutku zaujímavo. Pôvodne chcel režisér Wes Craven Freddyho zobraziť so zubami vyčnievajúcimi z mäsa nad čeľusťou, hnisavými vredmi a čiastočne odhalenou lebkou. Umelecký maskér David B. Miller však oponoval, že by bolo nemožné dosiahnuť, a tak sa od nápadu upustilo. Režisér zvolil pre Freddyho sveter červenú a zelenú, pretože čítal, že tieto dve farby pokope sú pre ľudské oči najťažšie rozpoznateľné. Pri uvažovaní nad tým, akú zbraň by mal Freddy použiť, si režisér všimol svoju mačku, ako vyťahuje pazúriky. To ho priviedlo na nápad s nožmi namiesto prstov. Vedúci sekcie špeciálnych efektov Jim Doyle potom navrhol dizajn. W. Craven chcel pôvodne Freddymu na hlavu nasadiť pruskú vojenskú prilbu. Ošumelý klobúk, ktorý nakoniec nosí Freddy na hlave, si presadil sám Robert Englund, predstaviteľ Freddyho. W. Craven však aj tak nebol spokojný s maskou Freddyho, ktorá mu neprišla dosť desivá, a preto sa rozhodol, že jeho tvár bude radšej väčšinou v tieni. Toto rozhodnutie nakoniec prispelo k ponurej atmosfére prvého dielu. Freddyho desivý mejkap však nakoniec predsa len na niekoho zapôsobil. Keď ho v mejkape počas nakrúcania prvýkrát uvidel v tej dobe osemročný herec Miko Hughes, zľakol sa a utiekol za svojou matkou.

Model Votrelca, ktorý takisto docestoval do Košíc, mal dva kostýmy, ktoré sa museli vždy po každom natáčacom dni čistiť a znovu natierať farbou. Pôvodný návrh postavy Votrelca mal oči, ale pre väčší efekt boli odstránené. Duchovným otcom samotného monštra je Hans Rueda Giger, švajčiarsky umelec. Práve Gigerov obraz Necronomicon sa stal základom pre dizajn votrelca. Režisér R. Scott chcel pôvodne votrelca priehľadného, potom zľavil len na priehľadnú hlavu, v ktorej malo byť vidieť mozog, ale nakoniec sa od toho upustilo a hlava sa zakryla mierne priehľadným krytom z PVC. V kostýme votrelca bola použitá aj plastelína či súčiastky z motorov pre Rolls Royce.

Inšpiráciou pre vzhľad facehuggera, ktorý sa prisával na tvár, boli "dary mora", ktoré návrhári nakupovali u londýnskych predajcov rýb. Pre vierohodnosť jeho pitvy sa inšpirácia hľadala u vnútorností domácich zvierat. Pri natáčaní pripravili tvorcovia hercom neraz horúce chvíle. Počas známej scény, keď Votrelec vystrelí z hrudníka, nevedeli herci, čo presne sa má odohrať a ich reakcie a zľaknutie, tak boli čiastočne spontánne. Takisto pri naháňačkách v chodbách herci nevedeli, odkiaľ na nich votrelec vyskočí. Strach a zľaknutie je tak v niektorých scénach úplne autentické. Aj u Votrelca vytvárali filmári zvuky naozaj originálne. Napríklad krik rodiaceho sa votrelca z brucha bol zvukármi urobený zmesou zvukov detského plaču, prasačieho kvikotu a syčania zmije.

Milovníci fantasy si tiež môžu pozrieť Rekvizity z trilógie Pán prsteňov. Mapa stredozeme, Gimlyho sekera, meč Aragorna, Frodov meč, aj meč elfskej princeznej Arwen. Film bol celkovo bohatý na rekvizity. Bolo vyrobených tisíc úplných brnení, dvetisíc kaskadérskych zbraní a ďalších 48-tisíc rekvizít. Most v Hobitove bol postavený armádou Nového Zélandu z polystyrénu. Obrie stromy v lothlórienskom lese sú vyrobené z uretánovej peny na železnej konštrukcii. V jednej scéne pojedá Glum surovú rybu, ale v skutočnosti je to lízanka v tvare ryby. Aj tu vytvárali filmári originálne zvuky. Vreskot obrieho pavúka je kombináciou niekoľkých elementov - vrátane zvuku detskej hračky, sykotu pary a jačania Tasmánskeho čerta.

Výstava (potrvá do 28.1.) je samozrejme plná rekvizít z ďalších filmov.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Hygge ako životný štýl
 4. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 5. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 6. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 7. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 8. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 9. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 10. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 33 839
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 32 834
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 853
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 10 183
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 152
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 578
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 912
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 633
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 588
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 599
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ľubomír Šarník, nový riaditeľ prešovskej nemocnice.

Súdia ho za nezaplatené dane a odvody.

3 h
Finančník Dávid Gedeon si na slobodu musí počkať.

Najvyšší súd predĺžil košickému podnikateľovi väzbu o ďalšie mesiace.

3 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Miroslav Marček na hlavnom pojednávaní v prípade obžaloby za vraždu Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a Petra Molnára začiatkom roka 2020.

Miroslav Marček si odpykáva trest 25 rokov za tri vraždy.

5 h

Už stihol vydať zásadné nariadenia.

3 h
Marcel Slávik

Sulík naňho podal trestné oznámenie.

8 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop