Príklady dobrej praxe. Tak boli nazvané úspešné projekty na modernizáciu vyučovania, ktoré vo štvrtok predstavili ich tvorcovia zo základných a stredných škôl.
KOŠICE. Vo štvrtok sa v budove Technickej univerzity v Košiciach uskutočnila prezentácia úspešných projektov škôl z regiónu východného Slovenska finančne podporených zo štrukturálnych fondov EÚ.
Autorov úspešných projektov privítal štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Jaroslav Ivančo a generálna riaditeľka Agentúry MŠVVaŠ pre štrukturálne fondy EÚ, Alexandra Drgová.
„Teším sa, že môžeme takto prvýkrát ukázať ľuďom aké úspešné projekty sa urobili a udeliť im za to ocenenia. Ale to nie je všetko. Máme zazmluvnených vyše 500 projektov, z toho približne 200 z Košického a Prešovského kraja,“ povedal tajomník Jaroslav Ivančo.
Na prezentáciu boli vybrané štyri projekty zo základných a štyri zo stredných škôl. Išlo hlavne o modernizáciu vzdelávania formou interaktívnych tabúľ, e-learningu a nových didaktických pomôcok.
Anglické riekanky počas výtvarnej
Základná škola sv. Cyrila a Metoda na Bernolákovej ulici získala financie na projekt – Učíme sa pre život. Riaditeľka tvrdí, že ich dvojročná snaha stála za to.
"Náš projekt bol zameraný na vzdelávanie pedagogických zamestnancov, čím sa zvyšuje aj kvalita vyučovania. Vzdelávaní boli všetci pedagógovia po pracovnom čase a počas prázdnin. Vďaka tomu je vyučovanie pre našich žiakov zaujímavejšie a pozitívne ohlasy máme aj z radov rodičov.“
Projekt si písali zamestnanci sami. Realizovali tak svoje profesijné sny o zefektívnení vyučovania. Napríklad počas výtvarnej výchovy v triede vyhrávajú anglické piesne a riekanky, čím sa cudzí jazyk podvedome dostáva do mysle žiaka.
Úspechy mali aj netradičné rodičovské združenia rodičov so žiakmi, s občerstvením alebo s projektmi detí. Základná škola v Spišskom Štvrtku sa v rámci svojho projektu venovala aj rómskym žiakom. Rozvíjala u nich hlavne aktivity na získanie pracovných návykov či športové a hudobné nadanie.
Natočili krátky film
Cieľom modernizácie vyučovania bolo aj zosúladiť požiadavky pracovného trhu s teóriou vyučovania. Obchodná akadémia na Polárnej ulici v Košiciach si nechala vypracovať monitoring požiadaviek zamestnávateľov a podľa toho upravila učebné osnovy niektorých predmetov. Súkromné športové gymnázium na Užhorodskej ulici v Košiciach sa zapojilo projektom Učíme sa tvorivo, aktívne, pre život.
Zástupkyňu Zuzanu Majerčákovú teší najmä rozvoj digitálnej kompetencie žiakov: „Viac využívame internet počas hodín a študenti kvinty sa naučili ako si natočiť vlastný krátky film.“
Do vyučovania boli zaradené aj aktivity na zvládanie kritických životných situácií. Na prezentáciu boli zvedaví hlavne pedagógovia z ostatných škôl. Asistent Michal Jano zo Špeciálnej základnej školy na Rovníkovej ulici prišiel načerpať inšpiráciu: „Vypočul som si dnes veľa zaujímavých nápadov ako zlepšiť vyučovací proces. Je to taký prvý povzbudzujúci impulz, že sa to dá, len treba vedieť ako.“
Koordinátori projektov sa zhodli na tom, že najväčšie problémy im robil byrokratický proces a administratíva spojená s kontrolou využitia financií.
„Verím, že sa tým nenecháte odradiť, pretože tie výsledky jednotlivých projektov stoja za námahu,“ uzavrela riaditeľka Alexandra Drgová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári