Župa podporí cestovný ruch sumou 500– tisíc eur.
KOŠICE. Terra Incognita, čiže Krajina nespoznaná – taký je Košický kraj nielen pre zahraničných návštevníkov. Kraj to však chce aj vďaka projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013 zmeniť a prilákať turistov prostredníctvom Vínnej, Gotickej a Železnej cesty.
Cestovný ruch chce kraj podporiť rozšírením ponuky produktov a služieb a zvýšením informovanosti.
Vlani, v prvom kole výzvy rozdelila župa 120–tisíc eur, išlo najmä o podporu kultúrnych akcií. Celkovo podporila 29 projektov, napríklad Deň vidieckych piecok, Hamlet, stredoveký festival pre skvelú náladu, stretnutie pastierov, remeselný jarmok medzi blokmi či Svätomartinský festival – husacie hody a sviatok mladého vína.
Šéfka kultúry a cestovného ruchu KSK Jana Kovácsová zdôrazňuje, že treba len dobrý nápad. Takým boli hody vo Veľkých Trakanoch.
„Podujatie sa uskutočnilo prvýkrát. Rátalo sa s účasťou 500 ľudí, prišlo trikrát toľko. Dostať do regiónu gastronomické podujatie je veľmi dobrý ťah a nevedeli sme, že vo Veľkých Trakanoch je husacia farma. Bolo to spojenie programu od driapania peria po ochutnávku jedál a muziku.“
Rozdelia 500–tisíc
V druhom kole výzvy rozdelí kraj 500–tisíc eur na drobnú infraštruktúru, ktorá má zlepšiť kultúru cestovného ruchu v kraji.
Práve neexistujúce či zlé služby totiž mnohých odradia od cestovania. „Cieľom je mať pamiatky v takom stave, že sa za ne nebudeme hanbiť, keď príde turista,“ vysvetľuje Kovácsová.
Zmeniť by to podľa kompetentných mohli najmä rekonštrukcie detských areálov, odpočívadiel, hygienických zariadení, vyhliadkových veží. Šance uspieť majú tiež úpravy a značenie náučných chodníkov, obstaranie bicyklových stojanov, informačných tabúľ, fontán na pitie či výstavba bezbariérového prístupu do historických objektov.
Minimálna výška pomoci, o ktorú sa môže uchádzať každý projekt, je 2 000 eur, maximálna 15 000 eur.
Aj po roku 2013
Žiadosť o granty môžu podávať obce, neziskové organizácie, ale aj podnikateľské subjekty a jednotlivci. Projekty musia predložiť do 16. marca a zrealizovať sa musia do konca októbra.
Dôležitá je tiež trvalá udržateľnosť. „Nedáme peniaze na veci, ktoré sa po roku 2013 zatvoria. Projekty bude hodnotiť komisia, ktorá bude posudzovať nielen formálnu, ale aj obsahovú a kvalitatívnu stránku projektu s dôrazom na jeho trvalú udržateľnosť,“ dodala Kovácsová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári