KOŠICE. Hnačky, zvracanie, bolesti brucha, s teplotami alebo bez nich. Tieto zdravotné ťažkosti majú v posledných dňoch niektorí Košičania. Pre Korzár to potvrdili viacerí ambulantní lekári.
„Chodievajú k nám pacienti s týmito príznakmi, občas majú teploty nad 38 stupňov Celzia. Nie je ich enormne veľa, ale viacero sme ich v priebehu niekoľkých dní zaevidovali,“ vysvetľuje všeobecná praktická lekárka pre dospelých Patrícia Šimralová.
Jej slová potvrdzuje ďalšia lekárka Mária Lengyelová. Podľa nej tieto príznaky u ľudí zvyčajne netrvajú dlho. „Mala som pacientov s hnačkami a dávením. Viacerí mali vyššie teploty, iní zase nie.“
Košickí pediatri v týchto dňoch tiež vyšetrovali pacientov s tráviacimi ťažkosťami. „Má to dvoj- až trojdňový priebeh. Zvyčajne je chorý jeden člen rodiny, potom sa nakazí ďalší. Ide o bežnú črevnú virózu bez vážnejších následkov,“ hovorí všeobecná lekárka pre deti a dorast Dagmar Kováčiková.
Menší počet malých pacientov s tráviacimi ťažkosťami vyšetrila i pediatrička Jana Némethy. Rovnako ako ostatní lekári zdôrazňuje, že nejde o žiadnu epidémiu, ale o mierne zvýšený výskyt črevnej virózy.
Čisté ruky
Podľa epidemiologičky Oľgy Minárikovej z košického regionálneho úradu verejného zdravotníctva môžu ťažkosti súvisieť s takzvanou rotavírusovou či norovírusovou infekciou, ktoré sa prejavujú ochorením tráviaceho traktu. Na ich potvrdenie sú potrebné vzorky stolice od chorých. Preto epidemiologička nemôže s určitosťou potvrdiť ich výskyt.
Tieto infekcie sa prenášajú od osoby k osobe, najmä ak sa nedodržiava základná hygiena. Preto lekári odporúčajú dôsledne si umývať ruky a vyhýbať sa kontaktu s chorým. Ak sa ťažkosti vyskytnú, treba držať diétu, užiť lieky proti hnačke a odpočívať. Doktorka Šimralová zdôrazňuje, že domáca liečba by mala trvať maximálne dva až tri dni. „Ak sa dovtedy zdravotný stav nezlepší, treba sa podrobiť vyšetreniu u obvodného lekára.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári