„Pravidelne sa rozčuľujem nad hlukom, ktorý vychádza z istej hotelovej reštaurácie," píše naša čitateľka, ktorá má od nej byt, vzdušnou čiarou vzdialený okolo 50 metrov. „Hlavne v lete je to niekedy neznesiteľné. Keď sú tam oslavy či svadby, hluk neustáva ani po 22. hodine. Čím je na uliciach tichšie, tým viac sa ten špecifický zvuk hudby šíri a je veľmi zreteľný. Nevraviac o hlasnej vrave ľudí, ktorí zrejme kvôli fajčeniu postávajú pred vchodom. Človek nemôže ani okno otvoriť. Pritom tu býva plno rodín s malými deťmi. Nedá sa s tým niečo urobiť? Ja chápem, že niekde tie oslavy či svadby musia byť, ale ten hluk je ozaj neznesiteľný. Nikto to nekontroluje? Ako to, že aj po 22. hodine, keď je nočný pokoj, môže ísť odtiaľ taký hluk?"
Oslovili sme mestskú časť, v ktorej reštaurácia podniká. „Fyzická osoba - podnikateľ a právnická osoba, ktoré používajú alebo prevádzkujú zdroje hluku, sú povinné zabezpečiť, aby expozícia obyvateľov a ich prostredia bola čo najnižšia a neprekročila prípustné hodnoty pre deň, večer a noc ustanovené vykonávacím predpisom," hovorí starosta Ľubomír Grega. „Dozor nad týmto ustanovením vykonávajú regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ). Mestská časť Košice - Staré Mesto nemá prijaté všeobecne záväzné nariadenie upravujúce prevádzkový čas obchodu a služieb. Z uvedeného dôvodu nemôžeme obmedzovať prevádzkový čas."
Obrátili sme sa teda na RÚVZ v Košiciach. „Vzhľadom na to, že rôzne hladiny zvuku môžu byť niektorými obyvateľmi považované za hluk, avšak nemusí ísť o hluk, ktorý sa dá hodnotiť v zmysle platnej legislatívy v SR, odporúčame sťažovateľom na hluk, aby sa obrátili priamo na nas," povedala nám Zuzana Dietzová, vedúca odboru hygieny a životného prostredia RÚVZ v Košiciach.
V súvislosti s podnetom čitateľa sme oslovili aj Mestskú políciu (MsP). Tá zaznamenala od začiatku roka tri oznámenia občanov, ktorí sa sťažovali na rušenie nočného pokoja hlasnou hudbou v tomto podniku. „Všetky uvedené prípady riešila vyslaná hliadka MsP iba ústnym upozornením prevádzkara uvedeného zariadenia na dodržiavanie nočného pokoja, pričom prevádzkar vždy neodkladne zabezpečil nápravu," povedal nám náčelník MsP Juraj Bukuš. „Vo všeobecnosti platí, že priestupku proti verejnému poriadku sa v zmysle § 47 ods.1 písm. b) zákona SNR č. 372/1990 Zb. o priestupkoch dopustí ten, kto v čase od 22.00 hod. do 6.00 hod., čiže v čase nočného pokoja poruší nočný pokoj, za čo mu môže byť na mieste uložená bloková pokuta do výšky 33 eur."
Rušenie nadmerným hlukom v čase mimo nočného pokoja upravujú osobitné predpisy, napr. Občiansky zákonník v znení neskorších doplnkov a noviel, kde je okrem iného uvedené, že vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi atď.
„Najvyššia prípustná hodnota hluku v obytných miestnostiach je v zmysle príslušného ustanovenia vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR č. 549/2007 pre denný a večerný čas 40 dB a pre nočný čas 30 dB. V prípade rušenia nočného pokoja sa konkrétna osoba môže obrátiť na príslušníkov MsP Košice (bezplatná núdzová tel. linka č.159) alebo PZ SR (bezplatná núdzová tel. linka č.158, resp. 112), ktorí zabezpečia nápravu," dodáva J. Bukuš.
Samozrejme, možnosť vyjadriť sa sme poskytli aj vedeniu "hlučného" zariadenia. Nevyužili to.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári