KOŠICE. Po pätnástich rokoch bude mať Krajský súd v Košiciach nového šéfa. Súčasnému predsedovi Imrichovi Volkaiovi sa končí funkčné obdobie. Znova kandidovať nemôže, platný zákon dovoľuje zastávať túto funkciu najviac dvakrát po sebe.
Výber Volkaiovho nástupcu sa však komplikuje. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ) vypísala od novembra dve výberové konania. Ani do jedného sa nikto neprihlásil.
Nezáujem o súdne funkcie sa prejavil po zavedení nových pravidiel výberových konaní, ktoré presadila Žitňanská. Konkurzy sú prístupne verejnosti, zverejňujú sa životopisy a motivačné listy, vo výberových komisiách nesedia len sudcovia.
„Aké sú dôvody, pre ktoré sa nikto neprihlásil, sa môžeme len domnievať. V každom prípade, čo sa oproti minulosti zmenilo, je miera otvorenosti výberových konaní. Znamená férovú otvorenú súťaž, ktorá je od začiatku pod drobnohľadom verejnosti i médií. S tým musí počítať každý uchádzač,“ povedal hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla.
Na bojkot nových výberových konaní nepriamo vyzvala Súdna rada na čele so Štefanom Harabinom minulý rok v júni. Prijala uznesenie, že jej zástupcovia sa konkurzov nebudú zúčastňovať. V podstate to isté odporučila aj sudcovským radám na jednotlivých súdoch.
Súdna rada: Protiústavné
Z piatich členov výberovej komisie dosadzuje ministerka troch, súdna rada a sudcovská rada súdu, o ktorého predsedovi sa rozhoduje, po jednom. Súdna rada považuje prevahu nesudcov v komisiách za zásah do nezávislosti súdnictva a porušenie zásady deľby moci.
Keďže Žitňanskej novely sudcovských zákonov má posúdiť Ústavný súd, Súdna rada tvrdí, že sa nechce podieľať na „prípadnej protiústavnosti“.
Žitňanská po vyhlásení prvého výberového konania na predsedu požiadala Sudcovskú radu Krajského súdu Košice, aby zvolila člena do výberovej komisie. Košická rada to odmietla s tým, že je to predčasné.
Člena komisie nezvolili
„V prípade, ak nebudú predložené žiadosti uchádzačov, je bezpredmetné určovať člena komisie, keďže zákon neumožňuje realizáciu výberového konania,“ píše sa v uznesení sudcovskej rady krajského súdu.
Jej predseda Juraj Sopoliga odmietol, že tým sudcom dávajú signál, aby konkurz na predsedu ignorovali.
„Vaše špekulatívne otázky navádzajú verejnosť na neexistujúcu súvislosť medzi postupom sudcovskej rady a neprihlasovaním sa sudcov do výberového konania. Sudcovská rada sa podieľa na výberovom konaní len rozhodovaním o zvolení člena komisie v situácii, ak sú splnené všetky zákonné predpoklady,“ odpovedal.
Ak by okrem nominanta Súdnej rady chýbal vo výberovej komisii aj zástupca Sudcovskej rady, nebola by uznášaniaschopná.
Postoj Súdnej rady k výberovým konaniam nedávno kritizoval banskobystrický sudca Juraj Babjak, člen združenia Za otvorenú justíciu. Upozorňuje, že platný zákon sa musí rešpektovať, pokiaľ jeho účinnosť nepozastaví Ústavný súd.
Babjak: Sú nad zákonom
„Súdna rada môže mať k zákonu výhrady, musí ho však rešpektovať - a v súlade s ním vykonávať svoju pôsobnosť – lebo v opačnom prípade sa stavia nad zákon a ústavu,“ tvrdí.
Žitňanská teraz vypíše ďalšie výberové konanie, v poradí tretie. Volkaiovi sa končí funkčné obdobie prvého apríla. Ak dovtedy nevyberú nového predsedu, súd povedie podpredseda súdu.
Predsedom krajského súdu môže byť len sudca súdu toho istého alebo vyšieho stupňa.
V Košiciach sa minulý rok museli pre nezáujem opakovať aj konkurzy na šéfov dvoch okresných súdov. Traja kandidáti sa prihlásili až na druhý pokus.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári