Historik umenia to pokladá za barbarstvo. Vedenie úradu je prekvapené, plastika totiž nebola evidovaná ako umelecké dielo. Padli už dve trestné oznámenia.
KOŠICE. Od 70. rokov bol súčasťou dnešnej budovy úradu mestskej časti Západ keramický reliéf. Autorom mozaiky s názvom Rodina je akademický sochár Milan Ondrušek (85). Plastika však bola zničená pri minuloročnej prestavbe budovy.
Umelec sa o jeho likvidácii dozvedel koncom minulého roka, považuje to za bezprecedentný čin.
„Ako autor som nebol oslovený a teda som nedal súhlas v súlade s autorským zákonom na zbúranie alebo premiestnenie reliéfu.“ V roku 1974 zaň dostal 90–tisíc Kčs, priemerný plat bol vtedy približne 2 000 korún.
Ondrušek žiada vedenie mesta, aby to napravilo. Sanáciu diela odhaduje na 30–tisíc eur a na šesť až sedem mesiacov práce. „Bohužiaľ, žijeme v dobe, kedy sila peňazí a arogancia sa udomácnili v našej spoločnosti.“
Kládek: Dole za dva dni
„Tá stena a umelecké dielo?“ – pýtali sa včera zamestnanci úradu. „Veď to boli len kachličky z čias socialistického realizmu, z druhej strany boli zhnité.“
Historik umenia Gabriel Kládek to ale rezolútne odmieta. „Argument socialistického diela je absolútna blbosť, nezmysel. Spoluautorom budovy bol Eugen Kramár, ktorý bol v 50. rokoch odsúdený na 42 rokov tvrdej basy. Odsedel si 10 rokov na Pankráci, súdená bola celá jeho rodina, čo bol aj námet na plastiku, na ktorú oslovil Ondrušku.“
Pripomína, že podobne sa zničila aj mozaika pri prestavbe železničnej stanice. „Treba vytvoriť precedens a dať ju naspäť ako symbol, že už stačilo.“
Na starostu podal v októbri trestné oznámenie za poškodenie cudzej veci. Druhé trestné oznámenie podalo mesto ako majiteľ budovy koncom decembra na neznámeho páchateľa.
Kládek tvrdí, že dať dielo dole by bola práca pre dvoch ľudí na víkend. Následne sa mohlo na tom istom mieste alebo inde poskladať.
Podľa miestnych poslancov z klubu Smer starosta porušil zákon. „50. výročie Terasy začína starosta búraním umeleckých artefaktov.“
Bauer: Nevedeli sme
Vedenie úradu za tým vidí umelo vyvolanú a spolitizovanú kauzu. Starosta Rudolf Bauer (KDS) totiž kandiduje v marcových voľbách. Je prekvapený, tvrdí, že nevedel, že ide o umelecké dielo.
“Ak by som to vedel, určite to neriešime takým spôsobom. Pri rekonštrukcii prízemia sa odhalilo poškodenie kanalizačnej prípojky a prípojky splaškovej vody. Na základe odborného posúdenia bolo rozhodnuté o výmene poškodených rozvodov, na ktorých bola predmetná keramika.“
Zo situácie viní svojho predchodcu. „Pri opakovanej inventarizácii majetku spravovaného mestskou časťou počas 16 rokov nikdy nedal pokyn zaevidovať túto keramiku do zoznamu umeleckých diel a ani nenamietal, že na existujúcom zozname chýba.“ Úrad eviduje štyri iné umelecké diela.
„Ani socha maratónca nemá evidenčné číslo, evidencia pamiatok sa robí teraz, je to zanedbaný a zdĺhavý proces,“ hovorí Kládek.
Mimoriadne
Mozaika skončila podľa Bauera na skládke ako bežný stavebný odpad. To, že by sa mohla zo steny zložiť a zachovať, úrad údajne nevedel. „Pýtali sme sa stavebnej firmy a povedali, že to nejde, lebo je to tak poškodené,“ dodal Bauer.
Tretie trestné oznámenie v kauze podá Bauer za ohováranie a poškodzovanie dobrého mena, žiadať chce verejné ospravedlnenie.
Poslanci sa majú kvôli veci stretnúť na mimoriadnej schôdzi 9. februára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári