Vedúci autoservisu Škoda Ivan Mihálik radí, ako sa postarať o auto v zime.
KOŠICE. Najčastejším problémom býva ranné štartovanie. Práve tu robí mnoho motoristov chybu. Preťažovanie studeného motora totiž skracuje životnosť tesnení a negatívne vplýva na celkovú životnosť motora.
„Dnes sme v autách menili už tri batérie, také päťročné. Len čo prídu mrazy pod mínus osem stupňov, tá batéria ide kapacitou neskutočne dole. Nevládze. Preto treba dať batériu raz do roka skontrolovať. Keď auto málo jazdí, v zime je dobré nabiť batériu raz za týždeň, dva týždne. V obchodoch sa dajú kúpiť aj maličké nabíjačky, ktoré vojdú do kufra auta.“
Od batérie závisí, či sa podarí ranné štartovanie. „Pred štartovaním treba nechať auto chvíľu 'nažhaviť'. Tesne predtým prebliknúť diaľkovými svetlami, aby troška taký impulz nabehol a až tak zapnúť zapaľovanie a štartovať.“
O niečo jednoduchšie štartovanie majú v zime majitelia vozidiel, ktorí tankujú benzín, a nie naftu. Batériu citeľne vybíja aj nezávislé kúrenie. Pri krátkych jazdách je preto lepšie vzdať sa ho.
Zamrznuté okná
V ostrekovačoch by mala byť mrazuvzdorná zmes. Je dobré mať ju aj v zásobe. Na zamrznuté okná zvyčajne postačí škrabka z tvrdého plastu. Pomôže aj rozmrazovač okien. Neoplatí sa nahrádzať ho horúcou vodou. Tá môže spôsobiť prasknutie skla.
Na kompletné očistenie celej kapoty vrátane strechy je potrebné mať metličku na sneh.
V prípade akýchkoľvek pochybností o stave vozidla je lepšie neriskovať a opýtať sa odborníkov. „Bolo by dobré, keby išlo auto do servisu aspoň na takú rýchlu kontrolu. Servisy už robia akcie na kontrolu áut pred zimou. Dá sa to urobiť aj na počkanie.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári