Korzár logo Korzár Košice

Protest v Košiciach pripomínal November ´89

Organizátori v Košiciach sa obávali zneužitia akcie provokatérmi, pochod mestom zrušili. Na námestí protestovalo vyše dvetisíc ľudí.

(Zdroj: TASR/František Iván)

Organizátori v Košiciach sa obávali zneužitia akcie provokatérmi, pochod mestom zrušili. Na protest na námestie prišlo vyše dvetisíc ľudí.

sita

KOŠICE. Nielen mrazivým počasím pripomínal protest v Košiciach November 1989.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na pódiu pred Štátnou vedeckou knižnicou, kde sa odohrávali pred 23 rokmi masové mítingy a demonštrácie, si odovzdávali mikrofón predovšetkým mladí ľudia, študenti, ale aj občania nespokojní so súčasnými politikmi a korupciou v štáte.

Približne dvetisíc hrdiel oživilo novembrové heslá: "Máme toho dosť" a "V jednote je sila!"

SkryťVypnúť reklamu

Zrušili pochodTesne po 16. hodine organizátor Peter Pčolinský informoval účastníkov, že protestný pochod, ktorý sa mal skončiť pred budovou ústavného súdu, zrušili.

„Nechceme dať možnosť rôznym provokatérom, ktorých cieľom je zneužiť náš protest. Máme relevantné informácie, že na našej pokojnej demonštrácii sa chcú priživiť rôzni extrémisti.“

Aj keď pri mínus dvanástich stupňoch spočiatku mali na námestí prevahu mestskí a štátni policajti, v priebehu niekoľkých minút sa zaplnilo.

Menej banánov

Dozvuky

Rušno pred Ústavným súdom po skončení

Po skončení protestného zhromaždenia Gorila v Košiciach sa niekoľko mladých ľudí zhromaždilo na druhom konci Hlavnej ulice a hádzali na fasádu Ústavného súdu SR rôzne veci.

"Išlo o nejakých jednotlivcov, ktorí hodili na budovu banán, vajíčka, ale k nijakým veľkým materiálnym škodám nedošlo. Je to však záležitosť polície," uviedla hovorkyňa Ústavného súdu Anna Pančúrová.

SkryťVypnúť reklamu

"Padli tam dva banány, niekoľko kotúčov toaletného papiera. Polícia však nemusela zasahovať, ani nikoho nezadržala," uviedol hovorca košickej polície Alexander Szabó.

„Na každú sviňu sa voda varí!“ „Darujem transparent za malý úplatok!“ „Menej bánov, viac lásky!“ „Milujem túto krajinu, nenávidím tento štát!“

To je len odrobinka z tvorivosti Košičanov na vlastnoručne vyrobených transparentoch.

S vlastným plagátom prišli vyjadriť svoj názor traja súrodenci Glovovci.

„Recept je jednoduchý. Keď konečne nejaký politik bude natvrdo sedieť za korupciu, situácia sa zmení. Bol by to veľký úspech,“ myslí si Štefan Glova.

Nedáme sa zastrašiťMíting v Košiciach sa skončil po hodine a štvrť slovenskou hymnou.

"Nedáme sa zastrašiť, nedáme sa vydierať, znovu vyjdeme do ulíc, keď to bude potrebné," sľúbili si účastníci pokojného protestu.

SkryťVypnúť reklamu

„Od revolúcie na Slovensku prekvitá korupcia. Kto iný, ako my, občania, s tým môžeme niečo urobiť? Preto sme tu,“ hovorí študent technickej univerzity, vozičkár Jaroslav Pacek. Ochotne ho sprevádzali jeho kolegovia.

„Bohužiaľ, v našej spoločnosti už pomaly nemá miesto morálka a slušnosť. Na celej čiare vyhráva podvod, bezcharakternosť a korupcia. Som podnikateľ, viem, čo hovorím. November 89 nebol dotiahnutý do konca, občan je opäť na vedľajšej koľaji,“ myslí si Ignác Kožej.

Ako prebiehali protesty proti Gorile v mestách východného Slovenska

Pozrite si fotogalériu >>

Krutý mráz Košičanov neodradilÚčastníkov protestného zhromaždenia neodradil ani košický vietor, ktorý vonkajšiu teplotu -12 stupňov pocitovo ochladil ešte o ďalších 10 stupňov.

KOŠICE. Protestujúci Košičania nezapreli v sebe invenciu, keď sme na plagátoch videli aj také netradičné heslá ako napríklad Na každú sviňu sa voda varí, Hanba vám, zmrdi, Vráťte všetky lóve, bo pojdete dole alebo aj Menej banánov, viac lásky.

Zmrznutí Košičania sa na zimu snažili zabudnúť aj poskakovaním v rytme piesne Hop-hop-hop, kto neskáče, je gorila, hop-hop-hop, k čomu ich vyzývali aj rečníci.

Nechýbali ani rečnícke otázky typu, Kam by mali ísť gorily? Za mreže!

Pri mikrofóne sa postupne vystriedali študenti, podnikateľ, či občianski aktivisti, ktorí sa snažili rozprávať predovšetkým o korupcii, ktorá vládne na Slovensku už 20 rokov, no kritizovali aj navrhovanú cenzúru internetu v EÚ cez tzv. zákon ACTA.

Zároveň vyzvali na odchod z verejného života najmä trio Annu Bubeníkovú, Ivana Mikloša a Jirka Malchárka, ako aj podnikateľa Jaroslava Haščáka z Penty.

„Namočených“ politikov posielali do basy„Žiadame, aby všetci politici namočení v kauze Gorila až po uši odišli a išli sedieť. Nemajú žiadne právo uchádzať sa v najbližších voľbách o našu dôveru. Sú to 20-roční celoživotní politici, ktorí nikdy nerobili a ich jedinou prácou je kradnúť. Je načase urobiť väčšiu zmenu, aby začali platiť hodnoty a ciele Novembra '89,“ uviedol do mikrofónu hlavný organizátor košického protestu Peter Pčolinský.

Ten odmietol úvahy, že míting zorganizoval zo zištných cieľov, keďže jeho mama je bývalá poslankyňa NR SR za KDH a brat šéfom kancelárie ministra vnútra Daniela Lipšica

„To je totálna hlúposť, že sú za tým nejaké ambície pána Lipšica. Asi som ten najväčší konšpirátor, ktorý sa previnil tým, že chce niečo zmeniť. Rečníkmi sú väčšinou ľudia, ktorí spoluorganizovali túto akciu,“ dodal P. Pčolinský.

Protestujúci: Konečne sa niečo dejeViacerí Košičania prišli na protestný míting v maskách. Jedným z nich bol aj 18-ročný študent Stanislav Natalyi.

„Som tu, aby som podporil tento protest, lebo konečne sa aj v tejto republike čosi deje. Keď tu bola Nežná revolúcia, ešte som nežil, no páči sa mi, že tu ľudia prišli aj v takej zime. Každý o tej korupcii ako keby vedel, no kašľalo sa na to a aspoň teraz sa aj tu na východe ľudia postavili proti tejto zlodejine,“ povedal nám.

Jeho menovec Stano mal podobný postoj. „Nepáči sa nám to, že politici poberajú peniaze za privatizáciu a spolčujú sa s finančnými skupinami. Chcem, aby skorumpovaní politici odišli a keď sa im niečo dokáže, nech idú aj sedieť,“ skonštatoval.

Marián Kizek

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 237
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 264
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 086
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 138
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 793
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 252
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 546
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 501
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu