Korzár logo Korzár Košice

Baťa vymenil historickosť Hlavnej ulice za najmodernejšiu budovu

Počuli ste už o takom architektonickom štýle, ktorému ani nejde o to, aby bol pekný a ozdobný? Áno, vravíte si, tak to sú naše paneláky. Ich štýl bol občas nazývaný ako socialistický realizmus. Ale tie nám až taký komfort a vymoženosti neposkytujú.

Škoda. O to, aby bol účel budovy na prvom mieste pri jej stavbe a využití, sa postaral začiatkom 20. storočia jeden z moderných štýlov, zvaný funkcionalizmus. Jedným z jeho konkrétnych znakov sú teda často veľké za sebou zasadené okná (ich funkciou je dodávať maximum prirodzeného svetla a kontaktu s vonkajškom). Tiež je typický minimom ozdôb, lebo tie nemajú žiaden účel. Tvary sa ale vynechať nedajú, a tak sú nanajvýš elegantné. V Košiciach sú v tomto štýle postavené obytné bloky na Letnej ulici, rodinné domy na Rázusovej, ale verejných budov je pomenej. V tejto sídli maďarské divadlo, ktoré do názvu prebralo meno starogréckej múzy a ochrankyne divadla, Thália.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Divadlo Thália

Košickú Tháliu postavili v roku 1935 a najprv slúžila ako telocvičňa aj kultúrna sála maďarskej priemyslovky, ktorá sa nachádza hneď za ňou. V roku 1959 prebehla v Košiciach podpisová akcia i zbierka na založenie v poradí už druhého profesionálneho divadla (po Štátnom divadle), tentokrát maďarského, keďže najväčšou menšinou v tomto meste sú Maďari. Avšak až po desiatich rokoch, 21. novembra 1969, sa uskutočnila 1. premiéra tohto divadla, ale nie v Košiciach, lež v Gemerskej Hôrke, pretože budova sa ešte len rekonštrukciou pripravovala na svoju novú funkciu divadla. Ďalšia prestavba sa uskutočnila o 7 rokov a odvtedy je už divadlo také ako teraz. V 2. polovici 90. rokov pribudla ešte menšia scéna Máraiho štúdia na Timonovej 3, kde je kontakt s divákom ešte bezprostrednejší. Zrekonštruovanú ju odovzdali v septembri 2002, pričom do fasády umiestnili reliéf z hry Sándora Máraiho Košickí mešťania (dielo Imricha Schrammela), na ktorý prispela Umelecká akadémia Maďarskej republiky.

V pondelky je Thália vždy zatvorená, lebo vtedy ju využíva maďarská priemyslovka. V ostatné dni tu skúša takmer 20-členný herecký súbor, ktorý často hosťuje na juhu Slovenska alebo v Maďarsku. Úzko pritom spolupracuje aj s maďarským oblastným divadlom v Komárne, ako aj s košickým Štátnym divadlom.
Hľadisko Thálie má kapacitu iba 300 miest a interiér pôsobí veľmi útulným dojmom. Aj preto stojí za to pozrieť si funkcionalizmus aj zvnútra, a to i v prípade, že neviete po maďarsky. Ak ste trpezliví, určite si počkáte na najbližšie hosťovanie nejakého slovenského alebo českého súboru v tomto divadle.

SkryťVypnúť reklamu

Baťa v Košiciach

Človek za život obíde 4 a polkrát zemeguľu a ani sa mu to nezdá. Niektorí ešte viac. Preto je dôležité, aby si na túto cestu a počas nej vyberal vhodné topánky. Druhý najväčší Dom obuvi na Slovensku to Košičanom umožňoval. V Košiciach ho postavili na Hlavnej ulici za 1. Československej republiky. Keďže vtedy už celá Hlavná bola zastavaná, logicky museli najprv zbúrať niečo z historickej zástavby.

Išlo o dom grófa Semseyho, v ktorom na prelome rokov 1805 a 1806 ukrývali dcéru rakúskeho cisára Františka I. Máriu Lujzu pred napoleonskými vojskami. Táto „čerstvá štrnástka" v Košiciach ešte netušila, že sa o necelých 5 rokov stane ženou ich veliteľa, samotného Napoleona.

Baťa zbúraním pôvodného domu narušil historickosť Hlavnej ulice, ale obohatil ju o vtedy najmodernejšiu budovu. Ak poznáte napr. jeho 6-poschodovú predajňu v dolnej časti Václaváku v Prahe, potom viete, že tá košická je jej zmenšeninou. Na jej 5 podlaží sa zmestili nielen predajne a sklady, ale v minulosti aj 6 zamestnaneckých bytov, jedáleň pre zamestnancov, obuvnícka dielňa vo dvore a istý čas aj pedikúra.
Podobných nových domov s obchodíkom obuvi na prízemí a bytom vedúceho na poschodí dal vystavať Baťa len na východnom Slovensku 20. Košickú predajňu presne v r. 1930 a doteraz vyzerá dobre, i keď ten, kto nemá rád modernú architektúru, bude proti.

Čo však môže byť pre šikovného podnikateľa horšie ako socializmus? V r. 1948 boli všetky Baťove predajne v Československu zoštátnené. V Košiciach vznikol Dom obuvi, ktorý ľudia zotrvačnosťou volali „Baťa". O vyše 40 rokov, po nežnej revolúcii, Baťu juniora vítali na letisku v Prahe s transparentom: „Radšej topánky od Baťu ako sako od Biľaka!" Keď však zavítal na samostatné Slovensko už po niekoľkýkrát a požadoval vrátiť aspoň 15 zo svojich expredajní, slovenská vláda mu nevyšla v ústrety, a to ani vtedy, keď svoju požiadavku zredukoval na 3 (z toho 1 v Košiciach). A potom neverte, že socializmus ešte pokračoval… Osobne navštívil aj košickú predajňu, odfotil sa pred ňou a potom to skúsil inak. Obrátil sa na mesto Košice, a to mu prenajalo historický palác grófa Emanuela Csákyho na Hlavnej 64.

30. augusta 1997 prišiel 83-ročný Tomáš Baťa mladší osobne otvoriť novú košickú predajňu. Najväčší výrobca i predajca obuvi na svete hovoril na tlačovke po česky.

Zaujímavosti o Košiciach za tzv. 1. Československej republiky i o čare vtedajšieho funkcionalistického štýlu vám porozprávajú priamo na mieste sprievodcovia na peších potulkách mestom. Vstúpite i do jednej z budov i na pozemok, kde stojí tzv. Kňazovického vila, kde mal bývať aj prezident Beneš. Túto sobotu sa potulky s Milanom Kolcunom začínajú o 10.30, 12.00, 14.00, 15.30, 17.00 (17.00 slovensko-anglicky). So Zoltánom Balassom o 11.00 po slovensky a 16.00 po maďarsky. V nedeľu sú potulky s Milanom Kolcunom o 12.00, 14.00, 15.30 a 17.00 (17.00 slovensko-španielsky). S Alžbetou Czimovou o 14.30 po slovensky a o 16.00 po maďarsky. Začiatok je zakaždým pred Štátnou vedeckou knižnicou (Hlavná 10). Viac na www.potulka.sk.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 237
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 264
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 086
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 138
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 793
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 252
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 546
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 501
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu