Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky
HEREC, MODERÁTOR, KOMIK A SPEVÁK ŠTEFAN SKRÚCANÝ BY RÁD ZANECHAL VRTKAVÝ ŠOUBIZNIS A VENOVAL SA PODNIKANIU

Snaží sa byť slušný a korektný, no vyjde z toho ako najväčší blbec

Herec, moderátor, komik a spevák Štefan Skrúcaný má zvyčajne počas plesovej sezóny o zábavu postarané. Plesy moderuje pravidelne, zaujímavé je, že väčšinou na východnom Slovensku. Počas jedného januárového víkendu ho čakali v Košiciach dokonca dva.

S Dadou Duditšovou v seriáli Panelák.S Dadou Duditšovou v seriáli Panelák. (Zdroj: TV JOJ)

Pred jedným z nich si našiel čas na rozhovor, v ktorom prezradil to, či ho láka politika, ale aj to, ako mu bulvár zasahuje do osobného života.

Keď do Košíc prichádzal moderovať plesy, neuvažoval nad tým, či mu východniari nebudú vyčítať jeho postavu Fedora v seriáli Panelák? "Ani mi to nenapadlo. Ja mám našťastie s východniarmi veľmi dobré vzťahy. Uznávam však, že je mierne bizarné, že v Paneláku hrám východniara," hovorí herec.

Istý čas mu aj trvalo, kým sa usadil v tejto postave. "Mám rešpekt voči východniarčine, snažím sa ju neprzniť. Preto len občas použijem nejaký výraz, zaťahujem typickým prízvukom, trochu krátim slabiky. S Dadou Duditšovou, ktorá je rodená Košičanka, sme si sadli, myslím, že sme vytvorili celkom príjemnú komickú dvojicu. Veľmi sa teším, že sa to stretlo s priaznivým diváckym ohlasom. Takže sa to budem snažiť aj naďalej robiť tak, aby som nikoho na východnom Slovensku nenahneval. Hlavne môžete byť spokojní, lebo sa ukáže, akí sú východniari šikovní. Viac prezrádzať nemôžem, nechajte sa prekvapiť."

Možno to bude pre divákov zaujímavé prekvapenie, pretože Fedor pôsobí tak trochu ako tĺk. "On je však dobráčisko, ktorý má tú smolu, že je vždy v nesprávnom čase na nesprávnom mieste a to z neho robí roztomilého popletu. Verím však, že to východniarov neirituje. Každopádne to totiž nie je o tom, že by sme si prostredníctvom neho robili z východniarov srandu. S tým by som výrazne nesúhlasil."

Rád by zanechal šoubiznis

Š. Skrúcaný sa netají tým, že sa pokúša začať podnikať v úplne inom odbore, ako je šoubiznis. Práve preto, že táto sféra je veľmi nestála. "Už na tom pracujem, ale je to beh na dlhé trate. Je zložité získať certifikát v krajinách tretieho sveta na výrobok, ktorý je mikrobiologického charakteru." To znie celkom záhadne... "Nerád by som konkretizoval, o čo ide, lebo viem, že keď sa o veciach hovorí dopredu, tak je to len na škodu. Rovnako je to s licenciou na muzikál Sexmisia, s ktorou chodím už dva roky ako agent s teplou vodou a nič... Takže hovoriť o tom budem, až keď odíde prvý export z Južnej Afriky."

Do Paneláku ho presvedčil Andy Kraus. "Andyho poznám dlho, považujem ho za talentovaného a kreatívneho človeka. Keď mi zhruba pred rokom zavolal a ponúkol rolu v Paneláku, tak som ho požiadal, nech to nie je nejaká epizódna postavička, ktorá sa tam objaví a zase zmizne. Už som totiž videl tie bulvárne titulky o mediálnom skrachovancovi... U nás totiž platí názor, že ten, kto nie je denne v televízii, nie je úspešný. A to si myslia nielen diváci, ale tieto pojmy si asi pletú aj novinári. A pritom ten, koho už nevídate na obrazovkách, môže byť úspešný človek. Ja som bol na obrazovke pravidelne 30 rokov. Už nevyhnutne nepotrebujem byť na nej denne."

Na druhej strane Š. Skrúcaný uznáva, že Panelák bol príjemným spôsobom na pripomenutie divákom. "Aj to, ale hlavne ma baví herecká práca. Od muzikálu Producenti mám divadelný 'absťák'. Som rád, že som si znovu oprášil hereckú prácu pred kamerou." Nevie si totiž predstaviť, že by na hereckú robotu zanevrel úplne. "Rád by som sa však dostal do takej pozície, aby som to nemusel robiť pre živobytie, ale iba pre radosť. Stále ma to baví a kým sa darí, tak to budem robiť ďalej. Otázka je - dokedy. Nie nadarmo sa hovorí, že nie je smutnejšia vec, ako starnúci komik. Dnes ešte môžem moderovať akcie, spoločenské večierky a plesy a robiť srandičky, ale keď budem mať sedemdesiat, tak by to už asi bolo tragikomické..." Práve preto sa snaží rozbehnúť podnikateľské zámery, aby v sedemdesiatke nebol odkázaný na šoubiznis alebo dôchodok...

Popularitu k spokojnosti dnes nepotrebuje možno aj preto, že si jej užil pomerne dosť. Jednak v časoch, keď s Miroslavom Nogom, Rasťom Piškom, Zuzanou Tlučkovou, Jarom Filipom a Stanom Radičom bavili ľudí v rôznych politických zábavníkoch. Alebo počas vysokej školy, keď mal obrovský úspech vo Fujarovej šou s Pavlom Juráňom a Stanom Králom. "Úspech v mladosti je dvojsečná zbraň. Môže vás to veľa naučiť, na druhej strane však platí - čím vyššie vyletíte, tým väčší a bolestivejší pád vám hrozí. A to sa stalo mnohým kolegom, ktorí už nie sú v branži, alebo tak nejako pokrivkávajú na jej okraji..."

On asi mal to šťastie, že sa k popularite dostával postupne. "Samozrejme - so spolužiakmi sme počas 1. ročníka VŠMU mali pocit, že sme jednotky a svet je náš, ale našťastie sme rýchlo dostali poza uši od starších kolegov a pedagógov. Stále som mal pri sebe niekoho, kto ma dokázal stiahnuť za nohu späť dole na zem. Rýchlo som pochopil, čo je pokora a to bolo asi rozhodujúce. Dnes je to inak. Dnes vás médiá môžu rýchlosťou blesku vykatapultovať vysoko hore. No zvyčajne to trvá len chvíľu, ale mladý človek môže uveriť klamu, že to už bude navždy. Je to nebezpečné a obrovský šok pre psychiku. No a druhá vec, ktorá je dnes nebezpečná, je v tom, že médiá akosi prestali rozlišovať. Známy je ten, kto je na obrazovke. A potom vedľa seba kladú Martinku z Turca a pána Chudíka. A to sú pritom dva diametrálne odlišné svety..."

Aj tieto skutočnosti Š. Skrúcaného nútia rozmýšľať nad tým, či chce vôbec ešte v šoubiznise zotrvať. "Rozhodujúca je možnosť existovať z niečoho iného. Ak mi začne iný projekt prinášať peniaze, môžem sa rozhodnúť akokoľvek. Zatiaľ je však pre mňa táto branža 'chlebovka'. Dobré je, že je to stále aj môj koníček. Avšak na to, aby som sa cítil spokojný, by som potreboval pôvodný cyklický projekt, v ktorom by sme vedeli ovplyvňovať verejnú mienku. Túto ambíciu prostredníctvom satiry som mal vždy a mám ju aj dodnes. Už dávno táto spoločnosť nepotrebovala satiru tak, ako dnes."

Aj napriek tomu, že dnes televízie divákov dennodenne kŕmia stupídnymi reláciami, nestratil vieru, že by sa mohol ešte podieľať na niečom zmysluplnom. "Ja si práveže myslím, že momentálne je doba indikovaná na to, aby sme ľuďom otvárali oči. Lebo dnes každý trpí skepsou a každý si myslí, že nemá schopnosť už nič ovplyvniť. Práveže mám ambíciu povedať každému Slovákovi, že práve on rozhoduje! Tobôž teraz, mesiac pred voľbami."

Nikdy nehovor nikdy

Politická situácia na Slovensku mu nie je vôbec ľahostajná, no neuvažuje nad tým, že by sa do politiky zapojil aktívne. "Vraví sa - nikdy nehovor nikdy, tak preto ani ja nemôžem povedať, že tak nikdy neurobím. Klamal by som, keby som tvrdil, že mi to párkrát nenapadlo. Ale zatiaľ vravím NIE." Trochu ho od tohto rozhodnutia odrádzajú aj médiá. Pre bulvárne noviny je Š. Skrúcaný už roky šťavnatým sústom. Zgustli si na ňom v roku 2004 pri dopravnej nehode, po ktorej zahynula dôchodkyňa. Zgustli si na ňom pri rozvode so Zuzanou Tlučkovou. V posledných mesiacoch sa "teší" pozornosti bulváru kvôli údajnej nevere jeho partnerky - moderátorky Dominiky Lukáčovej.

"Poviem pravdu, že sa snažím analyzovať, prečo práve ja som terčom takýchto mediálnych útokov, hoci sa snažím žiť si v pokoji svoj súkromný život. Nikoho tým nezaťažujem, nerozprávam o tom. Snažím sa byť slušný a korektný a stále z toho nakoniec vyjdem ako najväčší blbec na Slovensku..." Za tie roky neprišiel na to, čo s tým... "Už som sa aj súdil a vyhral, ale nakoniec sa mi to aj tak ako bumerang vrátilo. A čo je lepšie - komentovať alebo nekomentovať situáciu pre bulvár? Neviem. Článok vznikne tak či tak, aj keď sa nevyjadrím a keď sa vyjadrím, tak si to prekrútia po svojom."

V súčasnosti je v situácii, keď sa o ňom a jeho vzťahu s D. Lukáčovou píše viac než dosť. Médiá ich striedavo dávajú dohromady, potvrdzujú rozchod a prinášajú zaručené informácie o tom, že sa Š. Skrúcaný vracia k exmanželke Z. Tlučkovej. "Nič nie je presne tak, ako sa píše a všetko je tak, ako má byť. Ja som hlavne zistil, že zvyknúť sa dá aj na šibenicu. Keď som pred časom napríklad vedel, že budem na titulke bulváru, tak som si dal dve tabletky na spanie a aj tak som nedokázal zaspať. Teraz si ľahnem a spím ako bábätko," smeje sa. "Netvrdím, že je mi to ľahostajné, ale ako mi už môžu viac ublížiť? Ja som už bol vykreslený ako najhorší chlap pod slnkom! Keď máte na chrbte naložených sto kíl, tak je jedno, keď vám ešte zo kilo-dve prihodia... Každý nech si hlavne pozametá pred vlastným prahom!"

Hoci sa Š. Skrúcaný snaží nerobiť si z bulvárnych článkov ťažkú hlavu, uznáva, že ich nemôže obísť len tak a nereagovať. "V istom zmysle sa musím prispôsobiť, lebo som zviazaný verejnou mienkou a nemôžem konať bez toho, aby som to bral do úvahy. Rovnako si však treba určiť to, do akej miery mi bude do života 'kecať' verejnosť. Nechcem všetky svoje problémy riešiť s vidinou toho, že mi ponad plecia pozerá päť miliónov ľudí," dodal na záver.

Profil

Dátum narodenia: 27. marca 1960
Znamenie: Baran
Miesto narodenia: Trenčín
Ukončené vzdelanie: VŠMU
Rodinný stav: rozvedený, tri deti
Relax: priatelia

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 4. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 1. Moringa a Ginkgo - pomocníci z prírody
 2. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 3. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 4. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 5. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 6. Magazín SME Ženy už v predaji
 7. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 8. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 9. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 10. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 37 293
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 25 434
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 18 198
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 719
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 491
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 16 427
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 13 539
 8. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 494
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 265
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 062
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Pri plošnom testovaní sa využívajú antigénové testy.
Ilustračné foto.
Píše Juraj Buzalka

S tyčinkou v nose tvoríme históriu

Politické spoločenstvo sa deje prostredníctvom rituálov.

Ilustračné foto.
Leonardo DiCaprio

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop