Tzv. Domček sa totiž stal dejiskom Nippon víkendu. Ten počas dvoch dní ponúkol Zenovu meditáciu, výstavu bonsajov i zaujímavé prednášky o čare japonského meča. Mnoho návštevníkov neobišlo ani kurz kaligrafie. Tých mladších zas lákal airsoft, hra moderných samurajov.
KOŠICE. Už necelé dve hodinky po začatí podujatia praskal Domček na Kórejskej 1 vo švíkoch. Blažej Gál zo spoločnosti Cassovia Samurai spokojne skonštatoval, že to organizátorov neprekvapilo.
„Záujem o naše podujatie z roka na rok rástol, takže takýto veľký záujem sme očakávali,“ povedal Gál, ktorý sa už 25 rokov venuje štúdiu japonského meča.
O tom ponúkol zaujímavú prednášku aj Čech Miroslav Králik, ktorý návštevníkom priblížil etiketu meča – jeho odovzdávanie, čistenie i správne uloženie. „Hovorili sme o niekdajšej etikete i o tej súčasnej, zberateľskej, aby ľudia vedeli, ako na meč siahnuť, či si ho môžu vziať, alebo nie,“ vraví Králik.
Zaujala prednáška o meči i bonsaje
Jeho prednáška zaujala aj študentku Slávku. „Na Nippon víkende som už tretíkrát,“ prezradila Slávka. Tú podujatie pred dvoma rokmi zaujalo natoľko, že sa rozhodla pre diplomovku, v ktorej sa venuje vývoju obchodu a výstavníctva v spolupráci Slovensko – Japonsko.
„Pod výstavníctvo spadajú aj takéto kultúrne podujatia, takže tento rok tu už nie som iba súkromne, ale aj zo študijných dôvodov.“ Slávka sa od detstva venuje karate, páči sa jej aj japonská filozofia. „Myslím, že sa od nich máme veľa čo učiť a dúfam, že sa raz do Japonska dostanem,“ vraví sympatická študentka.
Tá si nenechala ujsť ani výstavu bonsajov. Medzi viac ako päťdesiatimi kusmi sme našli aj niekoľko skutočných unikátov. „Tieto japonské borovice sú staré viac ako päťdesiat rokov. A táto borievka má dokonca už cez stovku,“ vraví nadšenec Juraj Szabó z Bonsai centra Košice.
Ten bonsaje zbiera už viac ako 6 rokov, v súčasnosti sa venuje aj ich tvarovaniu. Inšpiráciu čerpá z japonských kníh i internetu.
Hoci starostlivosť o bonsaje vraj nie je náročná, toto hobby vám môže poriadne hlboko načrieť do vrecka. Tie drahšie kúsky sa na Slovensku predávajú za cca 2 200 eur. „V Japonsku sú dokonca ešte drahšie,“ dodáva Szabó.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári