KOŠICE. Invalidných Košičanov je viac. V roku 2009 evidovala Sociálna poisťovňa v Košiciach a okolí takmer 11 300 invalidov, vlani ich bolo viac ako 11 600. Počas troch rokov pribudlo v meste vyše 100 poberateľov invalidných dôchodkov, v okolí takmer 260.
K nárastu počtu invalidných penzistov prispieva podľa poisťovne nesprávny životný štýl, nepriaznivé pracovné podmienky, životné prostredie, sociálne faktory, ale aj to, že ľudia zanedbávajú preventívne prehliadky.
Dobrovoľná penzia
Uznaných invalidít bolo v Košiciach v rokoch 2009 a 2010 menej v porovnaní s bratislavskou, prešovskou či žilinskou pobočkou poisťovne. Vlaňajší rok sme predbehli Žilinu a Prešov, čo bolo podľa Jany Ďuriačovej z komunikačného odboru dôsledkom zlúčenia pobočiek v Košiciach a okolí.
Za regionálnymi rozdielmi štatistík vidí poisťovňa „zvýšenú chorobnosť obyvateľstva príslušného regiónu, nepriaznivé životné prostredie, nepriaznivé sociálne rozdiely, nezamestnanosť, nesprávny životný štýl a úsporné opatrenia v rezorte zdravotníctva – dlhé čakacie doby na vyšetrenia“. Na invalidný dôchodok posielajú choroby pohybového ústrojenstva, obehovej sústavy či duševné ochorenia.
Ďuriačová potvrdzuje, že niektorí ľudia sa chcú stať invalidmi dobrovoľne a zabezpečiť si tak vyplácanie dôchodku. „K takýmto prípadom môže prichádzať, ale zväčša ich odhalíme už na začiatku pri posudzovaní zdravotného stavu. Uznanie invalidity neprávom nebolo preukázané.“ Proti zneužívaniu sociálneho systému zabezpečuje poisťovňa zvýšenú kontrolu. Ak má posudkový lekár pochybnosti ohľadne doložených lekárskych nálezov, môže ich konfrontovať s nálezmi od iných lekárov.
Choroby sa bodujú
Invalidné penzie tento rok porastú o niekoľko eur. Od januára sa zmenila výška aktuálnej dôchodkovej hodnoty, ktorá je dôležitou veličinou pri ich výpočte. Všetky dôchodky, vrátane invalidných, sa tiež tento rok valorizujú o 3,3 percenta, kým vlani to bolo 1,8 percenta.
Človek je podľa zákona o sociálnom poistení invalidný až vtedy, ak má pokles vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 percent v porovnaní so zdravou osobou. Choroby sa bodujú – čo bod, to percento zníženia práceschopnosti. V akej výške bude invalidovi vyplácaná penzia, sa vypočíta individuálne podľa každého jednotlivca. Okrem bodov za choroby sa zohľadňuje napríklad počet odpracovaných rokov či v percentách vyjadrená znížená schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť.
Najčastejšie diagnózy v roku 2011
Choroby svalovej, kostrovej sústavy a spojivového tkaniva
Duševné poruchy a poruchy správania
Nádory
Choroby obehovej sústavy
Choroby žliaz s vnútorným vylučovaním, výživy a premeny látok
zdroj: Sociálna poisťovňa
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári