"Bývam na 3. poschodí bloku. Byt podo mnou je dva roky prázdny, nekúri sa tam. Teraz, v zimnom období, to cítim, lebo mám tzv. plávajúcu podlahu, ktorá je studenšia, než bola v čase, keď bol byt podo mnohou obývaný. Musím teda oveľa viac kúriť. Navyše som zistil, že aj majiteľ bytu vedľa mňa (býva sám) odchádza vždy v pondelok ráno na týždňovky a vracia sa v piatok večer. Priznal sa, že na tých päť dní vypína kúrenie. Cítim to, naša spoločná stena je totálne studená a ochladzuje aj moju vykurovanú izbu. Zaujímalo by ma, či je dlhodobé vypínanie kúrenia dovolené. Neexistuje nejaký zákon alebo predpis, ktorý by prikazoval majiteľovi bytu ho minimálne temperovať?"
Odpovede sme hľadali v Bytovom podniku mesta Košice (BPMK). "Žiadna vyhláška sa nezaoberá minimálnymi teplotami v byte jednotlivých užívateľov," informuje Viera Beľušová zo sekretariátu konateľa. "Je akurát vyhláška 152/2005 Z.z. zaoberajúca sa kvalitou dodávky tepla na vykurovanie a teplotách v jednotlivých bytoch. Avšak vyhláška 630/2005 Z.z., ktorou sa ustanovuje kvalita teplej vody, pravidlá rozpočítavania tepla na ohrev teplej vody a tepla na vykurovanie, hovorí o spôsobe vyúčtovania nákladov v jednotlivých bytoch. V prípade, že v dome sú nainštalované pomerové rozdeľovače nákladov, je možné upraviť si polohové koeficienty jednotlivých bytov."
Znamená to teda, že v prípade, že pod vami je nevykurovaný byt a vedľa vás je byt, ktorý nie je vykurovaný väčšinu týždňa, môžu vlastníci bytov odsúhlasiť koeficient na zníženie nákladov na vykurovanie pre váš byt, v ktorom musíte z dôvodov vyššie uvedených nadmerne kúriť. "V obytných domoch, kde je veľa neobsadených bytov, je podľa novely vyhlášky 630/2005 Z.z. možné použiť spôsob rozpočítavania, kde 60 % nákladov celého domu ide na plochu bytov a 40 % nákladov na namontované pomerové rozdeľovače nákladov a v takom prípade nie je natoľko zaujímavé vypínať kúrenie pre jednotlivých vlastníkov bytov (predpokladaná úspora oproti priemernému bytu v dome cca 250 eur). V extrémnych prípadoch by sme odporučili tento pomer upraviť až 70 % na plochu a 30 % na merače."
Iná možnosť na donútenie vlastníka aspoň temperovať neexistuje. "No ani táto možnosť nezaručí, že jednotlivci nenechajú kúrenie aj napriek minimálnej úspore úplne odstavené (predpokladaná úspora oproti priemernému bytu v dome cca 150 €). Pri použití opačného pomeru vyúčtovania nákladov t.j. 40 % na plochu bytu a 60 % na merače sú rozdiely v dome väčšie. Ide cca o 500 € medzi minimálnym nákladom a priemerným nákladom. Pri všetkých výpočtoch boli porovnávané byty s rozlohou 70 m2," vraví V. Beľušová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári