Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky
V ČASE NAJTUHŠÍCH MRAZOV VYUŽÍVALO VESTIBUL KOŠICKEJ ŽELEZNIČNEJ STANICE NA ÚKRYT AŽ 30 BEZDOMOVCOV

Keby ich nenechali na stanici, mnohí by vonku určite zamrzli

V uplynulých dňoch sme si viac ako po celú doterajšiu časť zimy všímali počasie. Spôsobil to vpád arktického vzduchu nad Strednú Európu, ktorý stlačil ortuť v teplomeroch hlboko pod nulu.

Stanislav je na ulici tri roky.Stanislav je na ulici tri roky. (Zdroj: Róbert Bejda)

No kým väčšina z nás sa pred mrazom a silným vetrom ukryla v teple domovov, košickí bezdomovci také šťastie nemali. Ak z rôznych príčin nevyužili mestom zriadené útulky, museli si pomôcť inak. Jednou z možností bola železničná stanica, v ktorej im Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) umožnili prečkať mrazivé noci. Jednu takú sme s nimi strávili aj my.

Vestibul košickej železničnej stanice obvykle nie je otvorený nonstop. Prispôsobuje sa grafikonu osobnej prepravy. Posledný nočný vlak odchádza 7 minút po polnoci a prvý ranný po 4. hodine. Od pol jednej do pol štvrtej je preto stanica zamknutá. Až na výnimky, ako v týchto dňoch.

"Rozhodnutím námestníka pre prevádzku Generálneho riaditeľstva ŽSR sú od 31. januára otvorené vestibuly cca 50 železničných staníc. Vrátane našej," povedal nám prednosta košickej stanice Ing. Ján Miženko. "Od utorka minulého týždňa teda fungujeme v tzv. nepretržitom režime. Ten bude zrejme trvať dovtedy, kým nepoľavia súčasné nočné mrazy. Nepredpokladám, že by sme boli otvorení až do konca zimy."

Bezdomovci, ktorí sa inak v rôznych počtoch zdržujú vo vestibule po celý deň, sa o "novinke" dozvedeli tak, že ich minulý utorok nikto o pol jednej neposlal preč a brána ostala otvorená. Ústnym podaním sa správa rozšírila, a tak sa ich v najmrazivejších víkendových nociach zišlo vo vestibule až 30. "Pohybovať sa mohli po celom prízemí a na časti 1. poschodia pred priestorom reštaurácie. Pri zábradlí sa zdržujú najviac, lebo je tam niekoľko zapnutých radiátorov. Pokiaľ viem, bezdomovci v noci problémy nerobia. Zrejme si vážia možnosť, ktorú v tomto mrazivom období dostali."

Košická stanica momentálne funguje v obmedzenom režime, keďže v nej prebieha rekonštrukcia. Pre verejnosť je ako čakáreň vyhradená časť reštaurácie. Samozrejme, bez toho, aby platili konzumné. Bezdomovci sa vojsť do reštaurácie neodvážia. Prevádzkovateľ by ich s najväčšou pravdepodobnosťou poslal von. Niektorí sú totiž znečistení a zapáchajú.

Skryť Vypnúť reklamu

WC pred budovou

Ako sme sa od prednostu dozvedeli, bezdomovcov v týchto dňoch a hlavne v noci neláka iba vestibul stanice. Záujem majú aj o vlakové súpravy, stojace na odstavnom koľajisku. "Vagóny sa zamykajú, ale niektorí bezdomovci sú šikovní a so zámkami si poradia. Viaceré súpravy sa v noci vykurujú, lebo napríklad o 4.07 hod. ide prvý rýchlik do Bratislavy," vraví Ing Miženko. "Strážna služba tam nie je, iba upratovací servis. Pravda, z času na čas tam robia razie policajti. Počul som, že občas pred nimi uteká aj 40 bezdomovcov."

Zloženie nocľažníkov vo vestibule stanice bolo v uplynulých dňoch rôzne. Väčšinu však tvorili muži a tiež takí, ktorí sa na stanici a v okolí pohybujú po celý rok. Iba pár bolo tých, čo využili úkryt ojedinele. "Počas dňa ich vyháňať nemôžeme. Už sme to riešili aj v súčinnosti s políciou, no bezvýsledne," tvrdí prednosta. "Ak sa správajú slušne, neznečisťujú okolie a neobťažujú ostatných cestujúcich, musíme ich tu strpieť. Pravda, nájdu sa aj takí ľudia, ktorým prítomnosť bezdomovcov na stanici vadí. Tvrdia, že ak si kúpili lístok, k štandardu patrí aj kultúra cestovania, teda aj priestor stanice."

Nielen v čase nepretržitého režimu občas do vestibulu zavíta hliadka polície. Ak bezdomovci nerobia bordel, nechajú ich na pokoji. Ak sa však akýmkoľvek spôsobom správajú nevhodne, skončia vonku. Všíma si ich aj upratovací servis, ktorý sa o čistotu stará nonstop. Ten vie v prípade nejakých problémov cestou výpravcu okamžite privolať políciu. "Toalety sú platené, takže potrebu si chodia robiť vonku. No niektorí sa neunúvajú zájsť niekam bokom. Na vlastné oči som videl, ako si jeden uľavoval, a nešlo o malú potrebu, hneď pred budovou. Bolo to medzi južným s severným vchodom." Obľúbeným miestom na toaletu je aj priestor pod schodmi, vedúcimi do výškovej budovy. A kým neboli oplotené kontajnery na odpad z rekonštrukcie, chodili aj tam.

Skryť Vypnúť reklamu

Minulú noc ich vyhodili

Keďže je lepšie raz vidieť ako 100-krát počuť, zašli sme v noci za bezdomovcami priamo na stanicu. Na veľké prekvapenie sme ich o 22. hodine mohli zrátať na prstoch jednej ruky. "Boli by sme tu viacerí, ale včera v noci o jednej nás vyhodili von, a tak dnes mnohí radšej ani neprišli," povedala nám jedna zo žien. "Už asi týždeň, čo boli tie veľké zimy, sme tu boli vždy po celú noc. Ale včera prišli policajti a poslali nás von. Neviem, či to boli mestskí, štátni alebo železniční. Pritom sme nič zlé nerobili. Žiadny neporiadok."

K ponosom 31-ročnej ženy sa pridala aj jej 44-ročná teta. "Policajtov vôbec ich nezaujímalo, že je vonku zima. Zavreli bránu a hotovo. Bolo nás asi desať. Stáli sme pred bránou až do pol štvrtej, kým znova otvorili." Podobne ako ďalší, ktorí počas ostatných dní a nocí vestibul využívali ako úkryt pred mrazom a vetrom, aj ony dve mali obavy, že túto noc sa situácia zopakuje a ocitnú sa na ulici. Zo žien neboli jediné. Obďaleč postávala ďalšia v dôchodkovom veku. Pri nohách jej ležali tri tašky, v ktorých mala celý svoj majetok.

Kým dôchodkyňa nebola ochotná odpovedať na pár otázok a utiekla, teta s neterou aspoň v skratke vyrozprávali svoje osudy. "My dve sme na ulici sedem mesiacov. A tu na stanici sme celú zimu," vraví staršia zo žien. "O byt som prišla preto, lebo som mala 22-tisícové nedoplatky na nájomnom. Úradníkov vôbec nezaujímalo, že nemáme kam ísť a že skončíme na ulici. Viem, že donekonečna takto žiť nemôžeme. Skúsime si nájsť ubytovanie v nejakom rízovom centre." Budú to mať ťažké. Počet miest je však obmedzený a prednosť majú rodiny a matky s deťmi...

Skryť Vypnúť reklamu

Tri roky na ulici

Oveľa dlhšie je na ulici 46-ročný Stanislav, ktorý ochotne ukázal aj svoj občiansky preukaz. "Ja som bez bytu tri roky," opisuje v skratke svoj príbeh, ktorý môže a nemusí byť úplne pravdivý. "Býval som s manželkou a dvoma deťmi na Luniku IX. Pred tromi rokmi mi zabili manželku a byt podpálili. Ja som skončil na ulici a deti v detskom domove. Občas sa vídavame."

Zdrojom obživy je pre neho najmä zber starého železa. Za kilo vraj dostane 20 centov, čo je, ako zdôraznil, šesť korún. "Železa je všade dosť. Najmä po rekonštrukciách bytov je ho pri kontajneroch plno. Zárubne a tak. Za peniaze si kupujem jesť a aj niečo na pitie. Hlavne teraz, v zime, aby sme sa zahriali," na dôkaz vytiahol fľašu bieleho vína, ktorú vývrtkou na malom nožíku obratne otvoril. "V lete sa to dá vydržať. Prespím v parku, hoci aj na lavičke. V zime je to horšie. Mesto sa o nás vôbec nestará. Pred každou zimou iba sľubuje, ale máločo splní. Ubytovňa v Bernátovciach je obsadená a stany sa nestavajú. Vlani jeden na Bosákovej zhorel, tak primátor stavať ďalšie zakázal."

Naletel podvodníkom

Dva roky je na ulici aj 56-ročný Dušan. Hoci najprv hovoriť nechcel, napokon prezradil, že naletel bytovým podvodníkom. "Po smrti manželky som chcel svoj 3-izbový byt vymeniť za menší a doplatok. Časť z neho som aj dostal, ale 1-izbový byt, do ktorého som sa nasťahoval, som musel po dvoch mesiacoch opustiť. Prihlásil sa skutočný majiteľ, ktorý o tom, že by mi byt predal, nič nevedel. Tých dvoch, čo ma oklamali a vydávali sa za realitnú kanceláriu, už stíha polícia. No kým prebehne súd, ešte to potrvá roky." Dušan dodal, že od odsúdenia podvodníkov si veľa nesľubuje. Jeho 3-izbový byt za dva mesiace, čo on býval v menšom, trikrát zmenil majiteľa a za tie dva roky už určite opäť.

"V zime som donedávna prespával v bránach blokov. Večer, keď už pohyb obyvateľov ustane, som zdola zazvonil na viac zvončekov a väčšinou mi niekto bzučiakom otvoril. Vyberal som si bloky, kde sú v suteréne prístupné pivničné priestory. Napríklad na Sídlisku nad jazerom." Odkedy ho januári v jednom bloku napadli a zbili, prespáva inde. "Chodím do odstavených vagónov a len občas na železničnú stanicu. Počas tých silných mrazov som tu bol dvakrát. Je dobre, že nás tu prichýlia. Mnohí, ako som ja, by vonku určite zamrzli..."

Omyl

Hodinu po polnoci sme sa na stanicu vrátili. Pár bezdomovcov, ktorí sa tisli k radiátorom, nám s radosťou oznámilo, že túto noc ich policaji nevyhodia. Sami im to povedali. A prečo to bolo v predošlú noc inak?

"Došlo k mylnej interpretácii rozhodnutia ŽSR a zatvorení železničnej stanice v Bratislave. Zamestnanci tej našej si to omylom vysvetlili tak, že skončenie nepretržitej prevádzky sa týka aj Košíc. V noci zo stredy na štvrtok už vestibul stanice ostal otvorený a naďalej bude až do odvolania," vysvetlil nám prednosta Ing. Miženko.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 2. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 3. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 4. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 5. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 8. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 9. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 2. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 3. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 4. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 7. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 8. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 9. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 10. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 838
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 15 718
 3. Aká je chémia vôní 11 114
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 844
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 745
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 315
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 754
 8. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 501
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 076
 10. Bývanie v meste predlžuje život 7 131
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Soška je významná svojím realistickým zobrazením a zlatými očami.

V prešovskej väznici skončil po Zsuzsovej aj Gašpar

Súd reaguje, že on taký pokyn nevydal.

Tibor Gašpar.
Takto vyzeral Jakub po bitke na policajnej stanici.
Ingrid s piatačkou Izkou.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Vláda mimoriadne rokuje o otváraní škôl, PCR testy odhalili dvetisíc nakazených (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili už viac ako 111-tisíc nakazených. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 957 obetí.

Ilustračné foto
Minister financií Eduard Heger (OĽaNO).
Minister dopravy Andrej Doležal.
Alena Zsuzsová.
Cynická obluda

Premenlivá hnusoba

Igor Matovič tvrdí, že do roztrhania tela bojuje s hnusobou a všetko podriaďuje snahe poraziť ju.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop