Tú sleduje Ministerstvo školstva SR, ale aj akademické agentúry. Ale či sa zamestnali vo vyštudovanom odbore už neuvádzajú.
KOŠICE. To, že je absolvent formálne zamestnaný ešte nemusí znamenať automaticky kvalitu štúdia. Ideálne by bolo, ak by si mladí našli prácu vo vyštudovanom odbore.Ondrej, pred dvoma rokmi ukončil Univerzitu Komenského, odbor poistná matematika.
Ak sa zamestnajú na nižšej pracovnej pozícii v inej oblasti, ich titul sa stáva nepotrebný. Na rovnakej pracovnej pozícii sa často stretávajú absolventi s výučným listom, maturitou, ale aj inžinieri, bakalári a magistri.
Maturanti by si pri výbere vysokej školy mali dať tú námahu a zistiť si informácie aj o pracovných miestach jej absolventov.
Chýba štatistika
Štatistické informácie o zamestnanosti v danom odbore zatiaľ nikto neeviduje.
„V súčasnosti nie sú vytvorené legislatívne predpoklady na to, aby absolventi mali povinnosť tieto informácie univerzite poskytovať. Bez kompletnej databázy teda nie je možné poskytnúť spoľahlivé závery k tejto téme,“ vysvetľuje Kamila Urmaničová, PR manažérka Prešovskej univerzity. Niektoré univerzity už uvažujú o podobných projektoch.
„Trnavská univerzita plánuje v roku 2012 pilotný projekt s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny a Sociálnou poisťovňou, ktorým by sme sledovali uplatniteľnosť absolventov univerzity v praxi,“ vraví Monika Drgoňová z kancelárie kvestora Trnavskej univerzity.
Niektoré fakulty Technickej univerzity vo Zvolene monitorujú uplatnenie svojich absolventov. Výsledky však slúžia iba pre vnútornú potrebu jednotlivých fakúlt.
Keďže štatistiky de facto neexistujú, opýtali sme sa priamo zopár absolventov druhého stupňa vysokoškolského štúdia, či sú úspešní na trhu práce.
Skúsenosti na trhu práce priamo od absolventov
„Ešte som nemal ukončenú výšku a už som mal nájdenú robotu. Robím poistného matematika pre zahraničnú firmu. Určite je v očiach hocijakého zamestnávateľa lepšie, keď máte za sebou ťažkú školu ako ľahkú. Ďalší dvaja kamaráti, ktorí vyštudovali to isté si do mesiaca našli dobrú prácu v odbore.“
Róbert, pred troma rokmi ukončil Trnavskú univerzitu, odbor učiteľstvo.
„Nenašiel som si prácu vo svojom odbore, tak som sa dal na podnikanie. Keby som vedel pred 10 rokmi čo bude, nikdy v živote by som sa ani nepozrel kde nejaká vysoká škola stojí. Lebo na podnikanie výšku nepotrebujem. Čo sa týka spolužiakov, málokto ostal pri učiteľstve. Môj kamarát napríklad skončil ekológiu v Banskej Bystrici a teraz pracuje v továrni za pásom.“
Tatiana, pred 2,5 rokmi ukončila Technickú univerzitu vo Zvolene, odbor lesný inžinier.
„Doteraz nemám prácu vo svojom odbore a na iné nespĺňam kvalifikačné predpoklady. Ani na absolventskú prax sa už nemôžem prihlásiť, lebo mám 28 rokov. Niektorí spolužiaci sa uplatnili v odbore, ale to skôr len po známostiach. Iní sú buď nezamestnaní, alebo v zahraničí, alebo na brigádach.“
Juro, minulý rok ukončil Technickú univerzitu v Košiciach, odbor využívanie alternatívnych zdrojov energie.
„Zatiaľ som si nenašiel prácu, chodím len na brigády. Teraz pôjdem na absolventskú prax, ale ani tá nesúvisí s mojím odborom. Potom neviem, čo budem robiť. Pokiaľ viem, tak ani nikto zo spolužiakov si nenašiel prácu v našom odbore.“
Stano, pred 2,5 rokmi ukončil Technickú univerzitu v Košiciach, odbor priemyselná logistika.
„Pol roka po promóciách som si našiel prácu vo svojom odbore. Ale ostatní spolužiaci také šťastie nemali. Už nikto iný nerobí s logistikou. Jeden robí v bare, druhý vo vodárňach, ďalší je obchodný zástupca.“
Miloš, minulý rok ukončil Technickú univerzitu, strojníctvo.
„Mal som šťastie. Po pol roku som si našiel dobrú prácu vo svojom odbore, ale musel som sa kvôli nej presťahovať do Česka.“
Peter, pred 1,5 rokom ukončil Technickú univerzitu v Košiciach, odbor umelá inteligencia.
„Po štyroch mesiacoch som si našiel prácu vo svojom odbore, dokonca som mal tri ponuky naraz, z ktorých som si vyberal. Teraz som junior programátor a som spokojný. Aj spolužiaci si v pohode našli prácu, u nás to nebol problém.“
Andrea, pred 2,5 rokmi ukončila Lekársku fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
„Prácu ako lekárka som si našla okamžite, dokonca som mala dve zaujímavé ponuky. O ostatných neviem.“
Milan, pred 4 rokmi ukončil Strojnícku fakultu na Technickej univerzite v Košiciach.
„Doteraz som si nenašiel prácu, tak som si založil živnosť. A za to, že mám z čoho žiť, vďačím len svojmu úsiliu. Výška mi k tomu nepomohla. Viem, že jeden spolužiak si našiel prácu vo vyštudovanom odbore, ale neviem, čo robia ostatní.“
Maťo, pred troma rokmi ukončil STU, Materiálovotechnologickú fakultu so sídlom v Trnave.
„Najprv som pracoval v automobilovom priemysle. Nemohol som si nájsť nič vo svojom odbore, tak som išiel na doktorandské. Tam som už druhý rok.“
Jana, minulý rok ukončila štúdium žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre.
„Robím v kníhkupectve. V tej istej firme som takmer plynulo prešla z brigádnického pomeru do trvalého. Nie je to síce práca v odbore, ktorý som vyštudovala, ale baví ma. Žurnalistiku robím popri práci, nie je to však platené, mám to skôr ako hobby.“
Jednoznačné závery by mohli poskytnúť až komplexné štatistické údaje. No viacero oslovených nám potvrdilo, že čím náročnejšie štúdium a prísnejšie kritériá na kandidátov, tým väčšia šanca nájsť si prácu v odbore.
lnk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári