Všetkému, čo povedali, súd uveril.
KOŠICE. Košická advokátka a bývalá sudkyňa Katarína Dušáková (47) je blízko k tomu, aby zbohatla o 230–tisíc eur.
Sumu jej ako náhradu nemajetkovej ujmy spôsobenú štátom priznal Okresný súd v Prešove. Rozsudok koncom minulého roka potvrdil prešovský krajský súd.
Dušáková v roku 2007 zažalovala ministerstvo spravodlivosti za svoje trestné stíhanie, počas ktorého bola v rokoch 1995 a 1996 šesť mesiacov vo väzbe. Polícia ju vtedy obvinila z dvoch skutkov vydierania.
Vyšetrovateľ tvrdil, že ich spáchala pri zastupovaní neskôr zavraždených šéfov podsvetia Róberta Holuba a Karola Kolárika. Podľa obvinenia pomocou ozbrojeného rusky hovoriaceho muža zastrašovala matku Kolárika, aby jej zaplatila pol milióna korún za právne služby pre jej syna.
Nezákonná väzba
V druhom prípade mala Dušáková vyhrážkami donútiť majiteľa rodinného domu, aby ho za zlomok skutočnej ceny predal Holubovi. Okresný súd v Žiline rozhodol, že nič z toho sa nedokázalo a v roku 2004 advokátku oslobodil.
Jeho názor, že o väzbe Dušákovej rozhodoval súd mimo Košíc, ktorý na to nebol príslušný, si osvojil aj prešovský okresný súd. Zásah do jej osobnej slobody preto pokladá za nezákonný, čo je podľa neho dôvodom na satisfakciu od štátu.
V žalobe Dušáková tvrdila, že jej väzbou vznikla „morálna ujma vo všetkých oblastiach života“. Súd jej dal za pravdu s tým, že to potvrdili výpovede všetkých svedkov, ktorých navrhla advokátka.
„Zásah do všetkých sfér života nesporne znamenal stratu cti, dôstojnosti, rodinného zázemia a profesionálnej kariéry žalobkyne... Akékoľvek finančné odškodnenie nemôže napraviť jej postavenie v spoločnosti, ale aspoň sčasti vyjadruje sankciu za postup voči nej, ktorý nebol v súlade so zákonom tohto štátu,“ napísala v rozsudku sudkyňa Daniela Babinová.
Oslobodenie vraj nikto nevidí
Podľa nej Dušáková po svojej väzbe stratila povesť úspešnej advokátky aj širokú klientelu, a v kruhoch na súdoch, polícii, prokuratúre i v advokácií ju dodnes odsudzujú a ohovárajú. Mienku o nej vraj nenapravilo ani jej oslobodenie.
Sudkyňa pritom vychádzala zo svedectiev viacerých advokátov, vyšetrovateľov, ale aj sudcu a bývalého sudcu. Podľa nej pritom nezáleží na tom, že ide o ľudí, ktorí vedia, že platí prezumpcia neviny.
„Bola mojou priateľkou a mala dobré renomé ako sudkyňa. Potom som ju považovala za veľmi schopnú advokátku. Po jej väzbe som s ňou prerušil kontakt. Ja aj mnohí kolegovia sme ju neustanovovali ako advokátku ex offo. Doteraz je jej meno na súde spájané s problémami,“ vypovedal ako svedok sudca.
Súd tiež považoval za dokázané, že stíhanie advokátky spôsobilo infarkt jej otca, bývalého sudcu, a na jeho následky zomrel.
Na pojednávaní to tvrdili najmä spolužiačky advokátky a jej susedka. Príbuzná Dušákovej zasa presvedčila súd, že udalosť zanechala stopy aj na zdraví advokátky, a jej synovi sa deti v škole vysmievali.
Dozorca: V cele jej nadávali
„Za absolútne neprijateľné pre bezúhonného človeka“ súd označil okolnosti väzby Dušákovej. Uveril pritom pracovníkovi väznice, ktorý tvrdil, že jeho kolegovia advokátke vulgárne nadávali, chodili si ju do cely obzerať a ona preto „nejedla, plakala a bola psychicky vyčerpaná“.
Ministerstvo spravodlivosti v spore tvrdilo, že nárok na odškodnenie advokátke nevznikol, lebo vo väzbe bola pre dôvodné podozrenie zo spáchania trestného činu.
Priznanú sumu zároveň považovalo za neprimerane vysokú. Právnik ministerstva poukázal na to, ako štát odškodňoval deportovaných do koncentračných táborov počas druhej svetovej vojny. Za pol roka v zajatí dostávali necelých šesťsto eur.
Oba súdy sa však zhodli, že pre „závažnosť a rozsah ujmy“ je Dušáková ojedinelý prípad, ktorý doteraz súdna prax neriešila, a preto je náhrada primeraná.
Rozhodne Najvyšší súd
Ministerstvo peniaze zatiaľ advokátke nevyplatilo. Proti právoplatnému rozsudku podalo dovolanie na Najvyšší súd.
„Vec teda ešte nie je ukončená. Žiadame aj odklad vykonateľnosti rozhodnutia,“ povedal hovorca Peter Bubla.
Dušáková, ktorá za ujmu žiadala až milión eur, sa nechce pre denník Korzár vyjadrovať.
Suma 230–tisíc eur nie je prvá, ktorú vysúdila. Ako náhradu majetkovej ujmy, ktorú utrpela stíhaním, už dostala od štátu v roku 2009 vyše 12–tisíc eur.
Nové obvinenie odškodnenie nespochybnilo
Advokátku päť rokov po oslobodení obvinili v inej veci. Pri rozhodovaní súdu o finančnej náhrade jej to nepriťažilo.
KOŠICE. Okresný súd v Prešove v prípade Dušákovej tvrdí, že aj po šestnástich rokoch jej väzba „rezonuje v spoločnosti“. Tým, že v čase, keď rozhodoval o jej odškodnení, bola advokátka stíhaná znova, sa v rozsudku nijako nezaoberal.
Polícia obvinila Dušákovú v roku 2010 z marenia spravodlivosti. Tvrdila, že navádzala jednu osobu, aby na seba vzala skutok zhromažďovania väčšieho množstva zbraní jej klienta Róbert Niguta zo skupiny Róberta Okoličányho. V prípade prokuratúra podala obžalobu na Okresný súd v Nitre ešte minulý rok v marci .
„Hlavné pojednávanie doposiaľ nariadené nebolo. Obvinená predložila námietku zaujatosti na predsedu senátu a zároveň požiadala o vylúčenie všetkých sudcov Okresného súdu v Nitre,“ povedala zástupkyňa hovorcu súdu Tatiana Kováčiková.
Rozpor s dobrými mravmi
Podľa ministerstva spravodlivosti prešovský súd mohol zohľadniť Dušákovej aktuálne obvinenie. Napríklad tým, že by v jeho svetle posudzoval dôveryhodnosť výpovedí, alebo by skúmal, či nárok advokátky neodporuje „dobrým mravom“ v zmysle Občianskeho zákonníka.
„Trestné stíhanie neznamená automaticky vinu a ministerstvo rešpektuje prezumpciu neviny. Súd je ale povinný vyhodnotiť všetky skutočnosti, ktoré boli vnesené do konania,“ povedal hovorca rezortu Peter Bubla.
V prospech Dušákovej svedčil aj advokát, ktorý tvrdil, že po jej vzatí do väzby sa na ňu pozeral ako na „osobu s kriminálnou minulosťou, ktorá sa spolčila s podsvetím“.
Uspela aj na Ústavnom
Druhé obvinenie Dušákovej prinieslo zastupovanie podľa špeciálnej prokuratúry najbrutálnejšieho člena košického gangu. Obžaloba tvrdí, že Nigut väčšinu skutkov v rokoch 2000 až 2005 sám zorganizoval. Pripisuje mu zastrelenie piatich ľudí, vrátane náhodného svedka jednej vraždy.
Okrem podávania námietok sa Dušáková v novom prípade bráni aj inak. Ústavný súd vlani vyhovel jej sťažnosti a rozhodol, že Okresný súd v Nitre porušil jej práva, lebo pri rozhodovaní o jej väzbe nezaložil do spisu dve jej podania a ďalšie nepredložil krajskému súdu. Za to jej priznal odškodnenie štyritisíc eur.
rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári