Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky
MODERÁTORKA ALENA HERIBANOVÁ PRED PÁR ROKMI ZVAŽOVALA KARIÉRU V DIPLOMATICKÝCH SLUŽBÁCH

Nečakala princa na bielom koni, no z manžela sa princ vykľul

Moderátorka Alena Heribanová si cestu do Košíc naposledy našla vďaka jednému z plesov, ktoré v metropole východu odmoderovala. V rozhovore prezradila, prečo radšej chodí na plesy tancovať s manželom, ako pracovať, ale i to, prečo mala z Jeremy Ironsa či J

A. Heribanová uvádzala košický ples aj v tých šatách.A. Heribanová uvádzala košický ples aj v tých šatách. (Zdroj: Judita Čermáková)

osé Curu rozklepané kolená.

A. Heribanová počas plesovej sezóny neprijíma priveľa pracovných ponúk. Oveľa radšej sa totiž pôjde na ples zabaviť, ako by ho mala moderovať. "Povedzme si pravdu - už nie som najmladšia a pracovať do tretej do rána, to nie je nič pre mňa," prezradila s úsmevom. "Ak však idem na ples s manželom zatancovať si, to je iná vec, to mi samozrejme nerobí problém byť na plese aj dlhšie než do tretej... Najradšej mám asi Ples v opere, ktorý má úžasnú atmosféru. Doposiaľ som nevynechala ani jeden - ten prvý som moderovala a už vtedy som si vravela, aká je to krásna spoločenská udalosť."

Zvyčajne však počas toho dňa, keď sa koná Ples v opere, aj tak pracuje. "Stále je to totiž tak, že hosťa z plesu mám v relácii Anjeli strážni. Aj tohto roku som mala príležitosť v nej vyspovedať speváčku Jameliu. No a keďže štáb dostanem k dispozícii len vtedy, keď sa nakrúcajú tri diely v jeden deň, tak mám stále od rána až do večera v deň plesu prácu. No a potom si idem užiť večer zábavu na ples. Plesová sezóna však pre mňa nie je - čo sa pracovných ponúk týka - až taká rozhodujúca. Nemyslím totiž, že ja som ten správny typ na moderovanie plesov. Mne viac sedia rôzne koncerty a podobne."

Na nedostatok práce sa sťažovať nemôže, podľa vlastných slov jej má tak akurát. "Som spokojná, mám dobré obdobie. Mám šťastie na prácu, ktorá ma baví. Možno je toho skutočne menej ako kedysi, ale takto je to v poriadku. Už nie som v tom období, keď som sa za prácou šla vyslovene zabiť. Mám aj vlastnú firmu, takže veľa času trávim za počítačom a organizovaním projektov medzinárodných konferencií."

Deti boli prednejšie

Najhektickejšie obdobie si užila v čase, keď práce bolo viac než dosť, ponuky sa jej len tak hrnuli a zároveň mala doma dve malé dcéry. "Mala som totiž pocit, že hoci som matka, nemôžem sa vzdať práce a kariéry. Zároveň som však chcela byť perfektnou matkou a dopadlo to tak, že som sa doslova uštvala. Zistila som, že keď má žena rozbehnutú kariéru a zároveň chce byť matkou, musí aspoň na chvíľu trochu popustiť z pracovného tempa. Ak by som tak totiž neurobila, mohla by som sa doslova zblázniť. Do toho všetkého som z únavy ochorela a práve to bolo možno dobré. Choroba mi otvorila oči a ja som si povedala, že takto to ďalej nejde. Nebolo to jednoduché, lebo v tom čase sa práve u nás otváral mediálny trh. Ponúk bolo veľa, vravela som si - toto je moja doba! Lenže - zdravie a deti boli prednejšie."

Hoci A. Heribanová uznáva, že skĺbiť materstvo a kariéru nie je jednoduché, nie je ten typ ženy, ktorý zápasí sám so sebou a nevie sa rozhodnúť pre jedno či pre druhé. "Po deťoch som veľmi túžila, takže tam nebolo nad čím váhať. Problém bol skôr v tom, že sme dlho dieťatko nemali, prvá dcéra sa nám narodila až po siedmich rokoch manželstva."

A. Heribanová sa vydávala už ako študentka na vysokej škole. Jej manželom je spisovateľ, režisér, scénarista a bývalý poslanec Jozef Heriban. "Brali sme sa z lásky. Vzala som si spolužiaka, kamaráta zo školy a myslím, že to bolo dobré rozhodnutie. Vedeli sme, prečo sa berieme. Nikdy som naivne nečakala na princa na bielom koni, vzala som si muža, s ktorým mi bolo dobre a z neho sa nakoniec ten princ vykľul," podotkla s úsmevom.

Na princa na bielom koni nečakala preto, že by neverila, že takí neexistujú a že všetci chlapi sú rovnakí a nestoja za nič. "Práve naopak. Mužom dôverujem, mám ich rada a vážim si ich. A to už od mlada. Mala som to šťastie, že som mala úžasného otca, ktorý bol výborný manžel, skvelý otec. Bol inšpiratívny, chodil po svete, obdivovala som ho. Vďaka nemu som už ako dieťa získala pocit, že všetci muži sú úžasní. No a utvrdzoval ma v tom aj môj starý otec. Bol železničiar, chodila som s ním prehadzovať výhybky. Tešila som sa na manželstvo, lebo som nikdy nezískala negatívne pocity voči mužom."

Nestretáva sa s chrapúňmi

Viera v to, že chlapi sú fajn, jej zostala. "Našťastie, nestretávam sa s chrapúňmi," poznamenala s úsmevom. "Minule sa mi však stala taká nemilá príhoda. Boli sme s manželom vo Viedni na vianočných trhoch. Tam to funguje tak, že dostanete punč do hrnčeka, ktorý treba vrátiť. Ja som sa viac-menej predbehla, ale iba čo som odovzdala na pult hrnček a ženu, ktorá stála v rade, som oslovila po nemecky, či smiem len položiť hrnček. Nespoznala ma, lebo som bola zababušená a na očiach som mala okuliare. Lenže jej manžel začal nadávať strašne sprosto po slovensky a ešte sa aj osopil na manželku, ktorú zvozil pod čiernu zem za to, že sa nechala predbehnúť. Bolo to hrozné. Na tej žene bolo očividné, že sa ho bojí. Takéto veci ma dokážu rozladiť."

A. Heribanová je aj vďaka práci otvorená príbehom, ktoré ju nenechávajú ľahostajnou. "Je inšpiratívne dívať sa okolo seba. Aj svoju prácu vnímam ako obrovský dar. Je úžasné spoznávať známych ľudí, môcť ich osloviť, porozprávať sa pred kamerami. Aj pre divákov je to tiež dar, že môžu spoznať známych, ale i menej známych ľudí aj z inej stránky."

Vo svojej relácii "Anjeli strážni" privítala množstvo osobností slovenského i českého šoubiznisu, vedy, športu či umenia. Nechýbajú ani mená známe po celom svete, stačí spomenúť Josého Curu, Jeremyho Ironsa či Omara Sharifa. A to sú osobnosti, pri ktorých sa môžu aj ostrieľanému moderátorovi rozklepať kolená. "Pri J. Ironsovi sa na mňa zo všetkých strán hrnuli informácie o tom, že je priveľmi uzavretý. Bála som sa, ako mu budem klásť otázky o viere v anjelov, predsa len - pre niekoho to môže byť príliš intímna téma. Bol však úžasný, úplne ma očaril. Prišiel o 10 minút skôr, ako sme sa dohodli. Je pravda, že spočiatku bol mierne uzavretý, ale keď sme sa začali baviť o Shakespearovi a Sándorovi Máraim, tak sa rozhovoril a nastala medzi nami úžasná súhra."

Podobnú skúsenosť má A. Heribanová aj so svetoznámym tenoristom Josém Curom. "Toho totiž predchádza chýr, že je nafúkaný a neprístupný. Dostali sa ku mne informácie, že istá maďarská sopranistka s ním odmietala spievať, lebo je vulgárny. Navyše sme s manželom šli na jeho vianočný koncert do Viedne a tváril sa dosť nepriateľsky. Priznám sa, že som z neho mala riadne nervy," prezradila s úsmevom. V momente, keď sa však s J. Curom osobne stretla, všetky obavy boli preč. "Zrazu do miestnosti vošiel nádherný človek, oslovil ma mojím menom a ja som z neho šla do kolien. Znovu sa mi potvrdilo, že pri takejto práci človek nemôže mať predsudky, lebo to by bol koniec rozhovoru!"

Stálica slovenského šoubiznisu

A. Heribanová hneď po skončení štúdia na Filozofickej fakulte UK začala pracovať v STV a dodnes patrí k najznámejším tváram verejnoprávnej televízie. Uvádzala v nej množstvo programov, vydala dve knihy a bezpochyby ju možno zaradiť medzi stálice slovenského šoubiznisu. Do skutočnosti, že sa jej darí, nechce veľmi zabŕdať a hľadať dôvody, prečo to tak je, aby neurazila osud a šťastenu.

"Nechávam to plynúť samo a som zástanca toho, že kým to ide, tak treba pokračovať. Kým mám ponuky, prijímam ich a keď nebudú, tak proste nebudú. Nesnažím sa programovo plánovať, čo budem robiť. Pokúsila som sa o to takých sedem rokov dozadu, keď som vážne uvažovala nad tým, že by som zmenila profesiu. Lákala ma diplomacia, miesto kultúrneho atašé. Ovládam niekoľko svetových jazykov, istotne by som zúročila aj skúsenosti a kontakty z môjho pôsobenia v šoubiznise. Už som aj začala podnikať isté kroky, no potom mi moja dcéra priniesla z Holandska kolekciu ôsmich dévedečok so šou Oprah Winfrey. Pozerala som, ako jej na 50-ku prišli gratulovať svetoznáme osobnosti a po lícach sa mi kotúľali slzy. A Tamarka mi hovorí - prečo chceš robiť niečo iné? Vravím jej - lebo ja nie som Oprah. Povedala mi na to, že síce nie som Oprah, ale to predsa nevadí. Takže som sa nakoniec rozhodla ostať v televízii. Tamarka zvykne hovoriť - odložené veci sa niekedy vyriešia samy od seba a ja si myslím, že je to veľká pravda."

Predsa len však ešte má niekoľko snov. "Chcela by som byť ambasádorkou našej kultúry, aby som mohla pripraviť nejaké veľké projekty, ktoré by šírili naše umenie, aby sa pozdvihol turistický ruch... Niečo komplexnejšie. Darí sa mi to aj na našich medzinárodných konferenciách, no rada by som sa do toho pustila v ešte väčšom rozsahu."

Aj v súkromí má ešte jeden sen - vnúčatá. S manželom má dve dcéry - Tamaru (27) a Barbaru (22), ktoré by z nej mohli urobiť starú mamu... "Dcéry už začínajú byť vo veku, kedy by som pomaly nejaké vnúčatko mohla očakávať. Netreba to odkladať. Rozhodne však na ne nemienim tlačiť a nebudem sa ich pri každej vhodnej príležitosti pýtať, či sa už o nejaké postarali. Na Vianoce bola u nás Tamarka s priateľom, tak som sa tak skusmo opýtala, čo si prajú od roku 2012 a oni spomínali cestovanie. Reč neprišla na žiadne bábätko, takže ja počkám."

Obe dcéry robia A. Heribanovej obrovskú radosť a je na ne pyšná. "Ony dve sú moje najväčšie šťastie. Rady si robíme spoločné babince. Zakutráme sa v nedeľu poobede do deky na gauč k telke a pustíme si STV, kde chodí seriál o Poirotovi. Darmo sme to už stokrát videli a presne vieme, kto je vrah. Pozeráme to a popri tom debatíme o všetkom možnom aj nemožnom a užívame si navzájom svoju spoločnosť," dodala.

ico

Profil

Dátum narodenia: 11. apríla 1955

Znamenie: Baran

Miesto narodenia: Piešťany

Rodinný stav: vydatá, dve dcéry

Relax: spánok

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 2. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 3. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 4. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 5. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 6. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 7. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 8. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 9. Pomáhajte čítaním
 10. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 1. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 2. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 3. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 4. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 5. Pomáhajte čítaním
 6. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 7. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 8. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 9. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 10. Get our subscription and support the Online Charity Auction
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 30 937
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 815
 3. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 9 795
 4. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 9 217
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 159
 6. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 8 985
 7. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 831
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 822
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 668
 10. Ako nahradiť fosílne palivá geotermálnou energiou? 8 408
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík, predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková a podpredseda SaS a minister školstva Branislav Gröhling.
Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy advokáti pracujú zadarmo

Vznikol u nás prvý pro bono rebríček.

Stĺpček Jakuba Fila

Figa borová v podaní Igora Matoviča

Krajina si zaslúži mať príčetného premiéra.

Jakub Filo.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop